Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Yüreğimizi Ortaya Koyduk

05.02.2018 06:27

Sosyal Politikalarda Gönül Adımları; Samsun u Dinliyoruz programı Samsun da Genel Başkan Yardımcıları Öznur Çalık ve Çiğdem Karaaslan ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

YÜREĞİMİZİ ORTAYA KOYARAK BU İŞİ YAPTIK

Programa katılarak Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği sosyal belediyecilik projelerini anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, her yaraya merhem her derde deva olmak için gayret ettiklerini ve bu kapsamda birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Belediye olarak bakıma muhtaç kişilerin yaşadığı iki bin eve gittiklerini söyleyen Başkan Yılmaz, Bu hizmeti yaparken bakıma muhtaç vatandaşlarımızı ve onların yakınlarını incitmemek için büyük hassasiyet gösterdik. Evlerine giderken bile sivil araçlarla gittik. Çünkü o evlerde yaşayan insanların çocukları, yakınları var. Bu hizmet için Hastanın hiç kimsesi kalmamış da belediye mi bakıyor bu insanlara diyen olur, yakınları incinir diye hep korktuk hassasiyet gösterdik. Bu hizmet için yılda 4 milyon lira harcıyoruz. Bir duvar yıkılsa onu tamir etmek için bile biz bu parayı harcıyoruz zaten. Yani iki bin bakıma muhtaç insana bu hizmet için harcadığımız para hiçbir şey değil. İnsan hayatını iyileştirmek üzere yapılan her şeyin sevabı vardır. Ama bu sevapların en büyüğü evde yaşlı bakımı, sağlık hizmetidir diye düşünüyorum. Evde bakım hizmetini 11 yıldır veriyoruz ve bu hizmeti Türkiye'de ilk veren belediye olduğumuz için de gururluyuz ifadelerini kullandı.

ENGELLİLER EVE HAPSOLMAKTAN KURTULDU

Programda sosyal belediyecilik projelerinden biri daha olan ve 5 yıl önce yapılan Mavi Işıklar Engelliler Kampı ve havuzundan da bahseden Yılmaz, Ekip arkadaşlarımıza Dünya nın neresinde olursa olsun, engellileri evlerinden dışarıya çıkaracak, gezdirecek, hastaneye taşıyacak, tamamen onların hizmetinde olacak donanımla araçlar bulun dedim. Ardından onları rehabilite edecek başka neler yapabiliriz diye düşünürken Mavi Işıklar Kampı fikri oluştu. İyi ki de yapmışız. Şimdi onlarca engelli gencimiz, vatandaşımız kullanıyor. Engellilerimizin eve hapsolmasının önüne geçtik. Var gücümüzle vatandaşlarımızın her derdine deva, her yarasına merhem olmaya çalıştık diye konuştu.

SAMSUN UN BAŞARI SIRRI SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN GELİYOR

Ben, özellikle Sosyal Politikalar Başkanı olarak sosyal belediyecilik anlayışını Samsun da  inşa eden değerli başkanım Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ediyorum diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Öznur Çalık da, Yusuf Ziya Yılmaz Samsun'un kimliğini oluşturan belediye başkanımız. Sosyal belediyecilik adına atmış olduğu adımlar için kendisine teşekkür ediyorum. Özellikle Mavi Işıklar projesi takdire şayan. Başkanımız çok güçlü bir sosyal hizmet ekibi ve kadrosu ile Samsun'da sosyal belediyeciliği inşa etmiş. Şu an içinde bulunduğumuz Çok Amaçlı Salon u yapmak için bile bir vizyon gerekir. Sosyal belediyecilik alanında atılan bütün adımlar için ben belediye başkanımız nezdinde emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum dedi.Başkan YILMAZ: Mavi Işıklar Dünyada İlk ve Tek

05.02.2018 06:05

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Öznur Çalık, Samsun da sosyal belediyeciliği inşa eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibini tebrik ediyorum dedi.

MAVİ IŞIKLAR DÜNYADA İLK VE TEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi ne ait Ömer Halisdemir Salonu’nda gerçekleştirilen Gönül Adımları Samsun u Dinliyoruz adlı program sonrası çeşitli ziyaretlerde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın daveti üzerine Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi ni ziyaret ederek burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi’nin işleyişini müracaat bölümünden, rehabilitasyon bölümüne kadar detaylı olarak Öznur Çalık a anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Dünyanın hiçbir engelli vatandaşlarımızın kullanımına yönelik böyle bir tesis yok. Bu projenin her aşaması özgün ve ince düşünceler sonucunda estetik bir dokunuşla, engelli bireylerimizin en rahat edebileceği şekilde inşa edildi. 30 yatak kapasiteli, 2 bin 170 metrekaresi kapalı alan olmak üzere 10 bin metrekare bir alana kurulan tesisimizde plajımızı kampta kalmayan tüm engelli vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz. Yaz-kış konaklama imkanı olan tesisimizde tüm misafirlerimizin mutlu ayrılması için gerekli tüm çabayı gösteriyoruz. Ve inanıyoruz ki dünyanın 4 bir yanından gelen misafirlerimiz burada sunulan hizmetten memnun kalıyor diyerek tesis hakkında bilgi verdi.

ÇALIK TAN BAŞKAN YILMAZ A TEBRİK

Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezine hayran kaldığını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise, Dünyada engellilere yönelik örnek bir proje olan, engellilerimizin uyum becerilerini geliştirebileceği birçok sosyal aktivitenin içinde yer aldığı Büyükşehir Belediyemizin Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezinde engelliler için özel tasarlanmış bir plaj ve engellilerin mesleki ve sosyal konularda kişisel gelişimlerine katkı sunacak birçok imkân bulunmakta. Samsun da sosyal belediyeciliği inşa eden Yusuf Ziya Yılmaz Başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum dedi.Başkan YILMAZ: Bizi Ayakta Tutan Aldığımız Dualardır

05.02.2018 06:02

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da cumhuriyet tarihi boyunca çözülemeyen sorunlara neşter vurmaya devam ediyoruz dedi.

SU SAĞLIKTIR, SU HAYATTIR

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Samsun un tüm ilçelerinde yapılan çalışmalar gönüllere dokunuyor. Cumhuriyet tarihinden bu yana yol ve su sorunu çeken mahallelerin bu sorunları sosyal belediyecilik anlayışıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ortadan kaldırıldı.

Yakakent ilçesinde bulunan Yeşilköy Mahallesi ne önce yol ardından da içme suyu getirerek bölgenin büyük bir sorununu ortadan kaldırdıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Su sağlık demek, hayat demek. Vatandaşlarımızın en doğal hakkı olan içilebilir su temini için büyük bir gayret içindeyiz. Burada yaptığımız çalışmalar sonucu sadece Yeşilköy değil, Gündüzlü, Çiğlik ve Recepköy Mahallelerimizde su sorununa çözüm bulduk. 5 milyon TL harcadık. Helali hoş olsun. Rabbim yolunuzu ve suyunuzu iyi günlerde kullanmanızı nasip eylesin. Su gibi berrak ömrünüz olsun. Biz yaptığımız bu işin sorumluluklarımızın en başında olduğunun bilincindeyiz. Tek üzüntümüz önceden yapılamamış olması. Allah’ın izniyle 4 yıl gibi sürede birçok sorunu çözüme kavuşturduk. Rabbim yine izin verirse kentimizde hiç sorun bırakmayacağız dedi.

SİZLERİN DUASI BİZİ AYAKTA TUTUYOR

Başkan Yılmaz 75 yaşındaki Ünzile Elma nın kendisi için dua ettiğini duyunca, Sizlerin duası bizleri ayakta tutuyor. Dualarınızı esirgemeyin bizlerden. diyerek elini öptü. Daha sonra Ünzile teyzenin evine giden Yılmaz mutfaktaki çeşmeyi birlikte açarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Yakakent Kaymakamı Selin Sarı ise yaptığı konuşmada Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın tüm Samsun halkı tarafından benimsendiğini ve çok sevildiğini belirterek, 50 yıllık su hasreti başkanımızın sayesinde sona erdi dedi.Başkan YILMAZ: Kızılırmak Deltası na Mücevher Gibi Bakacağız

05.02.2018 05:58

Türkiye de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığınca uygulanmakta olan Samsun un İklim Değişikliğine Adaptasyonu Sürecinde Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi Projesi nin temel faaliyetlerinden olan Ulusal Sulak Alanlar Çalıştayı Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde gerçekleştirildi.

Türkiye de sulak alanların yarısının yok edildiğini vurgulayan AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan ise, 1950 li yıllarda sıtmadan dolayı insanların hayatını kaybetmesiyle birlikte Türkiye de sulak alanların kapatılması konusunda bir kanun çıktı. Bu kanunun ardından Türkiye’de sulak alanlar kurutulmaya başlanıyor. O günkü şartlarda sıtma hastalığına ilaç tedavisi mümkün olmadığından dolayı sivrisineklerin ürediği sulak alanları kurutuyorlar. Bu kurutulan alanların doğayı anormal derecede bozduğu görünüyor. Son 20 yıldır Türkiye de sulak alanların kurutulmadığını görüyoruz. Kurutulan bu alanlara tekrar can suyu veriliyor. Ama bunun için çok geç kalınmış. Şu anda Türkiye deki sulak alanların yarısı kurutulmuş durumda. Yani 1 milyon 300 bin hektar saha maalesef geçmiş yıllarda kurutuldu. Buralar tarım arazisi kazanmak ve sıtmanın önüne geçilmek için kurutulmuş. Bunun bir faydası olmadığı da zaman geçince anlaşılmış. Sulak alanların kurutulup tarım alanlarına dönüştürülmesinden sonra buralarda bir şeylerin yetiştirilemediği de görülmüş. Sazlıklar ortadan kalkmış, kuşlar gelmemiş, çölleşme olmuş ve doğal denge tamamen bozulmuş. İnsanlar yaptıkları yanlışı anladıklarında iş işten geçmiş. Kurutulmuş alanlara tekrardan can suyu verilmeye başlanmış ama faydalı olmamış. Ülkemizde kurutulma sonrasında birçok sulak alan yok olmuş. Türkiye de Van Gölü kadar bir sulak alan 1950 yılından sonra yok edilmiş. Sulak alanlara çok büyük önem gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederim dedi.Çalıştayın açılışında konuşan Doç. Dr. Mustafa Güler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer ve Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, sulak alanların Türkiye için büyük bir zenginlik olduğunu belirterek, bu zenginliği koruyan Samsun Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiklerini söylediler.

KIZILIRMAK DELTASI NA MÜCEVHER GİBİ BAKACAĞIZ

Kızılırmak Deltası nın gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışma yürüttüklerinin altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bizim en büyük sulak alanımızın yer aldığı Kızılırmak Deltasında birçok hayvan yer alıyor. Bizim çalışanlarımız orada hem insan hem de doğa için ellerinden geleni yapıyor. Bir veterinerimiz, yaralı bir yılan bulmuşlar. Yılanı bulduktan sonra kafesin içerisinde çeşitli tedavilerle iyileştirmişler. İyileşen yılanı da tekrar doğaya saldık. Kızılırmak Deltası, yılanın dahi tedavi edilip de tabiata salındığı bir yer haline geldiyse biz çok büyük mesafe kat etmişiz demektir. Biz deltadaki yılanı bile tedavi ediyorsak, artık oradaki her sorunu manevi değerler zinciri içerisinde değerlendirerek çözüyoruz. Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla yaptığımız bu programda güzel şeylerin olacağına inanıyorum. O sulak alanda kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Biz orada Alah’ın bize bahşettiği güzelliği yüzük taşı gibi, mücevher taşı gibi düşüneceğiz. Kızılırmak Deltası’na mücevher gibi değer vereceğiz. Bu deltamızı gelecek nesillerin de kullanabileceği bir alan haline getireceğiz diye konuştu.

İklim değişikliğinin sulak alanlar açısından muhtemel etkilerinin ele alındığı çalıştayda, Kızılırmak Deltası nda proje kapsamında yürütülen su ayakizinin belirlenmesi çalışması hakkında da bilgi verildi. UNESCO Geçici Listesi nde yer alan deltanın yönetim süreçlerinde dikkat edilecek hususlar tartışıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığınca İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi Sonuçları Sunumu yapıldı. Çalıştay, İstanbul Teknik Üniversitesinde sulak alanlar konusunda çalışmaları bulunan iki akademisyen tarafından yapılan sunum ve soru-cevap bölümüyle tamamlandı.Yörükler Ziyaretçi Merkezi Misafirlerini Bekliyor

05.02.2018 05:54

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti girişindeki Samsun Büyükşehir Belediyesi Yörükler Ziyaretçi Merkezi tüm güzelliği ile misafirlerini bekliyor.

KORUYARAK VE YAŞATARAK GELECEK

Yörükler Ziyaretçi Merkezi ni gezerek incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kızılırmak Deltası Yörükler Ziyaretçi Merkezi ile Kuş Cenneti ni ziyarete gelen misafirlere ve turistlere yöresel yemek ve yöresel ürünlerin sunumu yapılabilecek ve böylece bölgenin turizm potansiyeline önemli bir katkı daha sağlanmış olacak dedi.

NESİLLERE MİRAS OLARAK BIRAKMAK İSTİYORUZ

Kuş Cenneti nin dünyanın sayılı güzelliklerinden birisi olduğunu ve alanın turistik anlamda daha da ilgi çekmesi için tüm her şeyi yaptıklarını belirten Başkan Yılmaz, Tüm çabamız Samsunumuzun her bir köşesini aynı kalitede yapılan yatırım ve çalışmalarla değiştirerek gelecek nesillere daha yeşil bir Samsun bırakmak. Koruyarak, yaşatarak, buradaki hayatı, bütün doğallığı ile birlikte gelecek nesillerimize bir miras olarak bırakmak istiyoruz. Bu kapsamda bölgeye gelen misafirlerimize keyif alacağı, mutlu olacağı, sevdikleriyle güzel vakit geçireceği bir mekân sunmak istedik. Yörükler Ziyaretçi Merkezi fikri o zaman ortaya çıktı. İstedik ki Kuş Cenneti ni ziyarete gelenler yöresel yemek ve yöresel ürünleri yakından görebilsinler. Tamamen doğayla uyumlu olarak yaptık. Ziyaretçi Merkezimiz tüm güzelliği ile konuklarını bekliyor diye konuştu.