Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Yeşilçam ın Şişko Nuri si Kent Müzesi nde Yaşatılacak

18.10.2018 08:38

Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi nde yaşamını sürdürürken geçen 18 Ağustos ta hayatını kaybeden Şişko Nuri lakaplı sinema sanatçısı Sıtkı Sezgin in (68) hatırası Kent Müzesi nde yaşatılacak. Müzede Sezgin in eşyaları, fotoğrafları ve plaketlerinin yer aldığı bir bölüm oluşturulacak.
ŞİŞKO NURİ SANAT DÜNYASINDA SEVİLEN BİR SİMAYDIYapılacak çalışma ile ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Gerçekten sanat dünyasında Şişko Nuri olarak sevilen bir simaydı. Tabi Samsunumuz da böyle değerlerin çıkması sanatçı ve tanınmış Samsunu tanıtan bireylerin çıkması bizleri de tabi sevindiriyor.  Şişko Nuri de yakın zaman da kaybettiğimiz bir değerimiz. Onun eşyaları huzur evinin bir köşesinde muhafaza edilmekte. Fakat daha sonra inşallah kent müzesinde yakın zaman da bunları ona bir köşe ayırarak Samsun'un bir değeri olarak onun isminin yaşatılması için bir çalışma başlattık. Tekrar  Sıtkı Sezgin kardeşimizi rahmetle anıyorum Allah mekanını cennet etsin. Türk Sinemasına etki eden büyük katkılar vermiş bir hemşerimizdi.  Bu bakımdan bizde kendisiyle iftihar ettik gene de ediyoruz.  Belediye olarak bu şekilde onun adını yaşatmak adına çalışmayı yapıyoruz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi nde kalan ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos ta hayatını kaybeden Şişko Nuri  lakaplı sanatçı Sıtkı Sezgin in hatırası Kent Müzesi nde yaşatılması için girişim başlatıldı. Yeşilçam da 300 den fazla filmde rol alan Sezgin, için kent müzesinde sanatçılar için ayrılan bölümde yapılacak özel alanda fotoğrafları ve bazı özel eşyaları sergilenecek. Ayrıca Sezgin in fotoğrafları, plaketleri ve eşyaları Büyükşehir Belediyesi Huzurevi nde oluşturulan bir bölümde sergileniyor.Başkan Şahin: Biz İki Devlet Tek Milletiz

18.10.2018 08:36

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Azerbaycan ın Türkiye Büyükelçisi Khazar İbrahim i ağırladı. Azerbaycan ile Türkiye nin iki ayrı devlet tek millet olduğunu belirten Başkan Şahin, Azeri Büyükelçi İbrahim i Samsun da görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Karadeniz de birçok ili ziyaret eden Azerbaycan ın Türkiye Büyükelçisi Khazar İbrahim Samsun a gelerek Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin e konuk oldu. Misafirini kapıda karşılayan Şahin, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Azerbaycan ile Türkiye nin iki ayrı devlet tek millet olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, tarihi-tarımı-ticareti-turizmi-kültürüyle Samsunun Karadenizin göz bebeği ve incisi olduğunu belirterek, bu ziyaret inşallah iki ülke arasındaki ilişkilerde Samsunun daha aktif rol almasına vesile olur. İki ülke tek millet olarak yoğun bir çalışma halinde olmamız gerektiğini biliyoruz. Azerbaycan tabii ki bu manada bizim için vazgeçilmez bir ülke. Bu sürece ne kadar katkı verebilirsek, bizim için o kadar kardır dedi. Misafirperverliği ve sıcak karşılamasından dolayı Şahine teşekkür eden Büyükelçi İbrahim ise, Samsun'un çok güzel bir kent olduğunu belirterek, ikili ilişkilerin daha da artırılması gerektiğine dikkat çekti.  Ziyaret karşılıklı hediye takdiminin ardından sona erdi. Azeri Büyükelçi ziyaretinde Başkan Şahine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Vatansever de eşlik etti.Başkan Şahin den Yusuf Ziya YILMAZ a Raylı Sistem Teşekkürü

18.10.2018 08:33

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Samsun Hafif Raylı sistemin 8.yılı kutlaması kapsamında bu toplu ulaşım sistemini Samsun a kazandıran Samsun milletvekili ve Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi:  Samsun Hafif Raylı sistemi 10 Ekim 2010 tarihinde Gar – Üniversite istasyonları arasında ilk seferine başlamıştı. Bu önemli hizmetin 8.yılına girdik.  Samsun olarak 10 Ekim 2019 tarihinde hafif raylı sistem hattı faaliyete girişinin 8. Yılını kutlamış oluyoruz.  SAMULAŞ A.Ş. nin faaliyete girdiği 8. yıldayız ve Samsun hafif raylı sistem hattımız  bu geçen sürede 136 milyon insanımıza hizmeti vermiştir. Geçen 8 yıl içerisinde Büyükşehir Belediyemiz adına halkımıza toplu taşımacılık hizmeti veren Samulaş hizmet ağını günden güne geliştirerek büyüdü. 2010 yılında 16 km de hizmet veren raylı sistem hattı bugün, yaklaşık 30 km de güvenli ve konforlu toplu ulaşım hizmetine devam ediyor. 2019 yılı içerisinde hizmete alınacak kampüs hattı ile birlikte raylı sistem hattı uzunluğu 35 km’ye ulaşacaktır. Yapılacak yeni çalışma ve programlarlar raylı sistem ağımızı daha da genişleterek böyle çağdaş bir ulaşım aracının Samsun halkına uzun yıllar hizmet vermesini sağlayacağız. Bu devasa hizmeti Samsun halkımıza sunan Samsun Milletvekilimiz ve büyükşehir eski belediye başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ediyorum. Biz de bu anlamlı ve devasa hizmeti genişleterek, geliştirerek devam ettiriyoruz.  Dedi.Başkan Şahin Sıfır Atık Projesini Yakından Takip Ediyor

12.10.2018 07:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin  Sıfır Atık projesi kapsamında 7 aşamalı yol haritasının 5 aşamasını tamamladıklarını ve 6. Aşama olan uygulama safhasına geçtiklerini, belediye binasında çöp kutularını kaldırdıklarını, e uygulamaya geçerek de kâğıt kullanımını büyük oranda azalttıklarını söyledi.

BELEDİYE HİZMET BİNAMIZDA SIFIR ATIK UYGULAMASINA GEÇTİK

Başkan Zihni Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi: Sıfır Atık israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Bizim hedefimiz, Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Samsun bırakmaktır. Sıfır atık Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın saygıdeğer eşi Sayın Emine Erdoğanın başlattığı çok önemli bir çevre projesidir. Bu Proje Çevre ve Şehircilik bakanlığımız tarafından da özenle takip edilmekte ve desteklenmektedir. Ülkemizde ki tüm resmi kurumlar Valililerimiz ile birlikte çalışmalar yürütmektedir.  Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmalara büyük önem veriyoruz. Tüm eğitim çalışmalarına ve toplantılara oluşturduğumuz ekipler gitti. 7 aşamalı yol haritamızın 5 aşaması tamamlandı ve 6.aşama olarak uygulamaya geçtik.

SAMSUN OLARAK ÖRNEK OLACAĞIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarına şöyle devam etti: Biz Yol haritamıza göre ilerledik. Uygulama safhasına geçtik. Bu kapsamda E imza uygulamasını başlattık. Meclis toplantılarımız için meclis gündemi yollanmaktaydı. Artık e mail adreslerine yollayacağız. Bu uygulama ile yılda 200.000 adet A4 kâğıdı kullanımının önüne geçiyoruz. Yemekhanemizde yemek atıkları konusunda da önemli bir uygulama başlattık. Bu uygulama personellerimize iletildi. Gerekli eğitim ve duyurularımızı yaptık. Belediyemizde çöp kutularını kaldırdık. Belediye binamızda atık geri dönüşüm üniteleri kurduk. Sıfır atık projesinin tüm kurumlarımızda uygulanması için valiliğimizde önemli çalışmalar yürütmektedir. Kısacası Sayın Emine Erdoğanın öncülüğünde ki bu proje ile ülkemiz ve insanlarımızın geleceğine önemli kazanımlar bırakılacaktır. Samsun Büyük şehir belediyesi olarak da sıfır atık projesinde öncü olacağız. Örnek olacağız. İnsanlarımıza ve Samsunumuza önemli bir hizmeti kazandırıyoruz. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey ve muhterem eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye, Çevre ve şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kuruma, Sayın valimiz Osman Kaymaka Çevre ve Şehircilikten sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ve milletvekilimiz Sayın Çiğdem Karaaslan Hanımefendi’ye, milletvekillerimize,  Resmi kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, Genel sekreterimiz ve Genel sekreter yardımcılarımıza, meclis üyelerimize, daire başkanlarımız ve personellerimiz ile hemşerilerimize teşekkür ediyorum dedi.
Sahipsiz Sokak Hayvanlarına Ziyaret

12.10.2018 07:30

3. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi için Samsuna gelen katılımcılar, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz ve Güçten Düşmüş Hayvanlar Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti.

Ziyarette kedi ve köpeklerin bakıldığı alanları gezen katılımcılar, Veteriner İşleri Şube Müdürü ve Kongre Koordinatörü Nurhan İşler’den bilgi aldı. Merkezin sahipsiz sokak hayvanları için oluşturulmuş Türkiyenin en modern doğal yaşam alanı olduğunu ifade eden katılımcılar, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sahipsiz can dostlarımızın yaşadıkları sorunları tüm yönleriyle ele almak, kurumların sorumluluklarını netleştirmek, kurumlar arası işbirliği yaparak çözüme katkı sunmak amacıyla düzenlenen 3. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi, İstanbul ve Bursanın ardından Samsun’da ilk kez yapılıyor.

Kongre ile ilgili bilgi veren Veteriner İşleri Şube Müdürü ve Kongre Koordinatörü Nurhan İşler, yıllardır çözüm bekleyen sokak hayvanlarının yaşadığı sorunların çözümüne katkı sağlanmayı hedeflediklerini söyledi. İşler, Büyük şehirlerde kentleşme süreci ile birlikte yaşam alanları daralan sahipsiz sokak hayvanlarının refah ve sağlığı ile çevre sağlığı ve halk sağlığı sorunları giderek büyümektedir. Bu nedenlerle hayvan ve insanın uyumlu bir şekilde yaşayacağı ortamların yaratılması ve gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması her zamankinden daha elzem olmuştur. Kongremizin sokak hayvanlarımızın sağlık sorunlarına için kalıcı çözümler üretilmesi noktasında başarıyla geçeceğine inanıyorum. İfadelerini kullandı.