Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Mavinin ve Yeşilin Güzelliğini Samsun da Yaşayın

19.04.2017 08:16

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun turistik bir şehirde olması gereken tüm özellikleri artık bünyesinde barındırıyor. Yerli yabancı tüm misafirleri mavinin ve yeşilin güzelliğini yaşamak adına şehrimize bekliyoruz dedi.

AVANTAJLARI BÜYÜK BİR KENTİZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tüm Türkiye’de bu yaz turizm sezonundan büyük beklentilerin olduğunu ifade ederek, Bacasız sanayi turizm ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden birisi. Turizm kaynaklarına sahip olan ve bu kaynaklarını tanıtıp kullanabilen şehirler, hem ülkesinde hem de dünyada bir farklılık yaratarak öne çıkma imkânına sahip oluyor. Samsununuz son yıllarda gerçekleştirdiği altyapı yatırımları ve büyük gayretlerle gün yüzüne çıkartılan gizli kalmış doğal ve kültürel hazineleriyle artık bu alanda iddialı bir kent olmayı hak ediyor. Dedi.

Başkan Yılmaz, Samsun un Allah ın lütfettiği şanslı ve avantajlı bir coğrafyada yer aldığını belirterek, Denizimiz var, Havamız var, tadına doyum olmayan doğal güzelliklere sahibiz. Bugün ilçeleriyle birlikte ele aldığınızda size gelen bir misafirinizi 1 hafta 10 gün de gezdirip bitiremeyeceğiniz, keşke biraz daha vaktimiz olsaydı da biraz daha kalabilseydik dedirteceğiniz bir zenginliğimiz var. Kim turizmin hangi farklılığından hoşlanıyorsa hitap edebilecek farklılaşmış bir turizm çeşitliliğimiz var. Denizi, kumu, güneşi mi seviyorsunuz; bu sene 7 noktada dalgalanan ve sayısını çok yakında 2-3 katına çıkartacağımız mavi bayraklı plajlarımız sizi bekliyor. Doğasever birisiyseniz yaylalarımız, ormanlarımız, kanyonlarımız UNESCO geçici miras listesinde yer alan dünya güzeli Kuş Cennetimiz, göllerimiz ve şelalelerimiz sizi bekliyor. Tarihi ve kültürel ögeler mi size cazip geliyor; müzelerimiz, tarih kokan ilçelerimiz, mahallerimiz sizi bekliyor. Spor turizmine mi önem veriyorsunuz; Golf’ten atıcılığa, bowling den bisiklete, kano dan yamaç paraşütüne, buz pateninden kayağa kadar doğa sporlarının hemen hemen hepsine çok rahat ulaşabilirsiniz.  Şeklinde konuştu.

KONAKLAMA VE SAĞLIK TURİZMİ

Samsun da 10 yıl öncesine kadar konaklama tesisleri açısından önemli bir eksikliğin olduğunu da anımsatan Başkan Yılmaz, sözlerini şu şekilde tamamladı; Eğer turizmde bir iddia taşıyorsanız gelen misafirin en iyi ve konforlu şekilde konaklamasını da sağlamanız gerekiyor. Belki bu konu da biraz geciktik ama son yıllarda bu eksikliğimizin giderilmesi adına her türlü fedakârlığı yaparak ve yatırımcının önünü de açarak büyük mesafe kat ettik. Artık bu konuda mahcup olmadan her türlü gelir düzeyinden konuklarımızı ağırlayabilecek konaklama tesislerine sahibiz ve bunun deva mı da olacak. Öte yandan son zamanlarda sağlık turizmi denilen önemli bir turizm dalı da var biliyorsunuz. Samsun sağlık altyapısı olarak da hem Karadeniz in en modern ve gelişmiş şehri hem de bu konuda iddialı bir konumda. Biz bu avantajımızı ve diğer saydığım avantajlarımızı da iyi tanıtabilirsek ki bunu çok önemsiyorum, şehrimizi hak ettiği konuma biraz daha yaklaştırmış olacağızŞehri Nakış Gibi İşleyen Fabrika

19.04.2017 08:08

Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası nı ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kayaların üzerine çıkarak taş kesim çalışmalarını yerinde inceledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kurduğu Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası hem şehrin doğal parke ile dekoratif taş ihtiyacını karşılanıyor, hem de istihdam ve tasarruf sağlıyor.

2007 yılında 20 bin metre kare alan üzerine kurulan ve 150 milyon TL tutarındaki makina parkına sahip tesisi sık sık ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehrimizin her noktasındaki taş ihtiyacı bu fabrikadan sağlanıyor. Kentimizin ihtiyaç duyduğu ihtiyacı dışarıdan satın almayarak büyük bir ekonomik tasarruf sağlıyoruz. Sadece ekonomik açıdan bir katkı değil estetik açıdan da şehrimizin çehresini değiştiriyoruz. Büyük kaya parçaları burada bir sanat eserine dönüştürülüyor dedi.

İŞSİZLİK GÖÇÜNÜ TERSİNE ÇEVİRDİK

Tesiste günlük 60 ton taşın işlenerek kullanıma hazır hale getirildiğini belirten Başkan Yılmaz, istihdama sağladığı katkıya da dikkat çekerek, Fabrikada yöre halkının çoğunlukta olduğu 70 kişi çalışıyor. Buradaki gençlerimize de iş kapısı oldu diyebiliriz. İş bulmak için Samsun dan giden gençlerimizin çoğu bu fabrikayı buraya açtığımızda geri dönüp burada işe başladılar. İşsizlik göçünü tersine çevirdik diyebiliriz ifadelerini kullandı.DÜNYA DA İLK TÜRKİYE DE TEK

18.04.2017 08:34

Türkiye de ilk kez bir yerel yönetimin yatırımıyla faaliyete giren ve Dünya nın deniz dolgusuyla oluşturulan ilk golf sahası olan Samsun Golf Kulübü ne ilgi giderek artıyor.

Türkiye de ilklere imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi nin 15 Temmuz da hizmete açtığı tesis, 9 ayda 250 profesyonel golfçüyü misafir etti. 85 kişinin de ders aldığı kulüpte golf oynayan kişi sayısının kış mevsimine rağmen beklenenin üzerinde gerçekleştiği belirtildi.

TÜRKİYE DE TEK

Türkiye de ilk kez bir yerel yönetim yatırımıyla faaliyete giren Samsun Golf Kulübü, Türkiye standartlarının üzerindeki alt yapısıyla büyük ilgi görüyor. Atakum sahilinde 300 dönüm açık alan üzerinde kurulu 9 çukurlu tesis, uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapabilmek için 18 çukura çıkarılıyor. Saha genişliğini büyüterek 650 dönüme çıkaran Büyükşehir Belediyesi, alt yapı çalışmalarını tamamlama aşamasına getirirken, parkurları da hazırladı. İlave 9 çukurlu parkurun 18 Temmuz 2018 de hizmete gireceği öğrenildi.

KARADENİZ İN İLK MODERN TESİSİ

Türkiye Golf Federasyonu nun (TGF) da büyük önem verip desteklediği Samsun Golf Kulübü, her özelliği ile göz kamaştırıyor. Zorluğu seven  profesyonel golfçüler içinKaradeniz in ilk ve tek modern Links golf sahasına sahip kulüp, 3 bin metrekarelik kapalı alanıyla misafirlerine benzersiz deneyimler sunuyor. USGA standartlarına uygun olarak ünlü golf mimarı Kevın Ramsey in tasarlandığı tesis, modern bir fitness salonunu ve dünya mutfağının bütün lezzetlerinin tadılabileceği restoranı da içinde bulunduruyor.

Samsun Golf Kulübü ile ilgili bilgi veren Golf Direktörü Hamza Sayın, oluşturulan Links saha tipinin Dünya da sadece Britanya bölgesinde bulunduğunu söyledi. Tesisin Türkiye deki diğer golf sahalarından çok farklı ve özellikli olduğunu ifade eden Sayın, Tesisimiz ve sahamızın en önemli özelliği halka açık bir saha olmasıdır. Bunu söylemekte fayda var. Bunun yanında denize yakın, az ağacı bulunan, bol rüzgarlı saha tipine links tipi diyoruz. Yüksek eğimlerin, tepeliklerin ve otların yer aldığı sahalardır. Daha çok Britanya bölgesinde bulunuyor. Tüm bu özellikleri bakımından sahamız, Türkiye standartlarının üzerinde. dedi.

YOĞUN TALEP VAR

Tesisin yeni olmasına ve araya kış mevsiminin girmesine rağmen ilgi ve taleplerin kendilerini memnun ettiğini ifade eden direktör Hamza Sayın, Şu an gidişat çok iyi. Kış sezonu olmasına rağmen büyük talep var. Yaz aylarında daha da yoğunlaşacak. Bu da heyecanımızı artırıyor. 9 ayda profesyonel 250 sporcu gelip golf oynadı. 85 öğrencimize de eğitim veriyoruz. Bu sayı okulların kapanmasıyla daha artacak. Şimdiden müracaat edenlerin sayısı giderek artıyor. Herkesin oynayabilmesi için halka açık bir saha olan sahamızda fiyatlarımız, diğer kulüplere göre çok düşük. Herkes ders alıp oynayabilir. Ekipmanlarımız ücretsizdir. Vatandaşlarımız antrenman toplarını kiralayıp dilediği kadar oynayabilir. Burası Samsun için büyük bir fırsat. Tüm halkımızı kulübümüzü değerlendirmeye ve golf oynamaya davet ediyoruz. Gerek yurt içinden gerekse şehir dışından gelecek misafirlerimiz de rezervasyon yaptırdığı takdirde gelip golf oynayabilir. ifadelerini kullandı.Samsun da Tabele Kirliliğine Son

18.04.2017 08:31

Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan açık alanlarda İlan, reklam ve tanıtım araçlarının yol açtığı görsel kirlilik, güvenlik ve bilgilendirme sorunlarını ortadan kaldırmak için İlan, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; Etkin bir iletişim aracı olan ilan ve reklam araçlarının kent bütününe, kentin görselliği ve estetiğine katkı sağlamak üzere kullanımını düzenlemek, bu işleri yapan gerçek kişilerle, özel ve kamu tüzel kişilerinin uymaları zorunlu esasları belirlemek, tabela ve görsellerin disiplin altına alınması amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Kent Estetik Kurulu nca çalışmalar başlatıldığı ve tamamlandığı kaydedilerek;

Yapılan değişiklikte söz konusu olan,  bütün tabelaların,  levhaların aynı şekilde ve tek tip olması değil, reklam ve tanıtım elemanlarının standartlarının belirlenmesinde işyerinin cephe uzunluğu, tabelanın bina yüzeyinden uzaklığı gibi birçok faktör göz önüne alınarak tasarımların yapılmasını sağlamaktır. Ayrıca bu alanda bulunan ve marka tescili bulunan firmalar logo-simge gibi görsel öğelerini ve renk tasarımlarını Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Estetik Kurulundan izin almak koşuluyla kullanabileceklerdir. Kaldı ki bu kurul, büyükşehir belediyesi görevlileri yanında üniversite, ilçe belediyesi, sivil toplum örgütleri, emniyet gibi birçok kurum ve kuruluşun görevlilerinden oluşan bir kuruldur. Böylece bir ilke daha imza atılarak Samsun Büyükşehir Belediye sınırlarında tabela ve levha kirliliğinin önüne geçilerek diğer kentler için bir örnek oluşturulacaktır. Denildi.Büyükşehir den Görsel Kirlilik Uyarısı

18.04.2017 08:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Temmuz ayında gerçekleştirilecek olan İşitme Engelliler Olimpiyatı nda Samsun un binlerce misafiri ağırlayacağını anımsatarak, Samsunumuzun imajı ve turizmimiz için çevre kirliliği ve estetik olmayan çirkin görüntülerin önlenebilmesi adına hemşerilerimizden hassasiyet bekliyoruz  dedi.

Zennube Albayrak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Temmuz ayında gerçekleşecek İşitme Engelliler Olimpiyatı ile birlikte ivme kazanmasını beklediğimiz Samsun Turizmi ilimiz için önem arz etmektedir. Uluslararası düzeydeki bu önemli özellik nedeniyle birçok yerli ve yabancı konuk İlimizi ziyarete gelecek, kentimizin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Ancak, düzensiz gelişim gösteren başta sıvasız ve boyasız binalar olmak üzere, bahçe ve çevredeki görüntü kirliliğine neden olan malzemeler, balkonlara asılan çamaşırlar, etrafa atılmış çöpler kentimizin tanıtımını olumsuz yönde etkileyecektir. Dedi.

Albayrak, açıklamasında Kızılırmak Deltası ile ilgili ayrı bir parantez de açarak şu görüşlere yer verdi; İlimize bağlı Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs İlçelerimizi kapsayan Kızılırmak Nehri nin oluşturduğu UNESCO Dünya Doğal Kültürel Mirası geçici listesinde olan çok önemli bir sulak alandır. UNESCO daimi listesine dahil edildiğinde Türkiye den koruma altına alınan ilk doğal kültürel miras olacaktır. Bu nedenle, başta ilimizin giriş çıkış bölgeleri olmak üzere özellikle Ondokuz Mayıs Üniversitesi kavşağından Kızılırmak Deltasına kadar olan bölgelerdeki sıvasız, boyasız binaların sıvalı ve boyalı hale getirilmesi, balkonlara çamaşır asılmaması, bahçelerin gelişi güzel değil bir düzen içerisinde kullanılması, görsel kirliliğe neden olan araç, malzeme, çöp vb. atılmaması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini hemşerilerimizden özellikle rica ediyorum.