Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Bu Mutfak Zenginliği Başka Yerde Yok

22.05.2017 06:36

Samsun un yöresel otlarını ve ot yemeklerini tanıtmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Samsun Turizmciler Derneği ve Samsun Turizm Altyapı Birliği ile ortaklaşa 3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali düzenlendi.
Festivalde bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Bu festivalin organizasyonunu gerçekleştiren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Katılımın yoğun olduğunu görüyoruz. Sadece Samsun değil, komşu illerden de gelenler var. Sadece ot yemekleri değil, başka maharetler de burada var. Bir şehrin mutfağını bu kadar güzel tanıtan bu güne kadar hiç bir etkinliğimiz olmamıştı. Bu kadar güzel mutfak zenginliğini başka yerde görmedim. Böyle bir organizasyonun şehrimde yapılması beni memnun etti. Bize düşen ne varsa elimizden geleni yaparız dedi.Festival, Bafra ilçesinin Sürmeli Mahallesi nde ot toplama yarışmasıyla başladı. Kadınların Samsun yöresinde yetişen otlardan yaptıkları yemekler, Sevgi Gölü nde düzenlenen etkinlikte sergilendi. Festivalde yöresel ot toplama yarışmasında ve yöresel ot yemeklerinde dereceye giren yarışmacılara çeşitli ödüller verildi. Birbirinden güzel lezzetlerin yer aldığı festivalde dereceye giren yemekler usta aşçıların yer aldığı jüri ile belirlendi. Açılışın ardından protokol üyeleri stantları gezdi. Festivale, Kosova Türk Milletvekili Muferra Şinik de katıldı. Şinik Bosna ve Türkiye nin hem lezzet hem de kültür bakımından birbirine yakın olduğunu söyledi.

19 Mayıs ile festivalin bir arada olmasının mutluluk verici olduğunu belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Bugün ot festivalinde özellikle 19 Mayıs ile bir arada olması bizler için ayrı bir mutluluk oldu. Toprağın içinden bize bahşettiği o ürünleri burada bir arada görmek bizleri mutlu etti. Bunlar aynı zamanda bizim kültürümüzün devamı açısından da çok önemlidir. İnşallah Samsun un bu tür yöresel yemekleri üzerinde de güzel bir çalışmalara imza atarız. Samsun bana göre bu festivale ev sahipliği yapmakla önemli bir iş başarıyor. Festivalin katılımı sadece Samsun ile sınırlı değil, şehir dışından da çok fazla katılım var diye konuştu.

Yöre mutfağının canlandırılması gerektiğini vurgulayan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Bizim her ilçemizin neredeyse her köyümüzün mutfağı değişiyor. Onun için yurt dışından ve yurt içinden gelen misafirlere Türkiye nin değişik yörelerinde tadabilecekleri yemekleri sunmak yerine; sadece Samsun da tadabileceği yemeklerle misafir etmemiz gerekiyor. Geriye o kalıyor. Misafirlerimiz buradan gittiklerinde akıllarında kalacak olan yöresel lezzetler olacaktır  ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 2 gün boyunca Bafra ilçesi Sürmeli Mahallesi ve Yörükler Mahallelerinde en fazla ot toplayanlara ve bugün de ot yemeklerinde en güzel yemeği yapanlara ödülleri verildi. Ot yemeklerinde; Isırganlı Bisküvi ile Şadiye Keskin birinci, kıranlı yaprak dolma ile Ayten Ertekin ikinci ve ısırganlı içli köfte ile Fatma Öter üçüncü oldu. Mansiyon ödülünü de pancar kavurması ile Kadriye Dirlik kazandı.

Festival açılışına ayrıca; Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Dilek Genç ve çok sayıda vatandaş katıldı.1919 Metrelik Bayrak Yürüyüşü

22.05.2017 06:32

Samsun da 19 Mayıs Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nın 98 inci yıl kutlamaları kapsamında,  Bayrak Yürüyüşü  yapıldı.
Yürüyüş sonrasında hazırlanan platformda kısa bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  Samsun da bugün hava muhalefeti nedeniyle bazı programlarımız iptal oldu. Gerçekleştirilemeyen programlar yarın gerçekleşecek. Ben Bayrak Yürüyüşünüzden dolayı herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 19 Mayıs Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Bazı hainler istedikleri kadar plan yapsın ya da ne yaparsa yapsın Türkiye Cumhuriyeti ni kimse bölemeyecektir dedi.Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün organize ettiği sahil yolundaki yürüyüşte 1919 metrelik Türk bayrağı açıldı. Atakum ilçesinde bulunan Çobanlı İskelesi nden başlayan yürüyüş sahil boyunca devam ederek Atakum Gençlik Merkezinde son buldu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin de yürüyüşe katılımın büyük olmasından dolayı vatandaşlara teşekkür etti.

Yürüyüşe ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikler daha sonrasında halk oyunları ve havai fişek gösterileriyle son buldu.
Atatürk ü Temsil Eden Bayrak Karaya Çıktı

22.05.2017 06:25

Samsun da dün hava muhalefeti dolayısıyla ertelenen bayrak teslim töreni bugün gerçekleşti.
Vali İbrahim Şahin törende yaptığı konuşmada,  Atatürk ün Samsun a çıkarak büyük Türk milletini şaha kaldırışının 98. yıldönümünü kutluyoruz. Kanını şehitlerimizin kanından alan, bağımsızlığımızı sembolü ay yıldızlı bayrağımızı denizci subaylarımız Türk gençliğine emanet etti. Ülkenin içinde bulunduğu durumun biz yazgı olmadığını düşünen ve milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan Mustafa Kemal ve Arkadaşları Samsun dan kutlu bir mücadele başlatarak, bütün ülkeye yayılmasını sağlamıştır. Her yıl coşkuyla kutladığımız bu bayram, ülkemizin bütünlüğü ve milletimizin birliği noktasında gençlerimizin azmine ve kararına işaret eder dedi.Samsun da 19 Mayıs kutlamaları, dün yaşanan hava muhalefeti yüzünden bugüne ertelenmişti. Kutlamalar ilk olarak Atatürk ve silah arkadaşlarını temsil eden bayrağın karaya çıkartılmasıyla başladı. Deniz subayları, 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele yi başlatmak üzere karaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının karaya çıkışını canlandırdı. Askerlerin ellerinde karaya çıkarılan Türk bayrağı, izci kıyafetli öğrenciler arasında değişimin yapılmasından sonra Samsun Valiliği tören alanına götürüldü.

Törene, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenler daha sonrasında Samsun Valiliği önünde hazırlanan alanda yapılan etkinliklerle devam etti.Kültürel Mirasımız Müzeler ve Gençlik Paneli

18.05.2017 08:18

Kültürel Mirasımız Müzeler ve Gençlik Paneli ile Müzecilik kavramı ve gençlik üzerindeki etkileri Samsun da düzenlenecek panel ile derinlemesine tartışılacak.
18 Mayıs Perşembe Günü Saat 13:30 da 15 Temmuz Şehitler Parkı Ömer Halisdemir Salonu nda düzenlenecek olan paneli ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen yönetecek. Konuşmacılar ise Gaziantep eski Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ,TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez olacak.Samsun da büyük bir coşkuyla kutlanan Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri ve Müzeler haftası kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültürel Mirasımız Müzeler ve Gençlik konulu panel düzenlenecek.Tarihi Yolda Çalışma Sürüyor

18.05.2017 08:16

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak Kurtuluş Yolu üzerinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun’dan önce Kavak ve Havza’ya oradan da Amasya ya uzanan 98 kilometrelik yolculuğunun gün ışığına çıkarılmasının ardından tarihi yol üzerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı çalışmaları büyük bir titizlikle takip eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Büyükşehir Belediyesi olarak, bu projeye büyük önem veriyoruz. Tarihi dokuyu yansıtmak için o dönemlerden kalan tüm eserleri ve objeleri tarihi izlek olarak yola yerleştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de Kavak ilçemize bağlı Üçhanlar Mahallemizde yaptığımız çeşme. O dönemi yansıtacak şekilde dizayn ettik. Aynı zamanda da sıvasız boyasız evleri küçük rötuşlarla dokuya uygun hale getiriyoruz. En kısa sürede çalışmalarımızı tamamlayıp milli kurtuluş ruhunu yüreğimizde hissettirecek olan bu yolu turizm destinasyonu olarak vatandaşlarımızın kullanımına açacağız. Buraya gelen herkes bu güzergâha girdiklerinde hiç sıkılmadan, belirli noktalarda ihtiyaçlarını karşılayarak, Mustafa Kemal in yolunu ve izini takip edecek, 1919 ruhunu yeniden yüreğinde hissedecek diye konuştu.Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun-Amasya arasındaki milli mücadelenin ilk yolculuğunu aydınlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Kurtuluş Yolu Projesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.