Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin 626. Geyikkoşan Güreşleri ne Katıldı

07.05.2018 06:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Alaçam ilçesinde Hıdrellez şenlikleri kapsamında gerçekleşen 626. Geyikkoşan Güreşleri ne iştirak etti.

600 yılı aşkın geçmişi olan Geyikkoşan Yağlı Güreşleri nde Türkiye nin çeşitli bölgelerinden gelen güreşçiler kıyasıya mücadele etti. Miniklerin karşılaşmalarıyla başlayan güreşler, pehlivanların kategorileri arttıkça güreş severlerin heyecanlarını da artırdı. Karadeniz’in Kırkpınarı olarak bilinen Geyikkoşan Güreşleri nde kıran kırana geçen müsabakalar sonunda Recep Kara ile Salih Erinç, finalde karşılaştı. Rakibini güzel bir oyunla yenen Recep Kara, başpehlivanlığı kazandı. Ağalık yarışını 7 yıldır Geyikkoşan güreş ağalığını sürdüren Hasan Hasan, 100 bin TL ile kazandı. Hasan Hasan a başkan Uyar teşekkür plaketi verdi. Güreş ağalığını kazanan Hasan Hasan ağalık koçunu Alaçam Belediyesi çalışanlarına bağışladı. Bafra Mehtere Takımı nın gösterisi ise güreşlere renk kattı.Alaçam Belediyesi tarafından organize edilen geleneksel Hıdırellez şenliklerinde vatandaşlar mesire alanına akın etti. Güreşler ise mesire alanın karşısında yeni yapılan güreş alanında yapıldı. Güreş sevenlerin yanı sıra Geyikkoşan mesire alanını dolduran vatandaşlar ise kasaplar tarafından hazırlanan kuzuları mangalda pişirerek piknik yaptı.

Geyikkoşan Güreşleri nin Karadeniz’in Kırkpınar ı olarak bilindiğini dile getiren Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Burada 600 yıllık geneli geride bırakıp 626. kez düzenlenen güreş etkinlikleri çerçevesinde bize bu güzel mekanı kazandıran başka genel başkan yardımcımız Çiğdem Karaaslan, eski bakanımız Akif Çağatay Kılıç bey ve emeği geçenlere teşekkür ederim dedi.

Kaymakam Oğuz Alp Çağlar, Günümüz teknolojisinde, modern çağda bir takım adetleri yaşatmak zorlaşıyor. Bir takım adetlerimizi, geleneklerimizi kaybediyoruz. Ama Alaçamda görüyorum ki her geçen yıl bir öncekinden daha coşkulu, daha katılımlı bir şekilde Geyikkoşan güreşlerimiz devam ediyor diye konuştu.

BAŞKAN ŞAHİN: HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZI KUTLUYORUM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Hayatın, tabiatın tekrardan canlandığı, tekrar hayat bulduğu Hıdırellez gününde çok güzel bir ortamdayız. Hıdırellez bahar bayramınızı kutluyorum. Toplum hayatında belli özel günler vardır. İnsanları bir araya getiren, kaynaştıran, kardeşlik ve dostluk duygularının kenetlendiği, güçlendiği günler vardır. Hıdırellez de bizim böyle önemli günlerimizden birisi diye konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Bizler ata sporuna sahip çıkarak aslında birlik beraberliğimizi koruyoruz. Zira Türkiye şu anda uluslararası güçlerin cenderesi altında. Bunlara karşı verebileceğimiz en büyük cevap birlik ve beraberliktir şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcı Çiğdem Karaaslan, Birliğimizi, beraberliğimizi baharın müjdecisi bir günde hep birlikte kutluyoruz. Yüzyıllardır süren bir geleneğin bugün temsilcileri olarak yine bir aradayız dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ise, Güreş sporu bizim milli kültürümüzün önemli bir hamurudur. Bizi biz yapan, kaynaştıran değerlerimizden biridir. Burada bu topraklarda bu tarihi değerlerimizi yaşatma zorunda Alaçam ve bölgenin insanı üzerine düşeni yapıyor bizde sizlere vazifemizi yerine getirmek, bu çalışmalarınızı daha güzel bir ortam yapmanızı sağlamanız için bu güzel tesisi Alaçamımıza kazandırdık. Alaçamımız, Türkiyemiz, Samsunumuz her türlü güzelliğe sahip. Yeni dönemde Alaçamımıza yeni bir hastane lazım. Baktık değerlendirdik, eski hastane yetmiyor. Adı üzerinde eski hastane Yeni 75 yataklı bir hastaneyi, 100 yatak kapasitesiyle birlikte Alaçam ın hizmetine sunmak üzere bu sene programımızda temeli atıp hızla inşaatını yükselteceğiz diye konuştu.

Güreşleri ayrıca, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, MHP Grup Başkan Vekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Danıştay Üyesi Osman Tural, AK Parti Samsun Milletvekili aday adayı Yusuf Ziya Yılmaz,  ilçe belediye başkanları, siyasi parti ilçe başkanları ve çok sayıda güreş sever izledi.Hem Eğlendiler Hem Öğrendiler

07.05.2018 06:40

Türkiye de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığınca uygulanmakta olan Samsun un İklim Değişikliğine Adaptasyonu Sürecinde Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi Projesi kapsamında 20 ortaokul öğrencisine 30 Nisan-1 Mayıs 2108 tarihlerinde doğa kampı düzenlendi.

Kuş Halkalama Merkezi ve Yaban Hayvanları Tedavi Merkezinde veteriner hekimler tarafından bilgilendirilip tedavisi süren hayvanları ziyaret eden grup, kuş türleri, yılkı atları ve mandalar başta olmak üzere delta sakinlerini yakından görerek gözlemlerde bulundu. Subasar Ormanı ve Leylek Ormanı Gezisi yapıldı. Gözlem yapabilmeleri için her bir öğrenciye dürbün temin edildi. Halk eğitim merkezi eğitmeni nezaretinde doğal ağaç yaprağı üzerine leylek figürü resmedildi. TOG İğne Deliği Gençlik Merkezi gönüllülerince çeşitli atölye çalışmalarıyla çocuklarda doğa sevgisinin pekiştirilmesi sağlandı.İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde düzenlenen kampa Fahrettin Ulusoy Ortaokulu 7.sınıf öğrencilerden 20 öğrenci ve 2 Fen bilgisi öğretmeni katıldı. Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cennetinde 2 gün olarak düzenlenen kamp süresince bir dizi etkinlik yapıldı, çocukların doğal yaşam, ekoloji, çevre, sürdürülebilirlik ve doğadaki etkileşim alanlarında farkındalıkları arttırılmaya çalışıldı.

Kamplar devam edecek.

Proje süresi içerisinde yapılması gereken doğa kamplarının diğerleri aşağıdaki tarihlerde yapılacak.

•  2-3 Mayıs 2018 Canik İnönü Ortaokulu

•  7-8 Mayıs 2018 Ladik İmam Hatip OrtaokuluBüyükşehir den 4 Muhteşem Program

07.05.2018 06:36

Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuarı hazırladığı 4 muhteşem program ile Samsunlularla buluşacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü Yıl Sonu gösterisi ile sahne alacak.

HALK OYUNLARI TOPLULUĞU NDAN MUHTEŞEM GÖSTERİ

Sanat Yönetmeni İzzet Kol yönetiminde hazırlanan muhteşem gösteri 4 Mayıs Cuma günü saat 20.00 de Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde sahne alacak.

ÇOCUK VE GENÇLİK KOROSU’NDAN DÖNEM SONU KONSERİ

Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuarı Türk Sanat Müziği Bölümü Çocuk ve Gençlik Korosu TSM Dönem Sonu Konseri ile seyircisinin karşısına çıkacak.

Şef Filiz Kaynar yönetiminde Beraber ve Solo Şarkılar repertuarı ile sahne alacak olan konser programı 5 Mayıs Cumartesi günü saat 20.00 de Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde seyirciyle buluşacak.

ELBRUS UN SESİ (OSHAMAFE) SAMSUN DAN DUYULACAK

Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuarı Kafkas Halk Dansları Bölümü’nün Sanat Yönetmeni Fatih Baştuğ yönetiminde hazırladığı muhteşem dans gösterisi Elbrus un Sesi (OSHAMAFE) Samsunlularla buluşacak.

Görsel güzelliğin üst düzeyde yer aldığı renkli gösteri 6 Mayıs Pazar Günü saat 20.00 de Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde seyirci karşısına çıkacak.

SELAHATTİN PINAR ESERLERİ BÜYÜLEYECEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Bölümü Selahattin Pınar ve Eserleri isimli konserle sanatseverlere büyülü bir gece yaşatacak.

Şef Cavit Ersoy yönetiminde Türk Sanat Müziği sevenleri ağılayacak olan konser 7 Mayıs Pazartesi günü saat 20.00 de Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde seyircisiyle buluşacak.Başkan YILMAZ: Her Şeyi Birlikte Başardık

07.05.2018 06:30

Milletvekili aday adayı olmak üzere dün görevinden istifa eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi ne bağlı birimleri gezerek personeline son kez seslendi.
Belediyeye bağlı Fen İşleri Daire Başkanlığı, AKOM, SASKİ, SAMULAŞ A.Ş., Taş Eelemanları Fabrikası, İtfaiye Daire Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binalarını dolaşarak personelle son kez bir araya gelen Başkan Yılmaz duygusal bir ortamda personelin sevgi gösterileri ile uğurlandı.

HEP EN İYİSİNİ YAPMAK İÇİN ÇIRPINDIK GÜLSAN VURGUSU

Samsun a hizmet etmek için yapılan her mücadeleyi, yürütülen her çalışmayı, başarılan her şeyi birlikte yaptıklarını dile getiren Yılmaz,  Başaramadıysak da yine birlikte başaramadığımız yol arkadaşlarımız oldunuz her zaman. Allah hepinizden razı olsun. Belki Samsun şehrimizin, başka şehirlerde yapılmış hizmetlerden dolayı bazı eksiklikleri olabilir. Bunlar da ekonomik imkânsızlıklarımız yüzünden yapılamamıştır. Bunlardan bir tanesi Gülsan sanayi sitesidir. Şehrimizin çirkinlik unsurudur. Bunun dışında dönüşüm yapmamız gereken başka projelerimiz vardı. Eksikliklerimize rağmen yaptığımız bir şey var. Samsun Büyükşehir Belediyesi ni çok düzgün çalışan, kurumsal kimliği olan, işini bilen, iyi bir kamu kuruluşu haline getirdik. Bir kamera olsa da görüntüleri getirip ekranda izlesek. Samsun u bırakalım bir kenara Türkiye nin hiçbir şehrinde sabahın bu saatinde iş elbiselerini giymiş, araçlarının günlük bakımlarını yapmış, bismillah diyerek işe çıkan belli bir düzendeki kamu kuruluşu hemen hemen yok gibidir. Bu düzeni oluşturarak hayata geçirdik. O bakımdan Allah a çok şükrediyorum. Diye konuştu.

Birlikte yıllardır beraber olduklarını ve hep en iyisini yapmak için çırpındıklarını ifade eden Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; Kimseyi incitmek, kırmak, kimseyle her hangi bir şekilde şahsi veya insani değerleriyle ilgili bir polemiğimiz asla olmadı. Her birinizi bir evladım gibi gördüm. Ama daha iyisini yapmak için titizlendim, kendimi yordum. Zaman zaman uykusuz geceler geçirdim. Bunlar size olumsuz yansımış olabilir. Sabahleyin işyeri görüp gördüğüm çalışana kızmış olabilirim. Bu işi niye yapamadık veya eksik yaptık diye yüz ifadem düşmüş olabilir. Ama bunun sebebi, her işi ülke için, şehir için daha iyi yapmaktır. Bu hassasiyetten öteye hiçbir tavrım olmamıştır.

Şimdi ise Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile yeni bir yola çıktık. Belediye başkanlığını bırakıp milletvekili aday adayı olmam emredildi. Biz bir ekibiz. Dava insanıyız. Biz de bu isteği yerine getirdik. Ankara ya çağırılıp makamsız mevkisiz bir görev de verilse yine çıkar gelirim dedim. Türkiye nin geçtiği bu darboğazdan ülkemizin buna ihtiyacı var. Özellikle ateş çemberi olan bu coğrafyada bizlerin kendi menfaatlerimizi düşünmeksizin bir dava adamı olarak çalışmamız gerekiyor. Kendimizden ne verebiliyoruz diye hesap yapmamız lazım.Başkan YILMAZ: Bu Kentin Karşılık Beklemeyen Hizmetkârıyız

26.04.2018 09:19

Türkiye nin birçok ilinde görev yapan ve Düzce nin kurucu valisi olan emekli vali Fikret Güven Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

BAŞKANIMIZ SAMSUN U SAMSUN YAPTI

Bir şehrin kalkınması için yerel yönetimlerin oldukça önemli bir görev ifa ettiğini belirten Vali Fikret Güven, Samsun da çok ciddi bir değişim var. Özelikle de tertemiz bir şehrimiz var. Bundan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ı ve ekibini tebrik ediyorum. Burada yapılan çalışmalar Türkiye de de çok farklı yerlere taşınıyor. Samsun önemli bir şehrimiz. Halka verilen bu hizmetler takdire şayan. Takdir etmemek mümkün değil. Şehir her alanda gelişmiş. Büyükşehir Belediyemiz önemli hizmetlere imza atmış. Başkanımız adeta Samsun u Samsun yapmış dedi.

BU KENTİN KARŞILIK BEKLEMEYEN HİZMETKÂRIYIZ

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yılmaz ise, Bize emanet edilen görevi layıkıyla yerine getirmek için var gücümüz ile çalışıyoruz. Samsun her geçen gün gelişiyor, yükseliyor ve güzelleşiyor. Bizlerde bu gelişimin yükselmesi için çabalıyoruz. Her zaman diyorum benim gecem, gündüzüm Samsun. Samsun için, geleceğe güzel bir şehir bırakmak için büyük emek sarf ediyoruz. Bundan asla şikâyetçi değiliz. Çünkü biz bu kentin karşılık beklemeyen hizmetkârıyız. Huzurlu bir Samsun için çalışmaya devam edeceğiz açıklamalarında bulundu.