Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Lâdik e 3 Yılda 30 Milyonluk Yatırım

24.01.2018 07:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Lâdik ilçesine bağlı mahalle muhtarlarını makamında ağırladı.


Bu kapsamda ekibiyle birlikte sürekli mahalle muhtarlarıyla istişare halinde çalışmalarını yürüten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, sık sık muhtarları ağırlayarak, sorunlara birlikte çözüm üretiyor. Başkan Yılmaz'ı ziyaret eden Lâdik ilçesine bağlı 50 ye yakın mahalle muhtarı yatırımlara teşekkür ettiler.
Tüm ilçelerde yol ve alt yapı sorunlarını çözmek için yoğun mesai harcayan Samsun Büyükşehir Belediyesi nin çamurlu yolları asfalta, susuz mahalleleri suya kavuşturduğu yatırımlar aralıksız sürüyor.

LÂDİK E 3 YILDA 30 MİLYONLUK YATIRIM

Muhtarları ağırlamaktan ve bir araya gelmekten dolayı mutluluk duyduğunu belirten Başkan Yılmaz, Lâdik e Fen İşleri Daire Başkanlığımızın 30 Mart 2014 seçimlerinden bu yana harcadığı yatırımı bedeli 26 milyon TL. SASKİ tarafından yürütülen kanalizasyon ve alt yapı hizmetleri de tüm hızıyla sürüyor. Sadece yol ve suya yatırım yapmıyoruz. Köylerimizde kırsal kalkınmayı çok önemsiyoruz. Ladik e 1.5 milyon TL kırsal kalkınma desteği sağlamışız. Feda olsun. Yeter ki ben üreteceğim diyen olsun bir o kadar daha harcarız dedi.

YILMAZ: MUHTARLARIMIZ RAHAT OLSUN

İlçeye meydan, düğün salonu, itfaiye binası gibi hizmetlerin 2014 seçimlerinden hemen sonra kazandırıldığını belirten Başkan Yılmaz, Ladik ilçe merkezinin çoğunu bsk ile kapladık. Baskı betonlarını yaptık. Köy yollarımızda ise beton yol hamlelerimiz devam ediyor. Köylerin büyükşehir belediyemize bağlanmasının ardından Cumhurbaşkanımıza mahcup olmamak ve köylerdeki geri kalmışlığı gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Beton yol çalışmaları asfalta nazaran biraz daha yavaş ancak beton yollar evladiyelik yollar oluyor. Sizlerden talebim diğer köy yapıldı bizim ki yapılmadı gibi düşüncelere asla kapılmayın. Çünkü bizim birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Tüm imkânlarımızı kullanarak var gücümüzle her yeri yapacağız diye konuştu.

HAYALLER BÜYÜKŞEHİR İLE GERÇEK OLDU

Lâdik Muhtarlar Derneği Başkanı Sezai Balcı da çalışmalarından ötürü Başkan Yılmaz a teşekkür etti. Balcı, Çok iyi hizmetler yapılıyor, bu inkâr edilemez. 10 yıl önce böylesine büyük bir yatırım geleceğini, hayal dahi edemezdik. En ufak sıkıntımızın çözümü bile aylar alıyordu. Şimdi ise büyük fark var. Bundan daha güzel ne olabilir. 'Alo' dediğimizde hemen yardımımıza koşan bir büyükşehir kadrosu var. Eksikliklerimiz var ama çalışmalar inşallah bu şekilde devam eder. Hem ilçemiz hem de şehrimiz için yürüttüğünüz tüm çalışmalardan ötürü sizlere teşekkür ediyoruz. ifadelerini kullandı. Ziyaret, çeşitli konuların görüşülmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.Raylı Sistem 18 Milyon 952 Bin 858 Kişi Taşıdı

24.01.2018 07:07

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kent içi toplu taşıma kuruluşu olan SAMULAŞ AŞ bir yıl içinde 18 milyon 952 bin 858 kişi taşırken, 29 tramvay ile 3 milyon 145 bin kilometre yol yaptı.

SAMULAŞ AŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, AA muhabirine, ilk tramvayın hizmete girdiği tarihten bu yana hafif raylı sistem araçlarıyla 120 milyon 452 bin 629 vatandaşı taşıdıklarını söyledi.Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kent içi taşıma kuruluşu olan Samsun Hafif Raylı Sistem (SAMULAŞ) AŞ, 2017 yılında 18 milyon 952 bin 858 kişi taşıdı.

Amaçlarının milli kaynakları en iyi ve verimli şekilde kullanarak, halkın güvenli, konforlu ve sürdürülebilir bir hizmetle buluşmasını sağlamak olduğunu ifade eden Gürkan, şunları dile getirdi:

SAMULAŞ, hafif raylı sistem araçları ile 2017 yılında 18 milyon 952 bin 858 kişi taşırken, 113 bin 768 sefer gerçekleştirildi. 29 SAMULAŞ hafif raylı sistem aracı geçen yıl 3 milyon 145 bin 35 kilometre yol kat etti. Tramvay hattında, hafta içi günlük ortalama 65 binin üzerinde vatandaşa hizmet verilirken 2017 yılı tamamında günlük ortalama 52 bin kişiye hizmet hizmet verildi. 2016 yılında ring ve ekspres otobüslerimiz 2 milyon 760 bin 353 kişiye hizmet vermişti. 2017 yılında Samsun Büyükşehir Belediyemizin filomuza kattığı yerli üretim yüzde 100 alçak tabanlı yeni otobüslerimiz ile vatandaşımızın güvenli ve konforlu toplu taşım hizmeti almasını sağladık. 2017 yılında ring ve ekspres otobüslerimiz yolcu sayısını yüzde 14 arttırarak 3 milyon 149 bin 715 kişiye hizmet verdi. Teleferikle geçen yıl 273 bin 388 kişiye hizmet verilirken, otoparklarımız da ise 634 bin 967 araca otopark hizmeti verildi.

TRAMVAY PARÇALARINI MİLLİLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞTIK

SAMULAŞ olarak özellikle raylı sistem araçları ve hatlarında ihtiyaç duyulan yedek parça ve donanımın yerli ve millileştirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Gürkan, Tramvaylarda hız sensörleri, fren diski, araç kaporta bileşenleri, araç kuplaj adaptörü , araç süspansiyon, filtrasyon  ve yağlama ekipmanları bazılarını milli hale getirdik. Bu yılda ihtiyacımız olan parçaları yerli üretimi yapmak için çalışacağız. Ayrıca bu yıl ki hedefimiz vatandaşımıza vermekte olduğumuz hizmetin kalitesini ve verimliliğini yükseltmektir. ifadesini kullandı.

Geçen yıl gerçekleştirilen 23. Yaz Deaflympics Oyunları nın ulaşım hizmetlerini de kendilerinin üstlendiğini hatırlatan Gürkan, şunları kaydetti:

Samsun da 18-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenen 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları kapsamında 5 bin 138 sporcu kafilesi ile yaklaşık bin 500 gönüllü ve bin spor adamı olmak üzere yaklaşık 8 bin bin kişinin günlük ulaşımını tahsis edilen 101 ring aracı ile transferlerini gerçekleştirdik. Olimpiyat sürecinde toplam 607 araç ile 400 bin kilometrenin üzerinde yol kat edilirken sporcu, teknik adam, gönüllü, emniyet mensubu, medya mensubu ve izleyicilerin kent içi ve havaalanı transfer işlemleri yapılmıştır. Toplamda 216 gönüllünün çalıştığı ulaşım departmanında, gönüllüler koordinatörlük, çağrı merkezi, havaalanı, bagaj operasyonu, araç içi mihmandarı, bilgi masası ve tesis valesi olmak üzere farklı alanlarda vardiyalı şekilde çalışmışlardır.Deltadaki 400 Yaban Hayvanı Tedavi Edildi

16.01.2018 09:20

Samsun da bulunan ve dünyanın önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası ndaki Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi nde, faaliyete alındığı 2015 yılından bu yana 400 yaban hayvanına müdahale edildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi nin çalışmalarına çok önem verdiklerini belirterek, şöyle konuştu: Doğada bir canlının yaşamını yitirdiğini gördük ve neden öldüğünü araştırma yaptığımızda, kimsenin bu konu hakkında bilgisi olmadığını fark ettik. O zaman burada bir ünite olmalı, ilk yardım merkezi olmalı ve yaban hayvanlarına ilk yardım yapabilelim onları koruyabilelim, canlıları tekrar yaşama döndürebilelim, diye düşündük. Ardından bu ünite yapıldı. Vatandaşlarımız, büyük oranda buldukları yaban hayvanlarını getiriyorlar. Burada tedavi ediliyorlar. Ardından doğaya bırakılmadan önce rehabilite bölümümüzde kalıyorlar. Ardından da yaban hayatına geri gönderiliyorlar. Direkt olarak deltanın içinde bu kadar yoğun ve aktif olarak yapılan ilk yardım çalışmasının bir örneği yok. Burası bir doğal yaşam. Bizim amacımız, buradaki canlıları korumak. Dış faktörler nedeniyle yaralanmış olanları tedavi edip, tekrar doğaya salmak, herkes için büyük bir önem taşıyor.Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde, 2015 yılının Ekim ayında faaliyete geçirilen Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi'nde, deltada yaralanan veya hastalanan yaban hayvanlarına ilk müdahalede bulunuluyor. Üniteye, 2016 yılında 170 yaban hayvanı, 2017 de ise 230 yaban hayvanı getirilerek, tedavi edildi. Travma, trafik kazası, silahla yaralanma sonucu üniteye getirilen hayvanlar, tedavisi yapıldıktan sonra doğaya tekrar bırakılıyor.

GEREKLİ MÜDEHALE YAPILIYOR

Ünitede görevli veteriner Paria Tabatabaei ise deltada ağırlıklı olarak kanatlı hayvanların bulunması nedeniyle sıklıkla kuş türlerinin kendilerine getirildiğini söyledi. Tabatabaei, İlk baktığımızda şahin ve kızıl şahin, kışın deltaya geliyor. Bunun dışında yazın leylekler, su kuşları, martılar, tilkiler sürüngenler, kara kaplumbağaları ünitemize tedavi amaçlı olarak getiriliyor. Ağırlıklı olarak travmalar, trafik kazaları, ateşli silah yaralanmaları ya da başka hastalıklar nedeniyle getirilebiliyorlar. Gerekli cerrahi müdahalelerde de burada bulunabiliyoruz dedi.65 Milyonluk Müze Samsun un Gururu Olacak

16.01.2018 09:18

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa yaptığı Samsun Müzesi nin proje tutarı 65 milyon TL.

İnşaatına başlanan ve 2019 yılında bitirilmesi hedeflenen Samsun Müzesi 13 bin metrekare alana yapılıyor. Samsun Müzesi hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, "Proje kapsamında Tohum Sertifikasyon ve Tarımsal Araştırma Merkezine ait binaları ile MİT Bölge Başkanlığının yeni yerine taşınması ile meydana çıkan 13 bin 214 metrekarelik alanda yapılacak ve Türkiye nin en modern binalarından birisi olacak. Samsun Müzesinin mimari, statik, mekanik ve elektrik, teşhir ve tanzim projeleri Müzeler Genel Müdürlüğü görüşleri doğrultusunda Büyükşehir Belediyemizce tamamlanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ile Belediyemiz arasında yapım şartlarını düzenleyen protokol imzalanmış olup bu kapsamda yapım işinin ihalesi 3 Temmuz 2017 tarihinde yapılmış olup çalışmalar başlatılmıştır. Projenin finansmanının yüzde 75’i Kültür ve Turizm Bakanlığı, yüzde 25’i Büyükşehir Belediyesince karşılanacaktır. Yapı içerisinde sergi alanı, hediyelik eşya satış mekanları, yeme-içme alanları, toplantı ve eğitim salonları bulunacak olup projenin temel kazı, dolgu, drenaj ve temel yalıtım çalışmaları da tamamlanmıştır. Projemizin kaba inşaat çalışmaları devam etmekte olup 2019 yılı Şubat ayında bitirilmesi hedeflenmektedir dedi.Büyükşehirden Kırsal Kalkınmaya 9 Milyonluk Destek

16.01.2018 09:13

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2015-2017 yılları arasında ilçelerdeki kırsal kalkınmaya toplamda 9 milyon 39 bin 218 TL lik destek sağladı.

DESTEK HER YIL ARTIYOR

Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınma yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Ekonomik değerli olan ürünlerin üretilecek çiftçilerimizin gelir seviyesini arttırmak amacıyla 6360 sayılı Yasa kapsamında belediyemiz bünyesinde Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı oluşturulmuş olup, Üniversite, Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürütmekteyiz dedi.

Verilen desteklerin her yıl katlanarak arttığını belirten Arlı, Yürütülen bu çalışmalarda çiftçilerimize; Sarımsak tohumu, çiçek fidesi desteği, kuşburnu fidesi, kivicilik, enginar fidesi, çilek desteği, organik gübre, sebze tohumu, arı üreticilerine, mısır tohumu, ceviz, jeneratör, domates fidesi, süt toplama tankı, yem bitkileri ve mantar üretim tesisi destekleri sağladık. Bu desteklere 2017 yılında toplam 5 milyon 88 bin 782 TL aktarılmıştır. 2015 yılında 1 milyon 196 bin 213 TL, 2016 yılında 2 milyon 754 bin 223 TL, 2017 yılında 5 milyon 88 bin 782 TL olmak üzere son 3 yılda ilçelerdeki kırsal kalkınmaya toplam 9 milyon 39 bin 218 TL destek aktarılmıştır diye konuştu.

En fazla desteği alan ilçe 2 milyon 561 bin 837 TL olurken ikinci sırada 1 milyon 667 bin 995 TL ile Lâdik yer alıyor.