Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Öğrencilerinden Mimarlık Günleri Etkinliği

07.03.2018 08:08

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından geçen yıl Samsun da kurulan Mimarlık Öğrencileri Derneği (MÖD), 1. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Mimarlık Günleri Etkinliği düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi nde başlayan 3 günlük etkinlikte, mimarlık fakülteleri öğrencilerinin hem kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak hem de akademik ve sosyal yönden gelişmelerine yardımcı olacak seminerler, yapı ürünleri tanıtımı ve benzeri bileşenlerden oluşan Kariyer Zirvesi programı yapılacak. Programda, mesleğinde önde gelen mimarlar, tasarımcılar, mimarlık eğitimine katkı sağlayan akademisyenler, mimarlık ve yapı alanında üretici firmalar ve eğitim camiasından davetliler katılacak. Etkinlik, Samsun gezisi ile sona erecek.Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, SAMKON, Genç MÜSİAD Samsun Şubesi ve Atabek Derneği nin katkılarıyla düzenlenen etkinliğin açılış törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, OMÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, Mimarlık Öğrencileri Derneği Başkanı Kaan Öztürk, SAMKON Genel Başkan Yardımcısı Necati Melek, Sadef Başkanı Cafer Mersin, Genç Müsiad Samsun Şube Başkanı Cem Emre Çakan ile Amasya, Trabzon, Diyarbakır, Kırıkkale, Gaziantep, Hatay, İstanbul daki fakültelerden çok sayıda mimar adayı öğrenci katıldı.

Mimarlık Günleri programının açılış töreninde konuşan MÖD Başkanı Kaan Öztürk, derneğin mimarlık eğitimi alan öğrenciler arasındaki etkileşimi, mimarlık öğrencilerinin sosyal yaşamdaki birlikteliklerini, mesleki gelişimlerini artırmayı amaçladığını söyledi. Öztürk, bu amaç doğrultusunda ulusal ve uluslararası platformlarda bireysel ve kurumsal düzeyde iletişim, işbirliği ve yardımlaşmanın sağlanacağı koşulları ve ortamı oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Fakülte öğrencilerine hitap eden OMÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, önemli tavsiyelerde bulundu. Etkinlik ile pratik eğitim alan öğrencileri sahadaki uygulamacılarla buluşturmak istediklerini ifade eden Prof. Dr. Oktay, Sizler, bizlerden farklı olarak küreselleşme dönemi mimarları olacaksınız. Çok büyük şanslarla karşı karşıyasınız. Kitaplardan çıkacak, dünyaya çok kolay açılacaksınız. Ama çok çaba harcamalısınız.  İnternetten değil, ülkeler görüp farklı uygulamalar yapmalısınız. Yabancı mimarların bilgi ve tecrübelerinden istifade etmelisiniz. Hayallerinize uluşmak için kendinize yatırım yapmalısınız. Bu nedenle en az çok iyi 2 yabancı dil bilmenizsiniz. Bilginizi artırın. Mimarlık, bir binayı iyi çizmek sanatı değildir. Mimarlık, bir yaşam çevresi oluşturma sanatıdır. Karmaşık ve sofistike bir bilimdir. Bu bilinçle hareket ederek, mesleğinizi en iyi şekilde yapmalısınız. diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel ise şehirdeki değişimlerden söz ederek, belediyenin hizmet ve çalışmalarını anlattı. Öğrencileri Samsun da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Sekreter Öncel, Böyle bir etkinliği düzenlemenizden dolayı gençliğe olan güvenim ve inancım daha yükseliyor. Bu, siz gençlerin başarıya adım attığınızı göstermektedir. Siz de fikirlerinizi, projelerini bize sunabilir, biz de bunları değerlendirebiliriz. Samsun u kentsel dönüşüm projelerimiz kapsamında önemli oranda değiştirdik. Kent içindeki birçok yapıyı, şehir dışına taşıyarak, insanlarımızın yaşam konforunu artırdık. Peyzaj ve rekreasyon düzenlemeleri ile halkımızın istifadesine sunduk. Eski konak, han, köprü ve benzeri yapıları restore ederek, yaşamın içine dahil ediyoruz. Sizler de mesleğinizde çok sayıda başarılara imza atacak, kalıcı eserler bırakacaksınız. Ülkemize iz bırakacak kalıcı ve değerli eserler yaparak, insan yaşamını kolaylaştıracağınıza inanıyorum. Mimarlık Günleri etkinliğinin sizlere büyük kazanımlar sağlamasını temenni ediyorum.  ifadelerini kullandı.

Açılış programının ardından özel sektör tarafından kurulan standlar gezilerek, bilgiler alındı.Rüya Şehir Samsun Standına Büyük İlgi

02.03.2018 08:54

JTTX8 Cidde Uluslararası Tanıtım ve Seyahat Fuarı na katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi, kendine özgü özel kurgu ve projelerle şehrini Ortadoğu ya tanıtıyor. Fuarda  Rüya Şehir Samsun standı ise büyük ilgi görüyor.

4 yıl önce Samsun a gezi düzenleyen Suudi basın mensuplarının Böyle bir şehir ancak rüyada olur yorumları üzerine fuarda Rüya Şehir Samsun standı ile yer alan Büyükşehir Belediyesi, etkili tanıtımlarda dikkatleri üzerine çekiyor. TC Cidde Başkonsolosu Akif Menevşe, Kültür ve Turizm Müşaviri Metin Bilge ile Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Samsun standı ziyaret ederek, Karadeniz in turizm şehrinin potansiyelleri hakkında bilgi aldı.28 Şubat-2 Mart 2018 tarihleri arası Cidde Hilton Oteli Hall salonunda gerçekleşecek Cidde Uluslararası Tanıtım ve Seyahat Fuarı’na Türkiye den çok sayıda şehir katılıyor. Samsun un Körfez ülkelerinde bilinirliğini artırmak amacıyla Cidde de bulunan heyet arasında Samsun Valiliği, Kalkınma Ajansı, Ticaret Odası ve Samsunlu turizm ve seyahat şirketleri de bulunuyor.  Yatırım ve kalkınma ajanslarının yanı sıra turizm ve seyahat ajanslarının da yer aldığı fuarda Samsun,  Antalya, Bursa, en fazla tanıtım yapan iller arasında yer alıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Eğitim Daire Başkanı Necmi Çamaş ve beraberindeki heyet Samsun u tanıtmak ve bölge ülkelerinin turizm potansiyelinden faydalanmak amacıyla diplomatik bir faaliyet içerisinde bire bir Rüya Şehir Samsun u anlatıyor.

Samsun standına Arapların büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Cidde Başkonsolosu Dr. Akif Menevşe Cidde düzenlenen bu seneki fuar turizm sezonu başlamadan Türkiye nin böyle güçlü bir tanıtım atağı yapması çok olumlu ve uygun bir zamanda gerçekleştirmesi, 2018 turizm sezonu için umut vericidir. Bunu burada her görüştüğümüz bölge ülkesinden gelen kardeşlerimiz dile getirmektedir. Samsun umuz yaşanılabilir bir dünya şehri. Bu güzelliklere sahip bir şehir bölge ülkeleri tarafından keşfedilmesi mutluluk vericidir. değerlendirmesinde bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ise  Samsun dünyada yaşanabilecek en güzel yerlerden birisidir. Güven içinde, huzur içinde 24 saat ailenizle rahat bir şekilde tatil yapacağınız, mülk sahibi olabileceğiniz bir şehirdir. Samsun sizin de evinizdir ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ, Kültürleri Samsun da Birleştirmek İstiyoruz

22.02.2018 07:50

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Karadeniz 4.Kitap Fuarı na katıldı. Başkan Yılmaz, kitap fuarında stantları gezdi. Samsun u önemli bir bölge olarak niteleyerek Tüm kültürleri Samsun da birleştirmek için çaba harcadıklarını söyledi.

TÜRKİYE, DÜNYA YAYINCILIK SIRASINDA 11. SIRADA

Karadeniz 4. Kitap Fuarı, bugün yapılan organizasyon ile açıldı. Karadeniz Toplantı Salonunda yapılan açılışta Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Türkiye nin kitap okuma ve basma konusunda düşünülen kadar kötü olmadığını belirterek açıklamalarda bulundu.

Türkiye nin kitap konusunda sanıldığı kadar kötü olmadığını ifade eden Kenan Kocatürk, Yayın ve kitap denince bizim ülkemizde hep olumsuz şeyler söylenir. Türkiye de kitap okunmuyor diye haberler çıkıyor. Türkiye, 2017 yılında yeni kitap sayısı olarak 60 bin 335 çeşit yeni başlık yayınladı. Bu dünya yayıncılık sırasında bizi 11. sıraya yerleştiriyor. Bu rakamlar geçen seneki yeni kitap sayısını yüzde 11 artırdığımızı gösteriyor. Her türlü kitap okuyoruz. Kültür Bakanlığı çıkartılan yeni kitaplara bandrol veriyor. Bandrollerin sayısı açısından bakıldığında geçen yıl 626 milyon 869 bin kitap üretmişiz. Nüfusumuza böldüğümüzde ürettiğimiz kitap sayısı 7,76 ya denk geliyor. Bu kitaplardan 77 milyon adeti inceleme-araştırma kitabı. 25 milyona yakın edebiyat kitabı üretmişiz. Çocuk yayıncılığı da yüzde 30 a yakın bir artışla 42 milyon çocuk kitabı üretildi diye konuştu.

VALİ KAYMAK: KENDİ KENDİMİZE FUAR DA YAPMAYALIM

Fuara yabancı katılımcıların da gelmesi gerektiğinin altını çizen Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun, eski fuar alışkanlığını kazanmaya başladı. Artık Samsun da 15 günde bir fuar yapıyoruz. Fuarlar, Samsun un tanıtılması açısından çok büyük anlam kazanıyor. Halkımızın fuarlara ilgi göstermesi gerekiyor. En son fuarımızda katılımcılardan yabancı var mı diye sormuştum. Biraz da sitem etmiştim. Kendi kendimize fuar da yapmayalım. Dışarıdan da insanlar gelsin. Biz, öncelikle Türkiye nin önemli bir fuar merkezi olmak için gayret sarf etmeliyiz ama sonra da dış ülkelerden katılımcılar sağlamak zorundayız. İlimizde yaklaşık 300 bin öğrenci var. Biz de kitap okuma konusuna dikkat çekmek adına Samsun Kitap Okuyor projesi başlattık. Herkesi her gün saat 20.00 de kitap okumaya davet ediyoruz. Ayrıca önümüzdeki sene 2019 yılı, 1919’un 100. yılına denk geliyor. Bu konuya dikkat çekmek adına Samsun u 2019 yılında kültür sanat başkenti yapma konusunda çalışmalar yapacağız şeklinde konuştu.

BAŞKAN YILMAZ: FUAR MERKEZİNİ BÜYÜTEBİLİRİZ

Fuar merkezini olduğu kadar daha büyütebileceklerini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bir gün gelsin bu fuarda yabancı fuarcılar da olsun istiyorum. Gürcistan, Rusya, Ukrayna ve birçok yerden yabancı yayıncılar gelsin istiyorum. Yabancı yayıncılar da burada stantlarını açsınlar istiyoruz. Şu anda da çok önemli yerli yayıncılar ve bilim adamları aramızda bulunuyor. Samsun çok önemli bir bölge. Etrafındaki kültürleri de birleştirebilecek bir konuma sahip şehiriz. Bunun önündeki engelleri kaldırmak için inanılmaz mücadele veriyoruz. TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, şu anki fuar alanını büyütmeyi önerdi. Şu andaki alanımızda 2 tane holümüz var. Bunlar 4’er bin metrekareden 8 bin metrekare yapıyor. Bunlara ek olarak hemen 8 bin metrekare daha ekleme yapabiliriz. Bu da bizi Türkiye nin en büyük fuar merkezlerinden birisi yapar ifadelerini kullandı.

BİLGİÇ: KİTAP SAYISINI YARI YARIYA ARTTIRDIK

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, üniversite olarak yeni yaptırdıkları kütüphane ile kitap sayısını yarı yarıya arttırdıklarını, yazılı kitap sayısını daha da arttıracaklarını açıkladı.

15 günde bir fuar yaptıklarını belirten TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü Cihat Alagöz ise şunları söyledi: 15 gün önce bir fuar açmıştık. Şimdi de bir fuar açtık. 15 gün sonra yine bir fuar açılışını gerçekleştireceğiz. Ondan sonraki 15 gün sonra da inşaat fuarının açılışını gerçekleştireceğiz. Yani Samsun da fuarcılık açısından çok güzel bir senkron oluştu.

Fuar, açılış konuşmalarının ardından kurdelenin kesilmesiyle kapılarını ziyaretçilerine açtı. Protokol üyeleri açılışın ardından stantları gezdi.

4. Karadeniz Kitap Fuarı 25 Şubat Pazar günü sona erecek.Başkan YILMAZ dan Kırsal Kalkınma İçin İşbirliği Çağrısı

22.02.2018 07:47

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz işin zorluğuna, yolun uzaklığına değil, vatandaşımızın memnuniyetine bakıyoruz dedi.

BİZ İŞİN ZORLUĞUNA DEĞİL VATANDAŞIMIZIN MEMNUNİYETİNE BAKIYORUZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Tekkeköy Yenidoğan Mahallesi Muhtarı Hasan Yıldırım’ın misafiri oldu.

Yenidoğan Mahallesi nin de içinde bulunduğu 17 kilometrelik grup yolunun yapımında 7 milyon TL ödenek kullanıldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzun her yerinde böyle kaliteli, konforlu yollar yapmak için çalışıyoruz. Yenidoğan Mahallemiz ilçe merkezine oldukça uzak ve bol virajlı bir yola sahip. Biz işin zorluğuna, yolun uzaklığına değil, vatandaşımızın memnuniyetine bakıyoruz. Bu yüzden ayrım yapmadan Samsun umuzun her ilçesinde yol çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şantiyeye çevirdiğimiz Samsun umuzda bu yıl içinde birçok soruna daha kalıcı çözüm üretmeye çalışacağız. Gezdiğimiz her ilçede mahallelerimizi ziyaret ettiğimde vatandaşımızın yüzünün gülüyor olmasını görmek beni motive ediyor. İşte bu gülen yüzleri arttırmak için durmadan, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz dedi.

KIRSAL KALKINMAYI ARTTIRMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞALIM

Köylerde çiftçilik faaliyetlerinin çok alt seviyelerde olduğunu, köyden şehirlere göç edilmesi sonucu rençberliğin unutulduğundan dolayı üzüntü duyduğunu belirten Başkan Yılmaz, Köylülüğü, rençberliği bıraktık. Bunlar bize lazım. Ne olur bu konularda geri kalmayın. Kırsal kalkınma konusunda lütfen bizim Kırsal Kalkınma Daire Başkanımız Mehmet Akif Özdemir ile irtibat kurun. Köyünüzde neler yapılabilir, ne yapmak istiyorsunuz anlatın. İstişare ederek üretimi sağlayalım. Bizim en büyük isteğimiz köylerimizde rençberliğin artmasıdır. İktisaden güçlü olmamız lazım. Ve bunun olması için üretimin artması gerekmektedir diyerek şehirlerden köye göçün sağlanması için her türlü projeye açık olduklarını ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR YILLARDIR DEVAM EDEN SORUNLARIMIZI ÇÖZDÜ

Mahallelerine giden grup yolunun kısa sürede yapılarak ulaşım sorunun çözülmesinden dolayı başkan Yılmaz a teşekkür eden Yenidoğan Mahallesi Muhtarı Hasan Yıldırım ise, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz a mahallemize yaptığı çalışmalardan dolayı mahallemizin halkı adına canı gönülden teşekkür ediyorum. Bizim yıllardır devam eden sorunlarımızı çözerek bizi rahatlattı. Allah ondan razı olsun dedi.Başkan YILMAZ: Hizmetin En İyisini Hak Ediyorsunuz

22.02.2018 07:35

Ayvacık ta Sahilköy Mahallesi nde vatandaşlarla buluşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bir tek kişinin bile ben Büyükşehir den hizmet alamadım dememesi için gece gündüz çalışıyoruz dedi

BURADA DOSTLUK VAR GÖNÜL BAĞI VAR

Başkan Yılmaz, Ayvacık ilçesi Sahilköy Mahallesi Muhtarı Erdal Sarıoğlu nun daveti üzerine gittiği ilçede Sahilköy  Hayatgeriş İlköğretim Okulu nda mahalle sakinleri ile buluştu.

Samsun un her köşesinde muhtarlarla gönül bağı kuran, dostluk içinde hizmet ağını örmeye çalışan bir belediye başkanı olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bugün burada dostluk var, gönül bağı var. Bugün burada hizmet var siyaset yok. Bizim siyaset anlayışımız hizmetten geçiyor. Biz vatandaşımıza hizmet ederek siyaset yapıyoruz. 2014 yılında Sahilköy Mahallemizin yol, alt yapı ve ulaşım sorunları büyüktü.  En önemlisi mahallemizde su yoktu ve su sorunu çözüldü. Sadece Sahilköy Mahallemizin içme suyu için 1 milyon 300 bin TL harcadık. Çok şükür şimdi ne yol ne alt yapı ne de ulaşım sorunu kaldı. Hepsini çözdük. Bir tane bile vatandaşımızın Büyükşehir den hizmet alamadım dememesi için gece gündüz çalışıyoruz. İki senedir Ayvacık ile Sahilköy arasında ve Eynel yolunda çalışma yaptık. Beton yol çalışması yol ayrımına kadar geldi ayrımdan sonrasını da kısa sürede bitireceğiz. Bu yol baraja kadar yapılacak. Hatta ilçemizin alternatif sahil yolu olarak yapacağız. Yaptığımız hizmetlere teşekkür için bizi buraya davet eden muhtarımıza ve siz vatandaşlarımıza asıl ben teşekkür ediyorum. Bize göre siz hizmetlerin en iyisini hak ediyorsunuz. diye konuştu.

HİZMET NEDİR BÜYÜKŞEHİR İLE GÖRDÜK

Sahilköy Mahallesi Muhtarı Erdal Sarıoğlu ise, mahallelerine yapmış oldukları hizmetler için Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibine teşekkür ederek, Hizmet sevdası nedir biz Büyükşehir ile gördük. Önceden yollarımıza asfalt atılıyordu, yama yapılıyordu. Kısa süre sonra yeniden bozuluyordu. Ama şimdi belediyemizin yaptığı beton yollar ömürlük oluyor. Özellikle çektiğimiz su çilesini de Büyükşehir Belediyemiz bitirdi. Allah sizden ve ekibinizden razı olsun dedi.  dedi. Ardından Muhtar Sarıoğlu, Başkan Yılmaz a teşekkür plaketi takdim etti.