Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Ot Yemekleri Festivali Başlıyor

18.05.2017 08:13

İçinde Yaşadığın Güzelliklerin Farkına var sloganı ile yola çıkan, Samsun un yöresel otlarını ve ot yemeklerini tanıtmak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun Turizmciler Derneği ve Samsun Turizm Altyapı Birliği ile birlikte bu yıl üçüncüsünü gerçekleşecek olan Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali 17-21 mayıs tarihleri arasında yapılacak.
Festival kapsamında Yöresel Ot Yemekleri Yarışması ve en çok çeşit yenilebilir ot toplama yarışması birlikte yapılacak. Festivalin diğer bir amacı ise yarışmaya katılan yemeklerin tariflerinin bir kitapta toplanarak, gelecek kuşaklara kalıcı bir kaynak bırakılabilmesi. Festivalde katılımcılar yöresel otlarla yaptıkları yemek çeşitlerini, doğadan topladıkları otları ya da bahçelerinde yetişen otları sergileyebilecek, evde yaptıkları reçeller ve turşularla da katılabilecekler. Yarın Bafra nın Sürmeli Mahallesi nde katılımcılar festival yemeklerinde kullanılacak yenilebilir otları toplamak için yarışacaklar. Sürmeli Mahallesi ndeki ot toplama yarışmasının yanında fotoğraf makinanı kap gel etkinliği kapsamında doğada fotoğraf çekme teknikleri, fotoğraf eğitmenleri gözetiminde gerçekleştirilecek. 18 Mayıs Perşembe günü ise ot toplama yarışmasının 2. etabı Ondokuzmayıs ilçesi Yörükler Mahallesi nde ve Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde gerçekleştirilecek. Etkinlikte çocuklarla doğada resim, şiir kompozisyon ve doğada fotoğraf çekme etkinliği de yapılacak. Toplanan otlar jürinin değerlendirmesine sunulacak.

YEMEK TARİFLERİ KİTAPTA TOPLANACAK

BEREKET TENCERESİNDE ÖZEL OT YEMEKLERİ

19 mayıs Cuma günü festivalin yemek yarışmaları sevgi gölü etrafında kurulan stantlarda gerçekleştirilecek. Katılımcıların bölgemize özgü otlardan yaptığı ot yemekleri jürinin beğenisine sunulacak. Aynı gün bereket tenceresi etkinliğinde usta aşçıların gözetiminde 65 çeşit ot kavurması yemeği hazırlanarak konuklara ikram edilecek. Usta şefleri canlı mutfak bölümünde özel yemekleri izleyicilerle birlikte hazırlayacaklar. 20 Mayıs Cumartesi günü canlı mutfak etkinliği, ünlü şeflerin hazırlayacakları yemeklerin katılımcılarla birlikte pişirilip sunulması gerçekleştirilecek. Festivalin son günü ise Samsun un dört farklı turizm güzelliklerini barındıran bölgelere geziler planlandı. Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Ayvacık baraj gölü, Terme Miliç tabiat parkı gezileri düzenlenecek.Yıllardır İthal Edilen Perlit Artık İhraç Edilecek

18.05.2017 08:10

Krasnador – Samsun arası başlayan karşılıklı seferler ilk meyvesini verdi. Türkiye Rusya ya perlit madeni ihraç edecek.
Öte yandan Rusya da yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcilerinin Başkan Yılmaz a büyük ilgi göstermesi gözlerden kaçmadı. Yılmaz kadın gazetecilere şal, erkek gazetecilere ise kravat hediye etti.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Krasnador ve Samsun arasında başlayan karşılıklı seferlerin ilk meyvesini verdiğini açıkladı. Rusya dan gelen heyeti kabul eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Rusya Müslüman İş Adamları Birliği Adige (Çerkes) Cumhuriyeti Başkanı Ruslan Kabehov, Krasnador un sevilen iş adamlarındandır. Ruslan Kabehov beyin girişimleri sonucu Türkiye den Rusya ya perlit madeni ihraç edeceğiz. Bu noktada kendisine kentim ve ülkem adına teşekkür ediyorum. Özellikle inşaatlarda ısı yalıtımında kullanılan perlit madeni, bor madeni gibi en çok ülkemizde bulunuyor. Dünyadaki perlit rezervinin %74 ü Türkiye de yer alıyor. Perlit madeninin yıllarca ithal edildiğini biliyoruz. Şimdi ise ülkemizden Rusya da 9 fabrikası olan dünya devi Alman bir markaya Türkiye perlit madeni satacak. Bu gelişme karşılıklı seferlerin ilk meyvesi oldu. İki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin artacağını birkaç gündür her platformda söylüyoruz. Perlit ihracatının başlayacak olması seferlerin sadece gezi amaçlı olmadığı, ticari faaliyetlerin geliştirilmesinde rol oynadığının kanıtı oldu diye konuştu.

Ziyaretlere Rusya Müslüman İş Adamları Birliği’nin Krasnador ve Adige Cumhuriyeti Başkanı Ruslan Kabehov, Türk iş adamı Adnan Düzgün, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk ve Rusya dan gelen basın mensupları katıldı.Samsun da Falcon Fest Festivali Nefes Kesecek

18.05.2017 08:07

19 Mayıs Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) işbirliğiyle, 19 ülkeden 100 maceraperest Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu nda bir araya gelerek, Türkiye nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali olan Falcon Fest te yeteneklerini sergileyecek.
Arlı, Cumhuriyet in kuruluşunun 100. yıldönümünde Samsun u turizm alanında uluslararası bir bölge haline getirmek istediklerini belirterek sözlerini tamamladı.Falcon Fest te, 19 Basejumper, 415 metre tırmanış, kano ile kanyon geçişleri ve paramotor görsel şölenleri düzenlenecek. Festival hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Büyükşehir Belediyesi ve SAMTAB işbirliğiyle düzenlemiş olduğumuz ve ilkini bu sene yapacağımız Falcon Fest programı hakkında kamuoyunu bilgilendirmek istedik. Festival Vezirköprü ilçemizde yer alan Şahinkaya Kanyonu nda gerçekleşecektir. Kanyonun yaklaşık boyu 1200 metre, yüksekliği ise su seviyesinden itibaren 415 metredir. Bahsettiğimiz yerin su derinliği ise 85 metredir. Bu seviye zaman zaman 95 metrelere kadar çıkabiliyor. Bu kanyonu ilk duyduğumuzda merak ettik ve gidip incelemelerde bulunduk. Biz oraya gittiğimizde burada çeşitli spor aktiviteleri yapabilir miyiz şeklinde aklımızda bazı düşünceler oluştu. Bunun üzerine bu bölgeyi bir turizm merkezi haline getirebileceğimizi tartıştık. Daha sonra ise bu işin uzmanlarıyla görüşmelere başladık. Bölgede yaptığımız eylem planlarımızın ardından kendimize bir rota belirledik ve bu şekilde bir organizasyon yapmayı düşündük. Dünden itibaren bu bölgeye sporcularımız gelmeye başladı. Hatta dünden itibaren yabancı uyruklu bir bayan dünya rekoru için vadinin bir ucundan diğer ucuna tel çekerek o telin üzerinde beklemeye başladı. Hedefi ise 100 saat bu telin üzerinde kalabilmek. Yarın sabah 19 ülkeden 19 yabancı olmak üzere toplam 22 sporcumuz basejumper denilen zirveden kendilerini suyun üzerine bırakma sporunu gerçekleştirecekler. Her 3 dakikada bir sporcu atlayacak zirveden. Bunun akabinde 8 dağ tırmanıcısı gelecek. Bu sporcular da kanyondaki 415 metrelik ve 75-80 derecelik bir kayaya gerekli aparatlarını kullanarak tırmanacaklar. Bunun yanında Kano yarışmaları düzenleyeceğiz. Bunun için yaklaşık 100 sporcu rezerve etti. Ayrıca bölgede yamaç paraşütleri de düzenlemeyi düşünüyoruz. Yarın sabah saat 09.00 itibariyle yarışmalarımız başlayacaktır diye konuştu.Gökyüzü Paramotorlarla Şenlendi

18.05.2017 08:05

Samsun Büyükşehir Belediyesinin davetiyle Samsun a gelen paramotorcular, gökyüzünde akrobasi gösterisi yaptılar.
Gösteri öncesinde açıklamalarda bulunan paramotorcular, Festival için Samsun Büyükşehir Belediyesinin davetiyle buraya geldik. 2 gün Samsun semalarında uçacağız. Ondan sonra da Şahinkaya Kanyonu nda uçacağız. Buraya uçuş yapmaya geldik. Şu anda Atakum da bulunuyoruz. Çok güzel bir parkur var. Buradaki sporcu arkadaşların çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Uçuş yaptığımız aletin adı paramotor. Paraşüt ve motordan oluşuyor. Motorun görevi bizi itmek. Bizi asıl uçuran ise paraşütün kanatları. Aldığımız benzine göre 1-1,5 saat uçuşlar yapabiliriz. Burada da sahil boyunca iyi bir uçuş yapacağız dediler.17-18-19 Mayıs Falcon Fest kapsamında Samsun a gelen profesyonel paramotorcular Yusuf Memnun, Kemal Oturak, Erdoğan Dağlı ve Ekrem Çavuş Atakum sahilinde paramotorlarla uçarak gökyüzünü şenlendirdiler.

Paramotorcular daha sonra gökyüzünde değişik akrobatik hareketler sergileyerek sahil boyunca uçuş gerçekleştirdiler. Paramotorcular, yaklaşık 1 saat havada gösteri sergilediler.Kanyonda Paramotor Gösterisi Nefes Kesti

18.05.2017 07:58

Samsun un Vezirköprü ilçesinde Şahinkaya Kanyonu nda yapılan  Falcon Fest  etkinliğinde paramotor tutkunlarının gösterisi nefes kesti.
Büyükşehir Belediyesince düzenlenen festival renkli gösterilerle devam ediyor.Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen Türkiye nin ilk ve tek ekstrem spor festivali  Falcon Fest , Şahinkaya Kanyonu nda yapılıyor. Adrenalin tutkunları festivalde boy gösteriyor. Bu kapsamda ilk olarak sahneye paramotorcular çıktı. Paramotorcular Şahinkaya Kanyonu nda nefes kesen bir gösteri yaptı. Kanyonda iki dağ arasından geçiş yapan paramotorcular yürekleri ağızlara getirdi.