Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Sizler Bize Şehidimizin Emanetisiniz

21.08.2017 07:37

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Kavak Tabaklı Mahallesi nde yaşayan Şehit Ümit Eker in ailesine gerçekleştirdikleri ziyarette, Şehitlerimizi asla ve asla unutmayacağız dedi.
Şehadetinin üzerinden 10 yıl geçen Ümit Eker in şehadet haberini aldığında yaşadığı üzüntüyü dün gibi hatırladığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ümit evladımızı toprağa koyalı 10 yılı geçti. Samsun umuzda son zamanlarda sıkça şehit haberi aldığımızdan dolayı üzülüyoruz. Ama bu acılar eskileri asla unutturmuyor. Ülkenin korunması için fedakarlık yaparak Hakk a yürüyen şehitlerimizi asla ve asla unutmayacağız. Şehit ailelerine ettiğim bir dua var. Rabbim sizleri de şehadet şerbetini içen evladınızın komşusu yapsın. Ülkemizin önemli bir süreçten geçiyor. Bu hainlerinin kökünün kazınması için devletimiz, hükümetimiz gerekli adımları atıyor. Tüm şehitlerimizin intikamını alacak bir ordumuz var. Rabbim onlara zeval vermesin dedi.Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2007 yılında bölücü terör örgütleri tarafından karayoluna döşenen patlayıcı maddenin uzaktan kumandayla patlatılması sonucu şehit olan Jandarma Uzm. Çvş. Ümit Eker’in ailesini ziyaret etti.

Vali Osman Kaymak ve Başkan Yılmaz, şehit ailesiyle bir süre sohbet ettikten sonra dünyada güreşin simge ismi olan efsane güreşçi Yaşar Doğu Müzesi ni gezdi.Çocuklara Çevre Bilinci Aşılandı

21.08.2017 07:33

Samsun da Sabancı Üniversitesi ile Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) işbirliğinde düzenlenen  Kendini Keşfet  Projesi kapsamında çevre ve denizleri koruma konusunda 100 çocuğun eğitim aldığı program plaket ve sertifika töreni ile sona erdi.
Toplumun tüm kesimiyle birlikte çevre bilincinin oluşturulması gerektiğine de dikkat çeken Yılmaz, İnsanlar denizden çıkan atıkları görmediği sürece durumun ciddiyetini anlayamıyor. Aldığımız oksijenin yüzde 75 ini denizler sağlamakta. Vücudumuz için gerekli protein ve minerallerin de bir çoğunu denizden elde ediyoruz. Denizlerin kirlenmesi insanlığın geleceği açısından büyük tehlike oluşturuyor. Denizlerimiz ve çevremiz son derece önemli. Dolayısıyla kirletmeden yaşamayı hepimiz öğrenmeliyiz  diye konuştu.Nedime Serap Ulusoy Mesleki ve Teknik Anadolu Denizcilik Lisesi nde yapılan törene katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlköğretim aşamasındaki öğrencilerin yeteneklerinin keşfedilmesi ve onları yönlendirmek çok önemli. Bu bakımdan yapılan bu proje büyük önem taşıyor. 100 yavrumuz hazırlanan program kapsamında çevre ve denizleri koruma konusunda hem eğitim aldı hem de gerçekleştirilen oyun ve çeşitli etkinliklerle kişisel gelişimlerine de katkı sağlandı. Burada açıkça görüyoruz ki çocuklarımızın sadece doğaya değil, tüm canlılara bakış açısı değişmiş. Projeyi başlatan ve emek veren tüm gönüllülerimizi ve TURMEPA yetkililerimizi en kalbi duygularımla kutluyorum. dedi.

Konuşma sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ve programa katılanlar tarafından çocuklara çevre ve deniz bilinci konusunda eğitim veren gönüllülere sertifika verildi. Projeye başladığı andan itibaren katkı veren katkı veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Karadeniz Bölge Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu teşekkür etti. Ayrıca Başkan Yılmaz a öğrenciler tarafından plaket takdim edildi.Samulaş Personeline Kadına Yönelik Şiddet Eğitimi

18.08.2017 06:13

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı na bağlı Aile Danışma Birimi, Samulaş toplu taşıma personeline toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim verdi.
69 erkek otobüs şoförü, 46 erkek ve 36 kadın vatman katıldı.  Toplu taşıma araçlarının kadınlar için daha güvenli hale getirilmesinin amaçlandığı seminerde Aile Danışma Birimi Sorumlusu Begüm Özel ile Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birim Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık, kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalık ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında katılımcıları bilgilendirdi.Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi nden düzenlenen hizmet içi eğitim seminerine

Kadınlara yönelik aile içi şiddet, temel insan hakları, özgürlüklerinin ihlali ve yaşanan toplumsal sorunların da ele alındığı seminerde aile içi şiddetle ilgili yasal düzenlemeler, şiddete maruz kalan kadınlara sunulan hizmetler, toplum içerisinde barış ve huzurun daim olabilmesi için toplumsal cinsiyet eşitliğinin farkına varılması ve sağlanabilmesi adına yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş verişi yapıldı.

Seminere katılan sürücü personeli, aldıkları eğitimin faydalı olduğunu belirterek, seyir halinde kadınlara yönelik yaşanabilecek olumsuzlara karşı daha duyarlı ve tedbirli davranacaklarını kaydetti.
Vali Osman KAYMAK ve Başkan YILMAZ ın Kavak Ziyareti

18.08.2017 06:10

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Kavak ilçesini ziyaret ederek ilçenin son durumu hakkında kaymakam ve belediye başkanından bilgi aldı.
Kavak a her gelişinde farklı bir heyecan yaşadığını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kavak bizim yükselen bir değerimiz. Samsun a gelen herkes ilk olarak Kavak ile karşılaşıyor. Adeta selamlıyor misafirlerimizi Kavak ilçemiz. Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla ilçenin çehresi değişti ve yaşam kalitesi arttı. Kavak ın gelişmesi için mücadelesi olan herkes ile bir araya geleceğiz. İlçemize yaptığımız yatırımları sürdüreceğiz. Sıcak karşılaması için Kavak Belediye Başkanımız İbrahim Sarıcaoğlu ve Kavaklı hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum. diye konuştu.Göreve başlamasının ardından ilçe programlarını sürdüren Samsun Valisi Osman Kaymak, iade-i ziyaretlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Kavak Kaymakamlığı nı ve Kavak Belediye Başkanlığı nı ziyaret eden Vali Kaymak ve Başkan Yılmaz ilçenin genel durumu hakkında rapor aldı. Daha sonra Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ziyaret edildi. KAVAK YÜKSELEN BİR DEĞER
Kavak programı kapsamında Kavak Organize Sanayi Bölgesi ne de giden Vali Kaymak ve Başkan Yılmaz burada faaliyet gösteren firmaları ziyaret ederek çalışanlarla sohbet etti. Çalışanlar ile yaptıkları işlerin detayları hakkında bilgi alan Başkan Yılmaz Kavak OSB nin istihdama yönelik büyük bir başarı yakaladığını belirterek, Burada çalışan tüm emekçi kardeşlerim Kavak’ta işsizlik var sözlerini yakın zamana kadar duymuştur. Ama ilçeye yapılan yatırımların ardından işsizlik sorunu ortadan kalktı açıklamalarında bulundu.

Kavak Kaymakamı Hasan Gökpınar ise verdiği brifingin ardından ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirerek, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin köy yollarında büyük çalışmaları var. Ulaşımda sıkıntı yok. Bu çalışmalardan dolayı belediyemize teşekkür ediyorum dedi.Hayvan Haklarında Samsun Örnek Şehir Gösterilecek

18.08.2017 06:05

Sokak hayvanlarının yaşam haklarının korunmasına yönelik şehirlerde yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere Karadeniz turuna çıkan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) heyeti, Samsun u örnek şehir gösterme kararı aldı.
Birlikte Başarmak  sloganı ile yola çıkan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu heyeti, Karadeniz Bölgesi ndeki rutin inceleme gezisini tamamladı. Hayvan haklarında şehirlerde yapılan yatırımları yerinde görüp, göz ardı edilen unsurları inceleyen heyetin son durağı Samsun oldu. Konfederasyon Başkan Yardımcısı Haydar Özben, Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Kurucular Kurulu Başkanı Nihal Erkoç ve Kurul Danışmanı Ramazan Etçi’den oluşan heyete Samsun da, Samsun Haksam Gönüllüsü Ayşe Altan Soy, Samsun Temsilcisi Semra Antepli eşlik etti.Sokak hayvanlarına yaşam hakkı tanımak için yapılan tesise hayran kaldıklarını ifade eden Haykonfed Başkan Yardımcısı Haydar Özben, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı tebrik etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sahipsiz ve bakıma muhtaç sokak hayvanlarına yönelik 4 yıl önce hayata geçirdiği Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi ne giden heyet, veteriner hekim Nurhan İşler den  bilgi aldı. Kedi kasabası, vahşi ve güçlü köpeklerin bakılıp yaralı hayvanların tedavi edildiği acil müdahale operasyon ünitesini ziyaret eden konfederasyon heyeti, burada da incelemelerde bulunarak, eksiklikleri tespit etti.

Karadeniz de hayvan mezarlığı ile ilk kez karşılaştıklarını ifade eden Konfederasyon Başkan Yardımcısı Haydar Özben, Samsun daki yatırımları hayranlıkla gezdiklerini söyledi. Özben, Gezilerimizde hayvan hakları adına aykırı yaşam alanları olup olmadığını inceliyoruz. . Aykırılık gördüğümüz illere de çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Samsun da da hayvan bakım merkezini gezdik.  Genel yapı hakkında bilgi edindik. Kedi Kasabası muhteşem bir alan. Tesiste sadece engelli ve hasta hayvanların bulunduğu, kısırlaştırılanların doğal yaşam alanlarına bıraktığı bilgisini aldık. Bu bizi çok sevindirdi. Hayvan bakım evinden mutlu olarak ayrıldık. bilgisini verdi.

Samsun un Türkiye de örnek gösterilebilecek bir bakım evine sahip olduğunu ifade eden Haydar Özben, Doğal yaşam alanı olarak tesisler çok güzel. Ortam harika. Çalışanlar gayretli. Veteriner hekimlerimiz duyarlı. Ve insanlar hayvansever. Orada en çok dikkatimizi çeken şey veteriner hekim arkadaşlar hayvanlara doktorun hastaya müdahale etmesi gibi tedavi edip şevkatle, sevgiyle yaklaşıyor. Gerçekten duyarlı insanlar. Samsun daki gözlemlerimiz çok güzel. Samsun insanları da bilinçli ve kültürlü. Hayvan haklarına duyarlılar. şeklinde konuştu.

Gördükleri eksikliklere de değinen Özben, Samsun da gördüğümüz tek şey şehir merkezinde besleme ve su odakları yok. 25-30 tane alınıp şehrin muhtelif yerlerine konursa sorun kalmayacak. Bunlar yapıldığında Samsun hayvan hakları konusunda örnek bir şehir olmuş demektir. Bu küçük eksikliğin de en kısa zamanda giderileceğini biliyoruz. Barınakta ise tek eksiklik, hayvanların ihtiyaç duyacağı güneş ısısına erişmesidir. Bu konuda da çalışmalar hemen başlatıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin hayvan hakları konusundaki duyarlılığı bizi oldukça etkiledi. ifadelerini kullandı.