Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehirden Hayvanlara Mama Üretim Fabrikası

18.05.2018 11:01

Sokak hayvanlarının doğal yaşam alanlarında bakılmaları amacıyla Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi ni hayata geçiren Samsun Büyükşehir Belediyesi bir ilke daha imza atıyor. Belediye, hayvanların proteinli besin ihtiyacının düzenli karşılanması için mama üretim fabrikası kuruyor.

Ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, analiz, biyokimya, röntgen ve ultrason birimlerinden oluşan tam donanımlı veteriner kliniği, kedi kasabası, sevgi evi, sahiplendirme alanı, yavrulu bölümler ve hayvan mezarlığından oluşan tesis, Türkiye nin en modern bakım merkezi unvanını elinde tutuyor.  515 kedi ve 520 köpeğin korunduğu hayvan bakım merkezinde yılda 3 bin köpek ve bin 500 kedi kısırlaştırılıyor.Sokak hayvanlarının tedavi edilerek doğal ortamlarında barınmalarını sağlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hizmetlerine devam ediyor. İlkadım ilçesi Yukarı Avdan mahallesinde 2013 yılında  165 dönüm arazi üzerinde faaliyetine başlayan Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi, çalışmalarıyla farkındalığını ortaya koyuyor.

Düzenli sağlık taramasından geçirilip bakımları yapıldıktan sonra oluşturulan doğal yaşam alanlarına salınan hayvanlar, her gün 13.00-16.00 arasında ziyaretçileriyle buluşuyor.  Okullarımızdan çok sayıda öğrenci, hayvanlarla hoş vakitler geçiriyor. Ziyarete gelen hayvan severlerin tellerin dışından seyretmek yerine, sevip duygusal bağ kurmaları amacıyla oluşturulan Sevgi Evi’nde ise aşıları tamamlanmış yavru köpekler, sahiplenilmeyi bekliyor.

MAMA ÜRETİMİ YILSONUNDA BAŞLAYACAK

Besin ve protein ihtiyacının düzenli olarak karşılanması için bakım merkezi içindeki 500 metrekarelik alanı mama üretim fabrikası olarak tahsis eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, prefabrik tesisi oluşturdu.  İçerisinde soğuk hava deposunun de bulunduğu tesisin ihtiyaç duyduğu öğütme ve konserve yapım makinelerini temin eden belediye, yıl sonunda üretime geçmeyi planlıyor.

Mama fabrikasıyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, Fabrikamızın kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Malzemelerimiz geldi. Yılsonuna kadar da mama üretimine geçmeyi hedefliyoruz. Burayı kurmamızın amacı, hastanelerden ve askeriyeden bize tencerelerde kalan yemekler geliyordu. Yemeklerin az geldiği günlerde pişmiş yemek olduğu için fazla dayanmıyordu. Bunları çöpe atmayıp, konserve mama şeklinde üretip, hem buradaki hayvanlarımızın gıda ihtiyacını sürekli hale getirmeyi hem de çevre illere de dağıtabilmeyi düşündük. Fazla gelen mamaları soğuk hava depolarımızda tutarak, ilerleyen zamanlarda yemek eksildiğinde buradan takviye edeceğiz. ifadelerini kullandı.Karadeniz de İlk Kuşkonmaz Üretimi Samsun da

18.05.2018 10:54

Samsun Büyükşehir Belediyesi nce başlatılan çalışma kapsamında, Karadeniz Bölgesi nde ilk defa kuşkonmaz üretimi yapılmaya başlandı. Çiftçilere ücretsiz verilen 33 bin kuşkonmaz fidesi, 18 dekarlık alanda toprakla buluşturuldu.

Bafra da 13 dekarlık alanda 5, 19 Mayıs ta 2 dekarlık alanda 1 ve Terme de 3 dekarlık alanda 1 çiftçinin arazi ön etüt çalışması sonucu belirlendiğini kaydeden Özdemir, Tarım danışmanı kontrolünde yetiştiricilik için gerekli tarla hazırlığından gübreleme dikim yöntemine kadar gerekli tüm bilgiler verildi. Proje kapsamında 33 bin kuşkonmaz fidesi satın alındı. Geçen hafta ücretsiz olarak çiftçilerime dağıtılan fidelerin dikim işlemi gerçekleştirilmiştir. Kuşkonmaz çok yıllık bir bitkidir. Bakımlarının İyi yapılması durumunda 12- 15 yıl ürün alınılabilir. Başlangıçta fide masrafı yüksek olarak görünse de çok yıllık olması nedeniyle karlı yetiştiriciliktir dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, yeni çeşitlerin yöreye adaptasyonu projeleri kapsamında, kentte ve Karadeniz Bölgesi nde ilk kez üretimi yapılacak kuşkonmaz için çiftçilerin ihtiyacı olan fidelerin temin edildiğini söyledi.

Daha çok restoranlara ve lüks otellere satışı yapılan kuşkonmazın kilosunun 15- 25 liradan alıcı bulduğunu belirten Başkan Özdemir, Son yıllarda büyük market zincirlerindeki raflarda da sıkça görmeye başladığımız bu bitkiyi yetiştirmek çiftçiler için oldukça karlı bir seçenek olabilir. Ancak kuşkonmaz bitkisinin 2 yıl gibi bir gelişme evresi vardır ve asıl hasat 2 yıl sonra yapılmaya başlanır. İlk yıl ekonomik olarak değerlendirilmez 300- 400 kilo ürün alınır. 2 yıl ortalama dönüm başına yılda 600- 750 kilo ürün alınmaktadır. Bu da yıllık ortalama 3 bin TL kar elde edilmesini sağlamaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri ile bir firma arasında imzalanan protokolle firma çiftçilerimize ürün alım garantisi vermektedir diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Özdemir, amaçlarının bölgede, tarımda yeni çeşitlerin üretiminin yapılmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamak olduğunu söyledi.Başkan Şahin: Bu Tesis Hiç Bir Belediyede Yok

16.05.2018 05:47

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, belediyeye ait Doğal Taş Elemanları Üretim tesisini gezerek çalışanlara kolaylıklar diledi.

Başkan Şahin e ziyareti sırasında Genel Sekreter Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, ilgili daire başkanları ve fabrika yetkilileri eşlik etti.Tesisi gezerek yetkililerden bilgi alan ve fabrika çalışanları ile sohbet eden Başkan Şahin, Yusuf Ziya başkanımızın zamanında yaptırılan bu örnek üretim tesisi belediyemiz için bir gurur kaynağı. Tonlarca ağırlığındaki kayalar kuyumcu titizliği ile işlenip birere sanat eseri haline getiriliyor. Aynı zamanda belediyemizin zemin uygulamalarında da burada üretilen taşlar kullanılarak önemli bir tasarruf sağlanıyor. Türkiye deki hiçbir belediye böyle bir tesise sahip değil. Başta emekçi çalışanlarımız olmak üzere idarecilerimize teşekkür ediyorum ve kolaylıklar diliyorum dedi.Büyükşehir Belediyesinde Yangın Tatbikatı

16.05.2018 05:44

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, yangın ve tedbirleri konusunda personelini bilinçlendirmek ve toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla yangın söndürme eğitimi ve tatbikatı düzenledi.

Belediye personeli, yangın tüpü kullanarak temsili ateşi başarıyla söndürdü.Belediye binası önündeki tatbikat öncesinde Sivil Savunma Uzmanı Beşir Duru ve itfaiye eri Cahit Ak tarafından belediye personeline yangın tipleri, yangın öncesi, anı ve sonrasında yapılması gereken işlemler, tedbirler ve söndürme tüplerinin özellikleri konularında eğitim verildi. Ardından da söndürme tüpü tatbikatına geçildi.Büyükşehir den Doğal Vitamin Deposu

16.05.2018 05:43

Samsun Adnan Kahveci Parkı içerisindeki atıl durumda olan alan Vitamin Kafe olarak Samsun halkının hizmetine sunuluyor.

AK Parti Samsun Milletvekili A. Adayı Yusuf Ziya Yılmaz ve Büyükşehir Belediye bürokratları ile birlikte Samsun a kazandırılan Vitamin Kafe yi gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin organik meyvelerden sıkılmış taze meyve sularından tatmayı da ihmal etmedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi, Adnan Kahveci Parkı içerisinde yer alan ve zamanla atıl duruma düşen alanı peyzaj düzenlemesi ile kente kazandırdı. Alanın içerisinde bulunan atıl durumdaki yapı da Vitamin Kafe olarak hizmete açıldı. Vatandaşların vazgeçilmez mekânı haline gelecek olan ve hiçbir katkı maddesi içermeyen taze sıkılmış meyve suları, Vitamin Kafe de Samsun halkının hizmetine sunulacak.