Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir in Acı Günü

28.03.2018 07:47

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin sevilen simalarından Çözüm Merkezi personeli Hüseyin Sancar geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Saygılı kişiliğiyle tanınan ve her personelin kalbinde yer edinen Hüseyin Sancar ın naaşı Dikbıyık Camii nde kılınan öğle namazı ve cenaze namazının ardından Sancarlar Mezarlığında toprağa verildi.Genç yaşta hayatını kaybeden Hüseyin Sancar ın ailesine taziye ziyareti gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Genç ve dinamik personellerimizden birisini ebediyete uğurlamanın hüznünü yaşıyoruz. Hüseyin kardeşimiz de bizler gibi Samsun un gelişmesi için çaba sarf eden bir kardeşimizdi. Allah taksiratını affetsin diyerek ailesine başsağlığı diledi.70 YIL SONRA SUYA KAVUŞTULAR

28.03.2018 07:40

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Vezirköprü ilçesinde 70 yıldır içme suyuna hasret olan 6 mahalleye içme suyu bağladı.

BAŞKAN YILMAZ: SU YOKSA HİÇBİR İŞ YOKTUR

Vezirköprü’nün Sinop’a yakın Çorakdere, Conukderesi, Değirmenyanı, Kuzuderesi, Kuz ve Karaağaç Mahalleleri 70 yıldır içme suyuna hasret yaşıyordu. Mahalle halkı, su ihtiyacını bidonlarla taşıyarak gidermeye çalışıyordu. Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) ile birlikte ilçeye 23 bin 123 metre uzunluğunda şebeke ve ishale boru hattı döşedi. Yaklaşık 5 milyon TL’ye yakın tutan proje ile 6 mahalledeki 200 hanede yaşayan 700 kişinin su ihtiyacı bugün yapılan törenle giderilmiş oldu.

Açılışta konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, SASKİ Genel Müdürlüğümüz, 2 yıldır 6 mahallemizde su ihtiyacı ile ilgili bir çalışma gerçekleştiriyor. Nihayet çalışmalar bugün itibariyle bitti. 5 milyon TL civarında para harcadık. Hane başına ise 25 bin TL para harcadık. Küçümsenmeyecek derecede bir hizmet gerçekleştirdik. Bu yaptığımız işleri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan dan aldığımız talimatlardan yapıyoruz. Bir yerde, bizim suyumuz yok derlerse, sözün bittiği yerdir. Su yoksa hiçbir iş yoktur. Su yoksa temizlik, sağlık, İslamiyet ve hayat yoktur. Çünkü her şeye can veren sudur. Su olmadan olmaz. 2 elimiz kanda da olsa elimizi taşın altına koyuyoruz ve su ihtiyacını çözmeye çalışıyoruz. Biz bu hizmetleri, sizin hizmetkârınız olduğumuzu göstermek için yapıyoruz. Sizin başınıza kakmak için yapmıyoruz. Böbürlenmek için karşınızda değiliz. Sadece hayırlı olsun demek için buraya geldik. Bunun dışında başka eksikler de vardır. Bunları da önümüzdeki günlerde halledeceğiz. Yollarınızı da çok kısa bir sürede beton yol yapacağız dedi.

ÖNCEDEN KURBAĞALI SULARDAN SU İÇİYORDUK

Köylerine 70 yıl sonra su gelmesinin mutluluğunu yaşayan köylüler de, Buraya yerleşeli 50 sene oldu. Su yoktu. Gece yarısı kalkar, tepelerden kovalarla su getirirdik. Suların içinden kurbağalar düşerdi. Suları kurbağalı kurbağalı içerdik. Şimdiki günümüze şükür olsun. Susuz zamanlarımızda oradan buradan bulduğumuz su kaynaklarından taşımayla su getiriyorduk. Şu anda su sıkıntımız kalktı. 6 mahalle bu sudan faydalanacak. 700 den fazla kişi bu sudan istifade edecek. Bu suyu içen nesillerimiz, ileride devletimize milletimize hayırlı bir vatandaş olacak inşallah. Allah belediyemizden ve devletimizden razı olsun diye konuştular.

Törenin ardından mahalle meydanında bulunan temsili çeşmeden köyün ilk içme suyu akıtıldı.Başkan YILMAZ: Tıbbi Cihaz Üretiminde Söz Sahibi Olacağız

23.03.2018 06:55

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Dünyanın üçüncü ülkemizin ise tek Cerrahi El Aletleri üretim üssü olan Samsun da tıbbi cihaz ihtiyacını güdümlü olarak üreterek kamunun hizmetine sunacak olan Mediclust A.Ş. ortaklarından MEDİKÜM Yönetimini ağırladı.

TIBBİ CİHAZDA YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM BAŞLIYOR

Başkan Yılmaz ın medikal sektöre verdiği desteklere teşekkür etmek amacıyla gerçekleştirilen ziyarette Medikal Sanayi İnovasyon Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, Bugün geldiğimiz nokta Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın büyük desteği sonucu olmuştur. Verdiğiniz tüm destek ve girişimler için bir kez daha yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarım adına size teşekkür ediyorum. Sizin girişimleriniz sonucu Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde kurulan MediClust A.Ş ile artık Türkiye, medikal sektörde dünyada güçlü bir oyuncu haline gelecek. Biz buna yürekten inanıyoruz dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Mediclust AŞ nin, Türkiye tıbbi cihaz pazarının yerli üretime yönlendirilmesinde ciddi rol üstleneceğinin altını çizdi. Yerli ve milli tıbbi cihaz üretimini geliştirmek amacıyla Mediclust ın kurulduğunu belirten Yılmaz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın da büyük destek verdiği MediClust A.Ş. Samsun da kuruldu fakat tüm ülkemizi kucaklayan bir yapı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ülkemiz tarafından tıbbi cihaz için yurt dışına ödenen para yerli üretime aktarılacak ve bu da bizi medikal ve tıbbi cihaz sektöründe söz sahibi yapacak. Hem bölge hem de ülke ekonomimiz gelişecek dedi.

TÜM İŞLETMELERDE ARGE İNOVASYON ÇALIŞMALARI ACİL YAPILMALI

Samsun da işletmelerin eksik olan Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının yapılması için görüş birliğine de varıldığı ziyarette Yılmaz, Samsun da Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Sampa Otomotiv in AR-GE çalışmaları mevcut. İki olan bu sayıyı bizim istişare ve ortak çalışmalarla en az 10 a çıkarmamız şart. Bu yönde Mediclust AŞ nin yapacağı çalışmaların Samsun özelinde tüm Türkiye'de etkili olacağına inanıyorum dedi. Ziyaret sonunda medikal sektöre verdiği desteklerden dolayı Başkan Yılmaz a hediye takdim edildi.Başkan YILMAZ: Soframızın Bereketi Çiftçilerimizin Alın Teridir

23.03.2018 06:52

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Soframızın bereketi çiftçimizin alın teridir diyerek çıktığımız yolda desteklerimizle daima üreticilerimizin yanındayız dedi.

ALIN TERİNİN NE DEMEK OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİRİM

Yakakent Belediyesi tarafından 21 Mart Dünya Ormancılık Günü vesilesiyle düzenlenen Ceviz Fidanı Dağıtım Töreni düzenlendi. Programa Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Samsun İl Jandarma Komutanı Ünsal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır, Yakakent Kaymakamı Selin Sarı, STK Temsilcileri, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarım kadın ve erkeği ile emektir, alın teridir, üretimdir. Çiftçimizde de alın teri ve emeği ile üreterek tarımı yaşatan ve değer katandır. Soframızın bereketi çiftçimizin alın teridir diyerek çıktığımız yolda desteklerimizle daima üreticilerimizin yanındayız. Çiftçimiz gerçekten bizim için çok önemli. Ben de bir çiftçi, rençber çocuğuyum. Alın terinin ne olduğunu bu bakımdan çok iyi biliyorum. Herkes alın terine karşı bizim dönemimizde gösterilen pozitif ayrımcılığı görmesi lazım dedi.

15 bin adet ceviz fidanının dağıtımının yapıldığı törende yer almaktan mutluluk duyduğunu da belirten Başkan Yılmaz, Bu coğrafya bize büyük bereket veriyor. Yüce Mevla m muhteşem bir hazine vermiş. Bize düşen de bu hazineyi nimete dönüştürmek, şehrin kalkınmasına dönüştürmek. Biz Çarşamba ve Bafra Ovaları gibi bereketli iki büyük ovaya sahip tarım şehriyiz. Bu bereketli toprakları daha iyi kullanmak, suyumuzu daha iyi kullanmak, toprağı suyla daha iyi birleştirmek gerekir. Bugün burada dağıtımı yapılan ceviz fidanı desteği de çok güzel ve hayırlı bir iş. Bu hayırlı işin içinde olmaktan büyük mutluluk duydum diye konuştu.

Program protokol üyeleri tarafından ceviz fidanlarının çiftçilere dağıtımı ile sona erdi.Nevruz Renkli Görüntülerle Başladı

23.03.2018 06:48

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam ilçesine bağlı 1100 rakımlı Umutlu Mahallesi nde düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına katıldı. Kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu.

Nevruz Bayramı kutlamaları, saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasıyla başladı. Kutlamalar çeşitli folklor, dans gösterileri ile devam etti. Atıcılık gösterisi gerçekleştiren Amasya Gümüşhacıköy Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Derneği okçularının gösterisi ise nefesleri kesti.Samsun da Nevruz Bayramı renkli görüntülerle kutlanmaya başladı. Vali Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam ilçesine bağlı 1100 rakımlı Umutlu Mahallesi nde düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına katıldı.

VALİ KAYMAK VE BAŞKAN YILMAZ DEMİR DÖVDÜ

Daha sonra Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, nevruz ateşini yakıp, örsde demir dövdü. Nevruz Bayramı kutlamalarında Umutlu Mahallesi Muhtarı Satılmış Uçan, geleneksel demir dövme yöntemiyle kendi yapmış olduğu orak ve Zülfikar'ı Vali Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a hediye etti. Herkesin Nevruz Bayramını kutlayan Vali Kaymak, Bugün hepimizin bir arada olduğu, birlikte sevindiğimiz milli birlik ve beraberliğimizin tekrar perçinlendiği bir gün dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Baharın müjdecisi, dirilişin, bereketin, kültür ve gönül coğrafyamızın ortak bayramı Nevruz un başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum ifadelerini kullandı.