Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin Çiftlik Caddesi Esnafı İle Bir Araya Geldi

03.07.2018 07:03

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Çiftlik Caddesini Koruma ve Güzelleştirme Derneği üyeleriyle bir araya geldiği kahvaltıda cadde esnaflarını dinledi.
Çiftlik Caddesi üzerinde dükkânı bulunan vatandaşların sorunlarını dinleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, yapılması gereken çalışmalarda asla geride durmayacaklarını belirterek, Biz göreve geldiğimiz günden bu yana en çok ortak akıl vurgusu yapıyoruz. Ortada bir sorun varsa, bunun çözümü için istişarelerde bulanacağız, ortak bir karara varacağız ve uygulayacağız. Çiftlik Caddesi Samsun un marka caddelerinden. İstanbul da İstiklal Caddesi ne ise Samsun da da Çiftlik Caddesi odur. Hatta adı da aynı ama vatandaşımızın dilinde Çiftlik Caddesi olarak kalmış. Samsun Büyükşehir Belediyemiz buranın trafiğe kapatılması sürecinde ciddi altyapı çalışmaları yaptı. Şimdi göze çarpan bir takım sorunlar var. Özellikle talepte bulunduğunuz güvenlik sorunları için yetkililerle en kısa zamanda görüşerek bu işe çözüm bulmaya çalışacağız dedi.

SORUNLARI İSTİŞARE İLE ÇÖZECEĞİZ

Sevgi Kafe de gerçekleşen toplantıya Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Vatansever, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Çiftlik Caddesini Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Cihat Karahan ve dernek üyeleri katıldı.Bu Tesis Türkiye de Tek

03.07.2018 06:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından engelliler için hayata geçirilen Mavi Işıklar Engelliler Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezinde engelliler para ödemeden 5 yıldızlı otel ve tatil hizmeti alıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından denizin doldurulması sonucu oluşan alanda yapılan Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi-Kampında il genelinden ve il dışından gelen engelli vatandaşlar ilgi gösteriyor. Engelliler, kendileri için hazırlanan özel havuz, kamp ve plajda dinlenip tatil yapma fırsatı buluyor.Türkiye de sadece engellilere özel tek plaj olma özelliğini taşıyan Samsun Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampına engelli vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

2013 yılında hizmete giren tesis, Doğu Park mevkiinde yaklaşık 10 bin metrekare alan üzerine kuruldu ve 7 milyon liraya mal oldu. Tesiste 2 bin 200 metrekare kapalı alan bulunuyor. Kampta engellilerin asansör sistemiyle içine girebileceği bir havuz, rehabilitasyon merkezi, 34 kişilik konaklama binası, 500 kişilik restoran, kafeterya, dinlenme alanı ve plaj bulunuyor. İki kişilik odalarda engelli vatandaşlar bir refakatçisiyle birlikte aynı odada kalabiliyor. Talep edildiğinde engelli vatandaşlar, engelliler için özel olarak donatılan araçla evlerinden alınıp tesise getiriliyor.Başkan Şahin: Çok Güzel Bir Çalışma

03.07.2018 06:56

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından her yıl Türkiye genelindeki değişik illerde düzenlenen İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı nın bu yıl ikincisi Samsun da açıldı.

Fuarda açılış konuşması yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bu tarz çalışmaların Türkiye de yapılması hepimizi mutlu ediyor. Bu çalışmalarla hem hükümlülerin meslek sahibi olup topluma kazandırılmaları adına hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak adına güzel bir çalışma dedi.Cumhuriyet Meydanı nda açılan fuarda, 59 farklı ceza infaz kurumunda bulunan hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen; gıdadan tekstile, mobilyadan hediyelik eşyaya kadar yüzlerce çeşit ürün sergilenip, satışı yapılacak. Bir hafta süreyle açık kalacak fuarla; ceza infaz kurumlarında yürütülen eğitim ve iyileştirme faaliyetleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek, ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlarla sürdürülen işbirliğini güçlendirmek amaçlanıyor.

Bu çalışmaların 3 önemli bir unsurunun olduğunu belirten MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Bu unsurlardan biri ülkenin ihtiyacı olan üretimin yapılması. Hem ülke açısından hem de mahkumlar açısından bir gelir ortaya çıkıyor. İkincisi iş gücü niteliği açısından önemli. Üçüncü olarak hem hükümlülerin hem toplum genelinde ihtiyacımız olan rehabilitasyon meselesi. Bu anlamda bu tür çalışmalar büyük önem taşıyor diye konuştu.

Bu tür fuarlarda daha önce de bulunduğunu belirten AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı ile sosyal politikaları geliştiren cezaevlerinde bir çığır açan, yeni bir anlayış kazandıran mahkumları parmaklıklar arkasında saklayan bir mantıktan üreten bir mantığa geçiren Adalet Bakanlığımız ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı 28 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arasında Samsun Cumhuriyet Meydanı nda açık kalacak.


Kızılırmak Deltası Bahreyn de Tanıtıldı

03.07.2018 06:54

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Bahreyn in başkenti Manama da düzenlenen 42. Dünya Miras Komitesi toplantısına katılım sağlayarak Kızılırmak Deltası nın tanıtımını yaptı.
Dünya doğal mirası geçici listesinde yer alan Kızılırmak Deltası nın tanıtımı amacıyla ilgili taraflara çeşitli tanıtım materyallerin dağıtıldığı ve bilgi verildiği toplantıda daimi liste hedefinin gerçekleşmesi için yapılması gerekenler konusunda da fikir alış verişinde bulunuldu.UNESCO daimi temsilcisi Paris büyükelçisi Ahmet Altay Cengizer in de katılarak destek verdiği toplantıya Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Demirtaş, Uzman şehir plancısı Levent Keskin, Danışmanlar Sunay Demircan ve Zeynep Bilgi Demircan, Alan Başkanı Mustafa Güler, ODTÜ Biyolojik Bilimler bölümünden Prof. Dr. Zeki Kaya katıldılar.Büyükşehir Belediyesi Estonya da Türkiye Bahçesi Kurdu

28.06.2018 12:13

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Estonya 10. Uluslararası Çiçek Festivali nde Antalya ve Konya ile birlikte Türkiye bahçesi oluşturdu.
HEYET OLUŞTURULDU

Estonya nın Tallin kentinde Tower Square Park ta düzenlenen 10. Uluslararası Çiçek Festivali başladı. Dünyanın birçok ülkesinin katıldığı festivalde kültürler arası köprüler kurulurken, kurulan birbirinden farklı ülke bahçeleri, rengârenk çiçek ve bitkiler göz kamaştırıyor. Festivalde Türkiye yi Samsun, Antalya ve Konya büyükşehir belediyeleri temsil ediyor. Üç belediye, geleneksel Türk bahçe kültürünü, oluşturdukları Türkiye Bahçesi ile dünyaya tanıtıyor.

Samsun, Antalya ve Konya Büyükşehir Belediyeleri bir heyet oluşturarak festivalde Türkiye yi temsil etmek üzere çalışmalarına Ocak ayında başladı. Şubat ayı içerisinde Estonya ya malzeme temini, iklim ve toprak kontrolü amaçlı keşif ziyaretinde bulunuldu. Ziyaret sonrasında Konya, Samsun ve Antalya Belediyeleri katılımcıları Antalya’da tekrar bir araya gelerek, yarışmada uygulanacak projenin çizimlerini gerçekleştirdi. Çizilen proje, gerekli düzenlemeler yapılarak, Estonya da festival alanında uygulandı.

24 AĞUSTOS A KADAR SERGİDE

Türkiye Bahçesi, festival ziyaretçilerinin büyük beğenisini topluyor. 24 Ağustos 2018 tarihinde yarışma sonuçları açıklanana kadar sergide kalacak olan Türkiye Bahçesi, festivalin en çok ilgi çeken köşelerinden birini oluşturuyor.