Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Bafra, Hizmette Altın Çağını Yaşıyor

16.11.2017 14:08

Bafra ilçesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin alt ve üst yapı yatırımlarıyla günden güne gelişiyor. Büyükşehir Belediyesi hizmet ve proje çalışmalarını değerlendiren Bafra Mahalle Muhtarları Sosyal ve Dayanışma Derneği Başkanı Sait Karagöl, Büyükşehir Belediyesi Yasası olmasaydı bu yapılan hizmetleri rüyamızda bile göremezdik. Dedi.

Alt yapı hizmetlerinin hızla sürdüğü ilçede Büyükşehir Belediyesi, üst yapıya yönelik proje çalışmalara da ağırlık veriyor. Bafra yı tıkayan otogar sorunu, ilçe merkezinden çıkarılarak eski Çetinkaya belediyesinin bulunduğu alanda modern otogar inşa edilecek. İlçeye yeni bir sebze ve meyve hali kazandırılacak. Ayrıca ilçe turizmine ve ekonomisine katkı yapacak 50 milyon TL bütçeli Sedde Projesi nde ise çalışmalar sürüyor. Proje bittiğinde Bafra, Karadeniz in önemli cazibe merkezlerinden birisi haline gelecek.Şehrin en büyük ilçesi olan Bafra’da köylerin 50 yıldır yılan hikâyesine dönerek kronikleşen yol, su ve kanalizasyon problemlerini çözmeye devam eden Büyükşehir Belediyesi, üst yapı projeleriyle de ilçeyi değiştiriyor. SASKİ Genel Müdürlüğü düzenli içme suyu tesis ve şebeke bağlama çalışmalarını sürdürürken, Fen İşleri Daire Başkanlığı ise kış şartları ağırlaşmadan yapımı süren mahalle yollarını bitirmeye gayret ediyor.

BÖYLE HİZMETİ GÖRMEMİŞTİK

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ilçedeki yatırım, hizmet ve proje çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bafra Mahalle Muhtarları Sosyal ve Dyanışma Derneği Başkanı ve Altınay Mahallesi Muhtarı Sait Karagöl, kısa sürede büyük yatırımlar yapıldığı bilgisini verdi. 50 yıldır çözülemeyen sorunların çözülüp, yapılamayan hizmetlerin hayata geçtiğini ifade eden Karagöl, böyle bir hizmeti daha önce hiç görmediklerini vurguladı.

Bafra da 30 yıldır muhtarlık yaptığının altını çizen dernek başkanı Sait Karagöl, Özel idare döneminde özellikle içme suyu konusunda çalışmalarımız, mücadelemiz oldu. O dönemde Bafra ya yılda 20-30 milyon TL ödenek ayrılıyordu. Nebiyan içme suyu projesine korkunç para harcandı, gidin bakın sistem düzenli çalışmıyor. Kalıcı bir grup yolu bile yapılamadı. Doğanca, Sürmeli, Darboğaz gibi kısmen yapılan birkaç tane yol yapıldı ama alt yapısı döşenmediği için kısa bir süre yine bozuldu. Doğanca yolu için 25 yıl uğraştım ama başaramadım.  Senelerce tozun toprağı içinde yaşadık. Bir de buralar sebze meyve yetiştiren köylerdi. Ne yaptıysak, kime derdimizi anlattıysak sorunlarımızı çözdüremedik. Bunlar ilçemizin kanayan yaralarıydı. Bir tanesi çıkıp şu yolu yaptık veya şu köyün şebeke sistemi kusursuz çalışıyor desin. Bir örnek bile bulamazsınız. dedi.

KUŞ CENNETİ KURTARILDI

Doğal miras Kızılırmak Kuş Cenneti ni Büyükşehir Belediyesi’nin kurtardığına dikkat çeken Karagöl, Buranın yoluyla ilgili 25 yıl mücadele verdim. 400 milyara yakın para harcadım. Tüm siyasilere, yerel yönetimlere söz edip yardım istedim ama yolu yaptıramadım. Büyükşehir yasası çıkınca durumu ve önemini Yusuf Ziya Yılmaz başkanıma anlattım. Çalışma başladı ama bu kez de bazı çevreciler, Doğayı bozuyorsunuz iftirasıyla karşı geldi. Onları 3-4 defa Fransa daki Camargue Deltası Flamingo İstasyonu na götürdüm. Adamlar asfaltlarını 50 yıl önce yapmışlar. Yusuf Başkan, Allah ömrünü uzun eylesin, 19 Mayıs ’tan Bafra ya kadar yolu yaptı. Çok harika oldu. Karşı çıkan çevreciler ise şimdi bu yolu kullanıyor. Diye konuştu.

ALTIN ÇAĞIMIZI YAŞIYORUZ

Büyükşehir hizmetleri gelince ilçede 50 yıldır yapılamayan işlerin yapıldığını dile getiren Karagöl, Yol, içme suyu, kanalizasyon, köprü yatırımlarında Bafra, altın çağını yaşıyor. Çok güzel ve kaliteli hizmetler veriliyor. Bafra böyle bir hizmeti daha önce hiç görmedi. Kalıcı çözüm adına da alt yapı yatırımları uzun ömürlü yapılıyor. Büyükşehir iş başına gelince birçok köy grup yollarımız yapıldı. Sorunlar çözüldü. Müteahhitlerden dolayı yarım kalan inşaatlar var. Olmayan yollar yapıldı. 2.5 yılda ilçe rahatladı. Yapılamayanlar ise 2018 yılı programına alındı. Önümüzdeki sene yapılıp tamamlanacak. Büyükşehir yasası olmasıydı, 2.5 yılda yapılan yatırımları görmeye ömrümüz yetmezdi. Bu hizmetleri rüyamızda bile göremezdik. Derneğimizin yerini bile Büyükşehir Belediyesi alıp bize tahsis etti. Allah kendisinden razı olsun. Çok memnunuz. ifadelerini kullandı.Antikacı Cemil Benice Başkan YILMAZ ı Şaşırttı

16.11.2017 14:05

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz dün Asarcık da yaptığı ziyaretlerin ardından Ak Parti ilçe Başkanı Hami Karakaş'ın önerisi üzerine Cemil Benice ye ait antika dükkânını ziyaret etti.
Asarcık da bir antika dükkânının olmasından dolayı yaşadığı şaşkınlığı sosyal medya hesabından paylaşan Başkan Yılmaz, Asarcık da antikacı mı olur demeyin. Asarcıklı Cemil Benice 37 yıldır edindiği antikaları dükkânında sergiliyor. Artık dükkâna ve depolara sığmayan antikalar için bizden Samsun'da yer talebinde bulundu. Allah izin verirse bu antikaların Samsun da sergilenmesini sağlayacağız. Burası resmen tarih kokuyor. Cemil Beyi bu uğraşı için tebrik ediyorum  dedi.Tarih ve Turizm Alanı Olacak

16.11.2017 14:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Saathane Meydanı Projesi kapsamında bulunan Osmanlı mimarisinin ender örneklerinden tarihi taşhan, orijinal görünümüne kavuşturuluyor. Arkeolojik kazılarda temelleri bulunan eserin kesilen dilimi tekrar örülüyor.

Yakın bir tarihe kadar varlığı pek bilinmeyen Canikli Ali Paşa sülalesinden Hazinedârzâde Süleyman Paşa nın yaptırdığı nadide eser taşhan, çevresine yapışmış işyerlerinin yıkılmasıyla özgürlüğüne kavuşturulmuştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kültür projeleri ile yeniden gün yüzüne çıkarılan tarihi taşhanın biçimsiz geometrisinden yola çıkaran Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, çevresinde kazı çalışması yaptırmıştı. Gerçekleştirilen küçük çaplı kazıda eserin kesilen dilimi bulunmuştu. Yol yapılmak için kesildiği anlaşılan hanın kesilen dilimi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa ediyor. Restorasyonu gelecek yıl tamamlanacak tarihi taşhanın, temeli ise 4 metre çapında güçlendirildi.Osmanlı zamanında Samsun'un en eski ve önemli ticaret ve yaşam merkezlerinden biri olup, şehrin ilk hatıralarının yaşandığı Saathane Meydanı tüm ihtişamı ile yeniden gün yüzüne çıkartılıyor. Köklü bir geçmişe sahip kentin tarihine ışık tutan eski yapılardan Ahi Ali Paşa Vakfı na ait taşhan, saat kulesi, cami, medrese ve hamam kent tarihine ışık tutacak.

Restorasyon ve rekreasyon çalışmasının ardından eski orijinal görünümü ve ihtişamına yeniden kavuşacak tarihi han, kentin tarih ve kültür turizminin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak. Samsun un saklı tarihi ve geçmişine ilişkin hatıraları, meydan projesinin tamamlanmasıyla halkla buluşturulacak. Taşhan ile medrese, farklı kültür ve turistik konsepti ile topluma hizmet verecek.

TARİH VE TURİZM ALANI OLACAK

Restorasyon ve yeni peyzajla birlikte proje bittiğinde Saathane Meydanı nın buram buram tarih kokacağını dile getiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Saathane Meydanı, önemli bir dönüşüm, kültür, tarihle bütünleşme, modernizasyon projesidir. Samsun un vizyon projelerinden birisidir. Bu sebeple büyük önem veriyoruz. Burayı kentimize yakışan, şehrimizi temsil edebilecek bir tarih ve turizm alanı haline getiriyoruz. Tarihi dokuyu, kamu yararı da göz önünde bulundurarak Samsun'a kazandırıyoruz. Burası herkesin gurur duyacağı, hepimizin yüz akı olan, şehrin gülen yüzü olacak bir yer haline gelecek. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Bizler Gelip Gidiciyiz, Hizmetler Baki Kalacak

13.11.2017 07:15

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım hizmetlerinde kullanılacak yeni otobüslerin hizmete alınması töreninde konuşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Bizler gelip gidiciyiz. Ama yaptığımız hizmetler baki kalacaktır. Dedi.

Tekkeköy’deki otobüs toplanma alanında gerçekleştirilen törende konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  idareciler olarak Samsun halkının hizmetkârı olduklarını ifade ederek; Bu araçlarımızı halkın hizmetine sunuyoruz. Biz halkımız için çalışıyoruz. Bu yeni araçlar babamızın malı değil, benim malım değil. Bu otobüsler Tekkeköy de oturan yaşlı teyzemin, gariban köylümüzün hizmetinde. Bizler gelip gidiciyiz. Ama yaptığımız hizmetler baki kalacaktır. Diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş. tarafından yeni ring ve Expres hatlarda kullanılmak üzere satın alınan 70 adet yeni otobüs düzenlenen törenle teslim alındı.

ŞÖFÖRLERE UYARI

Araçları kullanacak olan sürücülere de seslenen Başkan Yılmaz; Vatandaşımızın hizmetinde olduğunuzu asla unutmayın. Sakın ola vatandaşımızı üzmeyin. Görevinizi layığıyla yerine getirin. Ben belediyenin şoförüyüm demeyeceksin. Asarcık ya yaşayan teyzenin şoförüyüm düşüncesiyle bakacaksın. Ben asla ve asla Samsun halkına ben şuyum ben buyum diye tavır sergilememişimdir. Sizde sakın ola yapmayın. Siz sadece işinizi layıkıyla yapın, akşam olunca eve huzurlu bir şekilde gidin. Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tedarikçi firma tarafından Başkan Yılmaz a sembolik otobüs anahtarı verildi. Başkan Yılmaz daha sonra yeni otobüslerden birisinin direksiyonuna geçerek bir süre kullandı.

Yapılan törene Başkan Yılmaz’ın yanı sıra Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, şirket müdürleri, daire başkanları tedarikçi firmanın yetkilileri ve çalışanlar katıldılar.

YENİ SEFERLER 13 KASIM’DA BAŞLIYOR

Bu arada SAMULAŞ A.Ş. tarafından 13 Kasım tarihi itibariyle başlatılacak olan 4 yeni Expres ve ring seferlerinin güzergâhları ise şöyle;

1)  R28 - Gar Tramvay İstasyonu - Hastaneler - Duruşehir Ring Hattı

2)  R22 - 19 Mayıs Tramvay İstasyonu - Organize Sanayi Bölgesi Ring Hattı

3) E4 Ekspres Büyük Cami - Cumhuriyet Meydanı - Kılıçdede - Duruşehir - Araştırma Hastanesi Hattı

4) E5 Ekspres OMÜ - Cumhuriyet Meydanı - Araştırma Hastanesi -Otogar Hattı
Samsun Golf Kulübü Hayran Bırakıyor

13.11.2017 07:11

Karadeniz in ilk ve tek sahası olma özelliğine sahip olan ve Samsun Büyükşehir Belediyesi nin çalışmaları sonucu hayata geçirilen Samsun Golf Kulübü ziyaretçilerini hayran bırakmaya devam ediyor.
SAMSUN SPORDA GELİŞMİŞ BİR ŞEHİR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, birkaç gündür çeşitli programlara katılmak üzere Samsun’da bulunan Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha ile Samsun Golf Kulübü nde bir araya geldi.

Samsun da istediği bir sporu yapmak isteyenin mutlaka yapacağı spor ile ilgili bir tesis bulabileceğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Samsun umuzda golf sahası dahil olmak üzere 100 ün üzerinde spor tesisi var. Gençlik ve Spor Bakanlığı mızın yatırımları, belediyemizin çalışmaları ile Samsun a böyle nadide tesisleri kazandırmış olmak bizleri mutlu ediyor. Düşünebiliyor musunuz? Samsun umuzun Bafra ilçesinde Türkiye standartlarının üstünde bir Atış Poligonumuz var. Türkiye de sayılı tesislerden olan bu tesisimiz ciddi bir altyapıya sahip. Yüzme, atletizm, futbol, bowling, okçuluk, atıcılık, güreş ve bunun gibi onlarca spor dalını Samsun’da yapmak mümkün  diyerek Samsun’un sporda gelişmişliğini büyükelçiye anlattı.

Golf Sahasına hayran kaldığını belirten Ukrayna nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ise Başkan Yılmaz a ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederek Samsun a her fırsatta gelmeye çalışacağını ifade etti.