Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Hacca Gitse Bu Kadar Sevap Alamazdı

16.11.2017 14:12

Türkiye nin verimli tarım ovalarından Bafra, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin yatırımlarıyla hızla değişiyor. Alt yapı yatırımlarıyla ilçenin köylerindeki asırlık sorunlar çözülürken, halkın yaşam konforu ise giderek artıyor.

Tarım ilçesi Bafra da da büyük yatırım gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, hizmetlerine devam ediyor. Köylerin kronik sorunlarını çözmek için seferber olan Fen İşleri ve SASKİ ekipleri, birçok mahalleyi çamur ve toz topraktan kurtararak rahata kavuşturdu. Köprü olmaması nedeniyle 100 yıldır ıslıkla haberleşen Kızılırmak ın iki yakasındaki Kalaycılı ve Türbe köyü sakinlerini hizmete açtığı köprü ile birleştiren Büyükşehir Belediyesi, tarihi bir yatırıma imza attı.Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatıyla ilçelerde başlatılan alt yapı yatırımlarında 2.5 yıl geride kaldı. Cumhuriyet tarihi boyunca çözülemeyen kanalizasyon, içme suyu ve yol sorunlarına neşter vuran Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanlığı ile SASKİ Genel Müdürlüğü, kısa sürede 17 ilçede çok sayıda köyün sorununu çözdü.

HACCA GİTSE BU KADAR SEVAP ALAMAZDI

260 metre uzunluğundaki 7.5 milyon TL maliyetli köprünün çok hayırlı bir hizmet olduğunu ifade eden Kalaycılı Muhtarı Behzat Pilciloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür etti. Daha önce karşı köye gitmek için 44 km yol kat etmek zorunda kaldıklarını hatırlatan Pilcioğlu, Köprü olmadan önce hale, şehre gidişlerimiz çok sıkıntılıydı. Şimdi bu köprüyü kullanıyoruz. Köprü yapıldığında insanlarımız çok mutlu oldu.  Sağ olsun başkanımız bu hizmeti bizlere kazandırdı. Bir insan hacca gitse bu kadar sevap almaz. Trafiği rahat. Köyüne 5 dakikada gidip geliyorsun. Köprünün başından itibaren 7 km de satih kaplama yol yapıldı. Bundan dolayı Yusuf Ziya Yılmaz başkanımıza minnettarız. dedi.

GECE YARISI BİLE ÇALIŞIYORLAR

Büyükşehir Belediyesi çalışma prensibinden memnun kaldıklarını dile getiren Göltepe Mahalle Muhtarı Hasan Arslan, Su sorunumuz olduğunda veya boru patladığında SASKİ yi arıyoruz. Hemen gelip yapıyorlar. Dün gece yol çalışması yapıyorlardı. Şube müdürlüğünü aradım. Gelip yamamızı da yaptılar. Şimdi de grup yolumuzun yapılmasını bekliyoruz. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın çalışmalarını beğeniyoruz. Çok çalışkan bir insan. Bütün ilçeler şantiye gibi. Onun gibi kimse çalışmıyor. Samsunu değiştirdi. Şimdi de ilçelerin sorunlarını çözüyor. Allah razı olsun. şeklinde konuştu.

HER ZAMAN YANINDAYIZ

Keliklen Muhtarı Galip Erol ise Köyümüzün yolu yamandı. İlerleyen zamanlarda daha iyi yapılacaktır. Başkanımızı canla başla destekliyoruz. Kendisini olsun, personelini olsun memnuniyetle takip ediyoruz. Yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Kendisine rahat ulaşıyoruz. Samsun u değiştirdi. Çok güzel. Her zaman yanındayız. ifadelerini kullandı.Samsun Müzesi İnşaatı Yükseliyor

16.11.2017 14:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatını inceledi.

İlkadım Atletizm Stadyumu nun yanında yapımı hızla devam eden Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatında incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Burada büyük bir çalışma var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa hayata geçireceğimiz proje Samsun tarihine ışık tutacak eserlerin sergileneceği modern bir müze olacak. Müze çalışmaları bittiğinde sergi alanları, hediyelik eşya satış yerleri, yeme-içme alanları, toplantı ve eğitim salonları ziyaretçilerin kullanımına hazır olacak. Bu çalışmalarımızın sonlanacağı tarih olarak 2019 yılını belirledik. İnşallah bir sıkıntı, aksaklık olmadan çalışmaları tamamlayacağız. Böylelikle Samsun umuza modern bir müze kazandıracağız dedi.

SAMSUN MÜZESİ İNŞAATI YÜKSELİYOR

SADECE MÜZE DEĞİL DEV BİR SOSYAL TESİS OLACAK

Başkan Yılmaz mevcut müzenin kapalı olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü de dile getirerek, Bir an evvel buradaki çalışmaları tamamlamak için çalışıyoruz. Çalışmalar biter bitmez eski müzedeki eserleri burada sergilemeye başlayacağız. Mekân darlığı ve şartları nedeniyle eski müzede sergilenme imkânı bulamadığımız bir çok eseri de yeni müzemizde gün ışığına çıkartma ver sergileme şansını bulacağız. Yaptığımız yeni müzeye gelen eminim bir kez daha gelecektir. Burası müzeden ziyade bir sosyal alan olacak. Şimdiden hayırlı olsun diyerek açıklamalarını sonlandırdı.Bafra, Hizmette Altın Çağını Yaşıyor

16.11.2017 14:08

Bafra ilçesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin alt ve üst yapı yatırımlarıyla günden güne gelişiyor. Büyükşehir Belediyesi hizmet ve proje çalışmalarını değerlendiren Bafra Mahalle Muhtarları Sosyal ve Dayanışma Derneği Başkanı Sait Karagöl, Büyükşehir Belediyesi Yasası olmasaydı bu yapılan hizmetleri rüyamızda bile göremezdik. Dedi.

Alt yapı hizmetlerinin hızla sürdüğü ilçede Büyükşehir Belediyesi, üst yapıya yönelik proje çalışmalara da ağırlık veriyor. Bafra yı tıkayan otogar sorunu, ilçe merkezinden çıkarılarak eski Çetinkaya belediyesinin bulunduğu alanda modern otogar inşa edilecek. İlçeye yeni bir sebze ve meyve hali kazandırılacak. Ayrıca ilçe turizmine ve ekonomisine katkı yapacak 50 milyon TL bütçeli Sedde Projesi nde ise çalışmalar sürüyor. Proje bittiğinde Bafra, Karadeniz in önemli cazibe merkezlerinden birisi haline gelecek.Şehrin en büyük ilçesi olan Bafra’da köylerin 50 yıldır yılan hikâyesine dönerek kronikleşen yol, su ve kanalizasyon problemlerini çözmeye devam eden Büyükşehir Belediyesi, üst yapı projeleriyle de ilçeyi değiştiriyor. SASKİ Genel Müdürlüğü düzenli içme suyu tesis ve şebeke bağlama çalışmalarını sürdürürken, Fen İşleri Daire Başkanlığı ise kış şartları ağırlaşmadan yapımı süren mahalle yollarını bitirmeye gayret ediyor.

BÖYLE HİZMETİ GÖRMEMİŞTİK

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ilçedeki yatırım, hizmet ve proje çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bafra Mahalle Muhtarları Sosyal ve Dyanışma Derneği Başkanı ve Altınay Mahallesi Muhtarı Sait Karagöl, kısa sürede büyük yatırımlar yapıldığı bilgisini verdi. 50 yıldır çözülemeyen sorunların çözülüp, yapılamayan hizmetlerin hayata geçtiğini ifade eden Karagöl, böyle bir hizmeti daha önce hiç görmediklerini vurguladı.

Bafra da 30 yıldır muhtarlık yaptığının altını çizen dernek başkanı Sait Karagöl, Özel idare döneminde özellikle içme suyu konusunda çalışmalarımız, mücadelemiz oldu. O dönemde Bafra ya yılda 20-30 milyon TL ödenek ayrılıyordu. Nebiyan içme suyu projesine korkunç para harcandı, gidin bakın sistem düzenli çalışmıyor. Kalıcı bir grup yolu bile yapılamadı. Doğanca, Sürmeli, Darboğaz gibi kısmen yapılan birkaç tane yol yapıldı ama alt yapısı döşenmediği için kısa bir süre yine bozuldu. Doğanca yolu için 25 yıl uğraştım ama başaramadım.  Senelerce tozun toprağı içinde yaşadık. Bir de buralar sebze meyve yetiştiren köylerdi. Ne yaptıysak, kime derdimizi anlattıysak sorunlarımızı çözdüremedik. Bunlar ilçemizin kanayan yaralarıydı. Bir tanesi çıkıp şu yolu yaptık veya şu köyün şebeke sistemi kusursuz çalışıyor desin. Bir örnek bile bulamazsınız. dedi.

KUŞ CENNETİ KURTARILDI

Doğal miras Kızılırmak Kuş Cenneti ni Büyükşehir Belediyesi’nin kurtardığına dikkat çeken Karagöl, Buranın yoluyla ilgili 25 yıl mücadele verdim. 400 milyara yakın para harcadım. Tüm siyasilere, yerel yönetimlere söz edip yardım istedim ama yolu yaptıramadım. Büyükşehir yasası çıkınca durumu ve önemini Yusuf Ziya Yılmaz başkanıma anlattım. Çalışma başladı ama bu kez de bazı çevreciler, Doğayı bozuyorsunuz iftirasıyla karşı geldi. Onları 3-4 defa Fransa daki Camargue Deltası Flamingo İstasyonu na götürdüm. Adamlar asfaltlarını 50 yıl önce yapmışlar. Yusuf Başkan, Allah ömrünü uzun eylesin, 19 Mayıs ’tan Bafra ya kadar yolu yaptı. Çok harika oldu. Karşı çıkan çevreciler ise şimdi bu yolu kullanıyor. Diye konuştu.

ALTIN ÇAĞIMIZI YAŞIYORUZ

Büyükşehir hizmetleri gelince ilçede 50 yıldır yapılamayan işlerin yapıldığını dile getiren Karagöl, Yol, içme suyu, kanalizasyon, köprü yatırımlarında Bafra, altın çağını yaşıyor. Çok güzel ve kaliteli hizmetler veriliyor. Bafra böyle bir hizmeti daha önce hiç görmedi. Kalıcı çözüm adına da alt yapı yatırımları uzun ömürlü yapılıyor. Büyükşehir iş başına gelince birçok köy grup yollarımız yapıldı. Sorunlar çözüldü. Müteahhitlerden dolayı yarım kalan inşaatlar var. Olmayan yollar yapıldı. 2.5 yılda ilçe rahatladı. Yapılamayanlar ise 2018 yılı programına alındı. Önümüzdeki sene yapılıp tamamlanacak. Büyükşehir yasası olmasıydı, 2.5 yılda yapılan yatırımları görmeye ömrümüz yetmezdi. Bu hizmetleri rüyamızda bile göremezdik. Derneğimizin yerini bile Büyükşehir Belediyesi alıp bize tahsis etti. Allah kendisinden razı olsun. Çok memnunuz. ifadelerini kullandı.Antikacı Cemil Benice Başkan YILMAZ ı Şaşırttı

16.11.2017 14:05

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz dün Asarcık da yaptığı ziyaretlerin ardından Ak Parti ilçe Başkanı Hami Karakaş'ın önerisi üzerine Cemil Benice ye ait antika dükkânını ziyaret etti.
Asarcık da bir antika dükkânının olmasından dolayı yaşadığı şaşkınlığı sosyal medya hesabından paylaşan Başkan Yılmaz, Asarcık da antikacı mı olur demeyin. Asarcıklı Cemil Benice 37 yıldır edindiği antikaları dükkânında sergiliyor. Artık dükkâna ve depolara sığmayan antikalar için bizden Samsun'da yer talebinde bulundu. Allah izin verirse bu antikaların Samsun da sergilenmesini sağlayacağız. Burası resmen tarih kokuyor. Cemil Beyi bu uğraşı için tebrik ediyorum  dedi.Tarih ve Turizm Alanı Olacak

16.11.2017 14:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Saathane Meydanı Projesi kapsamında bulunan Osmanlı mimarisinin ender örneklerinden tarihi taşhan, orijinal görünümüne kavuşturuluyor. Arkeolojik kazılarda temelleri bulunan eserin kesilen dilimi tekrar örülüyor.

Yakın bir tarihe kadar varlığı pek bilinmeyen Canikli Ali Paşa sülalesinden Hazinedârzâde Süleyman Paşa nın yaptırdığı nadide eser taşhan, çevresine yapışmış işyerlerinin yıkılmasıyla özgürlüğüne kavuşturulmuştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kültür projeleri ile yeniden gün yüzüne çıkarılan tarihi taşhanın biçimsiz geometrisinden yola çıkaran Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, çevresinde kazı çalışması yaptırmıştı. Gerçekleştirilen küçük çaplı kazıda eserin kesilen dilimi bulunmuştu. Yol yapılmak için kesildiği anlaşılan hanın kesilen dilimi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa ediyor. Restorasyonu gelecek yıl tamamlanacak tarihi taşhanın, temeli ise 4 metre çapında güçlendirildi.Osmanlı zamanında Samsun'un en eski ve önemli ticaret ve yaşam merkezlerinden biri olup, şehrin ilk hatıralarının yaşandığı Saathane Meydanı tüm ihtişamı ile yeniden gün yüzüne çıkartılıyor. Köklü bir geçmişe sahip kentin tarihine ışık tutan eski yapılardan Ahi Ali Paşa Vakfı na ait taşhan, saat kulesi, cami, medrese ve hamam kent tarihine ışık tutacak.

Restorasyon ve rekreasyon çalışmasının ardından eski orijinal görünümü ve ihtişamına yeniden kavuşacak tarihi han, kentin tarih ve kültür turizminin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak. Samsun un saklı tarihi ve geçmişine ilişkin hatıraları, meydan projesinin tamamlanmasıyla halkla buluşturulacak. Taşhan ile medrese, farklı kültür ve turistik konsepti ile topluma hizmet verecek.

TARİH VE TURİZM ALANI OLACAK

Restorasyon ve yeni peyzajla birlikte proje bittiğinde Saathane Meydanı nın buram buram tarih kokacağını dile getiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Saathane Meydanı, önemli bir dönüşüm, kültür, tarihle bütünleşme, modernizasyon projesidir. Samsun un vizyon projelerinden birisidir. Bu sebeple büyük önem veriyoruz. Burayı kentimize yakışan, şehrimizi temsil edebilecek bir tarih ve turizm alanı haline getiriyoruz. Tarihi dokuyu, kamu yararı da göz önünde bulundurarak Samsun'a kazandırıyoruz. Burası herkesin gurur duyacağı, hepimizin yüz akı olan, şehrin gülen yüzü olacak bir yer haline gelecek. ifadelerini kullandı.