Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehirden Çiftçilere Ceviz Desteği

29.12.2017 10:29

İlçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile eğitim verdiği çiftçilere sertifikalı ceviz fidesi dağıttı.
İlkadım Kaymakamlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü nde (KTAE) çiftçilere ceviz yetiştiriciliği eğitimi verildi. 33 çiftçinin katıldığı eğitim toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, KTAE Müdürü Kibar Ak, İlkadım Kaymakam Vekili ve Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı,  İlkadım İlçe Tarım Müdürü Fevzi Çalışıcı katıldı.İlçe tarım müdürlüğünün çiftçilere yönelik ceviz yetiştiriciliği eğitim programına katılan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, bilinçli tarım politikası kapsamında çiftçi eğitimlerine ve desteklere devam edeceklerini söyledi.

Karadeniz Araştırma Enstitüsü ndeki eğitim toplantısında çiftçilere ceviz yetiştiriciliği, verimi, yetiştirme yöntemleri, yapılacak işlemlerle ilgili bilgiler verildi. Eğitimin ardından da eğitime katılan 33 çiftçiye Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan 2000 adet Chandler (Çetnır) aşılı ceviz fidesi dağıtıldı.

Eğitim toplantısını düzenleyen İlkadım İlçe Tarım Müdürü Fevzi Çalışıcı, çiftçi eğitimlerine büyük önem verdiklerini söyledi. Toplantıyla ilgili konuşan Çalışıcı, Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Kaymakamlığı ve ilçe tarım müdürlüğümüz işbirliği ile ilçemizde, milli tarım projesi kapsamında tarımın geliştirilmesine çalışıyoruz. Bu eğitim toplantısını da ceviz üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirilen önemli bir çalışma olarak görüyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ise çiftçilere verilen eğitimin çok önemli ve anlamlı olduğunu kaydetti. Eğitimlerde çiftçilerin büyük fayda gördüğünü hatırlatan Arlı, İlçe tarım müdürlüğümüz, KTAE’de ceviz konusunda uzman arkadaşlarımızla beraber bir günlük eğitim çalışması yaptı. Ceviz nasıl ekilir, bakımı nasıl yapılır, nasıl hasat edilir gibi konularda bilgiler verdi. Biz de çiftçilerimize de aşılı fide dağıttık. Chandler (Çetnır) Ceviz, üstün verimli Amerikan çeşididir. 1000-1100 metre rakıma (denizden yükseklik) kadar dikilebilir. Sık dikime uygundur. İlkbahar donlarından etkilenmez. Genç yaşlarında ciddi verim alınabilen bir çeşittir. Bundan sonra eğitimlere diğer ilçelerimizde de devam edeceğiz. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Seneye Daha Büyüğünü Yapmayı Umuyoruz

29.12.2017 10:25

Samsun da düzenlenen Alışveriş Şenliği nde milyon dolarlık mücevherlerin de bulunduğu birçok ürün sergilendi.
BİKAP kurucuları, yaptıkları şenlikle kadınların ekonomiye olan etkisini göstermeyi amaçladıklarını ifade ederek, BİKAP olarak amacımız bir sürü girişimci kadınlara fırsat oluşturarak, yaptıkları ürünleri sergilemesidir. Bunlarla ilgili talebi karşılamak için platformu kurduk. Şu an bulunan sergimizde çok ünlü markalar var. Çok önemli bir pırlanta şirketi de burada. Yaklaşık 2 milyon dolarlık mücevherleri burada sergiliyorlar. Samsunlu hanımların büyük ilgisini bekliyoruz. Ekonomiyi canlandırmak ve kadınlara ön ayak olmak için buradayız dedi.Başarılı Kadınlar Platformu (BİKAP) tarafından düzenlenen Alışveriş Şenliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon da açıldı. Birçok girişimci kadın ve firmanın boy gösterdiği şenlikte, değeri milyon dolarları bulan mücevherlerin yanı sıra el emeği ürünler de sergilendi.

BAŞKAN YILMAZ: SENEYE DAHA BÜYÜĞÜNÜ YAPMAYI UMUYORUZ

Yapılan şenliğin güzel geçmesini ve seneye daha büyüğünü yapmayı amaçladıklarını vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Başarılı İş Kadınları Platformunun Anadolu turneleri dolayısıyla uğradıkları Samsun’da ev sahipliği yapıyoruz. Herkesin gördüğü gibi çeşitli işlerde işlerinde başarılı olan hanımefendiler, işleriyle ilgili, yaptıkları ürünlerle ilgili ve firmalarının ürettikleri ürünleri burada küçük stantlarda tanıtıyorlar ve satıyorlar. Önceden rezervasyonları yapıldı ve platformları hazırlandı. Samsunlu başarılı iş kadınlarının katılmasıyla platform daha da gelişti. İnşallah umduklarını bulurlar. Ziyaretçi sayısının çok olmasını bekliyorum. Bazı STK lar da bu işe destek oldu. Bu sene elde edilmiş sonuç organizasyonu yapanları mutlu eder ve seneye daha büyüğünü yaparız diye umuyorum diye konuştu.

TAŞÇI: BELEDİYE OLARAK KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK TANIYORUZ

Kadınların istihdama katılması noktasında belediye olarak özel bir çaba sarf ettiklerinin altını çizen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Samsun, çok güzel bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. BİKAP ın önderliğinde yaklaşık 55 girişimci kadının katılımıyla güzel bir sergi açıldı. Biz de Atakum Belediyesi olarak, Atakum Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi (AKSEM) bünyesinde el emeği üreten hanım kardeşlerimizin ürünlerini burada sergiliyoruz. Atakum Belediyesinde kadınlara yönelik olarak pozitif bir ayrımcılık uygulamasıyla ortaya çıkan ürünlerin meyvesini bugün burada almaya çalışacağız şeklinde konuştu.Başkan YILMAZ: Makine Parkı Değil Üretim Merkezi

27.12.2017 06:33

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; Makine ikmal deyince akla araçların tamir edildiği yerler gelirdi. Biz Makine ikmali üretim merkezine çevirdik dedi.

MAKİNE PARKI DEĞİL ÜRETİM MERKEZİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Daire Başkanlığı kent için gerekli olan birçok malzemeyi kendi bünyesinde üreterek belediye bütçesinin yatırımlara dönüşmesini sağlıyor. Makine İkmal Daire Başkanlığı’na bağlı bulunan birimler Türkiye’ye örnek olacak nitelikte üretimlere imza atıyor. Karla mücadelede kullanılan solüsyon üretiminden, kent mobilyalarına, araç lastik kaplamalarından, mobilya üretimine kadar birçok ihtiyaca cevap veren Makine İkmal Daire Başkanlığı’nda şu günlerde Kurtuluş Yolu için yapılan tarihi dokuya uygun sanatsal çalışmalar ön planda yer alıyor.

Makine İkmal Daire Başkanlığı nı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, buranın tam anlamıyla bir üretim merkezi olduğunu belirterek, Makine ikmal deyince akla belediyenin araçlarının tamirinin ve bakımının yapıldığı ve park edildiği yerler akla geliyor. Ama biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu algıyı yıktık. Makine İkmal Daire Başkanlığımızı içinde birçok faaliyet alanı bulunduran bir üretim merkezi haline getirdik. Geçtiğimiz yıldan itibaren karla mücadele için gerekli olan solüsyonu burada üretiyoruz. Belediyede ve belediyeye bağlı tesislerimizde kullandığımız mobilyalarımızı, kent mobilyalarımızı da burada yapılan son dokunuşlarla kullanıma hazırlıyoruz. Tanıtım tabelaları, reklam çalışmaları, araç giydirmeleri gibi alanlarda da çalışan birimlerimiz var. Yaptığımız tüm bu çalışmalar belediyemizin kasasını rahatlattığı için bütçemizin tamamen yatırımlara harcanmasını sağlıyor dedi.Kesme Çiçek Üretimine Büyükşehir Desteği

27.12.2017 06:29

Tarım ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik kırsal kalkınma çalışmalarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, üretimini artırmak isteyen çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, ekonomik imkânsızlık sebebiyle kesme çiçek üretimini artıramayan 2 aileye fide desteğinde bulundu.
Kesme çiçekçiliği il genelinde yaygınlaştırmaya çalıştıklarını ifade eden Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, bu amaçla gerçek üreticilere fide desteklerinde bulunduklarını kaydetti. Terme, 19 Mayıs ve Bafra daki seralarda önemli miktarlarda kesme çiçek yetiştirildiğinin altını çizen Daire Başkanı Özdemir, Yetiştiriciler ile birebir görüşüyoruz. Sorunlarını yerinde inceleyerek, çözümler üretiyoruz. Yaptığımız incelemelerde sera, sera naylonu, fide gibi ihtiyaçlarını karşılayarak destekliyoruz. Bu kapsamda Terme’de 2 ailemize 5 bin adet fide verdik. Bu fidelerle üretimlerini artıracaklar. 2018 yılında sadece kesme çiçek değil, peyzaj çiçekçiliğini de geliştirmek için çaba harcayacağız ifadelerini kullandı.Samsun’un Terme ilçesinde kesme çiçek sektörüne yönelik süs bitkisi yetiştiren üreticilerin imdadına Samsun Büyükşehir Belediyesi yetişti. Ekonomik zorluklara rağmen üretime devam eden Nazike-Sefa Taşpınar çifti, yetiştiriciliği sürdürmek için Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı na müracaat etti.  Yapılan inceleme neticesinde ilçede 2 aileye toplam 5 bin adet fide desteği verildi. Fide desteği alan çift, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin desteği sayesinde kesme çiçek yetiştirmeyi sürdürecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.Mediclust ın Kuruluşu Onaylandı

20.12.2017 07:37

Dünyanın üçüncü ülkemizin ise tek Cerrahi El Aletleri üretim üssü olan Samsun da sektöre yönelik kamunun ihtiyacı olan tıbbi cihaz ihtiyacını güdümlü olarak üreterek kamunun hizmetine sunacak olan MEDİCLUST A.Ş. firmasının kuruluşuna Bakanlar Kurulu nun olurundan sonra Cumhurbaşkanlığı tarafından da onay geldi.
Şirketin sermayesi 10 Milyon Türk Lirası olarak belirlenirken, yüzde 93 Samsun Büyükşehir Belediyesi, yüzde 1 Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi Derneği (MEDİKÜM), yüzde 1 Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, yüzde 1 Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, yüzde 1 Samsun Teknopark A.Ş., yüzde 1 Bafra Ticaret ve Sanayi Odası, yüzde 1 Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası, yüzde 1 Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası olmak üzere sermaye dağılımına sahip olacak.Kurulacak olan şirketin ana faaliyet konusu, kamunun ihtiyacı olan Samsun ve Türkiye de Cerrahi El Aletleri üretim kapasitelerini bir araya getirerek yerli ve milli üretim ile ülkemizin tıbbi cihaz ihtiyacını karşılamak olacak. Şirketin faaliyete başlaması ile bu alanda dışa bağımlılığın azaltılması, cari açığın düşürülmesi, sağlık, teşhis ve tedavi giderlerinin makul rakamlara gelmesi hedefleniyor.

BAŞKAN YILMAZ: SÖZ VERDİK YAPACAĞIZ

Yeni gelişme üzerine konu ile ilgili açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, Mediclust A.Ş. firmasının çalışma sistematiği ve faaliyet alanı itibariyle ülkemizde ilk örnek olduğunu anımsatarak; Sanayici, esnaf, kamu ve üniversite el ele vererek ülkemizin tıbbi cihazda dışa bağımlılığını azaltmaya gayret edeceğiz. Yerli ve milli üreticimizin küresel rekabette yanında olarak gelişimini sağlamaya çaba göstereceğiz. Söz verdik yapacağız. Şirketin kuruluş çalışmalarının başlatılması için gereken talimatı verdim. Diye konuştu.