Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin Doğancalı Kadınlarla Buluştu

09.11.2018 08:07

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, hedefinde üretmek olan herkesin destekçisi olduklarını söyledi. Başkan Şahin, Bafra ilçesi Doğanca Mahallesi nde yaşayan kadınlarla bir araya geldi.

KÖYLÜ KADINLARIMIZIN BÜYÜKŞEHİR OLARAK YANINDAYIZ
Köylerde yaşayan kadınların ürettiği el emeği ürünlerin Büyükşehir Belediyesi nin katkıları ile paraya çevrildiğini ve kadınlara ekonomik destek sağlandığını vurgulayan Şahin, Biz belediye olarak hanım kardeşlerimizin ürettiği el emeği ürünleri alıp destek vermek için her zaman yanlarında olacağımızı vurguladık. Özellikle doğal ürünlerden yapılan malzemeleri alacağız. Samsun un hediyelik eşyalarını doğal ürünlerden el emeği ile oluşan ürünlerden temin edelim diye düşünüyoruz. Bu konuda her zaman hanım kardeşlerimizin yanınızda olacağız. Gelen misafirlere sizlerin yaptığı ürünleri sunmak istiyoruz dedi.
SİZLER DELTANIN GERÇEK SAHİPLERİSİNİZ
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde yaşayan köylülerin de alandan çıkarılacağı dedikodularının halen devam ettiğini de ifade eden Şahin, Asla endişeniz olmasın. Bu dedikodulara kulak asmayın. Sizler deltanın gerçek sahiplerisiniz. Burası da sizlerle beraber güzel. Bu yüzden yaptığımız projelere sizleri dahil etmek istiyoruz. Buralara sahip çıkmak ta sizlere düşüyor diye konuştu. Başkan Şahini kadınlarla buluşmasının ardından Bafra Süleyman Türk Caddesinde devam eden kaldırım çalışmalarını yerinde inceleyerek cadde esnafı ve vatandaşları ile selamlaştı. Şahin'e programlarda Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube  Albayrak eşlik etti.

ÜRETEN KADINLARIN YANINDAYIZ

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetini ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Büyükşehir Belediyesi nin katkıları ile deltada yaşayan köylü kadınlara yönelik yapılan projelerin devam ettirileceğini söyledi.Başkan Şahin: Problemi Kökünden Çözeceğiz

07.11.2018 06:14

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ;  Vezirköprü ilçemizde içme suyu problemini biliyorum. Problemi azaltmak için çeşitli çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar ile problemleri azaltıyoruz. Fakat bu çalışmalar geçici çözümdür. Günü kurtarmak oluyor. Esas olan problemi kalıcı olarak çözmektir. Bunun için içme suyu arıtma tesisi kurarak problemi kökünden çözeceğiz.  dedi

PROBLEMİ KALICI OLARAK ÇÖZECEĞİZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarını şöyle sürdürdü:  Öncelikle Vezirköprü lü hemşerilerime sabır ve anlayışları için teşekkür ediyorum. Altyapı, içme suyu ve yol insanların en temel ihtiyaçlarıdır. Hemşerilerimin bu konuda problemleri var. Biz 17 ilçemizde altyapı, içme suyu ve yol konusunda seferberlik içindeyiz. 930 milyon lirayı aşan 180 proje yürütüyoruz. Ayrıca 152 milyon tutarında 4 yeni projeyi de daha hazırladık. 17 İlçe belediye başkanımız ile el ele, koordine, birlik ve beraberlik halinde başta alt yapı, içme suyu ve ulaşım olmak üzere her alanda Samsunumuzu örnek şehir yapacağız.  Vezirköprü ilçemizde hemşerilerimiz zaman ciddi manada içme suyu problemi yaşadı. Vezirköprü ilçemizde su yetersizliği problemimizde bulunuyor. Bu problemleri çözmek için önemli çalışmalar yaptık. Bazı tedbirler aldık. Fakat bu çalışmalar geçici çözümdür. Günü kurtarmak oluyor. Esas olan problemi kalıcı olarak çözmektir. Bunun için içme suyu arıtma tesisi kurarak problemi kökünden çözeceğiz. Dedi.Başkan Şahin den Vezirköprü ye Müjde

07.11.2018 06:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Altyapı, içme suyu ve yol olmazsa olmazlarımızdır. Vezirköprü ilçemizde bu anlamda ki problemleri çözmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Dedi.

ALTYAPI, İÇME SUYU VE YOL EN TEMEL İHTİYAÇTIR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin: 17 ilçemizde bir seferberlik halinde çalışıyoruz. Her ilçemizin müşterek olduğu gibi ayrı problemleri de var.  Samsunumuz ilçelerimizle beraber alt yapı, içme suyu ve ulaşım konusunda örnek bir şehir olacaktır. Altyapı, içme suyu ve yol tüm insanlarımızın en temel ihtiyaçlarıdır. Bu ihtiyaçları çözmek bizim birinci görevimizdir. Tüm problemleri çözeceğiz. Şu ana kadar 5 ayda 455 kilometre yol yaptık. Alt yapı ve içme suyu konusunda ise 75 projeyi devam ettiriyoruz.  Dedi.

VEZİRKÖPRÜ YE 8.520.227 TL YATIRIM

Başkan Zihni Şahin açıklamalarında şunları söyledi: Vezirköprü ilçemiz Samsunumuzun tarihi ve büyük bir ilçesidir. İlçemizde 8.520.227 TL tutarında atık su arıtma tesisi inşaatımızı bütün hızıyla ve aralıksız devam ettiriyoruz. Bu projeyi 2019 yılı sonu itibarıyla tamamlayacağız. İlçemizde alt yapı anlamında çok önemli bir çalışmayı hayata geçirmiş olacağız. Vezirköprü ilçemizi göreve geldikten sonra defalarca ziyaret ettim. Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Sadık Edis ile istişareler yaptık. Başkanımıza teşekkür ediyorum. İlçemizin tüm problemlerini biliyorum. Vezirköprülü hemşerilerime sabır ve hoşgörüleri için çok teşekkür ediyorum. Bize inanıp güvensinler ilçemizin her problemini çözeceğiz. Başkanımız İbrahim Sadık Edis ile el ele birlik ve beraberlik içinde üzerimize düşen her şeyi fazlasıyla yapacağız. Vezirköprü ilçemizin turizm değerlerini de öne çıkartacağız. Başta içme suyu olmak üzere tüm alt yapı ve yol problemlerini çözeceğiz. Başkan Şahin: 251 Milyon Tutarında 15 Proje Hayata Geçiyor

07.11.2018 06:07

Altyapı, içme suyu ve yol olmazsa olmazımızdır diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin içme suyu arıtma tesisleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Başkan Zihni Şahin; Kavak, Lâdik, Salıpazarı ve Çarşamba ilçelerinde ileri teknoloji arıtma tesisi kurulacağını, 19 Mayıs, Vezirköprü ve Yakakent ilçelerinde ise atık su arıtma tesisi çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Başkan Zihni Şahin,  Batı ileri teknoloji atık su arıtma tesisi, Sakarlı, Asarcık, Çarşamba ilçesi Dikbıyık Mahallesi ve Ladik ilçesi Hamamayağı Mahallesi Paket Atıksu Arıtma tesislerinin ise tamamlandığını, Terme ve Bafra ilçelerindeki atıksu arıtma tesislerinin ise revizyonlarının yapılmakta olduğunu ifade etti.

KARARLIYIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; Altyapı, içme suyu ve yol problemlerini çözmek için kararlıyız. Bu konular insanlarımızın en temel ihtiyaçlarıdır. İnsanlarımızın bu temel ihtiyaçlarını karşılamak boynumuzun borcudur. Göreve geldiğimiz Mayıs 2018 tarihi itibarıyla milletvekilimiz ve büyükşehir eski belediye başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz Bey döneminde başlayan projeler vardı. Bunları devam ettiriyoruz. Bir kısmını tamamladık. Yeni projelerde hazırladık. Toplam 15 proje ile 251 milyon liralık atıksu arıtma tesisi yatırımı yapmış oluyoruz.

4 İLÇEYE 152 MİLYON TUTARINDA ATIK SU ARITMA TESİSİ YAPILIYOR

Kavak ilçemize 11.600.000 TL tutarında, Lâdik ilçemize 10.870.000 TL, Salıpazarı ilçemizde 11.380.000 TL, Çarşamba ilçemizde 118.357.000 TL olmak üzere kredileri tahsis edilmiş ileri teknoloji atıksu arıtma tesisleri kuracağız. Bafra ilçemizde 7.245.000 TL, Terme ilçemizde ise 3.732.565 TL tutarında yatırımlar ile atıksu arıtma tesislerimizin revizyonunu yapıyoruz. 19 Mayıs ilçemizde 4.968.000 TL, Vezirköprü ilçemizde 8.520.227 TL ve Yakakent ilçemizde ise 27.194.644 TL olmak üzere kanalizasyon, Atık su arıtma tesisi ve derin drenaj yapım işleri çalışmalarımız başta olmak üzere 69.201.000 TL tutarında ki atıksu arıtması konusunda yatırımlar devam etmektedir. Kısacası 17 ilçemiz için seferberlik halindeyiz. Gönül belediyeciliğimiz ve hizmet belediyeciliğimizi bir arada yürütüyoruz.Örnek Belediyeden Karayollarına Sıfır Atık brifingi

07.11.2018 06:04

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile yürütülen Sıfır Atık Projesinin pilot kurumu Samsun Büyük Belediyesi, başarılı uygulamalarıyla örnek alınıyor.

Büyükşehir Belediyesi proje ekibi ile temasa geçerek çalışma başlatan Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü personeli, Sıfır Atık konusunda brifing toplantısı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinesiyle yürütülen Sıfır Atık Projesi, Samsunda giderek yaygınlaşıyor. Projeyi kentte ilk hayata geçiren kurum olan Samsun Büyükşehir Belediyesinin uygulamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından takip ediliyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi çalışmalarını örnek alan Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü,proje dahil olmak için Katı Atık Geri Dönüşüm Şube Müdürlüğü ekiplerinden bilgi ve tecrübe desteği alıyor.

Karayolları 7. Bölge Müdürlüğünde yapılan Sıfır Atık Proje toplantısı, Bölge Müdür Yardımcısı Ertuğrul Dinç ve Haydar Kobyanın öncülüğünde gerçekleşti. Toplantıya kurum başmühendisleri ile arazi mühendisleri katıldı. Toplantıda bölge müdürlüğü bünyesinde yürütülecek proje çalışmalarına ilişkin sunum yapıldı. Atık karakterizasyonun çıkarıldığı Karayolları 7. Bölge Müdürlüğünde bununla ilgili ekip kurduğu öğrenildi. Personelin atıkların ayrıştırılarak toplaması hususunda bilinçlendirilmesinden sonra çöp kutularının kaldırılacağı ifade edildi. Toplantıda ayrıca organik atıkların Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağına gönderileceği, tıbbi ve tehlikeli atıkların ise ilgili firmaya verileceği belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Geri Dönüşüm Şube Müdürlüğü Sıfır Atık Projesi Koordinatörü Çevre Mühendisi Sibel Atıkgan ise yaptığı sunumda belediye olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Projeyi il başkanlık katında hayata geçirdiklerini hatırlatan mühendis Atılgan, ayrıştırma ünitelerini tüm birimlere yerleştirdikten sonra çöp kutularını kaldırdıklarını söyledi.

7 aşamalı projeyi Büyükşehir Belediyesi hizmet birimlerinde başarıyla uygulamakta olduklarını ifade eden Sibel Atılgan, Yaptığımız atık karakterizasyonunda ayda 220 kg ile en çok kağıt ve karton çıktığını gördük. Bunun üzerine atık çeşitlerimizi belirleyerek, ayrıştırma ünitelerimizi birimlerimize koyduk. Personelimizde zaman içinde buna uyum sağladı. Yemekhanemizi projeye göre tasarlayıp organik atıklarımızı daha düzenli toplamayı başardık. Bunlar hayvan barınağımızda mamaya dönüştürülüyor. Ayrıca biogaz tesisimizde günlük 20 ton atıktan elde ettiğimiz gübre içerikli toprağı park ve bahçelerimizin peyzajında kullanıyoruz. ifadelerini kullandı.