Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAATHANE MEYDANI TARİHE IŞIK TUTACAK

26.02.2021 08:19

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, “Kültürel mirasımıza sahip çıkma projemiz” dediği Saathane Meydanı, tarihe ışık tutacak. Burada yapılan çalışmalardan hem vatandaşlar hem de bölge esnafı memnuniyetlerini dile getirerek Başkan Demir’e teşekkür etti.

Samsun’da 7 bin 900 metrekarelik alanı kapsayan Saathane Meydanı Projesi’nde adım adım sona doğru yaklaşılıyor. Bölgeyi tarih ve turizm merkezi haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yapılan çalışmaları her gün yerinde takip ederek inceliyor. "Saathane Meydanı, tarihimizle buluşma, kültürel mirasımıza sahip çıkma projesidir” diyerek burada yapılan çalışmaya ne kadar önem verdiğini gösteren Başkan Demir, projenin tamamlandığında ticari canlılığın yeniden başlayacağını ifade etti.

Sultan 2.Abdülhamit’in tahta çıkışının anısına 1887 yılında yaptırdığı Saat Kulesi çevresinde şekillenen proje kapsamında 15. yüzyıl eseri Şifa Hamamı, Osmanlı mimarisinin 15. yüzyıla ait tek sivil örneği Taşhan, 1803 yılında hizmete açılan medrese ile caminin restorasyonlarının tamamlanmasıyla birlikte bölgedeki estetik dokuya zarar vermeden yapılan çalışmalardan memnuniyet duyduğunu ifade eden vatandaşlar, Başkan Mustafa Demir’e teşekkür etti.

Üniversite öğrencisi Umut Sağlam, estetiği bozan yapıların yıkılmasıyla Saathane Meydanı’nda  önemli değişiklikler meydana geldiğini söyleyerek, “Burası eskiye nazaran çok değişti. Devam eden süreçte çeşitli restorasyonlar yapılıyor. Yıkımlar yerinde ve güzel oldu. Projeyle tarihe önem veriliyor. Samsun, bu değişimle daha da güzel hale geldi. Proje tamamlandığında da Saathane Meydanı, daha başka olacak“ dedi. Emekli öğretmen Yaşar Tüter ve Celal Kılıç, yapılan çalışmaları memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi. Saathane Meydanı esnaflarından Cahit Saba ile Mehmet Kılıç ise “Tarihi Hamam ve Taşhan düzenlendi. Esnaf mağdur edilmeden dükkanları yıkıldı. Mal sahipleri bu yıl inşaat tamamlandıktan sonra yeni dükkanlarına kavuşacak. Saathane, Samsun’un merkezi, tarihi bir yer. Böyle bir projenin yapılıyor olması da çok güzel. Eskiden çarpık bir yapı vardı. Ama bu kötü durum ortadan kalkmaya başladı. Esnaflar olarak olumlu karşılıyoruz.  Başkanımızın Samsun’a hizmette önemli işler yapacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Saathane Meydanı projesinin tamamlandığında bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini, hem Samsunluların hem de kente gelen yerli ve yabancı turistlerin burada tarihi bir yolculuğa çıkacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Saathane Meydanı, tarihimizle buluşma, kültürel mirasımıza sahip çıkma projesidir Bu projeye büyük önem veriyoruz. Burası tamamlandığında Saathane Meydanı, eşsiz konseptiyle gezip görenlerin keyifli zamanlar geçireceği, tarihi dokusuyla büyüleyen bir turizm alanı haline gelecek. Saathane Meydanı, Subaşı Meydanı ve Bankalar Caddesi ile Anakent İş Merkezi’nin bulunduğu alanı da içine alarak burayı bir bütün olarak değerlendirildiğimizde yapılacak otoparklarla birlikte Samsun’un turizmine, tarihine ve kültürüne önemli bir ışık tutacak” diye konuştu.BAŞKAN DEMİR : KANAVİÇE DOKUR GİBİ ŞEHRİ DOKUYORUZ

26.02.2021 08:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlığı ile yaptığı istişare toplantında, çalışma arkadaşlarına önemli mesajlar verdi. Belediye çalışanı herkesin bu şehre sorumluluğu olduğunu ifade eden Başkan Demir, “Tüm parklarımız ve bulvarlarımızda tasarruflu sensörler kullanarak aydınlatmalarımızı yenileyeceğiz. Kent mobilyalarımızda özellikle kendi tükettiği enerjiyi üreten bir sistem kuracağız. Kanaviçe dokur gibi şehri dokuyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, birimlerle yaptığı değerlendirme toplantısına devam ediyor. Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlığı ile toplantı yapan Başkan Demir, çalışma arkadaşlarından beklentilerini dile getirdi. Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ve Daire Başkanı Birnaz Özgören’in de katıldığı toplantıda Samsun’un Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu dile getiren Başkan Demir, tüm çalışanlarla birlikte verimliliği artırmak, alınan kararların en güzel ve hızlı şekilde yürütülmesi için sırt sırta vererek çalışmaya, üretmeye ve gelişmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Samsun’un kıymetli bir araziye sahip olduğunun altını çizen Başkan Mustafa Demir şöyle konuştu:
“Her biriniz millet adına belediye adına sorumlusunuz. Bulunduğunuz yere vaziyet edeceksiniz. Vatandaşın derdini dinleyeceksiniz, belediyenin ona yapması gereken işi layığı ile yerine getireceksiniz. Bu hepimizin sorumluluğu. Her konuda daha özverili çalışmamız, çok daha fazla projeye imza atmamız gerekiyor. Samsun'un her mahallesinde ve sokağında vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde aileleriyle birlikte istedikleri yere ulaşabilmelerini temin etmek bizim ve emniyetimizin görevidir. Şu anda ASELSAN ile yeni bir çalışma üzerinde çalışıyoruz. Tüm parklarımız ve bulvarlarımızda tasarruflu sensörler kullanarak aydınlatmalarımızı yenileyeceğiz. Kent mobilyalarımızda özellikle kendi tükettiği enerjiyi üreten bir sistem kuracağız.”BAŞKAN DEMİR : SAMSUN’U İHYA EDECEĞİZ

26.02.2021 08:18

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kent merkezindeki yatırımların başladığını belirterek, “Şehrimizin her noktasındaki otopark sorununu mekanik otoparklarla çözüyoruz. Projelerini bitirdik, tek tek ihaleye çıkıyoruz. 100. Yıl Bulvarı ile ilgili de proje hazırladık. Orayı yeniden canlandırarak, ihya edeceğiz” dedi.

Samsun’da 2021 yılının proje yılı olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ortaya koydukları yatırımları tek tek hayata geçirmeye başladıklarını söyledi. Saathane ve Subaşı meydanlarının yeni konseptleriyle tarihe ışık tutacağını, turizme canlılık getireceğini belirten Başkan Demir, bunların dışında Anakent İş Merkezi’ni bu yıl yıkacaklarını, Cumhuriyet Meydanı ile ilgili proje çalışmalarına da başladıklarını vurgulayan Başkan Demir, “Trafik sorunundan yeni sanayi alanlarının oluşturulmasına, yeşil alanların sayısının artmasına, altyapıdan üst yapıya kadar tüm yatırımlarımız titizlikle sürüyor” diye konuştu.

KENT MERKEZİNDEKİ YATIRIMLAR BAŞLADI
Mekanik otopark projelerine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şehrimizin her noktasındaki otopark sorununu mekanik otoparklarla çözeceğiz. Projelerini bitirdik, tek tek ihaleye çıkıyoruz. 19 Mayıs Caddesi’nden girip yeni bir tasarımla düzenleyeceğiz. 100. Yıl Bulvarı ile ilgili proje hazırladık. Orayı da yeniden canlandırarak, ihya edeceğiz. Kent merkezindeki yatırımlarımız başladı ve devam edecek. Kentsel dönüşümde Cedit Mahallesi’nden Yenidoğan Mahallesini de içine alarak Canik’e kadar olan çanak, komple yeniden yapılacak. Zor mu? Evet. Ama yapılabilir. İnsanlar yapılanı, güzelliği gördükçe memnun oluyor” ifadelerini kullandı.

SAMSUN DEĞİŞİYOR
Samsun’un tüm yol sorunlarını çözüme kavuşturacaklarını dile getiren Başkan Demir, “SASKİ olarak iyi gidiyoruz. Çok ağır ve büyük maliyetli yatırımlara giriyoruz” diyerek şunları söyledi:
“Bafra Yolu’nun altında SASKİ ekipleri şuan çalışıyor. Bu sene altyapıyı bitirip fen işleri üst yapıya girecek. Pırıl pırıl yapacağız. Gülsan taşınınca o alanı göletleriyle birlikte yaşam alanına dönüştürüp Doğu Park’a köprüyle geçip oraları da yeniden projelendirip farklı bir konsepte kavuşturacağız. Projesini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki camiyi çalışan ekip çalışıyor. Gaziosman Paşa ve Soğuksu mahallelerinin kentsel dönüşüm planlamalarını bu yıl bitireceğiz. Yalı Kafe projesi hazır. Çok güzel bir botanik bahçe içinde kurulacak. Herkese açık olacak. Çok kaliteli bir yer haline gelecek. Projeyi bakanlığımıza yaptıracağız. Ailelerinizle gitmek isteyeceğiniz, gittiğinizde ise gün boyu kalarak keyifli anlar yaşayacağınız bir yer olacak. 3 ayrı yapıdan oluşacak. O bölgeye bir de turizm amaçlı tek mağazalı bir çarşı yapacağız. Ülkemizin en nezih projelerinden birisi olacak. Eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yerinde Aile Yaşam Merkezi inşa edeceğiz. Tarihi dokuyu restore edip yeşillikler içinde çok şık bir proje olacak. Çizimlerine başladık. Aynı ekibe burayı da çalıştırmayı planlıyoruz.”
İLÇELERE BÜYÜK YATIRIM
Türkiye’nin en büyük kütüphanesini Atakum’ da inşa edeceklerini hatırlatan Başkan Mustafa Demir “Salıpazarı ve Ayvacık’taki mahalle yolları bu sene bitecek. Havza-Vezirköprü duble yolunun inşasına bu sene başlanacak. Canik’te 15-20 kilometre uzunluğunda yeni bulvar açacağız. Güzergahlarımızı belirledik. Mert Irmağı’nı da Samsun’un en güzel destinasyonu haline getireceğiz. İnsanlarımızın mutlu olup güzel vakit geçirecekleri bir alana dönüştüreceğiz. Canik’te yeni bir plan hazırlayıp bu ilçemizi modern ve yaşanabilir bir hale dönüştürmek için elimizden geleni yapıyoruz. Samsun’a yeni bir vizyon katmak için girmediğimiz yer kalmayacak. Ama bunlarla ilgili çok koşturmak ve çalışmak gerekiyor” dedi.BAŞKAN DEMİR: 2 YILDA 2 MİLYAR TL’LİK YATIRIM YAPTIK

26.02.2021 08:17

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2 yılda 2 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirdiklerini buna rağmen belediye borcunun 700 milyon lira düştüğünü söyledi.

Serra Otel’de düzenlenen Şehir Buluşmaları Toplantısı’nda sendika temsilcileriyle buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, hayata geçirilen ve hazırlık aşamasındaki projeleri anlattı. Samsun halkının vebal ve sorumluluğunu omuzlarında taşıdığını ifade eden Başkan Demir, yanlışa düşmeden, harama bulaşmadan, belediye kaynaklarını verimli kullanarak doğru, düzgün ve iyi hizmet üretmeye çalıştıklarını belirtti. 

“ÖNCELİĞİM HALKA HİZMET”

 “Biz büyük bir vebalin altındayız” diyen Başkan Mustafa Demir, “Dolayısıyla halkımızın parasını kullanırken bir kuruşun dahi hesabını vereceğimin bilinciyle çok dikkatli davranıyoruz. Bu sebeple haksız kazanca asla geçit veremeyiz. Aksi halde bu ahmaklık olur. Bizim için halka hizmet hep ön planda olmuş, olmaya da devam edecek. Bu makamlar milletimize ait yerler. Dolayısıyla hizmet için çok emek vermek gerekiyor. Performansımızla şehrimizde yaşayan insanlarımızın hayatı değişecek. O yüzden çok yoğun çalışıyoruz. Dertli ve samimi olup mücadele ettiğinizde sonuç da güzel oluyor. Halkımızın da bizi objektif değerlendirmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.  Başkan Demir sözlerine şöyle devam etti:
“Çok sayıda projenin startını verdik. Buna rağmen borcumuz mevcuttan 700 milyon lira düştü. Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü’de yol yapım temel malzeme üretimi için sabit konkasör kurduk. Bütün malzemeyi kendimiz imal ediyoruz. Sathi kaplama ve BSK hammaddesini de Kavak Pekdemir’de üretiyoruz. SASKİ, geçmiş yıllarda 150 bin ton malzeme için ihaleye çıkmış. 3 milyon TL’ye mal oluyor. Biz ise kurduğumuz şantiyede aynı miktardaki malzemeyi 300 bin TL’ye mal ediyoruz. Bir kalemde belediyeyi 2 milyon 700 bin lira kara geçirdik. 150 kilometrelik beton yolu ihale etsek bunun kilometresi 700 bin TL’yi buluyor. Biz bunu 250 bin TL’ye yapıyoruz. Arada 3 kat fark var. Yani 150 kilometrelik beton yolu 50 kilometrelik yol maliyetine kendi ekiplerimizle yapıyoruz. İhale etsek 1 milyar 100 milyon TL’ye yaptıramayız. Ama tamamını 250 milyon TL’yi bulmayacak. Ayrıca kendi ekiplerimiz yaptığı için de betonun sulanmasında, eğiminde, dozajında, kalitesinde kaçak köçek olmuyor. 60-70 sene bir daha masraf yapmayacağız.”SASKİ SORUNU ÇÖZDÜ

26.02.2021 08:16

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü’nün başlattığı yağmur suyu deşarjı altyapı yatırımı ile Canik ilçesinde yaşanan su baskınları bitiyor.

Canik ilçesinin en önemli altyapı sorunlarından biri olan Belediye Evleri Kavşağı’ndaki su baskınları dönemi artık kapanıyor. Uzun yıllardır vatandaşlara korkulu rüyalar gördüren yağmur suyu deşarj problemi, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in talimatıyla çözülüyor.

TÜNELLER İNŞA EDİLİYOR
Bandırma Vapuru sahilinden başlayan yağmur suyu deşarj hattı yapım çalışması, Atatürk Bulvarı’na ulaştı. Birinci tünel inşaatını tamamlayan SASKİ ekipleri, ikinci tünelin imalatını gerçekleştiriyor. Bölgede toplamda 2 bin 600 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşeyecek ekipler, uzun vadede aynı sorunun bir daha meydana gelmemesi için geniş çaplı betonarme borular kullanıyor. Sağanak yağmurları tehdit olmaktan çıkaracak 10 milyon TL’lik yatırım, 2021 yılının ortalarında bitirilecek. İlçede altyapı işlemlerini hızlandıran SASKİ, ihtiyaç duyulan diğer mahallelerde de yağmur suyu drenaj hatları, mevcut hatların bakım, onarım ve logar temizliklerine de devam ediyor.

BİR DAHA YAŞANMAYACAK
Belediye Evleri’ndeki yağmur suyu deşarj hattı inşaatıyla ilgili son bilgileri paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tünel imalatlarının zor olması sebebiyle çalışmaların yavaş ilerlediğini söyledi. Başkan Demir, “Canik ilçemizin özellikle Belediye Evleri Kavşağı’nda aşırı yağmurlar nedeniyle yoğun su birikintisi oluşmakta, hatta yakın sokaklarda ciddi sorunlara neden olmaktaydı. Göreve geldiğimiz ilk günden beri bu bölgeyle ilgili çok sayıda şikayet ve talep alıyorduk. Gerekli planlamaların ve yatırım programının hazırlanmasının ardından SASKİ Genel Müdürlüğü’ne talimat verdik. Yağmur suyu deşarj hattı döşenmesiyle sorunu artık ortadan kaldırıyoruz. Çalışmalar aralıksız devam ediyor. Ancak tünel inşaatları, hızımızı biraz yavaşlatıyor olsa da haziran ayına kadar bitirmiş olacağız. Yapmış olduğumuz bu büyük hat çalışması ile artık böyle bir sorun olmayacak” dedi.

940 MAHALLEDE KONFOR ARTACAK
17 ilçenin altyapı sorunlarını gidermek adına tüm ekiplerin sahada yoğun bir şekilde çalıştığına da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "56 milyonluk dev yatırımla artık Samsun'da altyapı probleminin kalmadığı, özellikle su konusunun hiç konuşulmadığı bir ortamı tamamen temin etmek istiyoruz. Samsun'un merkezinden en ücra köşelerine kadar altyapı hizmetlerini ulaştırmak için tüm ekiplerimiz gayretle çalışıyor. Amacımız 940 mahallemizde halkımızın yaşam kalitesini ve konforunu yükseltmektir. Hedefimiz vatandaşlarımızın her yıl çektiği su sorunlarına neşter vurarak ihtiyaçlarına hızlı ve kalıcı çözümler üretmektir” ifadelerini kullandı.