Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Gülsan ı Daha İyi Bir Yere Taşıyacağız

09.01.2018 10:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gülsan Sanayi yi daha iyi bir yere taşımak için elimizden geleni yapacağız dedi.


İRAN I KARIŞTIRANLAR ZİL TAKIP OYNUYOR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza Muhtarlar Derneği tarafından organize edilen istişare ve değerlendirme toplantısına katılarak muhtarların sorunlarını dinledi.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, İran da yaşanan gelişmelerin geçtiğimiz yıllarda Türkiye de de gerçekleştirilmek istendiğini belirterek, Bu coğrafyadaki ülkeleri sürekli kurcalıyor, sürekli didikliyorlar. Sıra İran a geldi. Orayı karıştıranlar şimdi zil takıp oynuyorlar. Bu duruma düşmemek için birlik ve beraberlik içinde olmamız önemli. Bizim ülkemize de diş biliyorlar. Geçmişte hatırlayın, birkaç yıl önce Gezi olayları yaşandı bu ülkede. Daha ileri gidildi darbe girişimi oldu. Ama milletimiz bir oldu, birlik oldu. Bunlara fırsat vermedi. İnsanlar birlik ve beraberliğe katkı verdiği sürece insanlaşır, değer kazanır. Hiçbirimizin birbirimize ihtiyacı olmayabilir. Öyle zannedebiliriz. Ama yalnızlık Allah a mahsustur. Tek başına hiçbir şeyiz. Birlik ve beraberlikten her zaman şehirler, ülkeler ve insanlık kazanır. O bakımdan bu birlik ve beraberliğin devamını diliyorum diye konuştu.

GÜLSAN SANAYİ Yİ DAHA İYİ BİR YERE TAŞIYACAĞIZ

Samsun un her metrekaresine hizmet ettiklerini, hiçbir ilçeyi diğerinden ayırmadıklarını ifade eden Başkan Yılmaz konuşmasını şu sözlerle tamamladı: Şehrimizdeki tüm muhtarlarımız bizler gibi seçilmiş oldukları dönem içerisinde mahallelerine en fazla hizmeti yapıp yetiştirmeye çalışıyor. Nasıl belediye başkanımız Murat İkiz Şunu halledeyim, bunu da tamamlayayım diyorsa, nasıl ki ben dün belediye başkanı olmuş gibi canla başla olarak çalışıyorsam sizlerde muhtarlar olarak sizi seçen vatandaşlarımızın karşısına çıktığınızda yüzünüzün ağarması için, mahcup olmamanız için hayal ettiğiniz ve sözünü verdiğiniz şeyleri yapmayı istiyorsunuz. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Bunları bize iletmek kadar doğal bir şeyde olamaz. Ama bu hırs boyutuna geçmemeli. Bunları yapamadık, edemedik diye gücenmemeli. Allah şahidim olsun hiç birinizin istek ve talebini önemsiz görmüyorum. Ama önem sırasına göre değerlendirmek zorundayız. Benim nasıl heyecanım varsa sizin heyecanlarınızda benim ki kadar muteberdir. Mesela size bir heyecanımı söyleyeyim. Gülsan Sanayi Samsun un kalbinde kanayan bir yara bana göre. Şehir içinde yer alan Gülsan Sanayi yi bulunduğu alandan daha ferah bir alana taşıyarak mevcut yeri projelendireceğiz. Öyle kolay bir iş değil. Bin 200 esnaf var. Başka bir yere taşımak için aşağı yukarı 200 milyon TL para gerekiyor. Bununla uğraşıyorum. Bu benim heyecanım. Sizin heyecanınızda en az Gülsan gibi önemlidir. Hayatın en önemli dinamiği, en büyük enerjisi bugün şunu, yarın bunu halledeyim güdüsüdür. Bu çalışma arzusu ile hep birlikte güzel bir mahalle, güzel bir şehir bırakalım geleceğe.Başkan YILMAZ : Kaliteden Ödün Vermeyelim

09.01.2018 10:04

Çalışma Bakanlığı tarafından AB hibe destekli projeler arasında en başarılı proje olarak birinci seçilen Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor(MEMGE) kursunun ikinci dönem mezunlarını verdi.

Başkan Yılmaz, 30 yıl önce sadece bir lokantası bulunan Samsun'un hizmet sektöründe bugün çok ileri bir noktaya geldiğini söyledi. İlkadım Belediyesi ve Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortaklığında, İŞKUR, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği(ESOB), Samsun Muhtarlar Dernek Başkanlığı destekleriyle, 2017-2018 yılı MEMGE kursunun ikinci dönem mezunları, Samsun Müftülüğü Konferans Salonu nda düzenlenen törenle belgelerini aldı.Türkiye de birçok şehre örnek gösterilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı(ÇSGB) tarafından AB hibe destekli projeler arasında en başarılı proje olarak birinci seçilen Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor(MEMGE) kursunun ikinci dönem mezunları, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile belediye başkanlarının da katıldığı törenle belgelerini aldı.

PROTOKOLDEN YOĞUN KATILIM

63 kursiyerin mezun olduğu sertifika törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti eski Milletvekili Musa Uzunkaya,  Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İş Kur Samsun İl Müdürü Haşim Meydan, Samsun Müftüsü Veysel Çakı, Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Samsun İli Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ve mahalle muhtarları ile kursiyerlerin aileleri ve esnaflar katıldı.

YILMAZ DAN DAHA GENİŞ YER İSTEDİ

Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, sektöre esnaf yetiştiren bu kursun varlığından herkesin oldukça memnun olduğunu ilk kursun sonunda 78 kursiyerin yarısının istihdam edildiğini, bu kurstan mezun olanların da Samsun'da istihdam edileceklerini belirtti. Balcı ayrıca, şimdiye kadar kurs çalışmalarını yürüttükleri binanın kendilerine yetmediğini de belirterek, Başkan Yılmaz'dan daha geniş bir yer talebinde bulundu.

100 LİRANIN 60 LİRASI HİZMET SEKTÖRÜNDEN

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, 30 yıl önce Samsun da sadece bir lokanta ve otel bulunduğunu hatırlatarak, geçen sürede hizmet sektörünün büyük bir ilerleme kaydettiğini belirtti. Samsun un kazandığı 100 liranın 60 lirasını hizmet sektöründen elde ettiğini bu oranın Türkiye ortalamasının da üzerinde olduğunu vurgulayan Yılmaz, Ancak şunu da unutmamak gerekiyor, hizmet sektörünün verdiği hizmetin kalitesi de çok önemli. Kaliteden ödün vermememiz gerekiyor. Bizim başımıza ne geliyorsa bilin ki orada işini iyi yapmayan bir adam vardır. Lokanta için de böyle siyasette de böyle. Bu nedenle mutlaka hepimiz işimizi iyi yapma gayreti içerisinde olmalıyız. Bu mücadeleyi vermeliyiz diye konuştu.

YENİ DÖNEM YAKINDA BAŞLIYOR

Törende daha sonra mezun olan kursiyerlere belgeleri Başkan Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından takdim edilirken, programın sonunda hep birlikte hatıra fotoğrafı çekildi. MEMGE nin 3. dönem kurslarının ise önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenildi. Kurslar için daha şimdiden 250 ye yakın gencin başvuruda bulunduğu öğrenildi.Başkan YILMAZ: Güzel İzler Bırakmak İçin Çalışıyoruz

09.01.2018 09:59

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Vezirköprü ilçesinde cumhuriyet tarihinden bu yana tam anlamıyla çözülemeyen Karkucak ve Kuşçular Mahallesi grup yolunun yapımı için düğmeye bastı.


SAMSUN DA GÜZEL İZLER BIRAKMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Vatandaşın sorunlarını yerinde incelemek ve sorunların ortadan kaldırılması noktasında çözüm üretmek yerinde incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçesinde bulunan ve Karkucak, Sarıyar, Taşlıyük ve Kuşçular Mahallesini birbirine bağlayan grup yolunda sorunları tespit ederek ilgililere yapımı ile ilgili gerekli talimatı verdi.

Vezirköprü ilçesinde ciddi anlamda yol sorunlarının olduğunu ve bu yolların şehre uzaklığından dolayı yapımlarında maliyetlerin çok yüksek rakamlara ulaştığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz Samsun da sorumluluğumuz bulunan her metrekarede güzel izler bırakmak için çalışıyoruz. Biz istemez miyiz Vezirköprü nün tüm mahallelerindeki yol sorununu çözelim. Tabii ki isteriz. Gelen kaynaklarımız anında yatırıma dönüştürülüyor ve her ilçeye eşit şekilde çalışma yapıyoruz.  İlçelerimizde şube müdürlerimiz her sorunu tespit ediyor. Bende sürekli buralarda incelemelerde bulunuyorum. Hangi mahallenin ne sorunu var biliyorum. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılamayan yollar var. Biz daha göreve geleli 4 yıldan az bir zaman oldu. Sadece bu süreçte bin 500 kilo metreye yakın yolu elden geçirdik. Bunu yaparken de Vezirköprü yü ötekileştirmedik. Her ilçede yapılan yol çalışması birbirine yakın rakamlardır dedi.

Kuşçular Mahallesi Muhtarı Abdulhay Şahin in misafiri olan Başkan Yılmaz, ziyarette yer alan çevre mahalle muhtarlarına da içlerinin rahat olmasını, 11 kilometrelik grup yolunun sathi kaplama ile yapılacağını ve yıllardır yaşanan yol sorunun çözüme ulaşacağını belirterek müjdeyi verdi.Samsun Büyükşehir'den Tarım İçin Bir Büyük Adım Daha

09.01.2018 09:56

Tarımsal üretimde ülkelerinde önemli kabul edilen şehirlerin uluslararası bir dayanışma içine girerek daha verimli çalışmaların ortaya çıkarılabilmesi amacıyla kurulan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği ne Samsun Büyükşehir Belediyesi de katıldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ TARIM İÇİN EL ELE VERDİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye deki 18 Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kurucusu olduğu Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğinin (Agricities) genel kurul kararını imzalayarak birliğe katılımda ilk adımı attı. Samsun Büyükşehir Belediyesinin tarıma çok büyük önem verdiğini, ve tarımın Samsun da daha da gelişmesi için büyük çaba harcadıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, birliğin dünyada tarımın yaygın olarak yapıldığı yerlerde mevcut olan tecrübe ve bilgi birikimini dikkate alarak, etkileşim, dayanışma ve yardımlaşma yaklaşımı ile karşılıklı deneyimlerden yararlanmak amacıyla kurulduğunu kaydetti.

Başkan Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Denizli, Antalya, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Ordu, Sakarya, Şanlıurfa ve Trabzon ile birlikte Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğinin kurucu üyesi olduğunu söyledi.  Başkanlık makamında gerçekleştirilen imza töreninde Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sefer Arlı da katıldı.Yeşilırmak a Dev Gerdanlık

29.12.2017 10:32

Samsun un Çarşamba ilçesinde yapımı tamamlanan ve yılbaşı öncesinde resmi olarak açılışı yapılacak Hürriyet-Kumtepe Köprüsü nden ilk geçişi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve beraberindekiler yaptı.

Samsun un Çarşamba ilçesinde 310 metre uzunluğu ile ilçenin en uzun köprüsü olacak olan ve Hürriyet ile Kumtepe arasını birbirine bağlayacak köprü 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tamamlandı ve yol çizgileri de çekilerek güvenle kullanılabilir hale geldi. Resmi olarak açılış için gün sayan köprüden makam aracıyla geçen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, köprü ile birlikte Hürriyet ve Kumtepe arasındaki ulaşım sorununun artık sonlandığını söyledi.Makam aracını kendisi kullanan Başkan Yılmaz, Çarşamba ilçemizin en uzun köprüsünden ilk geçişi biz yaptık. Bu köprü vatandaşlarımızın Samsun ile olan bağlarını daha da kuvvetlendirecek dedi.

BÜYÜKŞEHİR UZAKLARI YAKIN YAPTI

En son 210 metre uzunluğunda Hacılıçay Köprüsü ile 11 mahalledeki ulaşım sorununu ortadan kaldırdıklarını söyleyen Başkan Yılmaz, İlçemizde bir köprüye daha ihtiyaç vardı. Hürriyet ve Kumtepe arasındaki birçok mahallede bağlantı yollarının kopuk olması halktan gelen yoğun talep ve bölgedeki, ticari, sosyal durumları da göze alarak bir köprünün daha yapılmasına karar vermiştik ve hemen işe koyulmuştuk. 1 yıl önce başladığımız Hürriyet-Kumtepe Köprüsü'nü bugün bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hürriyet, Kumtepe ve civardaki köylerin karşıdan karşıya geçmek için çektiği çile artık bitti. Mesafeleri kısalttık özlemleri bitirdik. İki mahalle arasında ulaşım sıkıntısından dolayı birbirine gidemeyen vatandaşlarımız vardı. Uzakları yakın yaptık vatandaşlarımızı birbirleri ile kucaklaştırdık. En kısa sürede de resmi olarak açılışını yapacağız. Kentimize ve ilçe halkımıza hayırlı olsun. Güle güle kullansınlar dedi.

İŞÇİLERE TEŞEKKÜR

Başkan Yılmaz daha sonra köprü etrafı ve bölgedeki mahallelerde devam eden beton yol ve asfalt çalışmalarını inceledi. Vatandaşlarla selamlaşan Yılmaz, çocuklarla da yakından ilgilendi. Son olarak Başkan Yılmaz, köprü inşaatında ve yol çalışmalarında gece gündüz demeden çalışan işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi, emeklerine teşekkür ederek bölgeden ayrıldı.