Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Çarşamba nın En Uzun Köprüsünü Büyükşehir Yapıyor

30.05.2017 05:52

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba da 310 metre ile ilçenin en uzun köprüsünü yapmak için çalışmalara başladı. Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Halkımız istiyor, biz gerçekleştiriyoruz. dedi.
Yeşilırmak üzerinden birçok mahallenin bağlantı yollarının kopuk olması üzerine, halktan gelen yoğun talep ve bölgedeki, ticari, sosyal durumlarda göz önüne alınarak 310 metre boyunda ilçenin en uzun köprü inşaatı start aldı. En son 210 metre uzunluğunda Hacılıçay Köprü sünü tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, Yukarı Dikencik, Aşağı Dikencik, Yeni Köseli, Ovacık ve Kiraz Bucağı Mahalleleri ile Köklük mahallesi çevresindeki Kumarlı, Kaydan, Uluköy, Akçaltı ve Karacalı mahalleleri arasındaki ulaşım sorunu gidermişti.Samsun un Çarşamba ilçesinde bir çok mahalleyi birbirine bağlayacak olan ilçenin en uzun köprü inşaatının çalışmaları başladı. Büyükşehir Belediyesi 2014 yılından bugüne kadar Çarşamba ilçesine toplamda 55 milyon yatırım gerçekleştirirken, halkın ve bölgenin ihtiyaçlarının giderilmesi için yeni projelere devam ediyor.

İLÇENİN EN UZUN KÖPRÜSÜ YAPIMI DEVAM EDİYOR

Bölgedeki ihtiyaçlar doğrultusunda Çarşamba ilçesine yatırımlarını sürdüren ve vakit kaybetmeden yeni bir projeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, 310 metre ile ilçenin en uzun köprüsünü yapmak için kolları sıvadı. 10 metre genişliğinde ve yaklaşık 7 milyon TL ye mal olacak Yeşilırmak üzerine Kumtepe ve Hürriyet mahalleleri ana ulaşım yolu bağlantı köprüsü yapımı hızla devam ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, inşaat alanında incelemelerde bulundu. Çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Yılmaz, köprünün bu yıl içerisinde tamamlanarak hizmete girmesinin planlandığını söyledi. Çarşamba nın en uzun köprüsünün şuan yapıldığını belirten Başkan Yılmaz, Köprülerin uzunlukları, genişliklerinden ziyade bizim için sağlayacağı faydalar çok önemli. Hacılıçay köprüsünü yaparak vatandaşlarımızın büyük bir ulaşım sıkıntısını gidermiştik. Proje tamamlandığında Hürriyet, Kumtepe ve civardaki köyler karşıdan karşıya geçme imkânı oluşmasıyla, vatandaşımız Darboğaz a kadar gidip karşıdan karşıya geçmek zorunda kalmayacak. İktisaden mal ve ticaretlerini birbirlerine daha rahat aktarabilecekler. İnşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Halkımız istiyor, biz gerçekleştiriyoruz. Vatandaşımızın taleplerinin hepsini değerlendirmeye alıyoruz. Teknik birimimiz incelemelerini yapıyor, şartlar uygunsa hemen gerçekleştiriliyor. Çarşamba halkımıza bu köprüde armağan olsun. dedi. Başkan Yılmaz, daha sonra bölgede incelemelerini sürdürdü.



El Emekleri Görücüye Çıktı

29.05.2017 05:56

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kadınların el emeği göz nuru çalışmalarının sergilendiği mozaik dekoratif sergisinin açılışını gerçekleştirdi.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 20 kursiyer kadın tarafından hazırlanan modern mozaik dekoratif sergisinin açılışını yaptı. Mozaik Dekoratif hocası Sema Kavrak tarafından verilen eğitimle 20 kadın kursiyerin yaptığı el emeği göz nuru el sanatları çalışmaları Samsun Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu nda görücüye çıktı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından açılışı yapılan sergide mozaik eserler, ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı. Açılışta konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, El emeği göz nuru ile bu güzel sergiyi ortaya koyan tüm hanım kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Hepsi birbirinden güzel ve büyük emekler harcanarak orta çıkarılmış eserler. Hanım kardeşlerimizin tüm çalışmalarını destekliyor, her zaman yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. dedi. Açılışa Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı da eşlik etti.



Jediah Doohan Büyükşehir de

29.05.2017 05:51

Dünya ip üstünde en uzun kalma rekorunu Şahinkaya Kanyonunda kıran İngiliz Sporcu Jediah Doohan Samsun Büyükşehir Belediyesi ni ziyaret etti.
Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette erkekler kategorisinde dünya ip üstünde en uzun kalma rekorunu kıran Jediah Doohan a plaket veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, Samsun umuzun tanıtımı için güzel bir festival oldu. Dünya rekorunun kırılması bizleri çok ama çok sevindirdi. İp üstünde yürüme rekoru da kırılsaydı daha sevincimiz katlanacaktı. Jediah tan bu rekorun başkası tarafından kırılması halinde tekrar Şahinkaya Kanyonuna gelip yeni rekor denemesi yapacağının sözünü de aldık. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz da festivali yakından takip etti. Bu yıl yapılan organizasyonun daha iyilerini önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğiz. Halkımızın da katılımını sağlayacak, farklı spor dallarını da festival kapsamında değerlendireceğiz.  Sporcularla sürekli iletişim halinde olup festival boyunca meydana çıkacak aksiliklerin minimuma indirilmesini sağlayacağız. dedi.19 Mayıs Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye nin ilk ve tek ekstrem spor festivali olan Falcon Fest te dünya rekoru kıran Jediah Doohan ve arkadaşları Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır ı ziyaret etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ise, sporculara festivale katılımlarından dolayı teşekkür ederek genç sporcuları önümüzdeki yıl yapılacak olan festivale davet etti.



Başkan YILMAZ Müjdeyi Verdi: Sedde Projesi Başlıyor

24.05.2017 07:04

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra nın yıllardır hasretle beklediği Sedde Projesi için son noktayı koydu. Sedde Projesi ihale edildi ve projenin yapımı 10 gün içerisinde başlıyor.

SEDDE PROJESİ İÇİN YILMAZ MÜJDEYİ VERDİ

Bafra İş ve İhracaat Geliştirme Merkezi nin (BİGEM) açılışına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçeye müjde üstüne müjde verdi.

Yıllardır kanayan bir yara haline gelen Sedde Projesinin geçtiğimiz haftalarda ihalesinin yapıldığını söyleyen Başkan Yılmaz, Bafra da neden bir takım işler gecikiyor neden şöyle eksik kaldı diye sakın dizimizi dövmeye kalkmayalım. Bafra'ya haksızlık ederiz. Tam tersine bardağın dolu tarafına bakalım. Ayrıca önümüzdeki günlerde de sonuçlarını takır takır göreceğimiz çok güzel girişimlerimiz var. Bunlardan en önemlisi hepimizin büyük bir hasretle beklediği Sedde Projesi. Hamdolsun geçen hafta ihalesini yaptık. 3 milyon 200 bin lirayı bulacak Sedde Projesi ne 10 gün içerisinde başlıyoruz. Sedde Projesi ile o alan geniş bir rekreasyon alanı haline gelecek dedi.

OTOGAR O ALANDAN KALDIRILIYOR

Otogar alanı ile ilgili olarak da Bafralıları sevindirecek haberi veren Başkan Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü;  Bafra mız için diğer önemli bir adımımız da otogar alanı ile ilgili. Otogarı şehrin içerisinden çıkarıyoruz. O mezbelelik artık son bulacak. Otogarın olduğu yeri tertemiz bir yeşil alan haline döndüreceğiz. İnsanların nefes alacağı bir yer yaratacağız. Bafra mızın içerisindeki bu sıkışmışlığı, stresi ve doluluğu biraz hafifleteceğiz. Bu konu ile ilgili ilçe belediye başkanımız Zihni Şahin Bey ile sürekli istişare halindeyiz. Bafra mızı inanın çok önemsiyorum. İlçemiz bir çok ilden daha büyük, iktisadi potansiyelleri itibari ile de Türkiye nin bir çok ilinden daha iyi konumda. Tüm bunların farkındayız. Samsun ile olan ulaşımı da gayet iyi durumda. Bafra yüksek standartlı bir yol ağı ile şehre bağlandı. 15 sene öncesinde sathi kaplama yol vardı ve sürekli ölümlü kazalar yaşanıyordu. Allah ın izni ile tüm bunlar tarihin derinliklerinde kaldı. İlçemizdeki önemli diğer bir potansiyel de Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti. Burayı da turizm potansiyeli olarak devreye koyduğumuzda sanayi, turizm ve girişimin en önemli katalizörü olan ilişki sermayesi ağırlığını koyduğu takdirde bütün işleri başaracağımıza inanıyorum. Tekrardan bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz BİGEM in ilçemize hayırlı olmasını diliyorum

Başkan Yılmaz son olarak Bafra nın 5 yıldızlı bir otele ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi. Konuşmaların sonunda açılış gerçekleştirildi ve BİGEM bahçesine ağaç dikimi yapıldı.



Minik Öğrenciler Müze Rehberliği Yaptı

24.05.2017 07:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi tarafından ilkokul çağındaki çocuklara yönelik Gönüllü Rehber Etkinliği programı düzenlendi.
Etkinlik hakkında bilgi veren müze sorumlusu Nilgün Vargün,  Kent Müzesi olarak her gün bir ilkokulumuzu burada ağırlıyoruz. Minik öğrencilerimize çeşitli etkinlikler yaptırarak onların kültürel faaliyetlerini arttırmayı hedefliyoruz. Burada çocuklarımıza hem tarihimizi hem de yöresel kültürlerimizi aşılıyoruz. Bugün de Gazi Paşa İlkokulunu ağırladık. 4 hafta önce bu okuldan iki öğrenciye müzemizde eğitim verdik. Bugün eğitim verdiğimiz öğrenciler sınıf arkadaşlarına rehberlik ederek, müzede bulunan eserler hakkında onları bilgilendirdi. Kent Müzesi olarak bu tür etkinlikler sunmaya devam edeceğiz dedi.Samsun Kent Müzesinden eğitim alan Gazi Paşa İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Bayram Aziz Kahraman ve Beyzanur Numanoğlu, sınıf arkadaşlarına bu müzeyi gezdirdi. Müzedeki eserler hakkında bilgi paylaşımı yapan minik öğrenciler, Samsun’da geçmiş tarihlerde kurulan devletlerden Cumhuriyet tarihine kadar birçok bilgiyi arkadaşlarına aktardı.