Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: 19 Mayıs 1919 Kimliği En Önemli Referansımız

31.07.2017 08:20

Milli mücadelenin ilk adımını Samsun da atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Amasya ya uzanan tarihi yolculuğu yeniden canlandırılıyor.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün ticaret kervanlarının geçtiği Samsun-Sivas-Bağdat İpek Yolu Hattı nda önce Havza’ya oradan da Amasya ya uzanan 98 kilometrelik serüveni, gün ışığına çıkarıldı. Güzergâh boyunca Atatürk ün neler görüp yaşadığını tek tek tespit eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, tarihi yolculuğu Kurtuluş Yolu Projesi ile turizme kazandırıyor. 1919 yılına ait belgeler, eski eserler, fotoğraflar ve yöre halkının anılarının tarihçi ve akademisyenlerin sosyal hayatı detaylı inceleyip projelendirmesiyle 4 ay önce başlayan çalışmalar, tüm hızıyla sürüyor.Büyük Önder in şehzadeler diyarına giderken konaklayıp ahaliyle sohbet ettiği Sekizgöz Un Değirmeni ni yeniden işler haline getirmeye hazırlanan Samsun Büyükşehir Belediyesi, çevresindeki tarihi evleri de müzeye dönüştürecek.

Kurtuluş Yolu nu ilmek ilmek titizlikle işleyerek 1919 günlerini canlandırmayı hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi nin projedek en önemli adımlarından birisi de eski un değirmeni olacak. Havza dan Amasya ya hareket eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bölgenin tüm un ihtiyacını karşılayan Sekizgöz Un Değirmeni nde konaklayıp, burada kahve içerken ahali ile sohbet etmişti. Sohbette ise Atatürk ün  Hiçbir zaman ümitsiz olmayacağız. Hep birlikte çalışacağız, memleketi kurtaracağız. diyerek halka cesaret vererek, maneviyatlarını yükseltmeye çalıştığı ifade ediliyor.

DEĞİRMENDE PİŞEN EKMEK ZİYARETÇİLERE İKRAM EDİLECEK

Kurtuluş Yolu İzleği proje çalışmaları kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, bu anlamlı değirmeni yeniden işletmeye alarak un öğüttürüp kara fırında ekmek yaptıracak. Ekmek de ziyarete gelecek vatandaşlara ikram edilecek. Değirmenin çevresindeki tarihi evler ise müzeye dönüştürülecek. Milli Mücadele ve Etnografya Müzesi haline getirilecek evler içerisinde o döneme ait silah, kıyafet vb. eşyalar sergilenecek.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, müzenin bahçesine de Mustafa Kemal Paşa’nın Havza Mitingi ni ve Havzalı Sıtkı Hoca nın halk ile olan konuşmasını rölyeflerle canlandıracak. Sekiz Göz Un Değirmeni nin uygun bir yerine yöresel ürünlerin satıldığı ve sunulduğu kafeterya inşa edecek. Güzergâhla ilgili yapılacak hediyelik eşyalar da satışa sunulacak.

19 MAYIS 1919 KİMLİĞİ EN ÖNEMLİ REFERANSIMIZ

Kurtuluş İzleği Proje çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, projeye büyük önem verdiklerini söyledi. Çalışmaların hızla devam ettiğini ifade eden Başkan Yılmaz,  Milli mücadele yıllarında kurmaylarıyla birlikte 19 Mayıs 1919 da Samsun a ayak bastıktan sonra Havza ya geçerek, ilk çalışmalarını burada yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya geçişine kadar olan süreçte kullandığı gerçek yol, maalesef gerektiği şekilde korunup tanıtılamadı. Bu nedenle Ata Yolu Rotası nı koruyup hem günümüz insanlarına hem de gelecek nesillere tanıtmak, anlatmak ve yarınlara miras bırakmaya çalışıyoruz. Uzun zamandır da yoğun mesai harcıyoruz. Tarihi dokuyu yansıtmak için o dönemlerden kalan tüm eserleri yeniden yaşatmaya gayret ediyoruz. Güzergâh üzerinde yer alan menfez, köprü, han, sanat yapıları ve 1919’dan günümüze ulaşan konut kalıntılarını tespit ederek, kültürel ve doğal yapıların korunması ve turizme açılması için çalışma yürütüyoruz. diye konuştu.

Milli Mücadele nin ilk güzergâhını doğal haliyle koruyup kültürel değerleri turizme kazandıracaklarını dile getiren Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Be nedenle yol üzerinde yer alan Sekizgöz Un Değirmeni nin tarihini anlatacağız. Ayrıca değirmen sınırları içinde yer alan Bayram Çonoğlu Evi ni de koruma altına aldık. Şimdi değirmeni tekrar işler hale getirip kara fırında ekmek yapacağız. Atatürk ün izini takip edip konaklayacak insanlara ekmek ikram edeceğiz. Burada dinlenme yerleri ve açık hava müzesi yapmayı planlıyoruz. Bu amaçla Bayram Çonoğlu nun evini de müzeye dönüştüreceğiz. Kafeterya ve hediyelik eşya satış reyonlarıyla da orayı tarihi bir konsept haline getireceğiz. Samsun kimliğinin en önemli referansı olan 19 Mayıs 1919 ve kurtuluş mücadelesinin meşale şehri olarak bu kimliği ön plana çıkartmak en önemli hedeflerimizden birisi. ifadelerini kullandı.Başkan Yılmaz: Daha Fazla Üretmemiz Lazım

27.07.2017 07:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kentin gelişimi için daha fazla üretim, ikinci üniversite çağrısında bulundu. Tekkeköy ilçesinin gelişi için önerilerde bulunurken, sağlık, spor yatırımlarına da değindi.

ŞEHRİN EKONOMİSİNİ BÜYÜTMEMİZ LAZIM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'ın meclis üyelerinin de katılımıyla gerçekleşen istişare toplantısına eşlik etti.

Toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Burada yapılan bir şey varsa bunları şehir halkıyla birlikte yaptık. Bu şehir şehircilik adına öyle bir noktaya geldi ki, artık bu şehir geldiği noktadan devam etmek zorunda olduğu gelecek trendinde de, şehir ekonomisini büyütme mecburiyetine geldi. Bu şehir daha fazla ihracat yapmak zorunda. Bu şehir spor şehri oldu. İnşallah şimdi de yeni Sağlık Bakanımızla birlikte sağlık şehri de olacak. Şehir hastanesini süratle inşa etmemiz gerekiyor. Onun yanında adli tıpı süratle inşa etmemiz gerekiyor. Sağlık sektöründe varsa tekleyen tökezleyen taraflarımız, bunları hemen revize edip büyütmemiz gerekiyor. Sağlık Bakanımızın Samsun’dan seçilmiş olmasını ben büyük bir şans olarak değerlendiriyorum.  dedi.

SPOR YATIRIMI 550 MİLYON

Samsun daki spor yatırımına değinen Yılmaz,  Farkındaysanız kaç senedir spora kilitlendik. Olimpiyatla ilgili de büyük bir sportif alt yapı inşa ettik. Bu sportif altyapının da maliyeti aşağı yukarı 550 milyon TL civarında. Bu geçtiğimiz 3 senede oldu. Sadece Tekkeköy ilçemize yapılan stadyum 150 milyon TL ye yapıldı. Bizim yerel yönetim olarak şehrin ekonomisini büyütmeye yönelik çalışmalar yapmamız lazım. Bizim direkt ekonomiye katkı verecek olan ihracatımızı büyütecek yollar bulmalıyız. Daha fazla üretmemiz lazım. Yatıp kalkıp bunlarla ilgili olayları konuşmamız lazım. Belediyelerin asli işi bu değil gibi görünse de asli işiniz artık bu olsun. Öbür işler zaten yürüyecek. Onlar yürüse bile ekonomiyi büyütmezsek bir yerde tıkanıp kalacağız. Gelişmeyen ekonomide bu alt yapı tesislerinin varlığının çok fazla bir önemi yok. şeklinde konuştu.

SAMSUN A İKİNCİ ÜNİVERSİTE LAZIM

FETÖ operasyonları kapsamında Canik Başarı Üniversitesinin kapatıldığını hatırlatan Başkan Yılmaz, Bazı şehirlerde iki ve ya üç tane üniversite var. Devlet üniversitelerinden bahsetmiyorum. İkinci bir özel üniversite ile ilgili konuda çağrıda bulunuyorum. Tüm yatırımcılara kapımız açık. Üniversite yapma niyetlerini ortaya koydukları takdirde bütün imkânlarımızla yardımcı oluruz. Ben bu şehirde ikinci bir üniversiteyi önemsiyorum. vurgusunu yaptı.

TEKKEKÖY YILDIZ OLDU

Tekkeköy ilçesinin ismi hakkında da açıklamaya yapan Yılmaz, Elimden gelse Tekkeköy ismini değiştirsem. Neden mi? Tekkeköy Samsun un bana göre yıldızı haline geldi. Köy algısının çok ötesinde bir şehir olma yolunda ilerliyor.  dedi. Yılmaz, Tekkeköy ilçesindeki metruk, sıvasız ve boyasız binalarında toplumsal bir duyarlıkla revize edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KÖMÜR TESİSLERİ İÇİN ORTAK İSTİŞARE

Tekkeköy ilçesi sınırları içindeki sanayi bölgesinde yer alan kömür tesislerine yönelik düzenlemeler yapılmasının kentin gelişimi yönünden önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, o bölgede kömür işiyle uğraşanların belediyeye gelip ne yapılması gerektiği konusunda istişarelerde bulunmaları ve destek vermeleri yönünde de çağrı yaptı.Başkan YILMAZ: Golf Sahamız Olimpiyat Tarihine Geçti

27.07.2017 07:18

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Golf sporunun olimpiyat tarihinde ilk kez yer alması şehrimiz adına gurur verici. Sahamız olimpiyat tarihine geçti. Dedi.
Samsun’un olimpiyat şehri olmasını sağlayan Deaflympics Olimpiyatları tüm hızıyla devam ederken, biten müsabakaların galipleri ödüllerini alıyor. 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Sahasında düzenlenen Golf müsabakalarında sona gelindi. Dereceye giren sporculara madalyalarını Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev ile birlikte verdi.23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları kapsamında düzenlenen Golf müsabakaları sona erdi. Dereceye giren sporcular madalyalarını Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz dan aldı.

Olimpiyatların çekişmeli müsabakalara sahne olduğuna dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, golf turnuvalarına ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Golf sporunun olimpiyat tarihinde ilk kez yer alması şehrimiz adına gurur verici. Samsun umuza kazandırdığımız golf sahasının böyle büyük bir olimpiyatta kullanılıyor olması bizleri ayrıca sevindirdi. Sahamız olimpiyat tarihine geçti. 21 – 26 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen müsabakalarda dereceye giren sporcularımızın ödüllerini verdik. Hepsini katılımlarından ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum. dedi.

ICSD Başkanı Valery Rukhledev ile de işaret dili ile sohbet eden Başkan Yılmaz, Rukledev e  Başarılı olduk mu diye sorunca ICSD Başkanının yanıtı şöyle oldu: Muhteşem bir etkinlik oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Sahası eşi benzeri görülmemiş güzellikte. Başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere tüm Samsunlulara teşekkür ederim.Başkan YILMAZ: Olimpiyat Oyunlarını Yakından Takip Ediyorum

26.07.2017 11:06

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy Bahattin Ekinci Spor Salonu nda gerçekleştirilen ve Polonya ile Kenya arasında oynanan basketbol maçını izledi.
Samsun un Olimpiyatlara da ev sahipliği yapmasıyla birlikte tam anlamıyla bir spor kenti olduğunu vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Her alanda gelişen ve güzelleşen Samsun umuza Deaflympics Olimpiyatları büyük bir renk kattı. Samsun umuzun her yerinde binlerce yabancı turist var. Müsabakaları izlemeye gelen tüm ziyaretçilerimiz şehrimizin gezilecek ve görülecek doğal, tarihi ve turistik yerlerini de ziyaret ediyor. Olimpiyatları yakından takip ediyorum. Saat başı birden fazla müsabaka olduğu için her maça katılma imkânım olmuyor maalesef. Ama sosyal medyadan Olimpiyat ile ilgili gelişmeleri takip ediyorum. Olimpiyatların bitmesine birkaç gün kaldı. Samsun olarak misafirlerimizi bugüne dek iyi ağırladığımıza inanıyorum dedi.23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyatları nı yakından takip eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Tekkeköy de düzenlenen basketbol müsabakalarına katılarak sporculara moral verdi. Tekkeköy Bahattin Ekinci Spor Salonu nda gerçekleştirilen müsabakalara katılan Başkan Yılmaz, yenilen takım olan Kenya ya moral vermek için Kenya Milli Bayrağı nı salladı.


Başkan YILMAZ: 2023 den Önce 2019 İçin Koşuyoruz

26.07.2017 10:23

Samsun Büyükşehir  Belediyesi, kentin 2019 vizyonuna ilişkin planladığı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Samsun u Türkiye nin en modern, çağdaş ve yaşanabilir şehirlerinden biri haline getirmeyi hedefleyerek çalışmalarını kararlılıkla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, çok sayıda yatırımı tamamlarken, birçok projeyi de sürdürüyor.
Devlet yatırımıyla hayata geçmesi beklenen 900 yataklı Şehir Hastanesi nin Samsun ekonomisi ve turizmini olumlu yönde etkileyeceğini ön gören Büyükşehir Belediyesi, çevre konusunda ilçelerde atık su arıtma, katı atık ve içme suyu proje yatırımlarında önemli yol kat etti. Yatırımlar sayesinde atık sorunu ortadan kalkarken, çok sayıda kırsal mahalle ise içme suyuna kavuştu. Atık arıtma tesis yatırımlarıyla atık suların denize deşarjı ise önlendi.Şehri içindeki tesis ve donanımları ile gelecek nesillere hatıra bırakılabilecek bir çeyiz sandığı gibi gören Samsun Büyükşehir Belediyesi,  sağlık, çevre, kent estetiği, tarih, kültür, turizm, spor, ulaşım, sanayi ve üretim ile kırsal kalkınmada büyük yatırımlara imza atıyor.

Samsun u  Estetik ve Çevreye Duyarlı bir Şehir haline getirmek amacıyla belediye, 2019 a kadar Terme Akçay ile Yakakent Kanlıçay ve şehir merkezi Amasya arası devlet yolu kenarındaki bütün tesis ve konutların cephe ve çevre peyzajlarının yapılarak görsel disiplin altına alacak. Gülsan Sanayi Sitesi, Alaçam ilçesi ve Selahiye mahallesi sokak sağlıklaştırılması, Baruthane Evleri, Kalkanca Evleri, Site Cami çevre düzenlemeleri tamamlanıp, şehir ve sanayi siteleri içinde kalmış kömür depoları taşınacak.

Ulaşım projelerinde Samsun u çağ atlatan Büyükşehir Belediyesi, beton ve asfalt yolların büyük bölümünü tamamlayarak hizmete sundu. Çarşamba Köklük-Hacılıçay, Hürriyet-Kumtepe, Bafra Kalaycılı-Türbe ve Fener-Karıncak köprüleri ile asırlık ulaşım sorunlarını tarihe gömen belediye, küçük sanayi sitesi yolları çalışmalarının önemli bir bölümünü ise tamamladı.

Tarih, kültür ve turizm alanında Kurtuluş İskelesi Açık Hava Müzesi, Bafra Tütün Müzesi, Yaşar Doğu Müzesi, Şehit Gazi Müzesi, Çakallı Han Diplomatlar Müzesi, Şeyh Sadi Tekkesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesi ile Panoroma Müzesi ni şehre kazandıran Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2019 a kadar Büyük Samsun Müzesi, Bilim ve Teknoloji Müzesi ve Cerahi Aletler Müzesi ni tamamlayarak, halkın hizmetine açacak. Terme Miliç Tesisleri ni ve sahil yolu peyzaj düzenlemelerini tamamlayarak  Mavi Bayrak ı Samsun a kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Kızılırmak Kuş Cenneti, Ayvacık Gölü ve Vezirköprü Kanyonu başta olmak üzere kentin turizm potansiyellerini tanıtmayı sürdürecek.

Sporda ilçeler kırsal kesim semt sahaları yapan Büyükşehir Belediyesi, golf tesisi Samsun u Karadeniz in ilk ve tek şehri yapmıştı.  Kırsal kalkınmada Kavak ın 19 Mayıs, Ahırlı, Bahçelievler, Karaköy, Tepecik, Yeni Camii, Yukarı Çirişli mahallerinde köy fırınları yapılarak geleneksel tatların yaşatılmasını ve kırsal ekonomisine katkı sağlanmasını amaçlayan belediye, 19 İlçesi Karşıya Mahallesi Yörükler mevkiinde Ekolojik Pazar Yeri ve ülkenin ilk Salep Evi kurarak farkındalık oluşturdu.

İlçelerde tarımsal üretimi yaygınlaştırmak ve artırmak çiftçilere ceviz fidanı dağıtan Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, mantarcılık, fındık, çilek, sarımsak, nohut, şeftali, enginar, kesme çiçek yetiştiriciliği, seracılık, ipek böcekçiliği, süt toplama, arıcılık, hayvancılık desteklemeleri ile kırsalda üretimi yeniden canlandırdı.

Çalışmaları süren ve başlayacak olan tüm proje yatırımlarını 2019 a kadar tamamlayacak olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, kenti geleceğe taşıma noktasında emin adımlarla ilerliyor.

Yatırımlarla ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği hedefler doğrultusunda 2023 ve 2071 vizyonlarını gerçekleştirmek için toplumun her kesimiyle, siyasi, sosyal, ekonomik tüm aktörleriyle büyük bir yarışın içerisine girdi. Biz de Samsun olarak bu önemli gelişim, değişim ve kalkınma hamleleri içerisinde üzerimize düşeni yapmak adına gece gündüz çalışıyoruz. Şehrimizin tarihi geçmişi ve kimliği içinde en önemli kilometre taşlarından birisi olan ve kentimizin meşale şehir olarak işaret edilmesine vesile olan 19 Mayıs 1919 tarihini de en önemli referans noktalarından birisi olarak kabul ediyoruz. Bu nedenle 19 Mayıs 1919 tarihi yani 19 Mayıs 1919 un 100. Yıldönümü bizler için ayrı bir anlam ifade ediyor. Dedi.

1923 vizyonu ve hedefleri öncesinde 19 Mayıs 1919 tarihini Samsun için farklı bir vizyon ve farklı hedefler için hem bir fırsat hem de ayrı bir motivasyon kaynağı olarak algıladıklarını ifade eden Başkan Yılmaz; O tarihe kadar biz şehrimizi 19 Mayıs şehrine yakışır, her yönüyle gelişmiş, önemli projelerini tamamlamış, ülkemizin ve dünyanın parmakla gösterdiği, hem şehircilik alt yapısını, hem sosyal ve kültürel alt yapısını hem de ekonomik verilerini hak ettiği noktaya taşımış bir metropol haline getirmek için büyük bir yarışın içinde olacağız. Diye konuştu.