Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN DEMİR: SAMSUN’A MARKA DEĞERİ KATACAK PROJE YAPACAĞIZ

27.11.2020 08:07

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tekkeköy ilçesine yapılacak yaşam merkeziyle ilgili değerlendirmede bulunarak, Burası için şimdiki ve gelecek nesillere çok özel, nezih Samsuna marka değeri katacak bir proje arayışı içerisindeyiz. İnsanların Samsuna geldiğinde uğramadan geçemeyeceği bir alan oluşturacağız dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı kapanış toplantısı, Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. Gündem maddelerinin görüşüldüğü mecliste konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, önemli bir dönemden geçtiklerini hatırlatarak, salgının önlenmesi noktasında herkesin maske, mesafe ve hijyen konularına dikkat etmesinin önemine değindi. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak sorumluluklarını yerine getirmede herkesin büyük bir gayret gösterdiğini belirten Demir, Ağırlıklı olarak Samsunda bir artış söz konusu. Fakat halkımızın büyük çoğunun duyarlılığı var. Özellikle salgının neden olduğu tahribatla ilgili büyük bir bilinçlenme var. Ama buna rağmen bir kısım insanlarımız bazen çeşitli nedenlerle ihmalde bulunabiliyorlar. Bu süreci birlikte aşmamız gerekiyor. Daha da aşırı bir hassasiyetle, sağlık çalışanlarımızın da görevlerini daha iyi yapabilmelerine yardımcı olma konusunda hepimize görevler düşüyor dedi.


SORUMLULUĞUMUZ ÇOK FAZLA
Özellikle Avrupa ülkelerinde ve Amerika da çok büyük bir yayılım söz konusu diyen Başkan Mustafa Demir, şunları ifade etti:
Bizim Türkiye olarak bu konuda da Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, kurum ve kuruluşlarımızla büyük bir gayret ve başarımız var. Ama salgının kış şartları dolayısıyla biraz daha kapalı mekanların daha fazla kullanılmasındaki artışı da görmekteyiz. Samsun olarak merkezi bir kentte ve kavşak noktadayız. Sorumluluğumuz diğer illere göre biraz daha ağır. Toplu alışveriş yapılan tüketim noktalarında, ulaşımda, dikkatli olmalıyız.


PANDEMİ KARARLARINI VALİMİZLE BİRLİKTE ALIYORUZ
Tramvaylarda düzenleme gereği toplam yolcu sayısının yarısı kadar yolcu alınabildiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Oturma alanları yarısından daha düşük ve insanlarımızın ayakta olmasından dolayı sanki denetimsizlik varmış, kurallara uyulmuyormuş gibi algı oluşturuluyor. Bu doğru değil. Tamamen bu konuda büyük bir hassasiyetimiz var. SAMULAŞ otobüslerinde ise ayakta yolcu alınamıyor. Halk otobüslerinde de bu konudaki denetimlerimiz sıkı bir şekilde devam ediyor. Buna rağmen çalışan arkadaşlarımız arasında ihmal edenler olabilir. Onlar da bize intikal ettiğinde anında müdahale ediyoruz. Pandemi kararlarını valimizle birlikte alıyoruz. Uygulama noktasında da büyük bir hassasiyetimiz var ifadelerini kullandı.


TEKKEKÖY E YAPILACAK YAŞAM MERKEZİ
Tekkeköy ilçesinde 146 bin 879 metrekarelik alana yapılacak ve yap-işlet-devret modeliyle kiralanacak yaşam merkeziyle ilgili de konuşan ve bu konudaki eleştirilere cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Burası için yapılabilecek en müsait olan planı yaptık. Hemen köşesinde bir istasyon alanı var, onaydan geçmiş. Biz orayı bile pandemi süreci olduğu için şuanda belediyeye gelir getirici olarak ne satmaya yeltendik ne de işletmeye verdik. Bir ucunda Bilim Merkezi var. Orası transit yol üzerinde. Samsun transit yol trafiği çok yoğun olan bir kent. Samsun’dan geçip de oraya uğramadan geçilmeyecek bir proje düşünüyoruz. Botanik bahçe içerisinde alışılagelmiş bir alışveriş merkezi gibi de düşünmüyoruz dedi.
Bununla ilgili geçtiğimiz mecliste plan kararı aldık diyen Başkan Demir, 

Şuan çalışma devam ediyor. Buranın ihalesi ancak meclisin verdiği yetkiyle encümence mümkün. Başka da bir yolu yok bunun. Burası belediyeye ait bir arazi. Başka fonksiyonlar yükleyerek paraya çok ihtiyacımız olduğu dönemde satıp nakde çevirebilirdik. Bu taleple karşınıza gelebilirdik. Buna da yönelmedik” diyerek şunları söyledi:
Şimdiki ve gelecek nesillere çok özel, nezih, Samsun’a marka değeri olabilecek bir proje arayışı içerisindeyiz. Bu yetki talebi de bunun için. Biz burada ‘şu ölçekte şu kadar alanı inşa etmek, şu kadar alanı yeşillikte kullanmak gibi belli şartlarla yap-işlet-devret şeklinde ihaleye çıkılacak. Encümen kararıyla çıkacak. Değerli arkadaşlar o zaman zaten bunun şekli şemalı bu yetkiden sonra belirlenecek orada bunu görecesiniz. Ardından bütün Türkiye’ye ilana çıkacağız. Bu konuda yatırım yapabilecek olan ciddi grupların girebilecek olduğu şekilde bir şartname hazırlayacağız. Önerilen projede o zaman ortaya çıkacak. Zaten bizim istediğimiz şekilde, nitelikte olmaması durumunda ihalenin gerçekleşmesi söz konusu değil. Yani buranın kaçırılması gibi şey söz konusu değil. Amacımız oranın bir marka değeri olsun.TURİZMİN GÖZDESİ SAMSUN

27.11.2020 08:06

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kentin turizm potansiyelini ve avantajlarını yerli ve yabancı toplumlara tanıtacaklarını söyledi.

Samsun, 17 ilçesindeki tarihi, doğal, kültürel zenginlikleriyle turizmde bölgenin marka şehri olmayı hedefliyor. Kış turizminde Akdağ Kayak Merkezi, sağlık turizminde Havza Kaplıcaları, doğa turizminde Ayvacık Gölü, Kızılırmak Deltası ve Su Basar Ormanları, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Tekkeköy Kabaceviz Şelaleleri, tarih turizminde Bafra Asarkale ve arkeolojik kazıları,  insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden Tekkeköy Mağaraları, Salıpazarı runik yazıtları gibi çok sayıdaki çeşitliliği, 149 kilometrelik sahili, mavi bayraklı plajlarıyla Samsun ülkemizin turizmde de hızla gelişen şehirleri arasında bulunuyor.

AKDAĞ BEYAZ ÖRTÜYÜ BEKLİYOR
Türkiyedeki 15 kayak merkezinden biri olan Ladik Akdağ Kayak Tesisleri, sezonu açmak için kar yağışını bekliyor. Samsuna 80 kilometre, ilçe merkezine de 7 kilometre uzaklıkta bulunan 1900 metre yüksekliğindeki kayak tesislerinin pist uzunluğu ise bin 360 metre. 84 kişilik telesiyejin bulunduğu tesis, kış mevsiminde eşsiz kar manzarası altında kayak keyfi yaşamak isteyenlerle dolup taşıyor. Türkiye’nin en uzun kumsallarına sahip şehirlerinden olan Samsun’un, sahil şeridinde 13 mavi bayraklı plajı bulunuyor.

BÜYÜK POTANSİYEL VAR
Samsunun turizm açısından büyük potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, firmaları şehre yatırım yapmaya davet etti. Başkan Demir, Samsun, her türlü turizm çeşitliliğiyle Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm şehirlerinden birisi. Hatta Akdeniz şehirleriyle kıyasladığımızda çeşitlilik bakımından da üstünüz. Çünkü oralarda sadece güneş, deniz ve kum turizmi var. Şehrimizde ise olmayan turizm çeşidi yok. Turizm sektöründen Samsun'un hak ettiği payı alabilmesi için bu büyük nimeti çok daha iyi değerlendirmek, ülke ve dünya gündemine taşımak, tanıtmak zorundayız değerlendirmesinde bulundu. 

TURİZMDE MARKA ŞEHİR OLMALI
Samsunun turizmde marka şehir olmayı hak ettiğini ifade eden Başkan Demir, Samsun, kilometrelerce sahili, plajları, muhteşem kumsalları, şelaleleri, arkeolojik kazıları ve sit alanlarıyla, doğa harikası gölleri, yaylaları, ovalarıyla, yer altı zenginlikleriyle, müzeleriyle turizm kentidir. Karadeniz’in parlayan yıldızı Samsun, turizmle anılan birçok şehirden, hatta Antalya’dan bile daha özel ve avantajlıdır. Turizm alanında ciddi bir kıpırdama var. İç turizm noktasında Türkiye ortalamasının üstünde gidiyoruz ifadelerini kullandı.BAŞKAN DEMİR VEZİRKÖPRÜ DE

27.11.2020 08:04

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ile birlikte Vezirköprü ilçesinde çeşitli incelemeler gerçekleştirdi.

Hafta sonları ilçe ziyaretlerini sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ile birlikte 820 dönüm mera alanı üzerine kurulacak olan ve üç etapta gerçekleştirilmesi planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi alanını inceleyerek bilgi aldı. Ardından Vezirköprü İlçe Belediyesi tarafından 2 bin 500 metrekare alanda inşa edilen soğuk hava deposunu gezdi.
Pazartesi günü hizmete açılacak olan Vezirköprü Devlet Hastanesinde de incelemelerde bulunan Başkan Mustafa Demir, Yapımı tamamlanan ve en ileri hizmetlerle donatılmış Vezirköprü Devlet Hastanemizi ziyaret ederek Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan ve Milletvekilimiz Ahmet Demircan ile birlikte İl Sağlık Müdürümüz Muhammet Ali Oruçtan bilgi aldık. Nitelikli yatak kapasitesini artıracak, modern sağlık hizmet sunumu gerçekleştirecek olan 200 yataklı Devlet Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Pazartesi günü itibariyle hizmete açılıyor. Sadece ilçeye değil, son teknolojiye sahip görüntüleme merkeziyle Havza, Sinop, Boyabat ve Durağan gibi çevre il ve ilçelerden gelecek hastalara da hizmet verecek. Sağlık alanında önemli yatırımlara imza atılan şehrimize ve ilçemize hayırlı olsun dedi.

İlçede tamamlanan yolları da inceleyerek mahallelilerle buluşan Başkan Demir, Vezirköprü ilçesi Şehit Ömer Halisdemir Caddesinde yapımı tamamlanan sıcak asfalt çalışmamızı inceledik. Ardından Susuz ve Kadıoğlu Mahallelerinde yaptığımız incelemelerin ardından hemşehrilerimizle buluştuk. Yollarımızı genişleterek daha güvenli ve konforlu hale getiriyoruz. Kırsal altyapıyı Türkiyede ilk tamamlayan belediye olma yolunda hedefimize ulaşmak için canla başla çalışıyoruz ifadelerini kullandı.MERT IRMAĞI TURİZME KAZANDIRILACAK

27.11.2020 08:02

Canik Dağlarının zirvelerinden Karadenize dökülen Mert Irmağı, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından turizme kazandırılacak. Proje hazırlıkları tamamlanırken, yatırım için Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğünün ırmak yatağını daraltması bekleniyor.

Kent merkezinden ırmak geçen Türkiyenin ender şehirlerden Samsunun turizm potansiyellerine bir yenisini daha eklenecek. Bir zamanlar olta ve ağlarla balık avlanılan Mert Irmağı, Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü’nün alt yapı çalışmaları sayesinde çevreyi ve denizi kirletmesi önlendi. Belediye, Mert Irmağı Düzenlemesi ve Rehabilitasyon Projesi ile burayı kentin önemli turistik öğelerinden biri haline getirecek. 

ŞEHRİN VİZYONUNU DEĞİŞTİRECEK

Canik ve İlkadım ilçelerini birbirinden ayıran Mert Irmağı, rehabilite edilerek çevresi yeniden düzenlenecek. Eskişehir’in Porsuk Çayı örneğinden esinlenilen ancak daha farklı, kapsamlı, estetik ve turistik bir konsepte kavuşturulacak ırmak, yeni yüzüyle şehrin vizyonunu da değiştirecek.

BÜYÜK İLGİ GÖRECEK

Kentin modern dokusunu öne çıkaracak projeyle ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bölgeyi 7den 70 e herkesin keyif alacağı yaşam alanına dönüşeceklerini söyledi. Başkan Demir, Mert Irmağına çok güzel bir proje hazırladık.  DSİ ile görüşmelerimiz sürüyor.  Irmak yatağını daralttıkları zaman projeyi setteler üzerinde hayata geçireceğiz. Çok özel ve konsept bir yatırım olacak.  Şehrimizin estetiğine ve turizmine önemli katkılar verecek. İçerisinde çocuk oyun alanları, eğlence yerleri, yüzen kafeteryasıyla büyük ilgi görecek ifadelerini kullandı.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİNİ KONTROL ETTİ

27.11.2020 08:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığı ve Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, kent merkezi ve ilçelerde kurulan halk pazarları ile işyerleri denetimlerini aralıksız olarak sürdürüyor.

Samsun da yaşayan vatandaşların sağlıklı ve kaliteli bir hizmet alması amacıyla faaliyetlerini aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığı na bağlı Ölçü Ayar Birimi ile zabıta ekipleri, Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği kapsamında denetimlerini gerçekleştirdi. Halk pazarları ile şehir merkezindeki iş yerlerinde bulunan tartılar tek tek kontrolden geçirildi. Yapılan kontrollerde pazarcı esnafına ve iş yeri sahiplerine Tartı Aletleri Yönetmeliği hakkında bilgilendirmeler yapılarak yönetmeliğe uygun olmayanlar hakkında yasal işlem gerçekleştirildi.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunda yaşayan vatandaşlarımızın, sağlığının korunması ve kaliteli bir hizmet alabilmesi adına denetimlerimizi aralıksız sürdüreceğiz. Ekiplerimiz her detaya büyük önem vererek denetimlerini yapıyor dedi.  Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin Karakaş ise, tartıların tek tek gramaj kontrollerinin yapıldığını, vatandaşlarımızın gönül rahatlığı ile alışveriş yapacaklarını söyledi.