Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Örnek Belediyeden Karayollarına Sıfır Atık brifingi

07.11.2018 06:04

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile yürütülen Sıfır Atık Projesinin pilot kurumu Samsun Büyük Belediyesi, başarılı uygulamalarıyla örnek alınıyor.

Büyükşehir Belediyesi proje ekibi ile temasa geçerek çalışma başlatan Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü personeli, Sıfır Atık konusunda brifing toplantısı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinesiyle yürütülen Sıfır Atık Projesi, Samsunda giderek yaygınlaşıyor. Projeyi kentte ilk hayata geçiren kurum olan Samsun Büyükşehir Belediyesinin uygulamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından takip ediliyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi çalışmalarını örnek alan Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü,proje dahil olmak için Katı Atık Geri Dönüşüm Şube Müdürlüğü ekiplerinden bilgi ve tecrübe desteği alıyor.

Karayolları 7. Bölge Müdürlüğünde yapılan Sıfır Atık Proje toplantısı, Bölge Müdür Yardımcısı Ertuğrul Dinç ve Haydar Kobyanın öncülüğünde gerçekleşti. Toplantıya kurum başmühendisleri ile arazi mühendisleri katıldı. Toplantıda bölge müdürlüğü bünyesinde yürütülecek proje çalışmalarına ilişkin sunum yapıldı. Atık karakterizasyonun çıkarıldığı Karayolları 7. Bölge Müdürlüğünde bununla ilgili ekip kurduğu öğrenildi. Personelin atıkların ayrıştırılarak toplaması hususunda bilinçlendirilmesinden sonra çöp kutularının kaldırılacağı ifade edildi. Toplantıda ayrıca organik atıkların Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağına gönderileceği, tıbbi ve tehlikeli atıkların ise ilgili firmaya verileceği belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Geri Dönüşüm Şube Müdürlüğü Sıfır Atık Projesi Koordinatörü Çevre Mühendisi Sibel Atıkgan ise yaptığı sunumda belediye olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Projeyi il başkanlık katında hayata geçirdiklerini hatırlatan mühendis Atılgan, ayrıştırma ünitelerini tüm birimlere yerleştirdikten sonra çöp kutularını kaldırdıklarını söyledi.

7 aşamalı projeyi Büyükşehir Belediyesi hizmet birimlerinde başarıyla uygulamakta olduklarını ifade eden Sibel Atılgan, Yaptığımız atık karakterizasyonunda ayda 220 kg ile en çok kağıt ve karton çıktığını gördük. Bunun üzerine atık çeşitlerimizi belirleyerek, ayrıştırma ünitelerimizi birimlerimize koyduk. Personelimizde zaman içinde buna uyum sağladı. Yemekhanemizi projeye göre tasarlayıp organik atıklarımızı daha düzenli toplamayı başardık. Bunlar hayvan barınağımızda mamaya dönüştürülüyor. Ayrıca biogaz tesisimizde günlük 20 ton atıktan elde ettiğimiz gübre içerikli toprağı park ve bahçelerimizin peyzajında kullanıyoruz. ifadelerini kullandı.Başkan Şahin: İşimiz Gücümüz Samsun

07.11.2018 06:01

Samsunu ticari, turistik, ekonomik alanlarda üst sıralara taşımak için çalışan herkese minnettar olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsunun kalkınmasına destek sağlayan tüm firmalarımızın yanındayız dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Aydıner Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiyenin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 345. sırada olan Samsun Makine Sanayiyi ziyaret ederek Aydıner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Nur Meral Aydınerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR OLARAK ÜRETİM VE YATIRIM İÇİN HERŞEYİ YAPARIZ

Samsunun hem şehircilikte, hem sanayide hem de tarımda çok önemli bir şehir olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bugün ziyaret ettiğimiz Samsun Makina Sanayi A.Ş (SMS), 50 yıllık tecrübesi ile sulama, içme suyu, atık su ve altyapı ekipmanlarının projelendirilmesi, üretilmesi, montajı ve devreye alınması konusunda vermekte olduğu hizmetleri ile Türkiyenin önde gelen sanayi kuruluşlarından birisidir. Ülkemizin bu büyük kuruluşu Samsunumuzun kalkınması için elini taşın altına koyarak bünyesinde çalıştırdığı yüzlerce kişiye istihdam sağlamıştır. Samsunumuzun ekonomik olarak kalkınmasına destek sağlayan tüm firmalarımızın önündeki engelleri kaldırmak ve yanlarında olmak için Büyükşehir olarak tüm imkânlarımızla yanlarındayız. Bizim işimiz gücümüz Samsun. Şehrimizin ekonomisi için tüm firmalarımıza diyorum ki gelin Samsunumuzu beraber geleceğe taşıyalım. Yatırım yapmak için en güzel şehir Samsun'dur. Kapımızı açtık. Tüm yatırımcılarımızı da bugün ziyaret ettiğimiz firmamız gibi Karadeniz'in incisi Samsun'a yatırım yapmaya davet ediyorum dedi.

YATIRIM YAPILACAK EN GÜZEL İL SAMSUNDUR

Büyükşehir Belediyesi olarak Samsun ekonomisi için ciddi atılımlar yaptıklarını kaydeden Başkan Şahin, Samsunda faaliyete geçen Samsun Lojistik Merkezi bunun en güzel örneği. Bu merkez Samsunun, hatta bölgenin büyük bir eksiğini kapatarak, ekonomiye büyük katkı sağladı. Bu çalışmaları artırarak devam ettireceğiz. Tarım A.Ş için başlattığımız çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor. Kısacası Samsun için tüm imkânlarımız ve birimlerimizle gece gündüz çalışıyoruz. Bugün ziyaret ettiğimiz Samsun Makine Sanayi ülkemiz için önemli bir değerdir.  Aydıner Holding Yönetim Kurulu üyesi Nur Meral Aydıner ve şahsında Aydıner Holdinge, tüm çalışanlarına bu güzel yatırımı Samsuna kazandırmanızdan dolayı tebrik ediyorum. Başarıları daim olsun diye konuştu.

Başkan Zihni Şahine ziyareti sırasında Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Vatansever, Aydıner Holding Yönetim Kurulu üyesi Nur Meral Aydıner, Samsun Makine Sanayi A.Ş. Muhasebe ve finansman Müdürü Berrin Gül, İdari İşler Müdürü Numan Kamazoğlu ve Makina Mühendisi Özgür Kaya eşlik etti.Dolandırıcılara Dikkat!

01.11.2018 11:53

Samsun Büyükşehir Belediyesi son zamanlarda üst düzey bürokratlarının ismini kullanarak vatandaşları kandırmaya çalışan dolandırıcılara karşı vatandaşları uyardı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, son zamanlarda özellikle belediye üst düzey bürokratlarının adı kullanılarak vatandaşları dolandırmaya çalışan bir şebekenin ortaya çıktığına dikkat çekerek, Vatandaşlarımız bu konuda dikkatli olsunlar. Belediyemizin herhangi bir yöneticisinin telefonla ya da mesaj, mektup, mail yoluyla hangi konu ile ilgili olursa olsun yardım, para, destek gibi talepleri olamaz. Büyükşehir Belediyesi her türlü yardımı gerek görüldüğü takdirde yasalarla belirlenmiş çerçevede ve yasal mevzuatlara uygun olarak belgelerle kanıtlanabilecek bir şekilde yapmaktadır. Her kimin adıyla olursa olsun belediyemizden aranarak yardım, destek, ihtiyaç adı altında vatandaşlarımızdan talepte bulunan şahısları en kısa süre içerisinde 0505 1955000 WhatsApp ihbar hattına bildiriniz ve bu dolandırıcılara lütfen itibar etmeyiniz.Samulaş ta Toplu Sözleşme Sevinci

01.11.2018 11:50

Samsun Büyükşehir Beleyesi SAMULAŞ A.Ş. ile Türk-İş arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Samulaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şahin, Her zaman işçinin yanındayız dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salonunda gerçekleşen imza töreni, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Vatansever, Samulaş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan, Samsun Büyükşehir Belediyesi bürokrat ve idareciler, Demiryolu-İş Sivas Şube Başkanı Murat Kütük, Samulaş idareci ve personellerinin katılımı ile gerçekleşti.

2018 mayıs ayında başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A. Ş. ile Demiryolu-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi mutabakat görüşmelerinde 5 farklı toplantı düzenlendi. Son olarak 23 Ekimde Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahinin de katıldığı görüşmede toplam 68 madde üzerinde mutabakat sağlandı.

Tamamlanan görüşmeler sonrasında SAMULAŞ A.Ş. ile Demiryolu-İş Sendikası arasında 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. İmza töreninden Günün anlam ve önemine özel olarak konuşma yapan Gülnur Durtaş bugünün tarihe altın harflerle işlenecek önemli bir gün olduğunu ve Başta Belediye Başkanı Zihni Şahin olmak üzere emeği geçen herkese tüm işçiler adına teşekkür ettiklerini dile getirdi.

İmza töreninde konuşan Başkan Zihni Şahin, her zaman işçilerin yanında olduklarını ve sonuna kadar haklarını savunacaklarını dile getirdi.

SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİREN HER ZAMAN İŞÇİNİN YANINDAYIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ülkemiz, çok büyük badirelerden geçti. Eğer devletimiz olmasa ne sendika ne belediye ne de SAMULAŞın bir anlamı olur. Öncelikle devletin güçlü olması lazım ve bizler devleti yaşatmak zorundayız. Karşılıklı olarak devletin güçlü olması milletimizin de güçlü olmasını sağlayacaktır. Belediyemiz güçlü olmasaydı sizlerin bu hakları almanız hiç mümkün değildi. O bakımdan Belediyede SAMULAŞda sizlerde güçlü olacaksınız. Biz nasıl sorumluluğumuzu yerine getiriyorsak, çalışan arkadaşlarımız da sorumluluklarını her zaman yerine getirecekler. Çünkü ne bizler ne de sendikalar görevini yapmayan işçilerin yanında durmaz. Her şeyden önce adaletli olacağız ve herkes evine, ailesine getirdiği parayı hak ederek helalinden kazanacak. Sizler sorumluluğunuzu yerine getireceksiniz, biz de her zaman sizin yanınızda olacağız. Bugün Samulaş çalışanlarımız için imzaladığımız toplu iş sözleşmenizin herkes için hayırlı olmasını diliyorum dedi.

ATALAYDAN BAŞKAN ŞAHİNE TEŞEKKÜR

Sözlerine Samsun Büyükşehir Belediyesine teşekkürle başlayan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Büyükşehir Belediye Başkanımız Zihni Şahin ve ekip arkadaşlarıyla yeni tanıştım. Bu süreçte bizi çok iyi karşıladılar. Görüşmelerimiz gayet olumlu geçti. Daha sonra mutabakata baktığımızda anlaştığımız zammın daha üzerinde bir fiyat görünce çok sevindik. İşçilerimizin hakkını savunan ve adaletli davranan Samsun Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerimizi sunuyoruz dedi.Bafra Lisesi Mezunları Bafrada Buluştu

30.10.2018 12:12

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZİHNİ ŞAHİN OKUL ARKADAŞLARI İLE BİR ARAYA GELDİ.

1970-71-72 döneminde Bafra Lisesi nden mezun olduktan sonra Türkiye nin çeşitli illerinde yaşayan Bafralılar Mali Müsavir Ali Rıza Keçeli, İktisatçı Ali Osman Atmaca, Mali Müşavir Recep Uzun,  Diş Hekimi Güngör İnci, Tekstilci İsmet Çetin in organize ile Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Bafra da buluştular.

Türkiye nin çeşitli yerlerinden gelen konuklar bir restoranda Bafra pidesi yiyerek hasret giderdiler. Okul anılarının  tazelendiği yemekte her yıl Cumhuriyet Bayramında bir araya gelme kararı aldılar. Yemeğe katılan Samsun Büyükşehir  Belediye Başkanı Zihni Şahin sınıf ve okul arkadaşları ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek,  bu tür dostlukların ve arkadaşlıkların gençlere örnek olmasını diledi. Yemek toplu çekilen anı fotoğrafıyla son buldu.