Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Liseyi Bitirene Kadar İngilizceyi Öğrenin

10.04.2018 05:52

Model Birleşmiş Milletler Konferansı için Türkiye nin dört bir yanından Samsun a gelen öğrenciler dünyanın gündemindeki sorunlara çözüm önerileri sunacak.

5 bölge 9 il 22 farklı liseden gelen 140 öğrenci ve 20 öğretmen; Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi nin düzenlediği MUN konferansına katılıyor. Taflan 19 Mayıs Gençlik Merkezi nde yapılan MUN konferansında 140 öğrenci, İngilizce ve Arapça olarak dünya meselelerini tartışacak. Dil alanı ve akademik alanda iyi olan liselerin tercih ettiği MUN konferansları öğrencilere dil alanında büyük imkanlar sunuyor. MUN konferansları, öğrencilerin Arapça ve İngilizceyi; akademik, resmi ve diplomatik şekilde kullanabilmesi, dünya sorunları karşısında bilinçlenmesi ve bu sorunlara çözümler üretmeye çalışmasına katkı sağlıyor. Türkiye de; Arapça, İngilizce ve Fen- Sosyal hazırlık alanında eğitim veren tek proje okulu olan Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi, kurulduğundan bu zamana kadar uluslararası bir çok MUN konferansına katılarak dil alanındaki iddiasını ortaya koyuyor.Türkiye de 2. kez Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi MUN Kulübü nün düzenlediği MUN(Model Birleşmiş Milletler) Konferansı Samsun da başladı.

Dünyanın en büyük Birleşmiş Milletler Konferansı Harvard MUN prosedürünü kullanarak gerçekleşecek Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi ATA-MUN 18 Konferansı, 4 İngilizce ve 2 Arapça komiteden oluşuyor.  İngilizce komitelerden Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi nin konusu Siber Savaşlar olarak belirlenirken, UNESCO komitesinin konusu İfade ve Basın Özgürlüğü ve Gazeteci Güvenliği için Çevre Oluşturmak olacak. Keşmir probleminin tartışılacağı Özel, Politik ve Bağımsızlık Komitesi nin yanı sıra Orta Doğu sorununa çözüm bulmayı amaçlayan Öncüler Komitesi de İngilizce Komiteler arasında yerini alacak. Arapça komitelerin birinde Global Terör sorunu diğerinde ise Kudüs teki İnsan Hakları İhlali tartışılarak çözüm bulunmaya çalışılacak.

8 Nisan a kadar devam edecek Mun Konferansı nın açılışı 19 Mayıs Gençlik Merkezi nde yapıldı. Konferansın açılışına Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da katıldı.

Konferansta bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Burada dünyanın güncel sorunlarını tartışacaksınız. Uluslararası ticarette yabancı dil çok sorun olmuyor. Ama diplomaside uluslararası sorunları tartışırken işin içine hukuk, uluslararası ilişkiler gibi şeyler giriyor. O bakımdan buradaki simülasyon programınız çok güzel. Üniversiteyi bitirdiğiniz zaman İngilizceyi öğrenmeye kalkışırsanız yabancı dil öğrenmek için harcayacağınız enerjiyle üç tane üniversite bitirebilirsiniz. Çünkü o zaman hayatın başka meşgaleleri başlayacak. Lise bitinceye kadar İngilizceyi öğrenin dedi.

Okuldaki eğitimin dışında dünya sorunlarına hakkında da fikir sahibi olunması gerektiğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, Dünyayı ve hayatı bu yıllarda tanımak durumundayız. Sadece derslerine çalışan etrafından bihaber bir kişilik olmaması lazım. Sizler şimdiden dünya meselelerini tartışan ve yorumlayan insanlar olmanız lazım. Bu sizi daha başarılı kılacaktır. Aksi taktirde hayatta sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Onun için dilinizi geliştirip çok kitap okumalısınız diye konuştu.

Konferansla İngilizce ve Arapçayı geliştirme fırsatı yakaladıklarını belirten ATAMUN Konferansı Genel Sekreteri Fatma Betül Tuncer, etkinlikle öğrencilerin dünya sorunlarına karşı bilinçlenmeyi hedeflediklerini söyledi.

Komitede yer alan öğrenciler ise konularına en iyi şekilde hazırlandıklarını ve dünya sorunlarına katkı sağlamaya çalıştıklarını belirttiler. Konferansın sonunda öğrenciler çözüm önerileri yazacak. Oylamadan geçen çözüm önerileri ise Birleşmiş Milletlere gönderilecek.

MUN nedir?

Model Birleşmiş Milletler dünyanın dört bir yanında ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde ders dışı veya kulüp aktiviteleri adı altında faaliyet gösteren bir konsepttir. Katılımcı öğrenciler danışman öğretmenler eşleğinde Birleşmiş Milletler delegesi rolünü üstlenir. Böyle Model Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler in uluslararası yaşanan problemlere yönelik çalışmalarını simüle ederek, öğrencilere sorunlara ilişkin bilinç kazandırmayı hedefler.

Konferansa; Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Zahit Köseoğlu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.Büyükşehir den Otizm Farkındalık Günü ne Destek

06.04.2018 06:25

Samsun Büyükşehir Belediyesi Otizm Farkındalık Günü ne destek olmak için Belediye binası ve şehrin belirli yerlerini mavi ışık ile aydınlattı.
Kampanya kapsamında Büyükşehir Belediyesi binası, Tütün İskelesi ve İlkadım Anıtı akşam saatlerinde mavi ışık ile aydınlatıldı.Samsun Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler’in (BM) otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için deklare ettiği 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü nde, Otizme Mavi Işık Yak kampanyasına destek verdi.


Başkan YILMAZ: Üreticilerimizin Yanındayız

06.04.2018 06:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kırsal mahallelerde tarım ve hayvancılığın canlandırılması ve gelişiminin sağlanması konusunda üreticilerin yanında olduklarını söyledi.
Aynı zamanda mahalle muhtarı olan çiftlik sahibi İdris Gökhan Şen den çiftlik hakkında bilgi alan Başkan Yılmaz, Değerli muhtarımız dışarıdan 150 adet büyükbaş hayvan ithal etmiş. Diğer hayvanlarla birlikte toplam da 218 büyükbaş hayvanı var. Böyle işletmelerin çoğalması gerekiyor. Hep söylüyorum; kırsal ekonominin canlanması ve mahallelerimizdeki rençberliğin yeniden canlanması, buralardaki gelir getirecek üretim çeşitliliğinin artırılması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bu yönde önemli adımlar atıyoruz ve destek vermeye çalışıyoruz. Tarım ve hayvancılık konusunda her türlü desteği vererek üreticilerimizin yanında oluyoruz. Böyle güzel bir büyükbaş hayvan çiftliğini kurarak köydeki yaşamı canlandıran muhtarımıza teşekkür ediyorum.  Bu ülkede her zaman köylerden kente göç oldu. Bunu tam tersine çevirmek için çabalıyoruz. Diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Lâdik ilçesi Büyükalan mahallesinde faaliyet gösteren hayvan çitliğini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Çiftlik sahibi ve Büyükalan Mahallesi Muhtarı İdris Gökhan Şen de ailesinin eskiden beri hayvancılıkla uğraştığını ve bu mesleği çok iyi bildiklerini ifade ederek; Sayın Başkanımıza ziyaretleri ve destekleri için teşekkür ederim. Ben köye kesin dönüş yaptıktan sonra zaten iyi bildiğim bu üreticilik işine ağırlık verdim. Yanımda sigortalı 2 işçi çalışıyor. Amacım bu işi daha da geliştirerek ileride entegre bir tesis haline getirmek. Şeklinde konuştu.

Ziyarete Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam ve Etüd ve Projeler Daire Başkanı Cüneyt Yalçınkaya da iştirak ettiler.Samsun-Krasnodar Uçak Seferleri Başladı

04.04.2018 07:00

Geçen yıl Samsun-Çarşamba Havaalanının bakım onarıma alınması dolayısıyla ertelenen Samsun-Krasnodar arası uçak seferleri bugün yeniden başladı.

Uçuşlar haftada iki gün (salı ve cumartesi) tarifeli olarak gerçekleştirilecek. Karşılıklı düzenlenen seferlerle; Türkiye ve Samsun için büyük bir pazar konumunda olan Rusya ile karşılıklı kazan kazan temelli ilişkiler kurulacak. Uçuşların tekrar başlamasında memnun olan Rus kafilesi için çevre illere de geziler düzenlenecek.Rusya ile karşılıklı işbirliği ve ticaretin geliştirilmesi amacıyla Samsun ile Krasnodar arasında başlatılan uçak seferleri kapsamında Krasnodar dan kalkan uçak saat 16.50 de Samsun-Çarşamba Havaalanına indi. Uçakla; iş adamı, bürokrat, turizm, sağlık ve basın mensuplarından oluşan 40 kişilik konuk kafile Samsun a geldi.

Tarihi bir gün

Uçuşların tekrar başlaması ile iki ülke ilişkilerin gelişeceğini söyleyen Mambeğ Bölgesi Belediye Başkanı Tahumov Ruslan Aslanbekovic ve Cerakay Bölgesi Belediye Başkanı Kağazejev Yuri Nurbiyeviç, ayrıca Akkuyu Nükleer Santrali açılışı için Türkiye ye gelen Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile aynı gün Türkiye de olmalarını tarihi bir gün olduğunu belirttiler.

Asıl iş Samsunlulara düşüyor

Rus misafirleri havaalanında karşılayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Samsun ile Krasnador arasında 2017 Mayıs ayında tarifeli uçak seferleri Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleri ile başlamıştı. Bu seferler havaalanımızın bakım onarıma alınması ile kesintiye uğramıştı. Uçuşlarımız 2018 Nisan itibariyle bu gün haftada iki sefer salı ve cumartesi günü olmak üzere yeniden başladı. Samsun için bir dönüm noktası. Kıyının karşı tarafındaki komşularımızla, kültürel, sosyal, ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek için bu uçuşlar büyük bir dönüşüm. Kuzeyin kuzeye açılan kapısı olan Samsun uluslararası anlamda önemli bir konumda olacak. Bu uçuşların başlamasına çok büyük emek sarf eden Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Samsun Valimize de teşekkür ediyoruz. Burada asıl görev Samsunlulara, iş adamlarımıza ve sanayicilerimize düşüyor. Hep birlikte bu ilişkileri geliştirmemiz gerekiyor dedi.Başkan YILMAZ: Dostluklarımız Büyük Bir Boyuta Ulaşacak

04.04.2018 06:56

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Krasnodar ile dostluklarımız büyük bir boyuta ulaşacak dedi.

Toplantıda konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İnşallah Krasnodar ile olan ikili ilişkilerimiz en iyi şekilde devam edecektir. Burada sizleri misafir etmekten duyduğumuz mutluluğu ifade etmek için inanın sözler yeterli olmaz. Sizlerle hep birlikte olacağız inşallah. O zamanlarda da çeşitli ortamlarda çeşitli sohbetler edeceğiz. Bu dostluğun inşa edilmesindeki süreçte emeği geçenlere teşekkür ederim. Ben öyle inanıyorum ki bundan sonra bizim dostluklarımız büyük bir boyuta ulaşacak. Çok daha köklü bir tabana oturmuş diyalog sistemlerimiz başlayacak diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından, Samsun - Krasnodar uçuş seferlerinin yeniden başlaması nedeniyle Krasnodar Samsun Uçuşları Tanıtım Toplantısı  düzenlendi. Samsunda bir otelde düzenlenen toplantı, Rusya-Krasnodardan gelen 40 kişilik kafilenin katılımıyla gerçekleşti.

SAMSUN TÜRKİYE NİN RUSYA’YA AÇILAN KAPISIDIR

Daha sonra konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Birbirimizi tanıdıkça birbirimizi daha çok seveceğimize inanıyorum. Samsun Türkiye nin Rusya ya açılan kapısıdır. Misafirlerimiz lütfen bu kapıyı çok iyi kullansınlar şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Krasnodar Belediye Başkanı tarafından iki şehir arasındaki direkt uçuş protokolü imzalandı.

Programa Zonguldak Valisi Ahmet Çınar da katıldı.