Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Minik Öğrenciler Müze Rehberliği Yaptı

24.05.2017 07:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi tarafından ilkokul çağındaki çocuklara yönelik Gönüllü Rehber Etkinliği programı düzenlendi.
Etkinlik hakkında bilgi veren müze sorumlusu Nilgün Vargün,  Kent Müzesi olarak her gün bir ilkokulumuzu burada ağırlıyoruz. Minik öğrencilerimize çeşitli etkinlikler yaptırarak onların kültürel faaliyetlerini arttırmayı hedefliyoruz. Burada çocuklarımıza hem tarihimizi hem de yöresel kültürlerimizi aşılıyoruz. Bugün de Gazi Paşa İlkokulunu ağırladık. 4 hafta önce bu okuldan iki öğrenciye müzemizde eğitim verdik. Bugün eğitim verdiğimiz öğrenciler sınıf arkadaşlarına rehberlik ederek, müzede bulunan eserler hakkında onları bilgilendirdi. Kent Müzesi olarak bu tür etkinlikler sunmaya devam edeceğiz dedi.Samsun Kent Müzesinden eğitim alan Gazi Paşa İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Bayram Aziz Kahraman ve Beyzanur Numanoğlu, sınıf arkadaşlarına bu müzeyi gezdirdi. Müzedeki eserler hakkında bilgi paylaşımı yapan minik öğrenciler, Samsun’da geçmiş tarihlerde kurulan devletlerden Cumhuriyet tarihine kadar birçok bilgiyi arkadaşlarına aktardı.Alaçam da İçme Suyu Sorunu Çözülecek

24.05.2017 06:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Alaçam ilçesi kırsalındaki mahallelerin içme suyu sorununu çözeceklerini açıkladı.
Bu projeye 7 ay önce başladıklarına kaydeden Demircioğlu, şunları söyledi: Projede şimdiye kadar 20 kilometre içme suyu hattı döşendi. Toplam da ise 35 kilometre içme suyu hattı döşenecek. Projenin 2017 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. Alaçam ilçesi Etyemez, Bekiroğlu ve Killik Mahalleleri içme suyu inşaatı yapım işi projesinin 3 milyon TL ye mal olacağını söyleyen Kamil Demircioğlu, Proje tamamlandığında, Alaçam ilçesinin kırsal yerleşim bölgelerinde yer alan Etyemez, Bekiroğlu ve Killik Mahallelerinde su sorunu kalmayacak. İçme suyu hatları ve depo inşaatı çalışmaları ise yoğun tempo da devam ediyor  dedi.

SASKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Dairesi Başkanı Cihan Güller ise 2 adet 30 metre küp içme suyu deposu, 1 adet sondaj binası, 1 adet terfi binası ve 13 adet vana odası (basınç kırıcı) yapılacağını ve proje kapsamında ayrıca 5 adet 30 metre küp içme suyu deposunun tadilatı çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Öte yandan, İçme Suyu Daire Başkanlığından proje kontrolörü İnşaat Mühendisi Melek Tüfek ile İnşaat Teknikeri Ali Ocak, devam eden içme suyu çalışmaları hakkında yüklenici firma yetkilerinden bilgi aldı.Başkan YILMAZ : Yüzme Bilmeyen Çocuğumuz Kalmasın

24.05.2017 06:56

Geleceğe Kulaç Atıyoruz Projesi nde görev alan beden eğitim öğretmenlerinin yer aldığı bilgilendirme toplantısında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şu konuda hiç tereddüttünüz olmasın. Bizim yapacağımız ne varsa her zaman sizlere kapımız açık ve sonuna kadar desteğimizi sürdürürüz. Yeter ki yüzme bilmeyen çocuğumuz kalmasın dedi.

ŞİMDİ AİLELER ÇOCUKLARINI YÜZMEYE GÖNDERİYOR

Yüzme sporunun çok küçük yaşlarda başlanıp ileri yaşlara kadar rahatlıkla yürütülebilen bir spor olduğundan hareketle, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak düşüncesiyle Samsun da bulunan 2. ve 3. sınıf öğrencilerine toplam 8 saat yüzme dersi verilerek temel yüzme becerileri kazandırılması için hayata geçirilen Geleceğe Kulaç Atıyoruz projesinin bilgilendirme toplantısı Samsun Valisi İbrahim Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda yüzme konusunda duygularını paylaşarak konuşmasına başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu projeyi Sayın Valim telaffuz ettiği günden beri samimi söylüyorum insanın çocukluğunda yapamadığı kursağında kalmış bazı şeyler vardır ya bunlardan bir tanesi de benim için güzel yüzme idi. Havuzun içinde güzel yüzen, sülün gibi süzülen birini gördüğümde hep imrenirdim. Bizim zamanımızda şimdiki gibi böyle havuzlar filan yoktu. Hatta o zaman yüzmeye gitmek suç işlemekti. Anne babalar kızardı akşam eve geldiğimizde dayak yeme tehlikesi ile karşı karşıya kalınırdı. İşte o günlerden bugünlere geldik. Ülkemiz nereden nereye geldi işte en güzel örneği. Yaşam standardının yükselmesi ile ortaya çıkan sonuçlar bunlar. Artık aileler çocuklarını yüzme öğrensin diye yüzmeye gönderiyor diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR YÜZME KULÜBÜ KURUYOR

Toplantıdaki hocalara Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteğe hazır olduklarını ifade eden Başkan Yılmaz, Burada toplantı yapılırken sordum. Bizim Anakentspor un yüzme kulübü yokmuş. Hemen talimat verdim ve yüzme kulübü kuralım dedim. İlk kulüpleşme adımı Büyükşehir Belediyesi nden başlasın. Amatör ruhla da olsa daha fazla çocuğumuzun yüzme öğrenebilmesi için elimizden gelenin fazlasını yapalım. Şu konuda hiç tereddüttünüz olmasın. Bizim yapacağımız ne varsa her zaman sizlere kapımız açık ve sonuna kadar desteğimizi sürdürürüz. Her konuda yanınızdayız. Dünyanın en faydalı sporlarından biri yüzme. İstiyoruz ki yüzme bilmeyen çocuğumuz kalmasın  ifadelerini kullandı.Minik Öğrenciler ATA larının İzini Takip Etti

24.05.2017 06:51

15 Temmuz hain darbe girişiminde Türk milletinin ortaya koyduğu milli mücadele ruhundan etkilenen Kavak Emirli Ortaokulu öğrencileri, Kavak Kaymakamlığı tarafından onaylanan Maarif Hareketi kapsamında Milli Mücadelenin İzinde adıyla çok anlamlı bir projeye imza attı. Projeye destek veren 50 öğrenci, Samsun dan Amasya ya uzanan milli mücadele yolculuğunda Atatürk ü takip etti.

Kavak Emirli Ortaokulu öğretmenlerinden İrfan Çelik ve İlker Tekerli, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başta öğrencilere vatan sevgisi aşılamak, milli değerleri tanıtmak, milli mücadele kahramanları ile fedakârlıklarını kavratmak ve bağımsızlık ruhunu anlatmak amacıyla  Milli Mücadelenin İzinde   projesi hazırladı. Öğrencileri milli mücadele ruhunu yerinde yaşatmak ve anlatmak amacıyla proje, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin destek ve katkıları ile hayat buldu.

Bayrak, vatan, millet sevgisini aşılamak, birlik ve beraberlik duygusunu güçlendirmek, kitap okuma alışkanlığı kazandırıp, sürekli kılmak, milli tarih bilincini yerleştirmek, Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluş felsefesini kavratmak gibi hedeflere sahip proje kapsamında etkinlik, Bandırma Müze Gemisi ziyareti ile başladı. Hediye edilen  NUTUK  kitabı ile geziye katılan 50 ortaokul öğrencisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a ilk ayak bastığı İlkadım İskelesi nde milli mücadelenin temsili başlangıcına tanıklık etti.

Atatürk ün izini takip eden öğrenciler daha sonra Samsun da kurmaylarıyla ilk toplantılarını yaptığı Mıntıka Palas Oteli ni (Gazi Müzesi) gezdikten sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından gün ışığına çıkarılan tarihi kurtuluş yolundan sırasıyla Kavak ve Havza ya geçti. Havza genelgesinin hazırlanıp yayınlandığı Atatürk Evi nde incelemelerde bulunacak öğrenciler, yine Kurtuluş Yolu ndan Amasya il sınırına varacak.

Yolculuk sırasında öğrencilere Atatürk ün neler yaşadığını anlatacaklarını ifade eden proje koordinatörü İrfan Çelik, Öğrencilerimizle birlikte Amasya il sınırına kadar milli mücadelenin ayak izlerini takip ederek, yol boyunca yaşanan tarihi olayları ve Samsun Raporu, Havza Genelgesi ve Amasya Genelgesi gibi belgeleri somutlaştırıp anlatacağız. Bu kapsamda öğrencilere  NUTUK  hediye ederek, ziyaret ettiğimiz müze ve mekânlarda bizzat Mustafa Kemal Atatürk ün ağzından milli mücadele yıllarıyla ilgili paragrafları okutarak, onlara Milli Mücadeleyi analiz etme şansı sağlayacağız.  bilgisini verdi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra öğrencilerin milli mücadele ruhunu ve önemini yaşayarak öğrenmelerini istediklerini ifade eden Çelik, milli mücadele yıllarındaki zorlukları somutlaştırılarak Sakarya Savaşı nda Mehmetçiğin yediği öğle yemeğini öğrencilerle beraber yiyerek projeyi tamamlayacaklarını da sözlerine ekledi.Büyükşehirden Köprülere De Estetik Dokunuş

24.05.2017 06:47

Modern şehirlerin en önemli özelliklerinden kent estetiği ile ilgili başarılı projelere imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Ortak kullanım alanlarından köprülere de el atan Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezindeki tüm köprüleri boyayarak, yeni bir kimliğe kavuşurdu.

Kent estetiği konusunda il genelinde büyük bir seferberlik başlatan Karadeniz in en büyük metropol şehri Samsun da Büyükşehir Belediyesi, projeleri tek tek hayata geçiriyor. Estetik Kurul Kararları kapsamında Samsun a üç ana girişin olduğu karayolları ve bulvarlar üzerinde ruhsatsız konutları yıkan Büyükşehir Belediyesi, çirkin dış cephe görüntülerini ortadan kaldırıyor. Sıvasız ve boyasız konut kalmaması için sıva ve boyama çalışmalarına aralıksız devam eden belediye, cadde ve bulvarlardaki birbirinden farklı çevre düzenlemeleri ve peyzajlarla da göz kamaştırıyor.

Samsun-Ankara yolu Anadolu Bulvarı üzerindeki boş duvarları çiçek bahçesine dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, şimdide ortak kullanım alanlarından olan köprülere el attı. Belediye, köprülerin estetik kent kimliğini yansıtacak şekilde rengârenk boyadı. Boyama çalışmaları tamamlanan Organize Sanayi, Otogar, Kenan Şara ve Kürtün köprüleri, yeni görünümleriyle beğeni kazandı.

Samsun genelindeki tüm köprü, alt ve üst geçitleri boyamayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, estetik çalışmalarına ara vermeden devam edecek.