Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Bayan Üretici İstedi Başkan YILMAZ Yerine Getirdi

24.04.2018 05:32

Yaptığı yatırım ve desteklerle kırsal bölgelerde ekonomiyi geliştirmek isteyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kendisinden kuluçka makinesi talep eden kadın girişimciyi geri çevirmedi. Girişimci Hatice Demirbilek e kuluçka makinesi aldıran Başkan Yılmaz, mavi yumurta üretiminde başarılar diledi.

Daha önce de yeşil yumurta üretimi yaparak Çarşamba Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü nün kadınlara yönelik hazırladığı projede örnek girişimci gösterilen Hatice Demirbilek, tavuklarının ölmesi ile zor durumda kaldı. Demirbilek bunun üzerine TÜYAP Tarım Fuarı na katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın yanına giderek kendisinden mavi yumurta üretmek için kuluçka makinesi talep etti. Örnek girişimcinin talebini geri çevirmeyen Başkan Yılmaz, kuluçka makinesi alınması talimatı verdi. 350 yumurta kapasiteli kuluçka makinesi alınarak Demirbilek e teslim edildi. Desteğinden dolayı Başkan Yılmaz a teşekkür eden Hatice Demirbilek, makine sayesinde yumurta üretimini artırıp tesisini büyüteceğini kaydetti.Açılmadan Ödül Alan Samsun Müzesi Gurur Verecek

24.04.2018 05:27

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü Arkeoloji ve Etnografya Müzesi nin inşaatı sona yaklaşırken Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi yaptırılan müze 16. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programında proje dalında ödüle layık görüldü.

Samsun Müzesi Atatürk Bulvarı üzerindeki eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Samsun Bölge Başkanlığı nın ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan 13 bin 214 metrekarelik alana inşa ediliyor.Kaba inşaatı % 80 oranında tamamlanan ve bu yıl sonunda faaliyete geçmesi beklenen Samsun Müzesi bittiğinde Türkiye nin en modern müzelerinden birisi olacak.

Müzenin henüz açılmadan projesi ile ödüle layık görülmesini değerlendiren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Türkiye deki en modern ve fonksiyonel müzelerden birisini yapmak için yola çıktıklarını dile getirerek; Belediyemiz tarafından yapılan projenin müze açılmadan önce böyle anlamlı bir ödüle layık görülmesi ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bize gösterdi ve gurur verdi. Tüm ayrıntılarını büyük titizlikle planladığımız, şehrimize değer katacak ve çok yakışacak olan müzemiz daha yolun başında bizi heyecanlandırmaya başladı. Açıldığında Türkiye nin en modern ve örnek teşkil edecek müzesine sahip olacağız. Kentimizin sosyal yaşamı ve kültürümüzün yaşatılmasına çok ciddi katkılarda bulunarak, Karadeniz in göz bebeği olacak ve şehrimizin dünya çapında tanınırlığını arttıracak. Diye konuştu.Başkan YILMAZ: Hedeflerinizi Yüksek Tutun

18.04.2018 06:12

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eğitime yapılan her yatırımın Türkiye nin aydınlık geleceğine yapılan yatırım olduğunu söyledi.

HEDEFLERİNİZİ YÜKSEK TUTUN

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Özel Samsun TAKEV (Türk Alman Kültür Eğitim Vakfı) Anadolu Lisesi yöneticileri ve öğrencilerini ağırladı. Ziyarette Öğrencilerden Sinem Sarıkaya nın 14 yıl önce küçük bir çocuk iken dedesinin kucağında Başkan Yılmaz ile çektirdiği fotoğrafı göstermesi Yılmaz ı duygulandırdı.

Almanya, Polonya ve Fransa dan gelen öğrencilerin de yer aldığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eğitime yapılan yatırım ve katkının, geleceğe yatırım yapmak anlamına geldiğini belirterek, öğrencilerden gelecekte Samsun u en güzel şekilde temsil etmeleri için hedeflerini yüksek tutmalarını istedi.

EĞİTİM İÇİN YAPILAN HER YATIRIM TÜRKİYE NİN GELECEĞİ İÇİN

Konuklarına Samsun u anlatan Başkan Yılmaz, Turizm, sağlık, spor anlamında Samsun da her şey var. Türkiye'nin birçok ilinde olmayan Golf sahamız bile var. Bu şehir eski bir tütün şehri. Eskiden Samsun denilince akla tütün geliyordu. Ancak şimdi tütünün yerini fındık aldı. Özellikle eğitim için buraya gelen yabancı öğrencilerimizden isteğim şehrimizi kendi ülkelerinde iyi anlatıp tanıtmaları dedi. Samsun'un bir öğrenci ve eğitim şehri olduğunu, son yıllarda okullaşmada büyük bir başarı yakalanan Samsun da eğitim kalitesinin yükseltilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak tüm imkânların seferber edildiğini de belirten Yılmaz, Eğitim bizim en büyük önceliğimizdir. Çünkü öğrencilerimize yaptığımız her yatırımı Türkiye nin aydınlık geleceğine yapılan yatırım olarak görüyoruz diye konuştu. Renkli görüntülerin yaşandığı ziyaret hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.Başkan YILMAZ: Yılsonuna Hizmete Açıyoruz

18.04.2018 06:07

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kente yeni yapılacak müzenin bitiş tarihi ve adını açıkladı. Yüzde 25 i Büyükşehir Belediyesi ve yüzde 75 i Kültür ve Turizm Bakanlığı nca karşılanan müzenin adı Samsun Müzesi olacak.

Başkan Yılmaz, yüzde 25 i Büyükşehir Belediyesi ve yüzde 75 i Kültür ve Turizm Bakanlığı nca karşılanacak yaklaşık 40 milyon TL proje bedeli olan müzenin bitiş tarihini ve adını açıkladı.Samsun’un İlkadım ilçesi Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Samsun Bölge Başkanlığı nın ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan 13 bin 214 metrekarelik alanda başlatılan müze inşaatı çalışmaları hızla sürüyor.

BAŞKAN YILMAZ: YILSONUNA BİTİRECEĞİZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yeni müzemizin projesinin yüzde 25 i bizim ve yüzde 75 i Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Kentimizin ihtiyacı olan çok yetersiz olan ve hatta birçok arkeolojik eserin bodrumlarda rutubet içerisinde kaldığını göz önüne alarak, Bakanlığımızın Bu kente bir müze lazım bakış açısı ile birleştirerek, bu yeri tahsis ettik ve yeni müzemizin inşa sürecini başlattık. Müzemizin yaklaşık 40 milyon TL lik yapım işi hızla devam ediyor. İnşallah müzemizi bu senenin sonunda bitirerek, hizmete açacağız diye konuştu.

SADECE ARKEOLOJİK ESER OLMAYACAK

Bakanlık tarafından müzenin adına Arkeoloji ve Etnografya Müzesi değil Samsun Şehir Müzesi denilmesinin istendiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Müzemizde sadece arkeolojik eserler sergilenmeyecek. Bakanlığımız, kentimizin kültürüne ve sanatına dönük, şehrimizin her türlü tarihi birikimine yönelik eserler sergileneceği için işe Arkeoloji Müzesi denilmesi, sadece arkeolojik eserlerin sergileneceği bir müze algılanıyor, bu yetersiz algıyı ortadan kaldırmak için buna Şehir Müzesi diyelim dediler, biz de fark etmez dedik şeklinde konuştu.

SAMSUN MÜZESİ VEYA ŞEHİR MÜZESİ

Şehir Müzesi isminin Samsun Kent Müzesi ile paralellik içerdiğini kaydeden Başkan Yılmaz, Yeni müzemiz; Kent Müzemizden ziyade, daha ağırlıklı arkeolojik eserlerin teşhir edildiği bir müze olacak. Adı Samsun Müzesi veya Şehir Müzesi olacak. Adı çok önemli değil, önemli olan bu projemizin sene sonunda hayata geçirecek olmamızdır. Önemli olan kentimizin bu hizmeti almasıdır ifadelerini kullandı.

KÖTÜ KÜTLEYİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şöyle devam etti: Bu projemiz tamamlanınca, Kurtuluş Yolu üzerinde yer alan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzemizin Hizmet Binası da yıkılacak. Böylelikle, kentimizin önünde kötü kütle olarak duran bu bina da ortadan kalkmış olacak.

ESERLER HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULACAK

Kentte inşaatı hızla devam eden yeni müze tamamlandığında Türkiye nin en modern müzeleri arasında yer alacak. Sıradan bir müze kimliğinin dışına çıkılacak ve 18 bin eserin sergileneceği müze ile tarihi eserler hak ettiği değeri bulacak. Müze çalışmaları bittiğinde; burada sergi alanları, hediyelik eşya satış yerleri, yeme-içme alanları, toplantı ve eğitim salonları da ziyaretçilerin kullanımına hazır olacak.

13 BİN METREKARELİK ALANA YAPILIYOR

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Atatürk Bulvarı üzerindeki eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Samsun Bölge Başkanlığı’nın ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan 13 bin 214 metrekarelik alana inşa ediliyor.Samsun da 13 Mahalle İçme Suyuna Kavuşuyor

18.04.2018 06:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Havza ve Lâdik ilçesinin kırsal kesimdeki 13 mahallenin içme suyu sorununu çözdüklerini söyledi.

Havza ve Lâdik ilçelerinin muhtelif mahalle ve caddelerinde içme suyu inşaatının geçici kabulünün geçen günlerde yapıldığını belirten SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Bu içme suyu projesi 5 milyon liraya mal oldu. Proje de toplam 45 kilometre, içme suyu hattı döşendi. Projeyi 1 yılda tamamlandık. Samsun daki ilçelerin kırsal kesimindeki mahallelerin, içme suyu sorunu çözmek için, elimizi taşın altına koyduk. Tek hedefimiz, kırsal kesimdeki içme suyu sorunu yaşayan mahalleleri içme suyuna kavuşturmaktır dedi.PROJE 5 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

İÇME SUYU HASRETİ SONA ERİYOR

Havza ve Lâdik ilçesinde 13 mahallenin içme suyuna kavuşacağını kaydeden Kamil Demircioğlu, Havza ilçesinde Erik Belen, Çam Yatağı, Ekin Pınar, Hacı Dede, Küflek, Pınar Çayırı, Şeyh Koyun, Toptepe, Bel Alan ve Aslan Çayırı Mahalleleri ile Lâdik ilçesinde ise Büyük Alan, Dal Dere ve Kiraz Pınar Mahallelerine önümüzdeki günlerde içme suyu verilmeye başlanacak. Bu mahallelerde yıllardır süren içme suyu hasreti sona eriyor diye konuştu.

PROJE DE 9 ADET İÇME SUYU DEPOSU YAPILDI

İçme Suyu Dairesi Başkanı Cihan Güller ise proje kapsamında 3 adet 20 metreküp, 4 adet 30 metreküp, 1 adet 50 metreküp ve 1 adet 75 metreküp olmak üzere toplam da 9 adet içme suyu deposu ile 2 adet sondaj binası ve 3 adet terfi binasının yapıldığını ifade etti. Öte yandan, içme suyu projesinin geçici kabulüne, Komisyon Başkanı Maden Mühendisi Cemal Dilber, proje kontrolörleri İnşaat Mühendisi Yunus Emre Özyazıcı ve İnşaat Teknikeri Hasbi İnan ile yüklenici firma yetkilileri katıldı.