Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Kırsal Kalkınma Destekleri Meyvelerini Verdi

20.02.2018 07:55

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kırsal Kalkınma Programı kapsamında geçtiğimiz yıl Vezirköprü de dağıtılan saanen keçilerinden alan üretici Muharrem Karaca nın keçileri yavruladı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Vezirköprü Boğazkoru Mahallesi nde 10 çiftçiye toplamda 220 saanen keçi dağıtımı gerçekleştirilmişti. Destekten faydalanan üreticilerden Boğazkoru Mahallesi sakini Muharrem Karaca nın keçileri yavruladı. Keçilerin yavrulamasıyla büyük bir sevinç yaşayan Karaca, sevincini anında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile paylaştı. Haberi alır almaz Başkan Yılmaz, Vezirköprü ye gitti. Ziyarette Yılmaz a Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Vezirköprü Kaymakamı Kaymakamı Yunus Emre Altıner ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir eşlik etti.Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsal alanlarda hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara yaptığı canlı hayvan desteği ile üreticinin adeta yüzünü güldürdü.

HER ŞEY KÖYLERDE ÜRETİM ARTSIN DİYE

Kırsal kalkınma konusunu ilçelerde ve köylerde yapılacak hizmetlerin vazgeçilmezi haline getirdiklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,Boğazkoru Mahallesi nde geçtiğimiz yıl 10 vatandaşımıza 20 şer Saanen Keçisi ve 2 şer oğlak vererek hayvancılığa teşvik etmiştik. Aradan geçen bir kaç ayın ardından 5 keçinin yavruladığını duyunca ben de tıp kı üreticimiz gibi büyük bir sevinç yaşadım ve gelip yavru keçileri görmek istedim. Ne yapıyorsak tek amacımız köylerimiz kalkınsın ekonomik açıdan konforları yükselsin diye. Köylerimizin ve beldelerimizin üretici olmasını istiyoruz. Bunun için Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığımız ile sürekli üretim adına ne yapabiliriz diye gece gündüz kafa yoruyoruz dedi.

Yavru keçileri kucağına alarak seven Başkan Yılmaz, daha sonra keçi ağıllarını da ziyaret ederek köyden ayrıldı.Başkan YILMAZ: Mağdur Etmeden Daha Güzel Bir Yere Taşıyacağız

20.02.2018 07:50

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, amaçlarının Gülsan Sanayi Sitesi esnafını mağdur etmeden daha güzel bir yere taşımak olduğunu söyledi.

SANAYİ NİN YERİNİ BU ŞEHRE ARMAĞAN EDECEĞİZ

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Gülsan Sanayi Sitesi esnafının taşınacağı yerleri meclis üyeleri ve AK Parti yönetimine tanıttı. Başkan Yılmaz, Derecik, Toybelen ve Badırlı(Ataköy) olmak üzere 3 yere taşınması planlanan Gülsan Sanayi esnafının mağduriyet yaşamayacağını belirtti. Hızla devam eden çalışmaların olduğu yerleri meclis üyelerine gösteren Başkan Yılmaz, karşılıklı konuşarak, kimseyi incitmeden bu süreci yürütmek istediklerini ifade etti. 250 bin metrekarelik Gülsan Sanayi Sitesi nin yerine yeşil alan ve bir cami yapmayı planladıklarını vurgulayan Başkan Yılmaz, böyle bir alana Samsun un ihtiyacı olduğunu vurguladı. Meclis üyeleri ile otobüse binen Başkan Yılmaz, seyir halindeyken yapılan çalışmaları anlattı.

Başkan Yılmaz şöyle konuştu: Gülsan Sanayi esnafını bir yere taşımak çok kolay bir iş değil. Bunun için çok geniş bir alan gerekiyor. O kadar büyük bir alanı bizim üretmemiz çok mümkün olmadı. Bu konuda spekülasyon olmasın diye arazi konusunu fazla dillendirmedik. Ama bu sefer de Gülsan Sanayi esnafından nereye gideceğiz, ne olacak diye sorular gelince Gülsan Sanayi Sitesi nin taşınacağı yeri geciktirmedik. Gülsan Sanayi de durdukları sürece mal sahiplerinin her geçen gün malı değersiz hale geliyor. Oradaki mal sahiplerinin, mallarının değeri daha fazla düşmeden bu malların değerini bir an önce ödememiz gerekiyor. Kiracılar için orada biraz daha durmak avantajlı olabilir. Ama mal sahipleri için durum böyle değil. Bu durum Gülsan Sanayi deki mal sahiplerine karşı bir haksızlıktı. Peki, biz Gülsan Sanayi nin yerine ne yapacağız? Biz Gülsan Sanayi nin yerini bu şehre armağan edeceğiz. Gülsan ın olduğu 250 dönümlük yer yeşil alan haline gelecek. Rekreasyon alanı haline gelecek. Bu rekreasyon alanı içerisine şehrimizin de ihtiyacı olan bir cami yapmayı düşünüyoruz. Buradaki esnafı asla mağdur etmeden bu süreci titizlikle yürüteceğiz. Esnafımızdan bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Bu konuda esnafımızın soru, öneri ve taleplerini almaya her zaman hazırız.

SÜRECİ İSTİŞARE İLE YÜRÜTECEĞİZ

Gülsan Sanayi nin 1990 dan sonra plansız hale geldiğini belirten Başkan Yılmaz, Ben belediye başkanı olduğumda Gülsan Sanayi nin planlama süreci bitmişti. Biz o zaman neden burayı kaldırmadık çünkü şehrin önünde o zaman çok iş vardı. Büyükşehir Belediyesi’nin karşısında gıda toptancıları vardı. Piazza AVM nin orada otogarımız vardı. Şehrin çöp istasyonu Yılanlı Dere’deydi. Şehrin atıkları, kanalizasyonları limana akıyordu. Bunları hep taşıdık. Şehrimizi bu çirkin görüntülerden kurtardık. Tabii, tramvay projesi de iktisadi olarak bize büyük bir yük getirdi. Şimdi Gülsan Sanayi için elimizi taşın altına koyma zamanımız geldi. Bugün AK Parti İl Yönetim Kurulumuza, Belediye Meclis Üyelerimize bu alanı tanıttık. Önümüzdeki günlerde sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizi de buraya davet edeceğiz. Buradaki süreci istişare ile birbirimizi incitmeden sürdüreceğiz. Amacımız Gülsan Sanayi esnafını, mal sahibi yapabildiklerimizi mal sahibi yaparak şehircilik adına da güzel bir yere taşımak. Esnafımızı hep bir yere taşımak isterdik fakat yer sıkıntımız olduğu için dükkân sayılarını üç yere böleceğiz şeklinde konuşu.

Geziye AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, bazı belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı. Gezinin ardından Başkan Yılmaz, misafirlerini Golf Kulübü nde ağırladı.Çocuk Gelinlere Hayır Sergisi

20.02.2018 07:49

Çocuk Gelinlere Hayır 13. Karma Resim Sergisi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu nda açıldı.

BAŞKA ÇOCUKLAR BENİM GİBİ ÇOCUK GELİN OLMASIN İSTİYORUM

Türkiye nin dört bir yanından ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nden de sanatçıların eserleriyle katıldığı sergi açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çocuk gelinler ya da zorla evlilik gibi sosyal sorunların yaşanmaması için yerel yönetimler olarak biz de üzerimizde düşen ne varsa yapmaya hazırız. Bugün burada açılan sergi ile önemli bir sorun yeniden gündeme geldi. Çocuklarımız küçük yaşta gelin verilsin istemiyoruz. Küçük yaşta kurulan aile müesseselerinin sağlıklı olmadığını, çocukların gerçek anlamda çocukluklarını yaşayamadığını, bunun da toplum sağlığı açısından kötü sonuçlar doğurduğunu her platformda dile getiriyoruz. Eğitim ve oyun çağındaki bireylerin evlendirilmesi, her şeyden önce insan hakları ihlalidir. El eve verirsek, çocuklarımızın oyun çağında evlenmelerinin önüne geçebiliriz dedi. Başkan Yılmaz, projenin bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna da dikkat çekerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarının yaşadıklarına dikkati çekmek üzere sergi açtıklarını söyleyen ve kendisi de küçük yaşta evlendirilen Çocuk Gelindi projesinin sahibi Selvi Sertdemir de,13 yaşında kendi rızam olmadan ailem tarafından evlendirildim.15 yaşında anne oldum. Çocukluğumu yaşayamadan hayallerim ellerimden alındı. Düşündüm ki; benim gibi başka çocukların da hayalleri elinden alınmasın ve onlara sahip çıkalım. Bu olaylara dur diyelim. Bir çocuk çocukluğunu ve gençliğini doyasıya yaşamalı. Gerekli fiziksel ve kişisel olgunluğa eriştikten sonra kendi rızası ile evlenmeli diye konuştu.

Sergi 23 Şubat'a kadar devam edecek.Şehit Acısı Samsun a Düştü

12.02.2018 08:54

Suriye nin Afrin bölgesinde terör örgütleri mensuplarıyla girilen çatışmada şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Burak Akalın ın Samsun daki baba ocağına acı haber ulaştı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ailenin acısını paylaştı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye nin Afrin bölgesindeki yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı nda terör örgütü mensuplarıyla girilen çatışmada Samsunlu P. Uzm. Çvş. Burak Akalın şehit oldu. Şehidin Samsun’un İlkadım ilçesi Ulugazi deki baba ocağına acı haber ulaştı.  Program için Samsun da bulunan Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Vali Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehit ailesini acı günlerinde yalnız bırakmadı, taziyelerini iletti.Suriye’nin Afrin bölgesinde terör örgütleri mensuplarıyla girilen çatışmada şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Burak Akalın ın Samsun daki baba ocağına acı haber ulaştı.

İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz ve askeri yetkililer, anne Aysel ve baba Ekrem Akalın a acı haberi verdi. Evin tek erkek oğlu olan ve 1 kız kardeşi bulunduğu öğrenilen şehit Burak Akalın 2015 yılında göreve başladı. Bitlis Tatvan Komando Tugayında görevli olan Burak Akalın, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Suriye’ye göreve gitmişti. Bugün yaşanan çatışmada şehit düşen Akalın ın baba ocağına dev Türk bayrakları asıldı.Başkan YILMAZ Plaketleri Takdim Etti

12.02.2018 08:52

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin 25. kuruluş gala yemeği ve devir teslim törenine katıldı.

Samsun Yelken Kulüp te (SAMSİAD) Samsun Sanayici ve İş İnsanları Derneği nin 25. kuruluş gala yemeği ve devir teslim töreni düzenlendi. Bu özel gece de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'un ekonomisine büyük katkılar sağlayan iş adamlarıyla bir araya geldi. Kent protokolü ve kent sanayisinin önemli isimlerinin yer aldığı gala yemeğinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, devir teslim töreninde Türkiye nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Samsunlu firmalara SAMSİAD tarafından hazırlanan plaketleri takdim etti.