Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin: Bizler Çözüm İçin Bu Görevdeyiz

30.10.2018 11:08

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin mahalle buluşmaları kapsamında Adalet Mahallesi sakinleriyle bir araya gelerek talepleri dinledi.

Mahallede bulunan ve yapımı yakın zamanda tamamlanan Hz. Ömer Camii nde akşam namazı kıldıktan sonra halkla buluşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin vatandaşların taleplerini dinleyerek sonuca ulaşması adına her türlü çalışmayı yapacaklarını belirtti.

Vatandaşlardan özellikle imar sorunları ile ilgili gelen talepler hakkında bir komisyon kuracaklarını ifade eden Başkan Şahin,  İnşallah bu imar sorununun çözümü için bir çalışma yapacağız. İlkadım Belediye Başkanımız Erdoğan Tok ile bir araya gelerek mahallenizdeki imar sorununun çözüme kavuşması için kafa yoracağız. İçiniz rahat olsun. Bizler çözüm için bu görevdeyiz. Sizlerin yüzünün gülmesi bizlerin mutlu olma sebebidir. Bizim amacımız hoş bir seda bırakmak. Bu yüzden tüm vatandaşlarımızın taleplerini çözüme kavuşturmak için çabalıyoruz dedi.

Adalet Mahallesi halkıyla yapılan toplantıya AK Parti Samsun İl Başkan Yardımcısı Erkan Malkoç, İlkadım İlçe Başkan Yardımcısı Muharrem Soylu, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve çok sayıda mahalleli katıldı.Başkan Şahin: Vatandaşımızı Mağdur Etmeyeceğiz

22.10.2018 10:36

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, otobüs firmalarının şehir içi servislerini kaldırdığını hatırlatarak, Otogara 3 yeni hat konulmuştur. Vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz dedi.

Şehirlerarası otobüs işlemeciliği yapan firmalarının aldığı kararlar doğrultusunda şehir içerisindeki yazıhanelerden şehirlerarası otobüs terminaline vermekte oldukları ücretsiz servis taşımacılığı hizmetini durdurma kararı aldı.

Alınan bu karar üzerine halkın mağduriyet yaşamaması için talimat veren Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı açıklamada, Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş operatörlüğünde hizmet verecek olan üç yeni hat oluşturularak halkımızın otogara ulaşımına alternatif oluşturulmuştur. Bu hatlar; Belediyeevleri, Cumhuriyet Meydanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinden hareket ederek Otogar’a 24 saat kesintisiz hizmet verecek diye konuştu.

Başkan Zihni Şahin şunları söyledi:

Şehrimizde şehirlerarası otobüs işlemeciliği yapan firmalarının almış oldukları karar doğrultusunda hizmet verdikleri yolcuların şehir içerisindeki yazıhanelerden otogara ulaşımları için vermiş oldukları ücretsiz servis taşımacılığı hizmetini durdurma kararı almışlardır. Biz de vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için Samulaş tarafından işletilecek ve yirmi dört saat esasına göre 19 Ekim 2018 Cuma günü saat 13.00ten itibaren hizmet verecek üç yeni hattın devreye alınması kararını aldık. Otogarda son bulacak olan ve T1, T2 T3 kodlarını kullanacak olan hatlarımız Belediyeevleri, Cumhuriyet Meydanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinden hareket ederek tüm şehrin otogara erişimi sağlanmış olacak.

T1 hattı OMÜden, T2 hattı Cumhuriyet Meydanından ve T3 hattı ise Soğuksuda saat başlarında hareket ederek otogardan dönüş yapacak.

T1 OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Acil önünden hareketle, Atatürk Bulvarı- Gençlik Parkı-100. Yıl Bulvarı-Ilıca Kavşağı-2. Bulvar Yolu- Araştırma Hastanesi-otogar güzergahında,

T2 hattı Cumhuriyet Meydanından hareketle, Atatürk Bulvarı - Gençlik Parkı -  100. Yıl Bulvarı -  Mevlana Caddesi - Fevzi Çakmak - İlyasköy - Çatalarmut - otogar güzergahında,

T3 hattı Soğuksu Postanelerden hareketle Belediyeevleri -Piazza – Kılıçdede- 56lar- Lise Caddesi- Atatürk Bulvarı -Cumhuriyet Meydanı - 19 Mayıs Bulvarı - 100. Yıl Bulvarı - Barış Bulvarı - Eğitim ve Araştırma Hastanesi - otogar güzergahında hizmet verecek.

OTOGARA 6 FARKLI OTOBÜS HATTI HİZMET VERİYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. ve özel halk otobüsleri tarafından gün içerisinde şehir içi terminaline 6 ayrı hat toplu taşıma hizmeti veriyor.Başkan Şahin: Yaşar Doğu Bizim Gururumuz

22.10.2018 10:33

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsunlu milli güreşçimiz olimpiyat şampiyonu Yaşar Doğu nun mezarını ziyaret ederek dua etti.

Başkan Şahin, mezarlık ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada Yaşar Doğu isminin kendileri için çok büyük bir anlam taşıdığını ifade ederek, Ankara programımız öncesi Türkiyemizin, milletimizin, Samsunumuz ve Kavak İlçemizin gururu Avrupa, Dünya ve olimpiyat şampiyonumuzun mezarını ziyaret ederek rahmet dua ve şükranla yâd ettim. Onun doğup büyüdüğü toprakların mensubu olmak bizleri de fazlasıyla gururlandırıyor. Biz Samsunlulara ve ülkemize kazandırdığı büyük sportif başarıların gururunun yanında o hem kişiliği ile hem yaşam tarzı ile her zaman gelecek nesiller için örnek olmuş bir insandı. Mekânı cennet olsun. Dedi.Başkan Şahinden Muhtarlara Müjde

22.10.2018 10:28

Muhtarlar günü münasebetiyle düzenlenen programda muhtarlarla ir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsunlu muhtarlara belediyeye ait sosyal tesislerde indirim ve ücretsiz otopark müjdesi verdi.

Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezinde düzenlenen programda muhtarlara seslenen Başkan Şahin önemli mesajlar verdi. Konuşmasına tüm muhtarların Muhtarla Gününü tebrik ederek başlayan Başkan Şahin; Sizler topluma seçilmiş olarak en yakın kişilersiniz. Vatandaşlarımız bir sıkıntısı olduğu zaman ilk sizlere ulaşıyor. Sizlerin aracılığı ile de bize ulaşıyorlar. Bu nedenle işiniz hiç kolay değil biliyorum. Dedi.

MUHTARLARA TESİSLERDE İNDİRİM VE ÜCRETSİZ OTOPARK

Muhtarlar günü münasebetiyle  bir de müjdesi olduğunu dile getiren Başkan Şahin; Muhtarlarımıza bize ait sosyal tesislerde yüzde 15 indirim yapma kararı aldık. Birde otoparklardan ve parkomatlardan da belge vermek suretiyle faydalanma fırsatını da sizlere söz olarak vermiş olayım. Diye konuştu.

SAMSUN’UN POTANSİYELLERİ ÇOK FAZLA

Seçilmişler olarak halkımıza hizmet etmek için var olduklarını katdeden Başkan Şahin;  Yeni yasa ile biliyorsunuz Büyükşehir Belediyesinin yetkileri tüm il sınırını kapsıyor. Yani hizmet alanları çok genişledi. Ama bilin ki hizmet alanlarındaki artışa karşılık gelirlerimiz aynı oranda artış göstermedi. Özellikle kırsal mahallelerimizde başta yol olmak üzere sorunlarımızın olduğunu biliyorum. Ama inanın bizler de imkânlarımız hatta imkânlarımızı da zorlayarak bu ihtiyaçlara cevap vermek için büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Bu hizmetler belirli bir sıra ile gitmek zorunda. Yani planlı ve programlı olmalı. Onun için birbirimize destek olalım, yardımcı olalım. Bu dönemde 180 proje yürütüyoruz ve bu projelerin yaklaşık maliyeti 1 milyar lira. Samsun’un en önemli ihtiyacı yatırım ve istihdam. Samsun’un potansiyelleri çok fazla. Çarşamba, Bafra, Vezirköprü gibi ovalara sahibiz. Gerçekten büyük bit tarım merkeziyiz. Ama tarımda istediğimiz katma değeri oluşturamıyoruz. Tarım gelirlerimizin artması gerekiyor. Bu amaçla biz tarım A.Ş. kurma kararını aldık. Biz belediye olarak bu konuda öncülük ederek Samsun tarımını gerçek anlamda katma değer üreten bir konuma getirmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Şeklinde konuştu.

ENDÜSTRİ BÖLGESİ VE İSTİHDAMA KATKI

Başkan Şahin konuşmasında Tekkeköy İlçesinde oluşturulma kararı alınan Endüstri bölgesi ile de bilgi vererek şunları söyledi; Samsun bir sanayi şehri olma yolunda da büyük bir yol kat ediyor. Belediyelerin en önemli görevlerinden birisi yatırımcının önünü açmak ve istihdama katkı sağlamaktır. Genel Başkan Yardımcımız Sayın Çiğdem Karaaslan Hanımefendi ve Valimiz ile birlikte Ankara’da ilgili bakanlarımızı ziyaret ettik. Tersane alanı ve Gelemenin deniz tarafında kalan tarıma elverişli olmayan alanını OSBye katmak adına bir çalışma yapıldı. Daha sonrada 5 Milletvekilimiz de ilgili bakanımızla görüştüler ve söz konusu yer endüstriyel alan olarak ilan edildi. Böylece 3000 dönümlük alan OSBye dahil edilmiş oldu. Böylece istihdam arayışında da önemli bir yol alındı. Bu yatırımlar devam ettiği sürece Samsun önemli bir sanayi kenti olacaktır ve bizim hedefimiz de budur.

SAMSUNA YATIRIM ÇAĞRISI

İstanbul ve Ankarada Samsunlu İş insanları, bürokratlar ve siyasetçilerle geniş katılımlı programlarda bir araya geldiklerini ve bu buluşmaların çok pozitif bir enerjiyle geçtiğini ifade eden Başkan Şahin; Bu insanların kendilerinin ya da tanıdıklarının, dostlarının Samsunda yatırım yapmak adına çok önemli katkılarının olacağını söyledim.  Yaklaşımları ve arzuları beni gerçekten çok memnun etti. Bu yönde oldukça önemli bir pozitif enerji oluştu. Bunun da sonucunu alacağımızı düşünüyorum dedi.

Başkan Şahin konuşmasını Samsunun tarım ve sanayi dışında sağlık, turizm ve spor alanlarında da altyapısı güçlü ve önemli bir şehir olduğunu dile getirerek ve bu alanlarda örnekler vererek tamamladı.

Konuşmaların ardın Başkan Şahin tarafından muhtarlara plaket verilirken programa katılan Başkan Şahin’in eşi Şükriye Şahin de aynı zamanda Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kadın Kolları Başkanı da olan Atakum Atatepe Mahallesi muhtarı Havva Rendeci ve bayan muhtarlara çiçek verdi.Başkan Şahin: Samsun İçin Seferberlik Halindeyiz

22.10.2018 10:20

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin tarafından başlatılan Samsun dışında yaşayan Samsunlu bürokrat, akademisyen, sanatçı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, siyasetçi, sanayici, iş adamı ve her kesimden insanları buluşturmayı hedefleyen  SEVDAMIZ SAMSUN buluşmalarının ikincisi Ankara’da gerçekleşti.

Birincisi İstanbulda yapılan toplantıların ikincisi olan Ankara buluşmasına büyük ilgi ve katılım oldu.  Başkan Zihni Şahin  Bizim sevdamız Samsun. Her şey Samsun içindir. Samsunumuz için seferberlik başlamıştır. Bu seferberlik yatırım, üretim ve istihdam seferberliğidir. Bu seferberlik Milli mücadelemizin 100.yılı olan 19 Mayıs 2019 seferberliğidir. Bu seferberlik Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023 seferberliğidir. Bu seferberlik bir ve beraber olma, birlikte başarma ve Samsun’un büyük gücünü her yönüyle hayata geçirme, Samsunumuzu daha güzel bir geleceğe ulaştırma, insanlarımızı daha çok mutlu etme seferberliğidir  dedi.

Ankara Meyra Palace otelde gerçekleşen  Sevdamız Samsun buluşmasına Samsunlu üst düzey bürokratlar, iş insanları, yargı mensupları, sanayiciler, Samsunlu dernek, federasyon, konfederasyon başkanları, yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları, generaller, sanatçılar, bilim adamları, belediye başkanları, meclis üyelerinden oluşan 500 den fazla Samsunlu katıldı. Toplantıda Samsun ve 17 ilçesini tanıtan video sunumu büyük beğeni topladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı tüm katılımcılara Samsunspor atkısı hediye etti. Katılımcılar Samsunspor atkıları ile coşku gösterilerinde bulundu. Toplantının açılış konuşmasını Prof. Dr. Orhan Arslan yaptı.

SAMSUNA YATIRIM SEFERBERLİĞİ

Açılış konuşmasından sonra kürsüye gelen Samsun Büyükşehir belediye Başkanı Zihni Şahin herkesi Samsuna yatırım yapmaya davet ederek şunları söyledi:  Samsunumuz büyük potansiyelleri olan bir şehrimizdir. Bu potansiyellerimizi harekete geçirmek için her şeyi yapmaya ve destek vermeye devam edeceğiz. Samsunumuza yatırım ve İnsanımıza iş sağlamak istiyoruz. Bunun için Türkiyenin her yerinde ki Samsunlu hemşerilerimizle buluşmaya devam edecek ve Samsun çağrısı yapacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece insanımızı mutlu edecek ve Samsunumuzu çok daha ileriye taşıyacağız. Biz gönülleri girerek, gönülleri feth ederek hizmet edeceğiz. İlkini İstanbulda ikincisini Ankara’da yaptığımız  Sevdamız Samsun buluşmalarına katılan tüm hemşerilerime ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.  dedi

O GÜN SENDE SAMSUNDA OL

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin toplantıda hemşerileriyle yaptığı sohbet ve değerlendirmede Milli mücadelemizin 100.yılı olan 19 Mayıs 2019 kutlamalarını gündeme getirerek şunları söyledi. Milli mücadelemizin 100.yılını kutlayacağız. Bu kutlamaların tüm Türkiye ve dünyanın gündeminde olmasını arzu ettik. Bunun için valimiz, Genel Başkan yardımcımız Çiğdem Karaaslan, milletvekillerimiz, il başkanımız ile istişareler içerisinde olduk. 100.yıl kutlamalarının Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın himayelerinde gerçekleşmesini arzu ettik.  100.yıl kutlamaları Cumhurbaşkanımız himayelerinde gerçekleşecektir. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beye çok teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyorum. 100.yıl kutlamalarında Samsunumuz Türkiyenin kalbinde olacaktır. Hemşerilerimizle birlikte 100.yılı muhteşem kutlayacağız. Samsunumuz milli mücadele, Atatürk, bağımsızlık, istiklal ve meşale şehri olduğunu bir kez daha ortaya koyacaktır. Bizde tüm Türkiyeye seslenerek  o gün sende Samsunda ol diyeceğiz.

BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ VE 17 İLÇEMİZDE HİZMET SEFERBERLİĞİ İÇİNDEYİZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarını şu şekilde tamamladı:  Samsunumuz 17 ilçemiz ile güçlüdür. Samsunumuz her ferdinin bir ve beraber olması ile güçlüdür. Samsunumuz gurbetteki hemşerilerimizle güçlüdür. Samsunumuz iş insanı, çiftçisi, memuru, işçisi, akademisyeni, üniversitesi, genci, esnafı, bayanları, serbest meslek mensupları, odaları dernekleri, belediyeleri, belediye başkanları ile güçlüdür. Samsunumuz bürokratı, siyasetçisi, çocukları, sanatçıları, basın mensupları, sporcuları ile güçlüdür. Samsunumuz emeklisi, çalışamayanı, öğretmeni, din görevlileri, bilim adamları ile güçlüdür. Biz bu gücün seferberlik halinde potansiyellerimizi harekete geçirmesi için göreve geldiğim günden itibaren birlikte başarmak, birlikte güçlüyüz, ortak akıl ve gönül belediyeciliği diyorum. Samsunumuzda gelişen bu anlayıştan Samsunumuz ve İnsanımız kazançlı çıkacaktır. Bunu daha ileriye taşıyacak, fitne ve fesata fırsat vermeyeceğiz. Kimse Samsundan yüksekte değildir. Hepimiz Samsun için varız. Belediye hizmetleri anlamında ise 17 ilçemizde tüm imkânlarımız ile hizmet seferberliği içerisindeyiz. Göreve geldiğimiz 3 Mayıs 2018 tarihinden itibaren 17 ilçemizde Ulaşım ve alt yapı, çevre ve peyzaj kültür ve turizm, hizmet binaları, sosyal tesisler, eğitim ve spor, içme suyu, kanalizasyon, dere ıslahları, arıtma tesisleri ve yağmur suyu olmak üzere bir kısmı başlamış, bir kısmı yeni ihale edilmiş bir kısmını da bizim ihale edip başlattığımız 180 proje yürütüyoruz. Bu projelerin tutarı 960.406.487 TLdir. 5 ay gibi kısa bir sürede ise 145 km beton yol, 30 km BSK yol , 280 km satıh kaplama yol olmak üzere toplam 455 kilometre yol yaptık.