Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Her Yatırımın Destekçisiyiz

16.03.2018 07:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzu Türkiye nin göz bebeği haline getirmemiz için ihracatımızı yükseltmemiz gerekiyor dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, POELSAN Plastik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Dağdelen'in ev sahipliğinde sanayici iş adamları ile bir araya geldi.

SAMSUN A YAPILAN HER YATIRIMIN DESTEKÇİSİYİZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yatırımların önünü açarak şehir ekonomisine büyük katkı sağladıklarını belirterek, Vatandaşımızın en önemli ihtiyaçları olan yol, su ve altyapı çalışmalarının yanında sanayici arkadaşlarımızın da yatırımlarını büyüterek kentimiz ekonomisine katkılarını arttırmasını hedefliyoruz. Biz kentimize yapılan her yatırımın yanındayız. Yatırım yapan firmalardan tek isteğimiz var. O da Samsun ekonomisini ayakta tutmak için daha büyük işlere imza atmaları. Açılan fabrikalar için yaptığımız çalışmalar dolaylı yollardan istihdama ve üretime vesile oluyor. Üretim arttıkça yüzümüz güler, refah seviyemiz yükselir. O yüzden çok çalışmalıyız, çok üretmeliyiz dedi.

YERLİ ÜRETİMİN ARTMASI İÇİN BÜYÜK ATILIM

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin ulaşım adına yaptığı en büyük projelerden olan Hafif Raylı Sistem Projesinde yerli imkânların kullanılması için büyük çaba gösterdiklerini de söyleyen Başkan Yılmaz, Tramvaylarımızın birçok parçası yabancı menşeli olduğu için çokça karşılaştığımız yedek parça sıkıntısının da önüne geçmek için çalışmalarımız var. Bu parçaların yerli üretim olması için büyük emek sarf ediyoruz. Gerek SAMULAŞ bünyesinde çalışan mühendislerimiz, gerekse yardım aldığımız sanayi kuruluşlarıyla yedek parçaların yerli üretimini yaparak masraflarımızı en aza indiriyoruz diye konuştu.

İHRACAT ARTARSA HERŞEY GÜZEL OLUR

Samsun’da sanayicilik adına birçok başarı sağlandığını da sözlerine ekleyen Başkan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü; Samsun hızla gelişen bir şehir. Şehircilik olarak da, sanayi olarak da hızla gelişiyor. Daha da hızlı gelişmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle savunma sanayi yatırımlarının Türkiye ye yayıldığı bu dönemde Samsun umuz önemli bir yere sahip. Savunma sanayinin yanında cerrahi aletler üretimi ve otomotiv sektöründeki atılım da gözlerden kaçmıyor. Tüm bunların yanında Samsun umuzu Türkiye nin göz bebeği haline getirmemiz için ihracatımızı da yükseltmemiz gerekiyor. Samsun Lojistik Merkezimizi bunun için hizmetinize sunduk. Yurtdışına gittiğimizde bize sorulan ilk soru Ne ile geçiniyorsunuz? oluyor. İhracat yapıyoruz, üretim yapıyoruz dediğimiz takdirde sınıfı geçiyoruz. Ne yapıp edip ihracatımızı artırmanız gerekiyor. Ömrüm boyunca bunu söyledim. Bundan sonra da söyleyeceğim. 
POELSAN ın ev sahibi olduğu programa Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan ile sanayici ve iş adamları katıldı.Kızılırmak Kuş Cenneti ni Dünya ya Tanıtacaklar

13.03.2018 10:57

Türkiye nin koruma altındaki en büyük doğal miras sulak alanlarından biri olan Samsun Kızılırmak Kuş Cenneti ni, Dünya ya tanıtacak kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu ile gezgin Berk Armağan, Samsun da hayranlarıyla buluştu.

Kuş cennetini dünyaya tanıtacak kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu ile gezgin Berk Armağan, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği nin (SAMKUŞ) düzenlediği, Samsun Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti söyleşisinde takipçileriyle bir araya geldi. Söyleşiye Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Daire Başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.UNESCO Dünya mirası geçici listesine alınan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti,  daimi listeye girmeye hazırlanıyor. Süreç devam ederken, Samsun Büyükşehir Belediyesi, kuş cennetinin uluslararası kamuoyunda tanıtılmasına yönelik projelere hız verdi.  Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi, sulak alanın tanıtımına karton bardaklar üzerine doğal, tarihi ve kültürel mirasları çizip satarak ülkeleri dolaşan gezgin Berk Armağan ve kuşları inceleyip fotoğraflamak için kıtaları dolaşan Emin Yoğurtçuoğlu ile çalışacak. 356 kuş türüne ev sahipliği yapan deltada seçilecek kuş türleri, kanton bardaklara resmedilecek ve yapılacak tanıtımlarda kullanılacak.

Söyleşide Dünya yı çizerek gezmeye başlayan Berk Armağan, 2.5 yıl önce başladığı seyahatlerini, üzerine objeleri çizdiği karton bardakları satarak gerçekleştirdiğini söyledi. Otostopla başladığı seyahatlerini kanton bardakla renklendirdiğini anlatan Armağan, bugüne kadar 20 ülke 43 şehir gezdiğini belirtti. Armağan, Gezilerimde ilgimi çeken ne varsa bunları kanton bardaklara çizdim. Hayvanlar, Kız Kulesi, Özgürlük Anıtı, Medusa Başı, Kaplumbağa Terbiyecisi, Fatih Sultan Mehmet Han ın resmi, Süleymaniye Camii, Boğaz Köprü bunlardan bir kaçı. Amatörce başladığım çizimleri şimdi aldığım eğitimlerle profesyonelce yapıyorum. Gezmediğim zamanlarda ise projeler üretiyorum. Şimdi ise Kızılırmak Kuş Cenneti içi için buradayım. Buradaki kuşları çizerek, bu doğa harikasını Dünya ya tanıtacağım. diye konuştu.

Dünya nın her kıtasını kuşlar için dolaşan kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu ise Kızılırmak Deltası nda yeni görülen Gri Başlı Kız Kuşu nun ilk fotoğrafını kendisinin çektiğini kaydetti. Çok sayıda ülke gezmesine rağmen Samsun un kendisini çok heyecanlandırdığını ifade eden Yoğurtçuoğlu, Samsun, çok sevdiğim şehirlerden birisi. Buraya sık sık geliyorum. Eşsiz bir habitatı var. Türkiye de79 il gezdim ama burası kadar beni heyecanlandırmadı. Gri başlı Kız Kuşu, Afrika kökenli bir tür ve ilk kez Samsun’da görüldü. Burada başarılı ve etkili tanıtım çalışmaları yapmak istiyoruz. Büyükşehir belediyemizin bugüne kadar deltada yaptığı çalışmalar, ileri bir bakış açısını göstermektedir. İnşallah, yapacağımız tanıtımlarla ilgili daha da artıracağız.  şeklinde konuştu.

Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ise  Unesco dünya mirası geçici listesinde yer alan Kızılırmak Deltası sulak alan ve kuş cennetimiz daima listeye girdiğinde, Türkiye nin ilk doğal miras alanına sahip olacağız. Unesco sürecini bu şekilde takip ederken görüşmelerimizi hem Unesco yetkilileri hem de büyükelçilik nezdinde sürdürüyoruz. Görüşmelerde en iyi fotoğrafların çekilmesi ve tanıtımının yapılması gündeme geliyor. Bununla ilgili olarak da Emin Yoğurtçuoğlu ve Berk Armağan, Unesco sürecinde deltamızın tanıtımını yapacaklar. Sadece deltamızda görülen kuş türlerini belirleyip seçerek, el çizimi olarak iki gezginimizin yapacağı tanıtımda kullanacağız. ifadelerini kullandı.
Başkan YILMAZ : Arkalarında 81 Milyonluk Ülke Var

13.03.2018 10:57

Kavak Belediyesi tarafından düzenlenen tirit programına katılan Başkan Yılmaz, Afrin de devam eden harekâta değinerek, Onun arkasında koskoca 81 milyonluk ülke var. Dedi.

ARKALARINDA 81 MİLYONLUK ÜLKE VAR

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa çok sayıda davetli katıldı. Geniş katılımlı tirit programını organize eden Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu yapmış olduğu konuşmada, Sözlerime başlamadan önce Afrin de çok ciddi bir şekilde yaptığımız operasyonlarda şehit olan tüm askerlerimize Allah tan bir kez daha rahmet diliyorum. Bütün yaralılarımıza şifalar diliyorum. Allah kimseyi bayraksız, memleketsiz ve topraksız bırakmasın. Tüm programlarınızı bırakıp İstanbul dan, Bursa dan, Ankara dan, Gebze den ve Samsundan davetimize icabet ettiniz. Aslında bir araya gelmektir bütün gaye. Şuan bu salonda her türlü siyasi görüşten her türlü düşünceden insan var ama mesele yemek yemek değil, mesele bir ve beraber olmak. İşte bizde bu yüzden seviyoruz muhabbet yemeği tiriti. Hep bir olalım birlik olalım bahanemiz ne olursa olsun salonumuzu hınca hınç doldurduğumuz gibi bundan sonrada omuz omuza olalım. Tüm katılımcılara uzaktan ve yakından davetimize icabet eden ve bizleri onurlandıran siz değerli konuklarımız; hepinize içtenlikle ayrı ayrı şükranlarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Allah bu sıcak ve samimi birlik ve beraberliğimizi daim etsin dedi.

Tirit bahanesiyle bir araya geldiklerini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise yaptığı konuşmada, Tirit aslında Kavak ımızı adeta çimento gibi birbirine bağlıyor. Samsun ve tüm ilçelerinde tirit programları yapılıyor ve bu tirit programlarında Kavaklı hemşerilerimiz her zaman bulunuyor. Dolayısıyla bu da aralarında ki bağı kuvvetlendiriyor. Bu yüzden sizleri tebrik ediyorum. Hepinizin evinde içeceğiniz bir tas çorba var ama buraya gelip hemşerilerinizle bir araya geliyorsunuz. Samsun bize emanet, Kavak bize emanet. Ülkemizin her yerinde güzel gelişmeler var. Hatırlayın bundan 3-4 yıl önce bu tür mekânlar yoktu. Kavak’ta bu tür mekânlar dahi gelişimin bir göstergesi. Zeytin Dalı operasyonu kapsamında Afrindeki tüm askerlerimize minnet ve şükranlarımızı iletelim. Gazaları mübarek olsun. Ve tabi Başkomutanımıza bu harekâtın arkasında ki kamuoyu oluşturan tüm kamu kuruluşlarımıza Rabbim güç kuvvet versin. Ama onun arkasında koskoca 81 milyonluk ülke var. Arkasında siz varsınız. Bu yüzden Rabbim sizlerden razı olsun. Sevgi ve saygılarımla geceniz mübarek olsun diye konuştu.

Binin üzerinde davetlinin katıldığı programa; Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, önceki dönem Kavak Belediye Başkanı ve Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, SADEF Genel Başkanı Yıldıray Baş ve yönetimi, SAMFED Genel Başkanı Savaş Otruş ve yönetimi, önceki dönem İstanbul Milletvekili Yusuf Pamuk, AK Parti İlçe Başkanı Osman Atlı ve yönetimi, MHP İlçe Başkanı Cahit Kamber ve yönetimi, CHP İlçe Başkanı Mehmet Tekeli ve yönetimi, SAMKON Bölge Başkanı Köksal Akman, Başkan Yardımcısı Sait Sever ve yönetimi, SAMKON ve SADEF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fikret Kesici, Bursa Yaşar Doğu Derneği Başkanı Dursun Koç ve yönetimi, Esenyurt Kavaklılar Derneği Başkanı Recep Uz, Gebze Samsunlular Dernek Başkan Yardımcıları Necmi Baştaş, Cemalettin Kuzubaş ve yönetimi, Bafra Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Hacıoğlu, SAMUSAD Genel Başkanı Metin Erten, ASTAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kaya Aşçı, KADEF Yönetici ve Dernek Başkanları, KAVKANDER Genel Başkanı Mustafa Tankal, İstanbul, Bursa ve Gebze deki Samsunlular ve Kavaklılar Dernek Başkanları ve yönetimi, Asarcıklılar Dernek Başkanı Bayram Çevrim ve yönetimi, Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Kavak Muhtarlar Derneği Yönetimi ve Muhtarlar, Samsun İli Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ve Muhtarları, Kavak Meslek Yüksek Okulu Müdürü Necati Menek, Kavak Jandarma Komutanı Hüsnü Mete Ergin, kamu yöneticileri, esnaflar, STK Başkanları, sanayici iş adamları, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kurtuluş Yolu nu Gezdiler

13.03.2018 10:56

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun-Amasya arasındaki milli mücadelenin ilk yolculuğunu gerçekleştirdiği güzergâhı yeniden canlandıran Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kurtuluş Yolu Projesi kapsamında tanıtım gezisi düzenledi.

Proje çalışmalarının büyük kısmı tamamlanan güzergâha ilişkin Büyükşehir Belediyesi, tanıtım gezisi düzenledi. Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kırbıyık ve grup üyelerinin katıldığı gezide,  çalışmalar yakından incelendi. Gezide Büyükşehir Belediyesi Tasarım ve Grafik Şube Müdürü Şevki Başyurt, davetlileri kurtuluş yolunda bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirerek, devam eden projelerle ilgili bilgi verdi.Milli kurtuluş mücadelesi için Samsun a ayak basan Atatürk’ün havza üzerinden Amasya’ya geçerken izlediği tarihi güzergâh, gün ışığına çıkarıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin yatırım ve çalışmalarıyla hayat bulan Kurtuluş Yolu, turizm unsuru haline getirildi.

Tanıtım gezisinin kendilerinde büyük bir heyecan uyandırdığını ifade eden davetliler, yaptığı çalışmalardan dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı na teşekkür etti.Başkan YILMAZ: Tüm Polis ve Askerlerimize Selam Olsun

13.03.2018 10:55

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Afrin de Zeytin Dalı Harekatında görevli olan Astsubay Üstçavuş Sercan Büyükkal ın ailesini ziyaret etti.

Afrin de gerçekleşen Zeytin Dalı Harekâtında bir destan yazıldığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sizlere böyle vatansever bir evlat yetiştirdiğiniz için ne kadar teşekkür etsek azdır. Sercan yavrumuz gibi binlerce vatan evladımız Afrin i teröristlere dar etti. Allah nasip ederse en kısa zamanda operasyon sona erecek. Bölge terör unsurlarından arındırılacak. Sercan ile konuşurken gerçekten çok duygulanmıştım. Ülkesi için cansiperane çatışan bir Mehmetçikle konuşmak gerçekten çok etkiledi beni. Zaten kalbimiz de beynimiz de 24 saat onlarla. Telefon ile görüştüğümde de söyledim kendisine gerçekten yastığa başımı koyduğumda bizim aslanlarımız nasıl uyuyorlar, nasıl besleniyorlar diye soruyorum kendi kendime. Türkiye eski Türkiye değil Allah a şükür. Türk Silahlı Kuvvetleri onlara her türlü imkânı sağlıyor. Ama ister istemez düşünüyor insan. Bizim rahat uyuyabilmemiz için kendini feda eden, canını ortaya koyan tüm askerlerimize, polislerimize, güvenlik güçlerimize selam olsun. dedi.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, geçtiğimiz Cuma günü telefonla arayarak görüştüğü Astsubay Üstçavuş Sercan Büyükkal a verdiği sözü yerine getirdi. Telefon görüşmesinde ailesini en kısa zamanda ziyaret edeceğinin sözünü veren Başkan Yılmaz Tekkeköy de ikamet eden Nezahat ve Erdoğan Büyükkal çiftinin misafiri oldu.

Ziyarete Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar da katılırken, Samsunlu komutanın ailesi ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Başkan Yılmaz a ve Togar a ilgi ve alakasından dolayı teşekkür etti.