Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMULAŞ 30 MİLYONUN ÜZERİNDE YOLCU TAŞIDI

03.01.2020 07:37

Samsun da trafiğin akıcı ve sorunsuz bir şekilde işlemesi için çalışmalarını sürdüren Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. Ve Tic. A.Ş (SAMULAŞ) 2019 yılında 30 milyon 220 bin 954 yolcuya ulaşım hizmeti sağladı.

29 tramvay ve 111 otobüsü bünyesinde barındıran SAMULAŞ, Samsun da binlerce kilometrelik ulaşım ağıyla vatandaşa kaliteli hizmet vermeye devam ediyor. Alanında gelişen teknolojik yenilikleri sistemlerine uygulayarak hizmet kolaylığı sunan SAMULAŞ deneyimli mühendis kadrosuyla sorunlara anında müdahale ederek aksaklıkları en kısa sürede gideriyor.

2019 YILINDA 30 MİLYONDAN FAZLA YOLCU

Üniversite den Tekkeköye 35 kilometrelik güzergahta 43 istasyona uğrayan Hafif Raylı Sistem İşletmesi 2019 yılı boyunca toplamda 20 milyon 657 bin 739 yolcu taşıdı. SAMULAŞ a ait 111 otobüs ise şehrin her noktasında milyonlarca yolcunun ulaşımını sağlamakta önemli rol oynuyor. SAMULAŞ a ait otobüslerde yıl boyunca 9 milyon 563 bin 215 yolcu seyahat etti. Bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda SAMULAŞ a ait ulaşım araçları 2019 yılı boyunca toplamda 30 milyon 220 bin 954 yolcu taşımış oldu.

TEK ARAÇLA ÜNİVERSİTE İÇİNE ULAŞIM SAĞLANDI

Türkiye de kampüs içine giren sayılı tramvay hatlarından olan Samsun Hafif Raylı Sistem işletmesi, öğrencilerin ve hasta yakınlarının yıllardır yaşadığı ulaşım sorununa da çözüm oldu. Temmuz ayından itibaren Lojmanlar, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri, Yaşam Merkezi, Eğitim Fakültesi ve Yurtlar bölgesindeki duraklara yolcu taşıyan Hafif Raylı Sistem Projesi sayesinde Tekkeköy den Üniversite içine kadar tek tramvay ile yolculuk imkanı sağlandı.SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSERVATUVARI 2020 OCAK AYI ETKİNLİK PROGRAMI

03.01.2020 07:29BÜYÜKŞEHİRDEN ZABITAYA HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ

03.01.2020 07:24

Başkan Demir: Her alanda örnek olacağız. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, her alanda örnek olacak bir belediyeciliği sergileyeceklerini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı 17 ilçe zabıtasında görev yapan 200 personele hizmet içi eğitim semineri düzenledi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Cuma Yıldırım ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Şahin tarafından verilen seminerde katılımcılara sertifika takdim edildi. Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen seminerde, slayt eşliğinde ilgili kanunlar, yönetmelikler ve iş ahlakı hakkında bilgiler verildi.

Şehrin huzur ve refahına katkı

Eğitim seminerine katılan personele teşekkür ederek sözlerine başlayan Zabıta Dairesi Başkanı Abdülkadir Dizman, Zabıta teşkilatımız şehrimizin huzur ve refahının sağlanmasında, kanunların verdiği yetki kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyor. 17 ilçe zabıta personelimiz bu seminerimize katıldı. Seminer 2 ayrı grup halinde yapılacak dedi.

Hizmetle yükümlü bir kurumuz

Bu tür eğitimlerin vatandaşa hizmet noktasında çok önemli olduğunu vurgulayan Genel Sekreter İlhan Bayram, Eğitim şarttır diye hep söyleriz. Biz vatandaşa hizmet etmekle yükümlü bir kurumuz. Bu hizmeti yaparken belli bir çerçeve ve hukuk içinde hareket ediyoruz diye konuştu.

Her alanda örnek olacağız

Zabıta Daire Başkanlığının yaptığı her icraatın belediyeye güç katacağına dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, Zabıta Daire Başkanlığımız bir bütün halinde tüm hizmetlerin halka, kamuya yansımasını temsil eden bir birimimiz. Büyükşehir Belediyesi 1 milyon 350 bin vatandaşımızın hayatını ilgilendiren her alanda yetkili. Biz ne kadar çok gayret eder ve çalışırsak bu şehir hem fiziki anlamda hem de insanlarımızın güvenliği, sağlığı, mutluluğu açısından çok iyi noktalara gelir. İnsanımıza hizmet noktasındaki en önemli güçlerimizden ve imkanlarımızdan bir tanesi zabıta dairesi. Bu bilinçle birlikte güzel bir eğitim programı olacağını düşünüyorum. Bu eğitimden sonra her bir arkadaşımızın daha iyi bir bilinçle sahaya yansımasını artı olarak görmek istiyoruz. Biz belediye olarak hemen hemen her alanda örnek olacak bir belediyeciliği sergileyeceğiz şeklinde konuştu.SAMSUN UN GELECEĞİ PARLAK

20.12.2019 11:17

Orta Karadeniz Basım ve Ambalaj Sanayicileri ile buluşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sanayi yatırımları noktasında önümüzdeki 3 – 4 yıl çok verimli geçecek. Samsunun geleceği parlak. dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Orta Karadeniz Basım ve Ambalaj Sanayicileri Derneği yöneticileri ile kahvaltıda buluştu. Sevgi Kafede düzenlenen ve Dernek Başkanı Hüseyin Yalgın ile sektör esnafının yer aldığı programda önemli açıklamalarda bulunan Başkan Demir, matbaacılar sitesinin kurulması ile ilgili çalışma yapılacağı müjdesini verdi. Önümüzdeki yılların Samsun için sanayi anlamında çok verimli geçeceğine de işaret eden Başkan Demir, Hedeflerimizi gerçekleştirerek hep birlikte Samsunu arzulanan noktaya ulaştıracağız dedi.

ÇOK GENİŞ BİR ALANA YAYILIYOR

Konuşmasında matbaacılık sektörünün önemine vurgu yapan Başkan Demir, Yaklaşık 20 yıla yakındır da size hizmet için çalışıyorum. Elimizden geleni yapıyoruz. Matbaacılık sektörü çok geniş bir alana yayılıyor. Sizin temsil ettiğiniz sektörün her sektörle bir ilişkisi var. Sağlık alanından tutun kamu yönetimine kadar çok önemli bir alan. Buradaki camia Samsun’un ticari, ekonomik ve iktisadi hayatını en iyi izleyen camiadır. Çok zor da bir alan. Teknolojinin hızlı gelişiminden en fazla etkilenen sektörsünüz dedi.

MATBAACILAR SİTESİ KURULACAK

Matbaacılar Sitesinin kurulması ile ilgili bir çalışma yapılacağını da ifade eden Başkan Demir, Beraber çalışalım. Bir kooperatif gibi yapı kurun. Alan tespit noktasında çalışmaları da yapalım. Biz belediye olarak size elimizden gelen her türlü katkıyı sağlayacağız. Bir ihtiyaç belirlemesi yapın. Bu alanda Samsun Türkiyenin çok önemli bir merkezi olmak zorunda. Bir arada olmak, kümelenmek şehir için avantajdır. Kendi alanınızdaki karşılıklı yapacak olduğunuz iş birliğinde de maliyetinizi ciddi anlamda düşürür. Böyle bir merkez olduğunda Türkiyede de bilinir diye konuştu.

ÇIĞIR AÇACAĞIZ

İstihdam noktasında ciddi yatırımlar yapıldığını ifade eden Başkan Demir, Bundan sonra Allah nasip ederse hedeflerimizi büyük ölçüde gerçekleştireceğiz. Böyle bir çığırı da birlikte açacağız. Yeniden bir istihdam artışı başladı. Sanayi yatırımları noktasında da önümüzdeki 3 – 4 yıl çok verimli geçecek. Bununla ilgili çalışmaları bir taraftan yapıyoruz. Yeni OSByi kuruyoruz. Yazıyı bakanlığa gönderdik. Yakında tüzel kişiliği oluşacak. Hemen arkasından arazi meselesinin halledilmesi, planlama, alt yapı derken hemen tahsise başlayacağız. Havza Bekdiğinde şu anda 9 tane fabrika inşaat halinde. Bir tanesi hizmete girdi. Önümüzdeki yılsonunda 4 – 5 tane daha çalışmaya başlar şeklinde konuştu.İTFAİYEDEN ENGELLİ VE YABANCI UYRUKLU VATANDAŞLAR İÇİN WHATSAPP İHBAR HATTI

20.12.2019 11:15

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, kendini ifade edemeyecek durumda olan bedensel engelli vatandaşlar ile yabancı uyruklu vatandaşlar için Whatsapp İhbar Hattı kurdu. Türkiyede ilk olma özelliği taşıyan engelli ve yabancı uyruklu vatandaşlar için 112 Acil Çağrı Merkezinde görevli itfaiye ekibi tarafından takip edilecek.

İtfaiye görev ve hizmetlerini daha hızlı ve profesyonel olarak yerine getirmeye çalışan

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, toplumun her kesiminin rahatça ulaşabilmesine imkan tanımak amacıyla bilgi ve iletişim kanallarını genişletiyor. Bu kapsamda itfaiye daire başkanlığı, konuşma ve duyma özürlü engelli vatandaşlar için yazılı ve görsel ihbarda bulunabilmesi için Whatsapp İhbar Hattı kurdu.

İTFAİYEYE HIZ KAZANDIRACAK

112 Acil Çağrı Merkezindeki itfaiye ekipleri kontrolünde 1.5 ay önce açılan 0530 157 26 79 numaralı Whatsapp İhbar Hattının doğru bilgilendirilmede, acil müdahalede ve arama kurtarma faaliyetlerinde ekiplerin hızını artırması ve işini kolaylaştırması bekleniyor. Hattın hizmete girdiğini duyuran Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, engelli ve yabancı uyruklu vatandaşlar ile iletişim kuracak olmanın mutluluğu yaşadıklarını söyledi.

ENGELLİ VE YABANCI UYRUKLU VATANDAŞLAR YARARLANACAK

112 ambulans, 155 polis, 156 jandarma, 122 AFAD, 158 sahil güvenlik, 177 orman gibi kurumların çağrı sistemlerinin ocak ayından itibaren 112 Acil Çağrı Sistemi bünyesinde birleştiğini hatırlatan İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, bunlar arasında itfaiyenin de bulunduğunu kaydetti. Zengin, Vatandaşlarımız acil olaylarda kurum karışıklığı yaşamaması için artık sadece 112 yi arayacak. 11 aylık süreçte İtfaiye Daire Başkanlığı olarak ekstra ayrı bir çalışma daha başlattık. Özellikle Türkçe bilmeyen yabancı uyruklu insanlarımız ile konuşma ve duyma özürlü engelli vatandaşlarımızın bizimle nasıl iletişim kurabileceklerini, bu konuda neler yapabileceğimizi düşündük. Neticede olası afet durumunda bize yazılı ve görüntülü olarak da ihbarda bulunabilmeleri için itfaiye whatsapp iletişim hattı açtık. Artık konuştukları dilleri akıllı telefonlarda tercüme ettirerek bize rahatlıkla ulaşabilir, sorunlarını iletebilir, yardım isteyebilir ve ihbarda bulunabilirler. bilgisini verdi. 

ASILSIZ İHBARDA BULUNULMAMALI

112 Acil Çağrı Merkezindeki itfaiye ekiplerinin whatsapp ihbar hattı ekranına düşen ihbarların anında müdahale ekiplerine iletildiğini belirten Daire Başkanı Zengin, Whatsapp hattımızı asılsız ve amaç dışı kullanmamaları, kullanmak isteyenlere engel olunması noktasında halkımızdan anlayış ve hassasiyet bekliyoruz. İçişleri Bakanlığı koordinesinde hizmet veren 112ye yapılan her ihbar, kayıt altına alınıyor. Çağrının kimin, nereden ve ne zaman yapıldığı bellidir. O yüzden asılsız ihbarlar ve lüzumsuz meşguliyetler bizi engellemektedir. 112 ve diğer acil durum hatlarının meşgul edildiği gibi bu hattımızın meşgul edilmemesi, doğru ve hızlı şekilde hareket ederek müdahalede bulunabilmemiz açısından büyük önem taşımaktadır.  diye konuştu. 

GÖRÜNTÜLÜ İHBARLAR ÇOK ÖNEMLİ

Whatsapp ihbar hattına atılacak görüntü ihbarların kendileri için büyük önem taşıdığına da değinen Zengin, Çünkü vatandaşlarımız bazen olay ve olay yeriyle ilgili bilgileri net iletemiyor. Bilgi ve iletişim teknolojisi çağındayız. Dolayısıyla görüntülü ihbarlarda da bulunulması, bilgiyi doğru alınmamız ve en uygun itfaiye ekiplerimizi olay yerine sevk etmemiz noktasında hareket kabiliyetimizi artıracak. Görüntü atıldığı zaman adres yazılırsa ve doğru bilgiler verilirse olay yerini bulmamız ve müdahale etmemiz daha kısa sürecek. ifadelerini kullandı.