Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


1. Chipping ve Patting Golf Turnuvası

31.10.2017 07:06

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1. Chipping ve Patting Golf Turnuvası nda 90 sporcu başarılı olabilmek için mücadele etti.
Turnuva hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü Direktörü Hamza Sayın, Turnuvanın adı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1. Chipping ve Patting turnuvası. 10 kategoride 90 sporcu mücadele etti. Hava şartları turnuvanın oynanmasına müsaade etti. Kulüp olarak ilk turnuvayı 23 Nisan da düzenlemiştik. 29 Ekim de ikincisini yaptık. Katılımcı sayısı olarak ilk turnuvanın 2 katına çıktık. Bu katılım bizi oldukça mutlu etti. Bu ayrıca Samsun da en çok katılımcının olduğu turnuva olarak da tarihe geçti dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Tesisi, Cumhuriyetin kuruluşunun 94. yılında özel bir turnuvaya ev sahipliği yaptı. 10 kategoride 90 golfçünün yarıştığı turnuvada sporcular, birbirlerine üstünlük kurmak için saatlerce mücadele ettiler. Mücadelelerin sonunda her kategoride dereceye giren ilk 3 kişiye çeşitli hediyeler verildi.

Sporcular, ödül töreninin ardından toplu fotoğraf çekindiler.Üst Geçitler Göz Kamaştırıyor

31.10.2017 07:05

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin inşa ettiği üst geçitler göz kamaştırıyor. Modern kent kimliğini yansıtan unsurlardan üst geçitlerin yenilerini halkın hizmetine sunan Büyükşehir belediyesi, eski üst geçitleri ise boyayarak şehre renk katıyor.
Büyükşehir Belediyesi Estetik Kurul Kararları kapsamında estetiğe ilişkin yatırımlardan bir tanesi de yaya ulaşımına ilişkin üst geçitlerde yapılıyor. Samsun-Ordu karayolu üzerindeki Belediye Evleri, Doğupark, Mavi Işıklar fizik ve Rehabilitasyon Merkezi ve Lovelet AVM önü ile Atakum Olimpik Yüzme Havuzu mevkiine inşa edilen asansörlü 4 adet üst geçit için Büyükşehir Belediyesi, 6.5 milyon TL harcadı.Hayat standardı yüksek şehirlerin en önemli özelliklerinden görsel kent estetiğinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatıyla sürdürülen yatırımlar hızla devam ediyor. Son yıllarda önemli projeleri ve hizmetleri hayata geçirerek halkın ortak kullanımına sunan Büyükşehir Belediyesi, Samsun u panoramik kent haline getiriyor.

Yayaların can güvenliğini sağlamasının yanında hayatlarını kolaylaştıran asansörlü estetik üst geçitler, beyaz, renkli kuşaklı ve cam tüplü dizaynı ile şehre ayrı bir güzellik katarak, kentin göz alıcı objeleri oldu.

KÖPRÜLERDEN SONRA SIRA ÜST GEÇİTLERDE

Köprüleri rengârenk boyayarak farklı bir görünüme kavuşturan Samsun Büyükşehir Belediyesi, eski üst geçitleri ise farklı renklerde boyayarak yeni bir görsellik kazandırıyor. Atakum Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi önündeki üst geçidin ayaklarını pastel renklere boyayan belediye, benzer çalışmayı diğerlerinde de de gerçekleştirecek.Afet Öncesi Hazırlık Eğitimi

26.10.2017 05:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi, afetlere karşı hazırlıklı ve bilinçli olunması amacıyla personele yönelik hizmet içi eğitim programı düzenledi. Eğitimde katılımcılara afet öncesi, anı ve sonrasında yapılması gereken işlemler konusunda önemli bilgiler verildi.
Program kapsamında katılımcılara ülkemizde sıklıkla karşılaşılan afetler, afetlerle mücadelede temel bilgi ve kavramlar, afet bilinci kültürü, hazırlıklarda toplumsal güç birliği, çevredeki riskler ve bunların azaltılması, zorunlu deprem sigortası, yapısal olmayan risklerin önlenmesi, ilk 72 saati için hazırlık, aile afet planı, afet sonrası travma ve psikolojik ilk yardım ve Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) konularında bilgilen verildi. Ayrıca afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranış biçimleri ile ilk ve acil yardım şekilleri öğretildi. Samsun’un deprem, sel, heyelan, yangın, göçük ve çığ gibi afetlerde önemli riskli bölgelerden biri olduğunun vurgulandığı eğitimde, afet riskinin büyük olması sebebiyle herkesin hazırlıklı olmasının önemi kaydedildi.Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılay ı ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı işbirliği ile düzenlenen afet eğitim programı, Büyükşehir Belediyesi hizmet binası meclis salonunda yapıldı. Eğitim programına tüm birimlerden müdürler ve personeller katıldı.

Ailelerin afete hazırlık kapsamında yeterli bilgiye sahip olmasının hayati önem arz ettiğini ifade eden AFAD Sosyal Çalışma Uzmanı Ahmet Turunç, Afetlerden zarar görmemek için bilinçli olup doğru müdahalelerde bulunmalıyız. Öncelikle oturduğumuz binaların taşıyıcı sistemlerinin ne kadar sağlam ve güvenlik tedbirlerinin olup olmadığını bilmememiz, yoksa önlem almamız gerekmektedir. Ev içi, ev dışı ve mahalle dışındaki açık bir alan, toplanma yeri olarak belirlenmelidir. Kan gruplarımızdan kullandığımız ilaçlara kadar önemli aile bilgi ve belgelerimiz bir flaş diskte saklamalıyız. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve varsa engelliler için hazırlıklı olmalıyız. Acil durum telefonlarını öğrenmeliyiz. Olası bir afette sığınıklarımızı hazır tutmalı, kurtarma ekipleri gelene kadar 1-2 gün neye ihtiyacımız olacak ise bunların bulundurulduğu afet ve acil durum çantamızı hazırlamalıyız. bilgisini verdi.

Afetlere karşı alınacak bireysel önlemlerin hayat kurtaracağının altını çizen uzman Ahmet Turunç, Deprem sırasında sağlam bir eşyanın altına girerek korunmalıyız. Ev içindeki eşyalardan kaynaklı ölümlerin oranı yüzde 3.tür. Böyle bir üzücü sonla karşılaşmamak için eşyalarımızı sabitlemeliyiz. Ailemizi afetten koruyacak bireysel planlar düşünüp, evimizdeki tehlikeleri bertaraf etmeliyiz. Afet sırasında panik, hata yapmamıza neden olacağı için mümkün olduğunca soğukkanlı davranmalıyız. Sel sırasında yüksek bir yere çıkmalı, araç içinde bulunmamalı ve bulanık suların içine girmemeliyiz. Heyelan sırasında binadan dışarı çıkmamalıyız. Çığ anında yan tarafa doğru kaçmalı, araç içindeysek dışarı çıkmamalı ve kontak kapatmalıyız. Yangın anında vana ve şebekeleri kapatmalıyız. Yangın tüpü kullanmayı mutlaka öğrenmeliyiz. açıklamasında bulundu.

Türk Kızılay Samsun Şube Müdürü Reha Oğuz Ertuğrul, afetlerde Kızılay’ın hizmetleri ve teşkilat yapısı, İlk Yardım Merkezi Mesul Müdürü Goncagül Kılıç ile ilk ve acil yardım konusunda bilgilerini paylaştı. Türk Kızılay’ı Samsun Şube Başkanı ve Ruh Sağlığı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Habip Demirel ise kişilik analizleriyle ilgili çarpıcı bilgiler verdi.Foto Safari Ödülleri Sahiplerini Buldu

26.10.2017 05:20

UNESCO Dünya Mirasları Listesi geçici aday listesinde bulunan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin tanıtımına yönelik Fotoğraf Avcılarına Rastgele sloganıyla düzenlenen Foto Safari Yarışması nın sonuçları açıklandı.
15 farklı ilden toplam 118 fotoğrafçının katıldığı foto safari yarışmasının sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yarışma için katılım sağlayan 118 fotoğrafçıdan 78 fotoğrafçının 300 fotoğraf göndererek yarışmaya iştirak ettiği bilgisini verdi.Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği ile Başkent Ankara Meclisi nin destekleriyle düzenlediği Kızılırmak Deltası Foto Safari yarışması sonuçlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında jüri üyeleriyle düzenlenen değerlendirme toplantısında yarışmada derece elde eden fotoğraflar özenle belirlendi.

Fotoğrafları titizlikle ve özenle incelediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Samsun Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti ndeki yaban hayatı, doğal varlıkları ve peyzaj güzelliklerini fotoğraflar ile ölümsüzleştirmek, doğal, estetik ve biyo çeşitlilik değerlerinin farklı bakış açısı ile ortaya konması, habitatların ve biyolojik çeşitliliklerin birbirleriyle ilişkilerinin fotoğrafçı bakış açısıyla tespit edilerek tanıtımının yapılması amacıyla düzenlediğimiz Foto Safari Yarışması na Giresun, Sinop, Ankara, Trabzon, Çorum, Kastamonu, İstanbul, Ordu, Sivas, Nevşehir, Antakya, İzmir, Konya ve Hakkâri illerinden katılım sağlayan yarışmacılarıma özellikle teşekkürlerimi iletiyorum. 78 fotoğrafçının gönderdiği 300 fotoğrafı seçici kurul üyelerimiz Adnan Ataç, Ata Yakup Kaptan, Kamil Öge, Özden Sağlam, Sanem Arıkan, Şenol Kocatepe, Tansu Gürpınar, Vedat Soğukpınar ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Temsilcisi Abdullah Sezgin katılımıyla özenle değerlendirdik. Yarışma sonuçlarının hayırlı olmasını ve bundan sonra Kızılırmak Deltası için yapılacak sanatsal ve kültürel faaliyetler için özendirici olmasını diliyorum. İfadelerini kullandı.

Derece, Mansiyon ve Sergileme ödülü alan fotoğraflar, 2 Şubat 2018 tarihinde  Dünya Sulak Alanlar Günü nde Atakum Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde sergilenecek.

Seçici Kurul Üyelerinin değerlendirmeleri sonucu 3 kategorideki sonuçlar ise şöyle ;

ÖDÜLLER

ÖDÜL ADI SOYADI ŞEHİR

Birinci     Alihan AKTÜRK                         Samsun

İkinci   Ufuk SEFEROĞLU                          Samsun

Üçüncü  Alihan AKTÜRK                             Samsun

Mansiyon   Nejdet SUNGUR                               Samsun

Mansiyon  Derviş Önder KAHRAMAN                   Ankara

Mansiyon   Mustafa AKÇA                            Samsun

Mansiyon  Ramazan YILDIRIM                  Samsun

Mansiyon  Alihan AKTÜRK                        Samsun

SERGİLEMELER

Sıra No Adı SOYADI Şehir

1  Emrah KAYHAN                            Hakkari

2  Emrah KAYHAN                             Hakkari

3  Ali KAHVECİ                                Trabzon

4  Uğur Oğuz ALTUN                        Ankara

5  Uğur Oğuz ALTUN                        Ankara

6  Uğur Oğuz ALTUN                        Ankara

7  Ogün AYDIN                               Ankara

8  Ogün AYDIN                              Ankara

9  Nejdet SUNGUR                        Samsun

10  Serkan ÖZAYDIN                      İstanbul

11  Selami ORAL                            Ankara

12  Selami ORAL                            Ankara

13  Selami ORAL                            Ankara

14  Derviş Önder KAHRAMAN         Ankara

15  Derviş Önder KAHRAMAN        Ankara

16  Ufuk SEFEROĞLU                  Samsun

17  Ufuk SEFEROĞLU                  Samsun

18  Mustafa AKÇA                       Samsun

19  Gazanfer DEMİRER    Samsun

20  Gazanfer DEMİRER    Samsun

21  Yunus YILDIZ    Samsun

22  Yunus YILDIZ    Samsun

23  Yunus YILDIZ                               Samsun

24  Serdar KÜÇÜK                               Samsun

25  Yavuz KABAOĞLU                         Samsun

26  Yavuz KABAOĞLU                         Samsun

27  Özlem ÖZYÜN                              Samsun

28  Musa ÖZTÜRK                            Giresun

29  Musa ÖZTÜRK                           Giresun

30  Musa ÖZTÜRK                          Giresun

31  Faruk GAMLIOĞLU                 Giresun

32  Faruk GAMLIOĞLU                 Giresun

33  Elif YAVUZ    Sivas

34  Ufuk İŞLER     Samsun

35  Ufuk İŞLER    Samsun

36  Mehmet YORULMAZ  Konya

37  Mustafa GÜRAL   Samsun

38  İrfan ÇİMEN    Giresun

39  İrfan ÇİMEN    Giresun

40  İrfan ÇİMEN    Giresun

41  Erdal BAYKARA   Çorum

42  Türkan KARABOĞA  SamsunEurodesk ten Doğa Kampı Öğrencilerine Brifing

26.10.2017 05:15

Eğitim ve gençlik alanlarında gençlerin Avrupa fırsatları ve faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan bilgi ağı Eurodesk, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde doğa kampı yapan öğrencilerle buluştu.
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Samsun da İklim Değişikliğine Uyum Süreci Kapsamında Kızılırmak Delta Projesinin Su Yönetimi Modellemesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen Doğa Kampı na katılan Eurodesk uzmanları, 30 Ağustos İmam Hatif Orta Okulu öğrencileriyle bir araya geldi.33 Avrupa ülkesinde faaliyette bulunan Eurodesk Bilgi Ağı, ülkemizde de Türk Ulusal Ajansı bünyesinde 2008 yılından bu yana faaliyet sürdürüyor. Samsun irtibat noktaları Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve İğne Deliği Gençlik Merkezi olan Eurodesk, çalışmalarına devam ediyor.

Doğa kampı etkinliğine katılan bilgi ağı uzmanları, Kuş Cenneti Ziyaretçi Merkezi nde kamp yapan öğrencilere, Eurodesk Nedir?, AB Projeleri, AGH gibi konular hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Deltada yaşayan kuş türleri hakkında ayrıntılı bilgiler de verildi. Bilgilendirme broşürleri dağıtılırken, İğne Deliği Gençlik Merkezi ndeki gönüllü gençlere, doğa ile ilgili etkinlikler yaptırılarak öğrencilerin eğlenceli ve öğretici vakit geçirmelerini sağlandı.