Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Olimpiyatlar Samsun İçin Büyük Fırsat

11.04.2017 12:32

Bu yaz yapılacak olan İşitme Engelliler Olimpiyatları nın Samsun için büyük bir şans olacağını söyleyen Başkan Yılmaz; Gelen misafirlere ve dünyaya Samsun u en iyi şekilde tanıtmalıyız dedi.

AK Parti Grup toplantısında meclis üyelerine hitaben bir konuşma yapan Başkan Yılmaz, Bu yaz 18 Temmuz da yapılacak olan İşitme Engelliler Olimpiyatı nın sıradan bir organizasyon olmadığını anımsatarak, Bu olimpiyat şu ana kadar dünyada yapılmış olan uluslararası spor müsabakalarının en fazla katılımlı en fazla sansasyonel sonuçları olan, en fazla medyanın ilgilendiği bir spor organizasyonu olacak. Bir kere Samsun a 10 bin insan gelecek. 10 bin insanı burada misafir edeceğiz. Bunun aşağı yukarı 5 bine yakını sporcu, geri kalanları Medya, antrenörler, sporcuların yakınları ve aileleri olacak. Bu Olimpiyatlara 73 ülke katılacak. Şu ana kadar uluslararası düzeyde, hatta ulusal düzeyde kendimizi yeteri kadar tanıtamadık. Bu anlamda Samsun hak ettiği yerde değil. Şimdi bu olimpiyatla aslında istesek de istemesek de Samsun'la ilgili haberler yapılıp dünyaya şehirle ilgili algıyı anons edecek, haber yapacak kişiler gelecek buraya. 10-15 gün burada kalacaklar ve kaldıkları süre içerisinde Samsun da gezecekler, selfi yapacaklar, fotoğraf çekecekler, gördükleri görselleri oralara servis edecekler. Diye konuştu.

SIVASIZ, BOYASIZ BİNA KALMAYACAK

Gelecek olan misafirlerin ilk dikkat edecekleri şeyin kent estetiği olacağını ve bunun olumsuzluk olarak en önemli göstergesinin de sıvasız, boyasız binalar ile yarım kalmış inşaatlar olacağını dile getiren Başkan Yılmaz, Çok üstüne basa basa söylüyorum; bu adamların burada oldukları süre içerisinde en çok bizi rahatsız eden şeyler sıvasız boyasız yarım kalmış inşaatların kötü görselleri olacak. Bunlar onların ülkelerinde olmayıp bizde olan bir şey. Sürekli ailesinin Samsun u anlattığı bir çocuk bugün Samsun a gelse ilk söyleyeceği, İlk göreceği şeyler işte bu sıvasız boyasız evler olacak. Hepinizin bildiği gibi bizim imar kanunlarımızda, belediye kuruluş kanunları da bize bu binalara müdahale etme hakkını veriyor. Biz bunu sadece şehir merkezinde değil İnşallah ilçelerimize de taşıyalım. Bu konuyu kendinize dert edinmenizi istiyorum. Bunu yaparsak çok büyük bir başarı öyküsü yazacağız. Dedi.

KARADENİZ İN EN TEMİZ VE EN FAZLA MAVİ BAYRAK SAHİBİ ŞEHRİ SAMSUN

Geçen sene iki tane mavi bayrak aldıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, Bizim en az 10 tane mavi bayrak almamız lazım demiştim ve konuyu özellikle dert edinip takip ettirdim. Şimdi 5 tane daha mavi bayrak aldık. Karadeniz de mavi bayrak sadece Ordu da o da bir noktada bir plajda var. Şimdi bizim yedi noktamızda artık mavi bayrak dalgalanacak. Bunu anamızın ak sütü gibi hak ettik. Şeklinde konuştu.

19 MAYIS 2019 İÇİN HAZIRLIK KOMİTESİ

Türkiye nin 2019 yılında 2 önemli seçime gideceğini ve sonrasında da 2023 vizyonu için büyük bir yarışın içinde olacağını ifade eden Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde devam ettirdi,  19 Mayıs 2019, bu 2023 e giden süreçte önemli bir dönemeç olacak bizim için. 19 Mayıs şehri olarak, bize de böyle bir vizyon biçilir ve önümüze konulursa hazırlıklı olmalıyız. Onun için biz şimdiden olimpiyata yönelik bu hazırlık sürecini de işin içine katarak, 2019 a bir hazırlık dönemini başlatmalıyız. Bununla ilgili bir organizasyon komitesi kuralım diye düşünüyorum. Bir 19 Mayıs 2019 a hazırlık komitesi kuralım. Bu komite belirli aralıklarla toplansın. Estetik olabilir, mimari olabilir, tarih olabilir, Turizm olabilir, kırsal kalkınma ile ilgili olabilir, çevre bilinci gelişmiş bir şehir olmak için ilçelerimizi de işin içine katarak birçok başlıkta bu komite hazırlık yapabilir. Türkiye nin 81 ili 30 Büyükşehri varsa, bu büyük şehirlerin içerisinde 19 Mayıs 2019 la ilgili en çok iddiası olan şehir herhalde Samsun olmalıdır diye düşünüyorum. 

Samsunum-1 gemisinde yapılan toplantıya Başkan Yılmaz ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk ile İlçe Belediye Başkanları ve AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri katıldılar.İlkadım a 3 Yılda 131 Milyon Lira Yatırım

11.04.2017 11:43

İlkadım ilçesinde muhtarlarla bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Evlerimizin içi bizlerin, dış cephesi şehrindir. Kent estetiğini bozan görüntüdeki binaları boyayacağız, sıvayacağız dedi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ile birlikte muhtarlarla istişare toplantılarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Derebahçe Sosyal Tesislerinde İlkadım a bağlı mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

İLKADIM A 3 YILDA 131 MİLYON TL YATIRIM

İlkadım ilçesi genelinde 130 milyon 935 bin TL yatırım yaptıklarını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzun en çok nüfusu olan ve en küçük yüzölçümüne sahip olan İlkadım ilçemizde yaptığımız yatırımların toplam tutarı 130 milyon 935 bin TL. Bu tutarın içinde SASKİ tarafından yapılan altyapı çalışmaları da var. İlkadım da yaşayan insanlarımızın huzurlu bir hayat sürmeleri için, hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. İlkadım sınırları içindeki mahallelerimizin grup yollarının birçoğunu yeniledik. Kalanları da önümüzdeki 2 yıllık süreçte tamamlamayı hedefliyoruz. Su ve kanalizasyon adına sorunumuz yok. dedi.

SAMSUN A YENİ BİR KAMU HASTANESİ YAPILIYOR

Şehrin güneye doğru genişlediğini ve Samsun a yeni bir kamu hastanesinin yapılacağını da müjdeleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlçemiz gelecekte güneye doğru önce Badırlı ya doğru daha sonra yukarılara doğru genişleyecek. Badırlı da eğitim kampüsü olarak düşündüğümüz 80 dönümlük bir alanımız vardı. Burayı Sağlık Bakanlığı na devrediyoruz. Bakanlık buraya araştırma hastanesinin devamı olacak büyük bir hastane daha yapacak. Hemen yanına Adli Tıp yapılacak. Önümüzdeki yıllarda burada insanları kendine çeken alanlar olacak. Bu süreç böyle olumlu bir şekilde gelişiyor diye konuştu.

BOYASIZ VE SIVASIZ BİNA KALMAYACAK

18 Temmuz da başlayacak olan İşitme Engelliler Olimpiyatları için de büyük çalışmalar içinde olduklarını ifade eden Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; 18 Temmuz da Deaflympics Olimpiyatları kapsamında Samsun a dünyanın birçok ülkesinden binlerce yabancı sporcu gelecek. Şehrimizin çirkin bir görüntü ile anılmasını kesinlikle istemiyoruz. Bu yüzden havaalanından Atakum a kadar olan bulvarlarımızın üzerinde estetik adına ne kadar olumsuz, çirkin bina varsa önümüzdeki 2 ay içerisinde boyayacağız. Eski Samsun stadının karşısından itibaren güneye doğru yamaçlarda bulunan binaların yüzde 80’i sıvasız. Biz bu çirkinliğin dünyaya duyurulmasına izin vermeyeceğiz. Önümüzdeki 2 ay içinde bu binaları ruhsatlı veya ruhsatsız diyerek ayırmadan boyayacağız, sıvayacağız, bedelini de alacağız. Şunu kimse unutmasın, evlerimizin içi bizim, dış cephesi ise şehrindir. Şehrin görüntüsünü bozan bir durum varsa bunu çözmek için her türlü fedakârlığı yaparım. Bu şehir bizim. Heyecanımı görüyorsunuz. Siz de kaybetmeyin. Heyecanınızı hep üst seviyede tutun. Şu anda 30 tane Büyükşehir var. 16 taneydi 14 daha ilave oldu 30 oldu. 30 şehir içinde İstanbul, Bursa, İzmir gibi şehirler var. Ama size samimi söylüyorum biz ilk 10 un içindeyiz. Estetik olarak, düzen olarak, gelişmişlikle, altyapı eksikliklerinin giderilmişliğiyle ilk 10 un içerisindeyiz. Sporda, sağlıkta, konaklamada söz sahibi bir şehir olduk. Bu devlet, bu hükümet yaptı tüm bunları. Bizler aracı olduk.Samsun da Ata Binmeyen Öğrenci Kalmayacak

07.04.2017 07:12

Türk insanının genetik kodlarında saklı at sevgisini açığa çıkarmak ve öğrencilere bu tutkuyu aşılamak için Samsun da önemli bir proje başlatıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında il genelindeki tüm okullarda ata binmeyen öğrenci kalmayacak.

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Atlı Spor Binicilik Tesisi nin hazırladığı Atların Masal Dünyası  projesi başladı. Tesis müdürü Maria Todorovska Omari koordinasyonunda yürütülecek projeyle Milli Eğitim Bakanlığı na bağlı tüm devlet okulları ile özel sektör tarafından işletilen eğitim kurumlarında öğrenim gören tüm öğrenciler, ata binecek.

Ata sporu olan biniciliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, öğrencilere at sevgisi ve tutkusunun aşılanması ve atlarla kaynaştırılıp binmelerinin sağlanması amacıyla startı verilen proje, iki yıl sürecek. Bu süre zarfında Büyükşehir Belediyesi, ata binmeyen hiçbir öğrencinin kalmamasını hedefliyor.

Atlı Spor Binicilik Tesisi’ndeki hayvanları araçlarla okullara götüren seyisler, öğrencilere önce Türk tarihinin yazılmasında atların ne kadar büyük rol oynadığını anlatıyor. Akıllarda kalıcı temel bilgiler verdikten sonra da öğrencileri atlara bindirerek gezdiriyor. Atları okşayıp onlarla kaynaşan öğrenciler ise ilk kez ata binmenin mutluluğunu yaşıyor.

Atlı Spor Binicilik Tesisi Müdürü Maria Todorovska Omari, projeye büyük önem verdiklerini belirterek, Samsun genelindeki tüm okullarda etkinlik yapacaklarını söyledi. Atlarla öğrenciler arasında sevgi temelli bağ kurmak istediklerini ifade eden Omari, tüm oklulardan talep beklediklerini kaydetti. Omari, desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a da teşekkür etti.BAŞKAN YILMAZ DAN BAFRA YA YENİ OTOGAR MÜJDESİ

07.04.2017 07:08

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra ilçesine yeni otogar müjdesi verdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bafra da bulunan otogarın trafik sorunlarına ve çirkin görüntülere sebep olduğunu belirterek yeni bir otogar yapmak için çalışmaların başladığını duyurdu.

Gün boyunca Bafra da bir takım incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçenin ortasında büyük yer kaplayan ve trafik sorunları başta olmak üzere birçok soruna neden olan otogarın taşınmasıyla ilgili talimatı verdi. Yapılan incelemeler sonucunda otogarın yapılacağı yer eski Çetinkaya Belde Belediyesi nin bulunduğu yer olarak belirlendi.

Bafra için her şeyi planladıklarını belirten Başkan Yılmaz, Baframızın otogarından, Baframızın sebze meyve halinden tutunda Sedde projesine kadar her şeyi planladık. Şimdi eski otogarı Bafra nın girişinden çıkartacağız ve bu müjdeyi vermek istiyorum. İki üç yıl içerisinde bu kötü otogarı Bafra nın içerisinden çıkartacağız. O alanı da muhakkak bir kültür tesisi, Bafra nın ihtiyacı olan Bafra nın sosyal yetişmişliğini cevap verecek bir yere dönüştüreceğiz. Belediye Başkanımız Zihni Bey ile istişare ediyoruz. Halle ilgili konuyu da konuşuyoruz. Önündeki bürokratik sorunları çözmeye çalışıyoruz. Baframız önümüzdeki süreç içerisinde çok daha iyi olacak. Irmak seddesini Bafra önemsiyor. Elimizde bir proje var. Bu projenin bir parçasını aldık ve bu sene ve önümüzdeki sene Bafralıların hafta sonlarında gezebileceği hale muhakkak getireceğiz  dedi.Girişimci Kadınlar Sertifikalarını Aldı

07.04.2017 07:03

Samsun un Bafra ilçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve İŞKUR işbirliği ile hayata geçirilen Tarımda Kadın Girişimcilerin Güçlendirilmesi Programı kapsamında kadın girişimciler sertifikalarını aldı.

Bafra Öğretmenevinde düzenlenen sertifika törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kaymakam Ali Fuat Türkel, Belediye Başkanı Zihni Şahin, AK Parti İlçe Başkanı Tuncay Yurduseven, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, daire müdürleri ve girişimci kadınlar katıldı.

ÜLKEMİZDE KADIN GİRİŞİMCİ ORANI ÇOK DÜŞÜK

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, Bizim ülkemizde kadın girişimci oranı çok düşük. Biz serbest piyasa ekonomisine geçeli 1980 den bu güne 37 sene oldu ama hala kadın girişimci oranını yeteri kadar yükseltemedik. Japonya da erkek girişimci oranı ile kadın girişimci oranı hemen hemen aynıdır. Serbest piyasa ekonomisi yani bir ülkenin kalkınmasında nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımızın evde otursun ticarette ne işi var yani o otursun da çocukları büyütsün diyen zihniyet geride kaldı, geride kalması gerekiyor. Şu üç sene içerisinde bulunduğumuz coğrafyada yaşadığımız olayları görüyorsunuz. Türkiye nin etrafındaki ateş çemberinden hepimiz haberdarız ve çok canımız sıkılıyor. 15 Temmuz hain saldırıyla da bir ihtilal girişimi ile de ülkemizi parçalamaya dönük olan girişimlerden hep haberdarız ve son iki üç senedir yaşadığımız olaylardan bir şeyler öğrendik, bir şey çıkarttık. Her musibetten alınacak bir ders vardır ya muhakkak zengin ve güçlü olma zorunluluğunun ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Bizim gerçek dostumuz biziz, bizim zengin ve güçlü bir ekonomiye sahip olmamız lazım bu coğrafyada ve kalkınmış müreffeh bir ülkeyi kurduğumuz taktirde etrafımızda ki bize düşmanlık yapan ülkelerde düşmanlık cesaretini gösteremeyecekler, bizim dostumuz olmayı tercih edecekler. Şu anda bizim kalkınmamızı istemeyen ülkeler bizim tökezlememizden sevinenler etrafımızda cirit atıyor dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak Bafra Belediyesi ve Bafra Kaymakamı ile el ele tutuştuklarını belirten Başkan Yılmaz, Ülkemiz iyi gidiyor, iyi olacak. Bu 16 Nisan tarihindeki referandumdan sonra Türkiye yepyeni bir anlayışla, yepyeni bir ufka doğru daha yürüyen adımlarla değil, koşar adımlarla gidecek. Hanımlarımızın tarımda da olsa girişimcilik ruhu çok önemli. Samsun da bir büyük Tarımsal Organize Sanayi başladı. O tarımsal sanayi bölgesinin Bafra tarımına da çok büyük katkısı olacak diye konuştu.

ORGANİK ÜRÜNLER TÜKETMEMİZ GEREKİYOR

Vali İbrahim Şahin ise konuşmasında şunları söyledi: Bu tarz faaliyetler hem Baframız için önemli hem ülkemiz için önemli. Sadece erkeler çalışsın, bayanlara iş imkânı bulmayalım derseniz güçleri neredeyse yarı güçle, yarı kapasite ile çalıştırıyor anlamına gelir. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Erkeklerin tek başına yapabileceği işler var, kadınların tek başına yapabileceği işler var ama hem kadınların hem erkeklerin yapabileceği sayısız belki milyonlarca farklı iş alanları var. Onun için bu tarz faaliyetleri biz önemsiyoruz. Anadolu nun en verimli toprakları var burada işte su burada tarımın en alasını yapın. Biz ne yapıyoruz? Hollanda peyniri tüketiyoruz, başka ülkelerin ürünlerini tüketiyoruz. Doğal ürünlerimiz kaybolmuş gitmiş. Kanserin bu kadar artmasının nedeninin sanayi türü yoğurt olduğunu söylüyorlar. Onun için biz bu bölgede olabildiğince doğala gitmemiz gerekiyor. Organik ürünler tüketmemiz gerekiyor. Ama her şeyden önce üretmemiz gerekiyor. Biz bu bölgede olabildiğince doğala doğru gitmemiz gerekiyor, organik ürünler tüketmemiz gerekiyor.

Konuşmaların ardından protokol tarafından kursu başarıyla bitiren 46 girişimci kadına sertifikaları verildi.