Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ Sivas ta Başkanlık Sistemini Anlattı

21.02.2017 06:22

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas ta konuşmacı olarak katıldığı Siyaset Akademisi nde,  2007 de yapılan referanduma evet diyerek kaliteli bir anayasanın temelini atan aziz milletimiz şimdi de Başkanlık Sistemi nin hayata geçmesi için evet diyecek dedi.
Sivas Belediyesi Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi nde gerçekleşen AK Parti Siyaset Akademisi ne katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Anayasa değişikliğiyle birlikte yepyeni bir hükümetin inşa edildiğini belirterek,  Ülkemizde anayasalar bugüne kadar millet tarafından değil, vesayetçi zihniyetli kişiler tarafından toplumu sınırlandıracak şekilde hazırlandı. Haliyle hem yapılış şekli hem de içerikleri yönünden en çok tartışılan metinler Anayasalardır. AK Parti hükümeti olarak 2007 yılında yaptığımız referandumda birçok maddeyi değiştirerek anayasanın kalitesini arttırdık. Şimdi de önümüzde başkanlık sistemi için bir referandum var. Başkanlık Sistemi hayata girdiğinde Cumhurbaşkanı, devletin ve yürütmenin başı olacak, yürütmedeki iki başlılık sona erecek. Mevcut anayasamızda Cumhurbaşkanımızın yetkileri sınırsız ama hiçbir şekilde yargılanamıyor. Yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanı hem meclise hem de millete karşı sorumlu hale gelecek. Kısacası Başkanlık Sistemiyle birlikte yetki kullanıp sorumlu olmayan hiçbir makam ve kişi kalmayacak. Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisi kesilmeyecek. Böylelikle siyasal katılım hakkına getirilen engel ortadan kalkacak. Bir diğer önemli yenilikte ülkenin güvenliğiyle ilgili kararların daha hızlı alınabilecek olması. Bu ve bunun gibi birçok yenilik Başkanlık Sistemi ile birlikte hayata geçecek dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Merkezi Ar-Ge Başkanlığı tarafından Sivas ta düzenlenen Siyaset Akademisi nde  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi  adlı bir sunumla başkanlık sistemini anlattı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜLKE GELECEĞİ İÇİN EN DOĞRU KARAR

Başkan Yılmaz ın konuşmacı olarak katıldığı Akademi ye Ak Parti Sivas İl Başkanı Ziya Şahin, Kadın Kolları Başkanı Semiha Ekinci, Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Burak Kuruçay, AR-GE den sorumlu İl Başkan Yardımcısı Cihad Gözüküçük, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Özgan ve Siyaset Akademisi öğrencileri katıldı.Büyükşehirden Anadolu dan Türküler Konseri

16.02.2017 07:03

Kültür ve sanat etkinliklerinin marka kurumlarından Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuarı, türkü severler için unutulmaz bir konsere imza atacak.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuarı Türk Halk Müziği Bölüm Şefi Halit Ateşli yönetiminde verilecek Anadolu dan Türküler konseri, 17 Şubat gecesi saat 20.00 de Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde sahnelenecek. Konsere tüm Samsunlular davet ediliyor.2023 e Kadar 3 Bin Km Beton Yol Yapılacak

16.02.2017 06:58

Cumhuriyet tarihi boyunca yol sorunuyla mücadele eden köyleri bu dertten kurtarmak için kalıcı çözüm üreten Samsun Büyükşehir Belediyesi, yolları betonla kaplayarak uzun vadeli konfora kavuşturuyor. Son iki yılda 750 km köy grup yolunu betonla kaplayan Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2023 e kadar 3 bin km daha beton yol yapmayı hedefliyor.

Samsun un 17 ilçesine bağlı 966 köyünde oturan toplam 448 bin kişi, yaklaşık 100 yıldır yaşadığı yol problemini Samsun Büyükşehir Belediyesi nin hizmetleriyle çözüyor. Köylerdeki grup yol sorununu kalıcı ve uzun vadeli olarak çözmek için iki yıl önce başlattığı beton yol uygulamalarını benimseyen belediye, çalışmalarına devam ediyor.

Kırsal kalkınmayı desteklemek ve kolaylaştırmak adına ulaşım yatırımlarına büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2 yılda 750 kilometre beton yol imalatı gerçekleştirerek, çok sayıdaki köyün yol sorununu çözdü. Kentin 2019 ve 2023 projeksiyonlarına ilişkin beton yol yatırım ve planlama çalışmalarını tamamlayan Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2019 a kadar bin km, sondaki süreçte de 2 bin km beton yol yaparak toplamda 3 bin kilometrelik beton yol yatırımı gerçekleştirecek.

Beton yol çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, bu konuda çok önemli adımlar atarak büyük mesafe kat ettiklerini söyledi. Endüstriyel anlamda bir ilki başardıklarını ifade eden Mustafa Yurt, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak beton yolu 11 yıldır uygulamaktayız. Köy yolları da bize bağlandıktan sonra son 2.5 senedir çok yoğun bir programla bunu sürdürmekteyiz. Endüstriyel anlamda da bir ilki başarmış durumdayız. Son iki yılda 750 km beton yolu yaparak önemli bir hizmeti başarıyla gerçekleştirdik. Bunun 200 kilometresi silindirle sıkıştırılmış beton, 550 kilometresi ise geleneksel beton yoldur.  Beton yol uygulamasını Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatlarıyla bir politika olarak sürdürmeye devam edeceğiz. 2019 a kadar 1000 km, 2019 dan sonraki 5 yılda da 2 bin km beton yol yapmayı planladık. Bunu yaptığımız takdirde köy yollarımızın büyük bölümünü beton yol konforuna kavuşturmuş olacağız. ifadelerini kullandı.Hastanebaşı ve Kökçüoğlu na Kentsel Dönüşüm

15.02.2017 08:48

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülen Hastanebaşı ve Kökçüoğlu Mahallelerinin kentsel dönüşüm alanı kapsamında yapılan imar planı değişikliği teklifi oy çokluğu ile kabul edildi.
Büyükşehir Belediye Meclisinde 1 madde hariç bütün maddeler oy birliği ile kabul edildi. İlkadım ilçesi Hastanebaşı ve Kökçüoğlu Mahallelerinde uygulama imar planlarının bulunduğu alanda imar plan değişikliği teklifi mecliste tartışma çıkartan tek gündem maddesi oldu. Daha önce İlkadım Belediyesi tarafından meclis gündemine gönderilen ama yeterli olmadığı için tekrar düzenlenmek üzere geri gönderilen kentsel dönüşüm imar planı teklifi 10 madde ve 12 kat ve maksimum blok kat boyu 40 metre olacak şekilde imar planındaki yoldan çekme mesafeleri sabit tutulacaktır plan notu ile birlikte meclis üyelerinin onayına sunuldu. Teklife karşı çıkan Bağımsız Meclis Üyesi Erkan Akyüz, bu teklifin o bölgedeki kentsel dönüşüm sorununu çözmeyeceğini ileri sürerek karara ret oyu vereceğini belirtti.Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı 1. Oturumu 3. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Meclis Salonunda gerçekleşti. Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Vekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında ilgili komisyonlardan havale edilen 38 gündem maddesi görüşüldü. 37 madde oy birliği ile kabul edilirken, kentsel dönüşüm maddesi ise oy çokluğu ile kabul edilerek meclisten geçirildi.

Daha sonra söz alan Meclis Başkan Vekili Turan Çakır ise yapılan değerlendirmeler sonucunda böyle bir plan hazırladıklarını ve oradaki kentsel dönüşüm sorununu bu madde ile sona erdireceklerini söyledi.

Daha sonra oylanan madde oy çokluğu ile kabul edildi. Toplamda ilgili komisyonlardan meclise havale edilen 38 madde meclisten geçerek karara bağlandı.Başkan YILMAZ: Bütün Şehrin Kanalizasyonu Denize Bağlıydı

15.02.2017 08:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bütün şehrin kanalizasyonu denize bağlıydı. Büyük bir trajediydi. Çok şükür bunların hepsini aştık, limanların hepsini temizlendi dedi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 2. Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi Suya dair her şey temasıyla Antalya da başladı. Kongrede konuşan Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Göreve ilk geldiğimizde deniz ve martı diye izlenen yer fosseptik çukuruydu. Büyük bir trajediydi dedi.

17 Şubat a kadar devam edecek olan kongreye, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediye başkanları, üniversite rektörleri, uluslararası katılımcılar, sağlık, tıp, çevre mühendisliği, kimya, biyoloji, hidroklimatoloji ve ziraat alanlarındaki akademisyenler, su üretici ve satıcıları katıldı. Antalya Rixos Sungate Hotel de düzenlenen kongrede, içme kullanma suları, ambalajlı sular, hastanelerde ve sağlık kurumlarında su yönetimi, yüzme suları, yüzme havuzları, tarımsal amaçlı su kullanımı, atık sular, kaplıcalar, su ürünleri, su kirliliği, su kalitesinin izlenmesi ve laboratuvarlar ile suyun yönetimi gibi konular ele alındı.

Kongrede konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un su miktarı konusunda Türkiye nin en büyük şehirlerden birisi olduğunu söyledi. Suyun hayat için vazgeçilmez bir unsuru olduğunu belirten Başkan Yılmaz, suyu iyi yönetmek ve değerinin bilinmesi gerektiğinin altını çizdi.

30 Mart seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın kendilerine talimat verdiğini aktaran Yılmaz, Erdoğan ın 5 sene içerisinde bizim köyümüzün suyu yok derse, yaptığınız işleri yetersiz görürüm, su yok diye bir şey duymak istemiyorum. Suyumuz yok dendiğinde ben yerel yönetici olarak yeteri hizmet yapmadığını anlarım sözünün ardından Samsun’da hummalı bir çalışmaya girdiklerini kaydetti.

DENİZ VE MARTI DİYE İZLENEN YER FOSSEPTİK ÇUKURUYDU

İlk belediye başkanı olduğu 1999 yılında, Samsun un deniz suyu kirliliğinde büyük sorunları olduğunu aktaran Yılmaz, 19 Mayıs Bayramı vardı. Bu bayramda deniz kuvvetlerinin denizaltıları Samsun a geliyor. Hava kuvvetleri birçok seremoni yapıyor. Biz de vali beyle denizaltıları karşılamaya gitmiştik. Denizaltındaki bir albay beni kenara çekerek, Başkanım siz yeni başkan oldunuz, deniz kirliliği konusuna sanırım vakıf değilsiniz. Denizaltını sokmadan serverdan 10-15 metrelik draft var, 5-6. sonrasında kanalizasyon çamur var. Bilginiz olsun dedi. Deniz diye martıları seyrettiğimiz yerin aslında foseptik çukur olduğunu o gün öğrendik. Bütün şehrin kanalizasyonu denize bağlıydı. Büyük bir trajediydi. Çok şükür bunların hepsini aştık, limanların hepsini temizlendi dedi.

YER ALTI SU KAYNAKLARI İÇİN ÇÖPLERDEKİ TEHLİKE

Su yönetimi ve hijyeni hakkında görüşlerini dile getiren Başkan Yılmaz, yer altı su kaynaklarının da önemine değindi. Yılmaz, Yer altı suyu insanların tükettiği su, toplam tüketilen suyun yüzde 30 unu bulur. Geri kalan yüzde 70 i sulama suyuyla veya diğer ekosistemin diğer unsurları suyu tüketir. O tüketilen suyun çoğu yer altına iner. Özellikle tarımdaki kirli su yer altına karışır. Bu çevre kirliliğinden daha önemlidir. Çöplerdeki su sızıntılarının denetlenmesi lazım, çünkü yeraltına iniyor olabilir. Bu da büyük felaketlere sebep verebilir. Tarımda kullanılan kimyasalların yarattığı sorunun en çok yaşayanlardan bir şehiriz diye konuştu.

AZ KALSIN SU ŞEHRİNDE SUSUZ KALIYORDUK

Geçmişte su konusunda yaşadıkları bir olayı da anlatan Yılmaz, Samsun un bol sulu şehir olduğunu söyledim. Bunun da özgüveni içerisindeydik. Kibir içerisinde su barajımızla sorunumuz olmaz dedik. 2013 yazında tarım işiyle uğraşanlar, içme su barajımızdan su isteği oldu. Biz de köylümüze verdik, barajda 3 te 1 oranında suyu düşürdük. 2013 te bir kurak başladı. Biz koca şehri susuz bırakma tehlikesiyle karşı karşıya kaldık. Hemen kurtarmak için dev pompalar kurmaya başladık. Yer altı suyundan faydalandık, ama yüzde 30 unda çok tehlikeli kimyasallar çıktı. Bizim bu su yönetimi konusunda bir küçük ihmal affedilmez bir sonuca götürüyordu şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun Belediye Başkanı ile Antalya Büyükşehir Başkanı Menderes Türel e katılımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.