Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir den 2 Bin Ceviz Fidanı

07.12.2017 08:03

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Bafra ilçesinde çiftçilere 2 bin adet sertifikalı ceviz fidanı dağıtıldı.

Bafra Öğretmenevinde gerçekleştirilen fidanı dağıtımında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarımsal üretime dönük bir çabanın içindeyiz. İçinde bulunduğumuz coğrafyada karşılaştığımız hadiselere bakarsak, eğer güçlü bir ülke değilseniz, enerji politikalarında dışa bağımlıysanız, tarımda dışa bağımlıysanız, üretimin değişik versiyonlarında dışa bağımlıysanız, sizin dışa bağımlı olduğunuzu bilen uluslararası camiadaki ülkeler hep peşin satan gibi bacak bacak üstüne atar, size tepeden bakarlar. Sana da, senin uluslararasındaki taşıyacağın rolü ve misyonu adeta buyururlar. Ama gücün varsa, iktisaden gücün varsa kendi kendine yetiyor ve ihracatın itibariyle de dış gelirlerinde yüksek bir ülkeysen, o zaman onunla o kadar pazarlık kolay olmaz derler. İşte o ikincisi gibi olmak durumundayız. Olmak durumunda olduğumuzu son bir kaç yıl içerisinde görmedik mi, başımıza gelen olaylardan, hatta ve hatta Suriye ve Irak ta olan olaylar dolayısıyla yıllardır müttefikimiz olan Amerika ile orta Avrupa ülkeleri ile, Almanya ile, Fransa ile içinde bulunduğumuz ilişkilerin tamamen bir güç yarışı, bilek güreşine dönüştüğünü hep birlikte tanıklık etmedik mi? Niye bileğimiz kuvvetli olmasın. Bizim bileğimizi küt diye yere yatıracak cesareti hemen kendinde bulsun. Ya bir dakika onun bileği öyle kolay bükülmez dedirtecek ülke olmamızı anlamamız için acaba son bir kaç yıl içerisinde uluslararası ilişkilerde karşılaştığımız olaylar yetiyor da artmıyor mu? Onun için çok çalışmamız gerektiğini her ortamda söylüyorum. Çok üretmemiz gerektiğini ve ihracat yapmamız gerektiğini her platformda ifade ediyorum” dedi.Kırsal kalkınma yatırım ve desteklerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Bafra da 40 üreticiye 2 bin ceviz fidanı dağıtımında bulundu. Son 3 yıl içerisinde Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Samsun ve ilçelerinde şeftali anacı 70 bin, kuşburnu fidanı 33 bin, ceviz fidanı 32 bin, kivi fidanı 2 bin 500 ve kestane fidanı 300 adet dağıtılarak meyve üreticilerine destek verildi.

Tarımsal üretimin artması gerektiğini belirten Yılmaz, Türkiye büyük bir coğrafya. 780 bin kilometrelik bu coğrafyanın yüzde 50 si ekilebilir, biçilebilir araziye sahip. Buna rağmen geçimimizin yüzde 10 nunu tarımdan elde ediyoruz. Tarımdan elde edilen geçimin miktarını arttıracağız ama biz çiftçi olacağız demiyorum. Çiftçilikten öte tarımsal ürünümüzü tarımsal sanayiye dönüştüreceğiz. Yani enginarı üreteceğiz, sonra bundan bir sanayi mamulü yapacağız. Bundan ne yapılıyorsa onu fabrikaya sokacağız, ondan gelir elde edeceğiz. Çiftçilikle kalmayacağız. Tabii ki çiftçi olacağız, üreteceğiz ama tarımsal üretimimizi bir sanayi avantajına döndürmemiz gerekiyor diye konuştu.

Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle tamamladı: Bugün burada dağıtacağız cevizlerle 150 dönümlük ceviz tarlası yapıyoruz. Bu küçük bir iş değil. Süreç içerisinde birçok konuda tarımsal üretim ve verimliliği arttırmak için sizinle beraberiz.Biz elimizi taşın altına koymaya hazırız. Samsun 1 milyon hektarlık bir şehir. Bunun 500 bin hektarı ekilebilir, biçilebilir yer. Bunun 250 bin hektarı da Bafra ve Çarşamba da. Yani Samsun da ekilebilir, biçilebilir arazilerin yarısı Bafra ve Çarşamba Ovalarında, geri kalan yarısı da diğer ilçelerde. Tarımsal alan faaliyetlerinde bizi teşvik eden muhtara çok az rastladım. Buna çok üzülüyorum. Zannederim ki köyde rençperlik gırla gidiyor. Ekonomi her şey geçim çok iyi gibi efendim şu bizim şu yolu yap deniyor. Bakıyorsun yol stabilize, yol stabilize olsun ne var, illa beton asfalt olmalı. Bizim geçimimiz iyi olsun, üretelim, yolu satmayacağız ki ama o topraklardan ürettiğimizi satacağız. Onunla bir zenginlik elde edeceğiz ve zenginlikle birlikte sözlerimizin başında anlattığım etrafımızda gücümüzü sınayan hainlere karşı dik duracağız ve cevap verebileceğiz. Zengin olmadan, güçlü olmadan bunu yapamayız.

Başkan Yılmaz ın konuşmasının ardından çiftçilere sertifikalı ceviz fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.

BAFRAMIZIN 2. KÖPRÜSÜNÜ YILBAŞINA KADAR HİZMETE SUNACAĞIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bafra da gerçekleştirilen sertifikalı ceviz fidanı dağıtımı töreninin ardından ilçede yapılan yatırımları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Yapımı devam eden 2. köprü inşaatını inceleyen Yılmaz, yüklenici firma yetkililerinden köprünün yılbaşına kadar tamamlanacağı sözünü aldı. Hızla devam eden Sedde Projesi nin Bafra nın çehresini değiştireceğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sedde Projesi kapsamında Gelin Köprüsü adıyla tarihe geçen Çetinkaya Köprüsü’nün denize doğru akan iki yakasında yapılacak peyzaj ve düzenleme çalışmaları tamamlanarak Samsun halkının hizmetine sunulacak. Bu çalışmamız tamamlandığında özellikle Bafra halkının büyük bir beğenisini kazanacağını düşünüyorum. Eskiden berduşların mekanı olarak bilinen buraları temizliyor, düzenliyor ve sosyal bir alan haline getiriyoruz. Sedde Projesi sadece peyzaj ve çevre düzenlemesinden ibaret değil. Proje kapsamında bisiklet ve koşu yolları, kanal, amfi tiyatro gibi tamamen vatandaşlarımızın kullanabileceği sosyal donatılarda yer alacak. İnanıyorum ki bu proje ilçe ekonomisine ve turizmine de büyük katkılar sağlayacaktır. İnşallah önümüzdeki yılın sonlarına doğru Sedde Projesi ni bitireceğiz şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz Sedde çalışmalarını inceledikten sonra yapımı devam eden Fener -Koşu Köprüsü’nü de ziyaret etti. Burada yüklenici firma yetkililerden yılbaşına kadar bitirme sözü alan başkan Yılmaz, Türbe - Kalaycılı Köprümüzün ardından Bafra'mıza kazandırdığımız ikinci köprü olan Fener- Koşu Köprüsü de tamamlanmak üzere. Köprü inşaatını yapan müteahhidimizden sözü aldık. 31 Aralık akşamına kadar köprü bitirilip kullanıma açılacak. Fener ve Koşu mahalleleri çevresindeki binlerce çiftçimizin asırlık sorunları bu köprüyle bitmiş olacak. İlk köprü vatandaşlarımızı rahatlatmıştı. Ama bu köprüyle mesafeler daha da kısaldı. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun açıklamalarında bulundu.Büyükşehir Bafra da 2. Köprüyü Hizmete Açıyor

07.12.2017 08:00

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; Bafra mızın 2. köprüsünü yılbaşına kadar hizmete sunacağız. dedi.

Yapımı devam eden 2. köprü inşaatını inceleyen Başkan Yılmaz, yüklenici firma yetkililerinden köprünün yılbaşına kadar tamamlanacağı sözünü aldı.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra’da gerçekleştirilen sertifikalı ceviz fidanı dağıtımı töreninin ardından ilçede yapılan yatırımları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

SEDDE BAFRA’YA PRESTİJ KAZANDIRACAK

Hızla devam eden Sedde Projesi nin Bafrannın çehresini değiştireceğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sedde Projesi kapsamında Gelin Köprüsü adıyla tarihe geçen Çetinkaya Köprüsü nün denize doğru akan iki yakasında yapılacak peyzaj ve düzenleme çalışmaları tamamlanarak Samsun halkının hizmetine sunulacak. Bu çalışmamız tamamlandığında özellikle Bafra halkının büyük bir beğenisini kazanacağını düşünüyorum. Eskiden berduşların mekânı olarak bilinen buraları temizliyor, düzenliyor ve sosyal bir alan haline getiriyoruz. Sedde projesi sadece peyzaj ve çevre düzenlemesinden ibaret değil. Proje kapsamında bisiklet ve koşu yolları, kanal, amfi tiyatro gibi tamamen vatandaşlarımızın kullanabileceği sosyal donatılarda yer alacak. İnanıyorum ki bu proje ilçe ekonomisine ve turizmine de büyük katkılar sağlayacaktır. İnşallah önümüzdeki yılın sonlarına doğru Sedde Projesini bitireceğiz.  dedi.

BAFRA’NIN 2. KÖPRÜSÜ YILBAŞINA HAZIR OLACAK

Başkan Yılmaz, Sedde çalışmalarını inceledikten sonra yapımı devam eden Fener – Koşu köprüsünü de ziyaret etti. Burada yüklenici firma yetkililerden yılbaşına kadar bitirme sözü alan Başkan Yılmaz, Türbe - Kalaycılı köprümüzün ardından Bafra mıza kazandırdığımız ikinci köprü olan Fener- Koşu köprüsü de tamamlanmak üzere. Köprü inşaatını yapan müteahhidimizden sözü aldık. 31 Aralık akşamına kadar köprü bitirilip kullanıma açılacak. Fener ve Koşu mahalleleri çevresindeki binlerce çiftçimizin asırlık sorunları bu köprüyle bitmiş olacak. İlk köprü vatandaşlarımızı rahatlatmıştı. Ama bu köprüyle mesafeler daha da kısaldı. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun açıklamalarında bulundu.Samsun Büyükşehir Belediyesi ne Bir Ödül Daha

07.12.2017 07:57

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından iki yıldır sürdürülen İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi, sona erdi. Projenin kapanış töreninde verilen iklim ödüllerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi, Yerel Yönetimlerin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Bileşeni kategorisinde ikincilik ödülünün sahibi oldu.
Yerel yönetimlerin kapasitelerinin geliştirilmesi bileşeni kapsamında Konya, Bursa, Sakarya, Antalya, Trabzon, Samsun, Kocaeli, İstanbul, Hatay, Adana, Lefkoşa, Ankara, Erzurum, Şanlıurfa, Gaziantep tir. Trabzon, Konya, Bursa, Sakarya, Antalya ve Samsun’da seminerler gerçekleştirilmişti.İlk ve orta öğrenim kurumlarındaki öğrenci ve öğretmenlere iklim değişikliği konusunda farkındalık geliştirme eğitimlerinin verilmesi, iklim değişikliği ve uyum konusunda araştırma, geliştirme, bilgi, bilinç, tutum, becerilerin arttırılması ve yerel yönetimlerin kapasitelerinin geliştirilerek iklim değişikliği ile mücadelenin güçlendirilmesi amacıyla 2015 yılında başlayan proje, başarıyla tamamlandı.

Grand Ankara Hotel Contention & Center da gerçekleştirilen projenin kapanış toplantısında iklim ödülleri verildi. Törende Yerel Yönetimlerin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Bileşeni kategorisinde Samsun Büyükşehir Belediyesi nin ikincilik ödülünü Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Figen Akın aldı.Samsun Hatırası

05.12.2017 09:06

Samsun da şehrin birçok yerine konulan Samsun yazıları, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenlerin ilk tercih ettiği mekânlar haline geldi.

Yazıların büyük beğeni topladığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun da son zamanlarda estetik görünüm konusunda büyük gelişmeler oldu. Belediye olarak kenti, kent mobilyaları ve estetik değerlerle donatmayı kendimize borç bildik. İnsanlar gezdikleri yerleri beğeniyorlar ama buraların neresi olduğunu anlatmakta zorlanıyordu. İnsanlar beğendiği yerleri sosyal medyada paylaşıyor ama neresi olduğunu herkes anlamıyor. Vatandaşların hangi büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde olduğunu vurgulamak için Samsun yazılarını gündeme getirdik. Olimpiyatların da şehrimizde olduğu için gelen misafirlerin hangi şehirde olduklarını bilmeleri Samsun yazısı çalışmalarını başlattık. Samsun yazıları tek düze değildir. Her yazının ebatları ve temaları farklıdır. Yazılarda olimpiyat renkleri, Samsun renkleri, Amazon kadını figürleri vardır. Her Samsun yazısını koyduğumuz yerin özelliğine göre farklı estetik güzellikte hazırladık. Yaklaşık olarak 15 yere bu yazıları yerleştirdik. Bu yazıların ardından vatandaşlardan çok güzel cevaplar aldık. Her yaştan vatandaş bu yazılar ile fotoğraf çektiriyor. Vatandaşların memnun olmasından bizler de ayrıca mutlu oluyoruz dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin en gözde mekanlarına dev Samsun yazıları yerleştirildi. Samsun yazıları kısa sürede yoğun ilgi gördü. Özellikle hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen vatandaşlar, ilk buraları tercih ediyor. Gençler ve çocuklar yazıların üstüne çıkarak ya da kenarında fotoğraf çektirirken, yaşlılar ise yazıların önünde poz veriyor. Özellikle şehir dışından gelenler buralarda hatıra fotoğrafı çektirerek ya yakınlarına gönderiyor ya da sosyal medya hesaplarından paylaşıyor.

Samsun yazılarının daha çok şehir dışından gelen vatandaşların işine yaradığına dikkat çeken Albayrak, Şehir dışından gelen vatandaşlar da durumu olumlu karşıladı. Misafirler, Samsun’da bazı yerlerde fotoğraf çekiniyor ve sosyal medyadan paylaşıyor. Arkadaşları nerede olduklarını anlamayınca da Samsun yazısı önünde fotoğraf çekinip, paylaşıyorlar. Böylece nerede olduğunu herkese anlatıyor. Her güzel eserde olduğu gibi bu eserlere de bazı kötü niyetli insanlar zarar veriyor. Bu eserler halkın parasıyla yapılıyor. Bunlara verilen zarar yine vatandaşlardan çıkıyor. Bu güzel eserlerin korunması için herkese görev düşüyor diye konuştu.

Estetik yazılarla fotoğraf çektiren vatandaşlar ise bu çalışmanın çok güzel olduğunu ve tüm illerde aynı duyarlılığın gösterilmesi gerektiğini söylediler.Büyükşehirden Çiftçilere 4 Bin Kuşburnu Fidanı

27.11.2017 07:25

Samsun Büyükşehir Belediyesince Alaçam ilçesinde çiftçilere 4 bin adet kuşburnu fidanı dağıtıldı.

Hazırlanan proje ile Alaçam ın yüksek rakımlı bölgelerinde doğal hayatta bulunan ve bölge insanının doğadan toplayıp ilçe merkezinde meyve ya da marmeladı yapılıp satılan kuşburnu için önemli bir gelir kapısı haline dönüştürülmesi amaçlanıyor.Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından desteklenen kırsal kalkınma projeleri kapsamında hazırlanan proje ile Harmancık ve Umutlu Mahallelerinde kapama bahçe tesis edilmesi amacıyla Alaçam SASKİ binası bahçesinde Belediye Başkanı Hadi Uyar, Büyükşehir Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ve Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanları tarafından 40 çiftçiye 4 bin adet kuşburnu fidanı dağıtımı gerçekleştirildi. Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanları tarafından daha öncede 14 bin adet kuşburnu fidanı dağıtımı yapıldı. Yıl içinde toplamda 18 bin adet fidan dağıtımı gerçekleştirilmiş oldu.