Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Küresel Sorunlara Çözüm Üretip, Türkiye İkincisi Oldular

21.11.2017 06:50

TÜBİTAK 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği kapsamında yapılan Türkiye nin en büyük STEM proje yarışmasına katılan Samsun Çınarlık Ortaokulu 7. Sınıf Öğrencisi Arda Keleş ve arkadaşları, küresel sorunlara çözüm alanında Türkiye ikincisi oldu. Projesinde doğal atık mısır koçanlarını bina yalıtım malzemesine dönüştüren Keleş, ısı kaybının yüzde 40 oranında önlendiğini de bilimsel olarak kanıtladı.

BÜYÜKŞEHİR DEN DESTEK SÖZÜ

Okulun Fen Bilimleri Öğretmeni Ali Sarıbaş ile birlikte hazırladığı Mısırı Kuruttun Mu?  Evini Isıttın mı?'  projesiyle 5 bin proje arasında ilk 50 ye giren Arda Keleş, verdiği cevaplarla TÜBİTAK heyetini de kendisine hayran bıraktı. Samsun'u ve okulunu en iyi şekilde temsil eden öğrenci, kabul gören 600 proje içinde küresel sorunlara çözüm alanında Türkiye 2.liği elde etti.

Arda Keleş, arkadaşlarıyla birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk tarafında ağırlanan proje sahibi Arda Keleş, çalışması hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Çalışmayı titizlikle inceleyen Başkan Vekili Nihat Soğuk ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel,  projenin hayata geçirilebileceğini belirterek, destek verebileceklerini kaydetti.

POJEYİ GELİŞTİRECEĞİZ

Ziyarette projenin bilimsel değeri hakkında bilgi veren Çınarlık Ortaokul Müdürü Hakan Yılmaz, Isı yalıtımını doğal atık ürün olan mısır koçanından yapmayı denedik. Yaptığımız deneylerle olumlu sonuçlar aldığımızı gördük. Sınırlarını ve uygulanabilirliğini gözlemledikten sonra yarışmaya başvurduk. Tamamen öğretmenimiz ve öğrencimizin özverili çalışmalarının sonucu oldu. Günümüz Dünyası küresel ısınma sorununa çözüm üretmeyi hedefledik. Projemizin 2 incilik elde etmesinden dolayı proje ekibi ile gurur duyuyorum.  Projeyi geliştireceğiz. Çünkü yüzde 40 ısı tasarrufu sağlıyor. Sanayiye yönelik de çalışmamız var.dedi.

BİZLERİ DUYGULANDIRDINIZ

Öğrencilerin elde ettiği başarının kendisini duygulandırdığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, başarılı gençlerin kendilerini daha da geliştirmeleri için Tekkeköy e yapacakları Bilim ve Teknoloji Merkezi hakkında bilgi verdi. Öncel, Büyükşehir Belediyesi olarak TÜBİTAK işbirliği ile Tekkeköy ilçemize çok güzel ve şık bir Bilim ve Teknoloji Merkezi yapacağız. İhalesi yapılmak üzere. Ardından inşaat çalışmaları başlayacak. 2019 yılında yapımı tamamlanacak. İçinde sizler için çok önemli bir çalışma alanı da olacak. Çocuklarımız istifade edecek, kendilerini geliştirecekler. Projelerini orada hazırlayacak, deneyler yapacaklar. Bu merkezimizi sizlere armağan edeceğiz. Bu başarınızdan dolayı da hepinizi tebrik ediyorum. Şehrimize çok anlamlı bir başarı kazandırdınız. Çocuklarımızı yetiştiren hocalarımızı da kutluyorum. Böyle bir başarıyla başladınız ki devamının da geleceğine inanıyorum. Sizlerin gözlerine bakınca gönül rahatlığıyla geleceği size emanet edeceğimizi görüyorum. şeklinde konuştu.

ÇINARLIK ADINA AYRICA MUTLU OLDUM

Çınarlık Orta Okulu nun başarısından büyük mutluluk duyduğunun altını çizen AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Mısır koçanını biz sobalarda yakıt türü olarak kullanıyorduk. Bu proje ile farklı bir alanda farklı bir amaçla imalat ürününe dönüştürülebilecek. Koçandan doğal ısı yalıtımı malzemesi yapılabileceğini düşünüp projelendirmişler. Çocuklarımız Türkiye 2. si olarak çok güzel ve anlamlı bir başarıya imza attı. Doğup büyüdüğüm beldem Çınarlık taki okulumuzun böyle bir başarı elde etmesi, beni ayrıca mutlu etti. Çınarlık, Samsun da reklamı yeterince yapılamamasına rağmen önemli başarıları olan bir beldemiz. Bu son başarı ile beldemiz daha çok tanıtılacak, sesiniz daha çok duyurulacaktır. Daha çok çalışıp daha güzel başarılar elde etmenizi bekliyoruz. Geri dönüşümle mısır koçanlarını doğal ısı yalıtım ürününe dönüştürüp değerlendirmiş oluyoruz.  Isı fabrikalarıyla görüşülüp koçanları alıp proje hayata geçirilebilir. İnşallah en kısa zamanda okulumuzu da ziyaret edeceğiz. Eksiğiniz varsa belediye olarak destek olacağız. ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ve Çarşamba Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir in de bulunduğu ziyarette 15 öğrenciye bisiklet hediye edilerek,  toplu fotoğraf çektirildi.
Şehir İlmek İlmek İşleniyor

21.11.2017 06:47

Samsun un çehresini değiştirme konusunda hız kesmeyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Bulvarı nı yaşam alanı haline getirecek peyzaj düzenlemelerine hafta sonu da devam ediyor.

BAŞKAN YILMAZ DAN TEBDİL-İ KIYAFET KONTROL

Gerçekleştirdiği alt ve üst yapı yatırımlarıyla Samsun'u geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, hayat standardı yüksek şehirlerin en önemli özelliklerinden görsel kent estetiğinde başlattığı mücadelede hız kesmiyor.

Bu kapsamda Atatürk Bulvarı Kılıçdede Mahallesi ve Liman Kavşağı arasında kalan güzergâhta başlatılan peyzaj çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Çalışmaların bir an evvel bitirilmesi için pazar mesaisi yapan peyzaj işçilerinin çalışmalarını Tebdil-i kıyafet kontrol  eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, işçilerin o çalışmalarını sosyal medya hesabından paylaşarak Sabah ola, hayır ola. Tebessüm ile siftah ola. Samsun umuzun var olan güzelliğini gün yüzüne çıkarmaya çalışan Büyükşehir Belediyemizin peyzaj işçilerine de, ekmeği için pazar günü kepenk açan esnaf kardeşlerimize ve tüm hemşerilerimize de Hayırlı Pazarlar hayırlı kazançlar diliyorum mesajını paylaştı.

KALDIRIMLAR VATANDAŞLARIN OLACAK

Büyükşehir ekiplerinin çalışmaları öncesi dükkânların işgali altında olan kaldırımlar şimdi yapılan yürüme yolları, gölgelikler, oturma alanları ve dikilen ağaçlar ile tam bir yaşam alanı olacak.Samsun un 2 Projesine Büyük Ödül

21.11.2017 06:41

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Samsun a kazandırılan Saathane Meydanı ve Şifa Hamamı Restorasyon Projesi ile Gazipaşa Mahallesi Kültür Evi Projesi TKB Özendirme Yarışması nda ödüle layık görüldü. Ödülü alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu ödülü Samsunlu hemşerilerim adına alıyorum. Gururluyuz dedi.
143 projenin değerlendirildiği yarışmada başvurular, TKB nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu tarafından incelendi. Yarışmada Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü nün yanı sıra, 2 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama ve 8 Süreklilik olmak üzere 42 Başarı ödülü verildi.Tarihi Kentler Birliği nin düzenlediği 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması nda 69 belediyeden toplam 143 proje değerlendirildi. Büyük Ödül ve Jüri Özel Ödülü nün yanı sıra Proje, Uygulama, Süreklilik ve Başarı kategorilerinde de proje ve uygulamaların değerlendirildiği yarışmanın ödül töreni Antalya Expo Center da düzenlenen YAPEX Restorasyon Fuarı nda gerçekleştirildi.

TESCİL KORKULUR ÖCÜ OLMAKTAN ÇIKTI

Ödül töreni öncesinde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eskiden yaşanılan korkuların şimdi kaybolduğunu belirterek, Bir bina tarihi miras olarak tescil edilince koruma kurullarının eline düştük diye eyvah diyorduk. Ama şimdi Türkiye bu süreçleri çok şükür aştı. Şu anda bir binanın tescil edilmesi korkulur bir öcü olmaktan çıktı. Hatta hatta yarış edercesine proje yapar hale geldik ve bu değerleri miras olarak tarihimizin bulunması gereken yerlerine koyma konusunda başarılı olduk. Giderek de başarılı olacağız. Çok daha büyük eserler var Anadolu Paltosunda yapılması gereken. Ama biz somut olan miras için yaptığımız bu özendirme törenlerini bundan sonra somut olmayan miraslarımız için de yapalım. Yani tarihi öyküleri, tarihi hadiseleri cereyan ettiği mekânları, rotaları, hatta kültür mirasımıza dönük olan yarışmaları da yapalım. Hatta ve hatta bir adım öteye de gidip doğal mirasımız ile ilgili projeleri de yarıştıralım. Bunu tesislerin projelendirilmesi gibi bir olay olmaktan çıkartalım. Somut olmayan mirasın son derece zengin olan değerlerini hatta folklorik değerleri de yani kültürel miras derken çok geniş bir başlık altında ifade ediyorum bunları da projelendirerek, bunları da önümüzdeki yıl başlayarak bu yarışma platformlarında arkadaşlarımızın yarışmalarına neden olalım, teşvik edelim diye düşünüyorum. dedi.

KENTSEL ESTETİK ÇİRKİNLİKLERİ DERESİNDE BOĞULUYORUZ

Kentlerdeki estetik konusuna da değinen Başkan Yılmaz, Biz okyanusu geçip derede boğuluyoruz. Boğulduğumuz derenin adı da kentsel estetik çirkinlikleri. Kat kat binalar yapıyoruz ama sıvayıp boyamaktan kaçınıyoruz. Ve bizler bu çirkinliklerle eleştiriliyoruz. Şehirlerimiz sıvasız, boyasız hilkat garibeleri ile dolu. O sıvasız boyasız binaları gören, şehirden geçen birisi daha doğrusu çirkinliğin farkında olan, çirkinliği güzellikle ayırt edebilecek değerlendirme seviyesindeki birisi bizi bununla eleştiriyor. Türkiye nin şehirleri kat ettikleri mesafe ile bunu hak etmiyor. Estetik konusunu önemseyelim ve bir de somut olmayan miras konusundaki proje yarışına girelim.  diye konuştu.Hacca Gitse Bu Kadar Sevap Alamazdı

16.11.2017 14:12

Türkiye nin verimli tarım ovalarından Bafra, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin yatırımlarıyla hızla değişiyor. Alt yapı yatırımlarıyla ilçenin köylerindeki asırlık sorunlar çözülürken, halkın yaşam konforu ise giderek artıyor.

Tarım ilçesi Bafra da da büyük yatırım gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, hizmetlerine devam ediyor. Köylerin kronik sorunlarını çözmek için seferber olan Fen İşleri ve SASKİ ekipleri, birçok mahalleyi çamur ve toz topraktan kurtararak rahata kavuşturdu. Köprü olmaması nedeniyle 100 yıldır ıslıkla haberleşen Kızılırmak ın iki yakasındaki Kalaycılı ve Türbe köyü sakinlerini hizmete açtığı köprü ile birleştiren Büyükşehir Belediyesi, tarihi bir yatırıma imza attı.Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatıyla ilçelerde başlatılan alt yapı yatırımlarında 2.5 yıl geride kaldı. Cumhuriyet tarihi boyunca çözülemeyen kanalizasyon, içme suyu ve yol sorunlarına neşter vuran Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanlığı ile SASKİ Genel Müdürlüğü, kısa sürede 17 ilçede çok sayıda köyün sorununu çözdü.

HACCA GİTSE BU KADAR SEVAP ALAMAZDI

260 metre uzunluğundaki 7.5 milyon TL maliyetli köprünün çok hayırlı bir hizmet olduğunu ifade eden Kalaycılı Muhtarı Behzat Pilciloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür etti. Daha önce karşı köye gitmek için 44 km yol kat etmek zorunda kaldıklarını hatırlatan Pilcioğlu, Köprü olmadan önce hale, şehre gidişlerimiz çok sıkıntılıydı. Şimdi bu köprüyü kullanıyoruz. Köprü yapıldığında insanlarımız çok mutlu oldu.  Sağ olsun başkanımız bu hizmeti bizlere kazandırdı. Bir insan hacca gitse bu kadar sevap almaz. Trafiği rahat. Köyüne 5 dakikada gidip geliyorsun. Köprünün başından itibaren 7 km de satih kaplama yol yapıldı. Bundan dolayı Yusuf Ziya Yılmaz başkanımıza minnettarız. dedi.

GECE YARISI BİLE ÇALIŞIYORLAR

Büyükşehir Belediyesi çalışma prensibinden memnun kaldıklarını dile getiren Göltepe Mahalle Muhtarı Hasan Arslan, Su sorunumuz olduğunda veya boru patladığında SASKİ yi arıyoruz. Hemen gelip yapıyorlar. Dün gece yol çalışması yapıyorlardı. Şube müdürlüğünü aradım. Gelip yamamızı da yaptılar. Şimdi de grup yolumuzun yapılmasını bekliyoruz. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın çalışmalarını beğeniyoruz. Çok çalışkan bir insan. Bütün ilçeler şantiye gibi. Onun gibi kimse çalışmıyor. Samsunu değiştirdi. Şimdi de ilçelerin sorunlarını çözüyor. Allah razı olsun. şeklinde konuştu.

HER ZAMAN YANINDAYIZ

Keliklen Muhtarı Galip Erol ise Köyümüzün yolu yamandı. İlerleyen zamanlarda daha iyi yapılacaktır. Başkanımızı canla başla destekliyoruz. Kendisini olsun, personelini olsun memnuniyetle takip ediyoruz. Yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Kendisine rahat ulaşıyoruz. Samsun u değiştirdi. Çok güzel. Her zaman yanındayız. ifadelerini kullandı.Samsun Müzesi İnşaatı Yükseliyor

16.11.2017 14:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatını inceledi.

İlkadım Atletizm Stadyumu nun yanında yapımı hızla devam eden Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatında incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Burada büyük bir çalışma var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa hayata geçireceğimiz proje Samsun tarihine ışık tutacak eserlerin sergileneceği modern bir müze olacak. Müze çalışmaları bittiğinde sergi alanları, hediyelik eşya satış yerleri, yeme-içme alanları, toplantı ve eğitim salonları ziyaretçilerin kullanımına hazır olacak. Bu çalışmalarımızın sonlanacağı tarih olarak 2019 yılını belirledik. İnşallah bir sıkıntı, aksaklık olmadan çalışmaları tamamlayacağız. Böylelikle Samsun umuza modern bir müze kazandıracağız dedi.

SAMSUN MÜZESİ İNŞAATI YÜKSELİYOR

SADECE MÜZE DEĞİL DEV BİR SOSYAL TESİS OLACAK

Başkan Yılmaz mevcut müzenin kapalı olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü de dile getirerek, Bir an evvel buradaki çalışmaları tamamlamak için çalışıyoruz. Çalışmalar biter bitmez eski müzedeki eserleri burada sergilemeye başlayacağız. Mekân darlığı ve şartları nedeniyle eski müzede sergilenme imkânı bulamadığımız bir çok eseri de yeni müzemizde gün ışığına çıkartma ver sergileme şansını bulacağız. Yaptığımız yeni müzeye gelen eminim bir kez daha gelecektir. Burası müzeden ziyade bir sosyal alan olacak. Şimdiden hayırlı olsun diyerek açıklamalarını sonlandırdı.