Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Delta da Somut Olmayan Kültürel Miras Çalışması

07.02.2018 11:12

Türkiye de doğal miras alanında gerçekleştirilen ilk somut olmayan kültürel miras çalışması Kızılırmak Deltası nda gerçekleştirildi.

Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi nin işbirliği, Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü Derneği nin katkı ve destekleriyle geçen yıl yapılan Türkiye nin ilk doğal ve kültürel miras çalışması, tamamlandı. Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti Etki Alanında Somut Olmayan Kültürel Mirasın Belirlenmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmada elde edilen veriler, hazırlanan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti nin somut olmayan kültürel miras kataloğunda yer alarak tescillenecek.Tabii özelliklerini koruyabilmiş Türkiye nin en büyük sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti, bir ilke daha imza atıyor. Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü Derneği nin ülkede ilk kez gerçekleştirdiği doğal ve somut olmayan kültürel miras çalışması, hazırlanan katalogla tescilleniyor. Çalışma, deltanın UNESCO Dünya Kültür Mirası daimi listesine girebilmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Delta ve kuş cennetinin doğal güzelliklerinin korunması ve kültürel özelliklerinin yeniden canlandırılıp yaşatılmasıyla turizm potansiyelinin ulusal ve uluslararası alanda da büyük katkı vereceği belirtiliyor. Alaçam, Bafra ve Ondokuzmayıs ilçelerine bağlı 23 köyde yaptıkları kültürel miras derleme çalışmasıyla ilgili bilgi veren Unesco Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü Genel Sekreteri ve İhtisas Komitesi Üyesi Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel, alan araştırmasında önemli bilgiler elde ettiklerini söyledi.

Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü nden öğretim üyeleri koordinatörlüğünde doktora ve yüksek lisans düzeyinde 14 araştırmacıyla 400 kaynak kişiyle görüştüklerini ifade eden Doç. Dr. Özünel, Alan çalışmasıyla somut olmayan kültürel miras alanında yer alan masal, destan, hikâye gibi sözlü ürünler; âşıklık sanatı, köy seyirlik oyunları, karagöz, meddah gibi gösteri sanatları örnekleri; doğum, evlenme, ölüm, Hıdırellez gibi toplumsal uygulamalar, ritüeller ve şölenler; halk hekimliği, halk mutfağı, halk mimarisi gibi doğa ve evrenle ilgili uygulamalar, usta çırak ilişkisi içinde seri üretime dayanmayan tüm geleneksel meslekler ve el sanatları geleneği ile ilgili bilgileri derledik. Proje gerçekleştirilirken doğa-kültür-mekân ilişkisinin canlı bir şekilde gözlenebileceği alanlar da kaydettik. dedi.

Türkiye de doğal miras alanında gerçekleştirilen ilk somut olmayan kültürel miras çalışmasını Kızılırmak Deltası nda yaptıklarının altını çizen Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel,  Bu doğa harikası alan, doğal güzellikleri ve habitatı yanında onlarca hikâyeye, masala, atasözüne, kutlamalara, geleneklere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Karadeniz e özgü habitat tiplerini temsil etmesi, ekolojik ve genetik çeşitliliğini sürdürmesi, Güney Karadeniz Havzası nın en büyük sulak alanı olması,  çeşitli yaşam ortamlarıyla çok sayıda türün barınabilmesine imkân sağlaması ile doğa ve insan uyumu bakımından uluslararası önem ve örnek teşkil ediyor.  Delta, doğru yöntemlerle korunmalı, farkındalık oluşturulmalı ve özgün bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. şeklinde konuştu.

Katalogla ilgili de bilgi veren Doç. Dr. Özünel, Elde ettiğimiz verilerle görsel, işitsel ve yazılı bir arşiv oluşturarak, somut olmayan kültürel mirasın beş başlığına göre sınıflandırdık. Titiz bir çalışma sonucunda da fotoğraflarla desteklediğimiz 300 sayfalık katalog, yakın zamanda hazır olacak. Proje sayesinde el sanatlarının canlandırılması, somut olmayan kültürel miras müzeciliği, ekolojik-organik ürünlerin üretimi, Hıdırellez, Mayıs Yedisi, at yarışları, manda salınım festivali gibi kutlamaların yeniden canlandırılması, manda popülasyonunun korunarak elde edilen ürünlerin tanıtımının sağlanması gibi adımların, doğa ile uyumlu sürdürülebilir bir kalkınmayı sağlayacağı da ön plana çıkmıştır. şeklinde konuştu.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Muhtar Kutlu ise çalışmanın kurum açısından önemli olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Kutlu, Türkiye de doğal alanların somut olmayan kültürel miraslar ile birlikte korunması, buna yönelik planların hazırlanması ilk kez gerçekleştirildi. UNESCO da koruma kavramını bütüncül çerçevede ele alıyor. Yani somutun somut olmayanla, doğalın kültürle birlikte korunması, bizim için ideal ve olması gereken bir düşüncedir.  Ülkemizde ilk defa bu ideal ve çabalar, Kızılırmak Deltası ile birlikte gerçekleşiyor. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ a Hizmet Duası

07.02.2018 11:08

Samsun un Yakakent ilçesine bağlı Yeşilköy Mahalle sakinleri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.

OSMAN DEDEDEN HAYIR DUASI

Yakakent e bağlı Yeşilköy Mahalle sakinlerinin yıllardır çektiği yol ve su çilesi Samsun Büyükşehir Belediyesi nin yaptığı çalışma ile son buldu. Çektikleri hasret biten ve köylerine su verilen mahalle halkı bugün Başkan Yılmaz ı ziyarete ederek yapılan hizmetlere teşekkür ettiler. Başkan Yılmaz, ziyarette köyün en yaşlıları olan Osman ve Ünzile Elma çifti ile de yakından ilgilendi.

81 yaşındayım ve böyle bir hizmeti sadece Büyükşehir Belediyesi ile gördüm diyen Osman dede, Vatana millete hayırlı hizmetler yapıyorsunuz. Bu hizmetlerinizin devamı için sizlere devamlı dua ediyorum. Eskiden böyle yatırımları sadece şehirlerde görürdük.81 yaşındayım ve hizmeti sadece Büyükşehir ile gördük. Allah Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve sizlere hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin dedi.

EĞER HİZMET EDEBİLİYORSAK SİZLERİN DUALARI SAYESİNDE

Sizlerden aldığımız dualar bize bir ömür yetiyor diyen Başkan Yılmaz da, Sizler baş tacımızsınız. Eğer milletimize hizmet edebiliyorsak, yedi düvelin şeytani hesapları kendi içimizdeki hainlerin kurdukları tuzaklardan ülkemiz ve Cumhurbaşkanımız kurtuluyorsa bu hep sizlerin hayır duaları sayesinde. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza dua edin. Biz hepimiz bu memleketin hizmet kervanında koşan kişileriz. Devamlı mücadele ediyoruz. Zaman zaman düşüyoruz dizimiz kanıyor ama Rabbim o hayır duaları ile bize güç kuvvet veriyor ve yeniden ayağa kalkıp hedefe doğru koşturuyor. Allah sizlere hayırlı, sağlıklı ve uzun ömürler nasip etsin diye konuştu. Ziyaretin ardından Başkan Yılmaz, öğle yemeğini Yeşilköylü vatandaşlarla birlikte yedi.Doğayla Uyumlu Cafe

05.02.2018 06:39

Sıradanlıktan sıkıldıysanız farklı bir mekan tasarımı ve yolculuk hikayelerini seviyorsanız Samsun Büyükşehir Belediyesi Delta Cafe tam da aradığınız yer demek.

KUŞ FOTOĞRAFÇILARI BU CAFE Yİ ÇOK SEVECEK

Karadeniz kıyısındaki tek sulak alan olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti eşsiz güzelliğiyle herkesi mest ediyor. Özellikle kuş fotoğrafçılarının vazgeçilmez yeri olan Kuş Cenneti nin dünyaya tanıtılması için büyük uğraş veren Samsun Büyükşehir Belediyesi bölgeye yaptığı doğa ile uyumlu yollar ve ağaç mekanlar ile de ziyaretçilerin büyük beğenisini ve  dikkatini çekiyor. İşte o alanlardan biri de tamamen doğayla uyumlu olarak yapılan Delta Cafe.

Delta Cafe nin yapımın artık bitirildiğini ve bir süre sonra açılışının yapılacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kuş Cenneti dünyanın sayılı güzelliklerinden birisi. Bu turistik mekanın daha da ilgi çekmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımızın keyif alacağı, mutlu olacağı, sevdikleriyle güzel vakit geçireceği yeni yaşam alanları hazırlıyoruz. Delta Cafe de bu alanlardan biri. Tamamen doğayla uyumlu olarak yapıldı. Amacımız Kuş Cenneti ne gelen doğa severlerin dinlenebileceği, alan ile ilgili hediyelik eşyaları bulabileceği şirin doğal bir mekan sunmak. Kısa bir süre önce yapımına başlamıştık. Bugün itibari ile de artık açılarak hizmet vermeye başlayacak. İlerleyen günlerde de şirin küçük bir açılış yapmayı planlıyoruz. Şimdiden hayırlı olsun dedi.

TÜM ÇABAMIZ DAHA YEŞİL BİR SAMSUN

Tüm çabamız Samsunumuzun her bir köşesini aynı kalitede yapılan yatırım ve çalışmalarla değiştirerek gelecek nesillere daha yeşil bir Samsun bırakmak diyen Yılmaz a Kuş Cenneti incelemeleri sırasında Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zennube Albayrak da eşlik etti.Başkan YILMAZ: Üretene Her Zaman Destek Olduk

05.02.2018 06:35

Atakum Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan Geçmişten Günümüze Katı (Kağıt Oyma) Sergisi Samsun Büyükşehir Belediyesi Tanıtım Merkezi nde ziyarete açıldı.

Atakum Halk Eğitim Merkezi nde usta öğretici olarak görev yapan Neşe Geven in hazırladığı Geçmişten Günümüze Mirasımız Katı Sergisi sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Açılışını Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Başkanvekili Turan Çakır, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Hanife Papila ve kursiyerlerin yaptığı sergi 3 Şubat gününe kadar ziyaretçilerini bekliyor. 

Sergi açılışında emeğin olduğu yerde huzur ve mutluluğun eksik olmayacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bir yerde emek, özveri var ise orada mutluluk vardır. Biz üretene, emek verip ortaya bir şeyler çıkarana her zaman destek olduk. Bu serginin açılmasında emeği geçen değerli öğreticimiz Neşe Geven hanımı tebrik ediyorum. Sergide yer alan eserlerin hepsi birbirinden güzel ve değerli. Bir tablonun ortaya çıkması günler, belki aylar alıyordur. Bunun maddi değeri zaten paha biçilemez. Ama o eser ortaya konulurken harcanan emek, yaşanan duygular bambaşkadır dedi. 


BAŞKAN YILMAZ: YERLİ OTOMOBİL SAMSUN DA ÜRETİLSİN

05.02.2018 06:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz SAMPA Otomotiv in ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltı programında Samsun ekonomisini ayakta tutan sanayiciler ile bir araya geldi.

Toplumun her kesimi ile bir araya gelerek sorunlara çözüm üreten ve önerileri değerlendiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Samsun da faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda ekonomik kalkınmanın sağlanması için büyük adımlar atıldığına dikkat çekti. Başkan Yılmaz konuşmasında, Ülkemiz şu günlerde belki zor zamanlar geçiriyor olabilir. Ama hükümetimizin başlattığı her çalışma güzel bir geleceğin teminatıdır. Şu an Afrin de teröristlere karşı verilen mücadele de bunlardan birisidir. Rabbim Afrinde görev alan askerlerimiz başta olmak üzere tüm asker ve polisimizi korusun. Ülkeler ekonomik refahın yükselmesiyle birlikte gelişir. Bizde bu doğrultuda çabalıyoruz. Benim tek derdim Samsun un ekonomisini ve ihracatını arttırmak. Türkiye nin dört bir yanında büyük çalışmalara imza atılıyor. Sizler de bu işin içinde büyük birer değersiniz. Biz üretelim, çaba harcayalım, hem kendimiz kazanalım, hem de ülkemiz kazansın diyen çok az. Sizler bu azınlık gruptasınız. Sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum dedi.

BAŞKAN YILMAZ DAN SANAYİCİLERE TEŞEKKÜR

SAMPA YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNDE YER ALMALI

Yerli otomobilin Samsun da üretilmesi için girişimlerde bulunulduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, Bugün bize ev sahipliği yapan SAMPA Otomotiv dünyanın dört bir yanına otomobil parçaları ihraç eden köklü bir firma. Bu firmada yerli otomobil üretiminde kullanılabilecek onlarca kalem ürün var. Ülkemizin yerli otomobil projesinde SAMPA nın da yer almasını canı gönülden istiyorum. Yerli otomobil Samsun da üretilsin istiyoruz. Bununla ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği veririz diye konuştu.