Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TEMELİ ATILDI, 19 MAYISTA HİZMETE GİRECEK

08.12.2020 10:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin katılımıyla bugün 153 Kent Yönetim Merkezinin temel atma töreni gerçekleşti. 19 Mayıs 2021de tamamlanarak hizmete girecek binanın teknoljik olarak çok nitelikli ve özellikli olacağını belirten Başkan Demir, Samsun, büyükşehir belediyeleri içinde bilgi ve iletişim teknolojilerini en iyi şekilde kullanan bir belediye olacak dedi.

Vatandaş ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki iletişimi sağlayacak, problemlerin kısa sürede çözümü noktasında önemli bir misyon üstlenecek 153 Kent Yönetim Merkezinin temel atma töreni bugün yapıldı. Daire başkanları ve belediye bürokratlarının da yer aldığı temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 19 Mayıs 2021de tamamlanacağını dile getirerek, Buranın yan tarafında da seçim kampanyasında ifade ettiğimiz minibüs terminali yer alacak. Bu 17 ilçede ve merkezdeki ilçelerin mahallelerinden gelecek minibüslerin yer alacağı terminalle entegreli 153 Kent Yönetim Merkezi temel atma törenindeyiz. Öncelikle binamız hayırlı uğurlu olsun. Maliyeti 5 milyon TLnin üzerinde. Teknolojik olarak çok nitelikli ve özellikli bir bina. Merkez içinde kuracağımız yazılım, bilgi teknolojileri, sistemiyle birlikte büyükşehir belediyelerine yepyeni bir ufuk açacak. Yazılımla beraber belediyenin tüm faaliyetlerini, hizmetlerini halkıyla irtibatlandıracak bir merkez olacak dedi.

Belediyenin 4 bin 300 çalışanı, 1 milyon 350 bin insanı olduğunu hatırlatan Başkan Demir, Belediyeler her alanda vatandaşına hizmet üreten kuruluşlardır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonra Anadoluda yerel ve yatay kalkınmayı bundan sonra lokomotif olarak büyükşehir belediyeleri üstlenecekler. 31 Mart’ta görevi devraldıktan sonra Samsun’da altyapıdan üst yapıya, tarımdan turizme, 7den 70e bütün insanlarımızın hayatına dokunacak projeleri hayata geçiriyoruz. Geçmişte yapılan uygulamaların da üzerine ekleyerek geliştiriyoruz. Burası da belediyemizin halkımızla olan irtibatını sağlayan tek merkezdir. Dışı küçük, içi çok büyük. 4 bin 300 çalışanımızın sorumluluk alanlarındaki faaliyetlerini halkımızın hizmetine sunacak ve vatandaşlarımızla irtibatlandıracak bir merkezin temelini atıyoruz ifadelerini kullandı.

Buranın yazılım ve donanımlarının hazır olduğunu dile getiren Başkan Demir, 19 Mayısta hizmete girecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürkün kurtuluşa giden ilk adımını attığı yerin yanında temelini attık. 102. seneyi devresinde binamızı devreye alacağız. Samsun, büyükşehir belediyeleri içinde bilgi ve iletişim teknolojilerini en iyi şekilde kullanan, bünyesindeki 4 bin 300 insanımızın görevlerini ve hizmetlerini de tanımlayan bir belediye olacak. Herkes kendi alanındaki performansını ölçecek dedi.BAŞKAN DEMİR: SAMSUN, TÜRKİYE NİN EN İYİSİ OLACAK

08.12.2020 10:47

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Meyvecilik ve üretim noktasında Samsunu Türkiyenin en iyi şehri yapacağız dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) kaynaklı, Samsun ilinde Sürdürülebilir Tarım Faaliyetleri Yaygınlaştırılması Projesi dahilinde meyve fidanı dikim programı düzenlendi. Canik İlçesi Başkonak Mahallesi’ndeki programa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Seyfi Küçükgöncü, Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlıklar Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Muharrem Özcan, Tarım İl Müdürü İbrahim Sağlam, Canik Belediye Başkan Vekili Yusuf Sancak, AK Parti Canik İlçe Başkanı Mahmut Gençay, Başkonak Mahallesi Muhtarı Davut Şişman ve mahalle sakinleri katıldı.

Programda bir konuşma yapan ve bugünün önemine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Dünyada üretimler çeşit çeşittir. Asıl üretim, gıdadır. Hepsini içine alan meyvecilik, sebzecilik, hayvancılık insanı besleyen üretimdir. Dünyada 7 milyar insan var. Bunları geçindirecek, hayata bağlayacak, yaşatacak üretimi yapmadığınızda insanlık ölür. Üretimlerin anası bu. Burası çok önemli. Türkiye bu konuda kendi kendine yeten ender ülkelerden bir tanesi. Şuanda sanıyorum 20 milyar dolarların üzerine çıktı tarımsal ihracatımız. Bizim ilk 2000 yıllarına baktığınız zaman o günkü Türkiye’nin toplam ihracatı kadar tarımsal alanda ihracat yapıyoruz şuanda. Türkiye böyle mümtaz, yaratanın bizi böyle nimetlerle donattığı, bizi varlık içerisinde imtihan ettiği bir coğrafya dedi.

Samsunu bu noktada Türkiye’nin en iyisi yapacaklarını dile getiren Başkan Mustafa Demir, İstikbalimiz, geleceğimiz, çoluk çocuğumuz ve torunlarımız açısından bu yatırımlar çok önemli diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
Benim ilk milletvekilliği dönemlerimde bir ifadem vardı. Samsun öyle bir şehir ki; burası Türkiyeyi taşır. Potansiyeli bu. Meyvecilik ve üretim noktasında Samsunu Türkiyenin en iyi şehri yapacağız. Bugün de bu açıdan çok önemli. Allahın izniyle birçok noktada Samsun Türkiyeyi taşıyacak. Bizim ilk projelerimizden biri, kırsal altyapının tamamını bitirmekti. Yol, su ve atık su. Asarcıktan Termeye, Yakakentten Vezirköprüye kadar. 946 kırsal mahallemizin tamamının yolları yapıldığında, bütün kılcal damarların ulaşımını problemsiz sağlamış oluyorsunuz. Ondan sonra içme suyu getiriyorsunuz. Suyun olmadığı yerde hayat olmuyor. Sıfır atık konusunda da Türkiyenin en iyi projesini hazırlıyoruz. Bunları niye yapıyoruz. Yatay kalkınmanın gerekleri bunlar.
Meyvecilikte, hayvancılıkta ve ziraatta insanımızın çalışması amacıyla tüm masrafının devlet tarafından karşılandığını da hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Geriye ne kalıyor. Mahalledeki insanımızın çalışması kalıyor. Kim meyvecilik yapmak istiyorsa fidanı bizden. Vezirköprüde 160 bin dekar alan sulanıyor. Şuanda tarımda ve meyvecilikte çok hızlı gelişme var. Orada bir besi OSB kuruyoruz. 1200 dönüm. 16 bin 500 hayvanlık besi OSB kuruyoruz. Üretim alanlarında da çalışacağız. Besicilik yapanlara kaba yem üretimi noktasında da arazi temin edeceğiz. Bütün üretimlerini destekleyeceğiz. Buranın çok güzel lokasyonu var. Bu bölgenin meyve aromasını ben biliyorum. Bu konuda bölgeleri ihya etmek durumundayız ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından bölgeye ceviz, kuşburnu, kiraz, şeftali, kestane fidanları dikildi. Ayrıca proje kapsamında 17 ilçede üreticilere 37 bin 800 adet fidan dağıtılarak toprakla buluşturuldu.KARADENİZİN EN BÜYÜK BİNİCİLİK TESİSİ YENİLENECEK

08.12.2020 10:45

Karadeniz Bölgesinin en büyük binicilik tesisi olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Atlı Binicilik Spor Tesisi yenilenecek. Tesis hakkında bilgi alarak incelemelerde bulunan Başkan Mustafa Demir, tesisin büyütülerek daha işlevsel hale getirilmesi talimatı verdi.

Türk insanının genetiğinde saklı at sevgisi ve tutkusunu gidermek, 7den 70e herkesin ata binme heyecanını yaşamasını sağlamak ve günün stresinden, yorgunluğundan arındırmak için kurulan Büyükşehir Belediyesi Atlı Binicilik Spor Tesisi, bakım onarımdan geçirilecek. 11 yıl önce Atakum ilçesi Büyükoyumca Mahallesi’ndeki 50 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen tesiste bugüne kadar yüzlerce binici yetiştirildi. İngiliz, Arap, İran, Amerikan, Avusturya, Belçika ve Hollanda cinsi 20 atla eğitim verilen tesis, çevre illerden de büyük ilgi görüyor.

BAŞKAN DEMİR İNCELEMEDE BULUNDU

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, atlı binicilik tesislerini ziyaret ederek incelemede bulundu. Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı mimarlarının da hazır bulunduğu ziyarette Başkan Mustafa Demir, atların barındığı padok alanlarını, eğitim parkurlarını ve restoranda incelemeler yaptı. Tesisin bakım onarımdan geçirileceğini ifade eden Başkan Demir, halkın daha aktif ve verimli kullanabilmesi için gereken tüm çalışmaların yapılmasını istedi. Başkan Demir, eğitim alanlarının büyütülmesi, atların barındığı padok alanlarının genişletilmesi, at sayısının artırılması ve modern bir restoran yapılmasının da talimatını verdi.

EĞİTİMLER VERİLİYOR
650 metrekarelik tribünün, 450 metrekarelik restoran ile çocuk oyun alanlarına da yer verilen tesiste atlar için uluslararası standartlarda kapalı manej, ısınma maneji, lonj maneji, müsabaka maneji bulunuyor. Branşında uzman eğitmen tarafından dresaj, engel atlama, atlı dayanıklılık eğitimleri verilirken, arazi turları, tesis dışı uzun doğa gezisi, hobi amaçlı yetişkin gezintileri, 3-10 yaş çocuklar için hobi amaçlı Midilli gezintileri düzenleniyor.KIRGIZİSTAN TAN BAŞKAN DEMİR E TEŞEKKÜR

08.12.2020 10:43

Koronavirüse karşı insani yardım çağrısı yapan Kırgızistanın imdadına kardeş şehir Samsun yetişti. Başkent Bişkeke gönderilen 180 bin maske ve sağlık malzemesi bölgeye ulaştı.

Koronavirüs salgıyla mücadele eden Kırgızistanın maske talep etmesi üzerine harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, bir ilki gerçekleştirdi. Samsun ile Bişkek arasındaki kardeş şehir uygulamalarında Başkan Mustafa Demirin talimatı ve vatandaşların katkısıyla hazırlanan 180 bin adet maske ile çeşitli sağlık malzemelerini bölgeye gönderdi. 16 Ekimde yola çıkan Türk Kızılayı, Samsun Büyükşehir Belediyesinin sağlık kolilerini Kırgızistanın başkenti Bişkeke ulaştırarak Kırgız Kızılayına teslim etti. Bişkek Hükümet Ofisine getirilen yardım ürünlerinin vatandaşlara en kısa sürede dağıtılacağı belirtildi.

SAMSUNA MÜTEŞEKKİRİZ
Ulaşan yardımlarla ilgili Kırgız basınına konuşan hükümet yetkilisi Aijan Chynybaeva, Zor günlerimizde yanımızda olan ve bize umut veren kardeş belediyemiz Samsun Büyükşehir Belediyesine müteşekkiriz. Başta Sayın Başkan Mustafa Demir olmak üzere Samsun halkına minnettarız dedi.

MEKTUPLU TEŞEKKÜR
Bişkek Belediye Başkan Vekili Balbak Tulobaev ise Başkan Mustafa Demir’e mektupla teşekkür etti. Tulobaev mektubunda Sayın Mustafa Demir. Bişkek Belediyesi, başkent sakinleri ve kendi adıma Samsun Büyükşehir Belediyesine içten teşekkürlerimi iletiyorum. Covid-19 pandemisi ile mücadelede insani yardım ve anlayış, derin inancımızdır. Zor zamanlarda yardımlaşmak şehirlerimiz arasında kardeş ilişkilerinin gelişimine daha fazla ivme kazandıracaktır. Büyükşehir Belediyesi, en yüksek özen ve dileğin güvencesini verdi. İçtenlikle sağlık ve başarılar diliyorum ifadelerini kullandı.

KARDEŞİMİZİN YANINDAYIZ
Yardımların ulaşmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, Kırgızistanın başkenti Bişkek, 2013 yılından beri kardeş şehrimizdir. Bu zor dönemde yanlarında olmayı arzu ettik. Halkımızın ve belediyemizin katkısı ile oluşturduğumuz tıbbi malzemeleri Türk Kızılayı ile Bişkeke ulaştırdık. İhtiyaç hasıl olduğunda yanlarında olmaya devam edeceğiz. Pandemiye yakalanan Kırgız kardeşlerimize Allahtan şifa, vefat edenlerin yakınlarına da baş sağlığı diliyorum. Kırgızistan halkının geleceğe sağlık ve sıhhatle birlik ve beraberlik içinde emin adımlarla yürümesini temenni ediyorum. Yardımlarımızı ulaştıran Türk Kızılayımıza da teşekkür ediyorum.  Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden ve yardımda büyük emeği bulunan Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Dr. Habib Demirele Allahtan rahmet, yakınlarına tekrar sabırlar diliyorum diye konuştu.BAŞKAN DEMİR, ÇAY TV CANLI YAYININA KATILDI

27.11.2020 08:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çay TV canlı yayınında Hasan Yavuz Bakırın gündeme dair sorularını cevapladı.

Çay TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Yavuz Bakırın hazırlayıp sunduğu Perspektif programının bugünkü canlı yayın konuğu Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir oldu. Yaklaşık 1.5 saat süren canlı yayında kentte devam eden projeler ve yapılacak yatırımlarla ilgili çalışmaları anlatan Başkan Demir, kırsal altyapıdan, kentsel dönüşüme, katlı otopark projelerinden Gülsan Sanayi Sitesinin dönüşümüne kadar birçok konuya değindi. Genel Yayın Yönetmeni Hasan Yavuz Bakır’ın tüm sorularına içtenlikle yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2 yıla yakın süren başkanlık koltuğundaki çalışmaları tek tek anlattı.

Vizyoner bir bakış açısıyla Samsunun geleceğini inşa ettiklerini ifade eden Başkan Mustafa Demir, sanayi alanları, turizm altyapısı gibi çalışmalarla kentin cazibe merkezine dönüşeceğini dile getirdi. Temelleri atılan ve atılacak olan projelerle Samsunun bambaşka bir kimliğe bürüneceğini ve bunun için gece-gündüz çalıştıklarını anlatan Başkan Demir, seçim döneminde söz verilenlerin tamamının da hayata geçirileceğini söyledi.