Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

ETKİNLİKLER

1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu

08.02.2016 09:32


Türkiye de ilk defa yapılacak olan 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumunun 25-27 Mayıs tarihleri arasında Samsun da gerçekleştirileceği açıklandı.

1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Düzenlenen basın toplantısına Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Kent Estetik Kurulu Başkanı Zennube Albayrak, OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Tomak ve OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceren Peşken katıldı.

Basın toplantısında ilk olarak konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Bilindiği gibi geçen yıl 1. Kent Estetiği Çalıştayını tamamlamış ve bununla birlikte kent estetiği dokümanlarını bir arada topladığımız sonuç bildirgesini yayınlamıştık. Bu sene de 25-27 Mayıs tarihleri arasında 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu yapmak üzere bir program oluşturduk. Bu programı Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ile birlikte hazırlamaktayız. Yapacağımız bu çalışmalarda Samsun kent estetiği üzerinde durmak ve aynı zamanda bu çalışmaları ulusal bir çalışma düzeyine getirmek için bu sempozyumu düzenliyoruz dedi.

ALBAYRAK: ÇALIŞTAYI SEMPOZYUMA DÖNÜŞTÜRELİM DEDİK

Türkiye genelinde bina bazında bir kimliksizleşmenin başladığını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Kent Estetik Kurulu Başkanı Zennube Albayrak, Özellikle bina cephelerinde veya kent mobilyalarında kullanılan objelerle birlikte. Büyükşehir Belediyesi olarak biz ilk olarak Kent Estetik Kurulu oluşturalım dedik. Çünkü bir başıboşluk var. Objeler ve cepheler birbirini tamamlamıyor. Estetik Kurulunun içinde üniversitemizin de yer almasını sağladık. Böylece OMÜ ile ortak bir çalışmaya başladık. İlk olarak geçen yıl Kent Estetiği Çalıştayı düzenledik. Çalıştaya inanılmaz derecede bir katılım oldu. Tek eksiğimiz çalıştayı bir gün olarak düzenlememiz oldu. Daha sonra arkadaşlarımızla birlikte bunu daha uzun süreli yapalım dedik. Türkiye de bir ilk olacak şekilde bu çalıştayı sempozyuma dönüştürelim dedik. Ondan sonra ulusal bir kent estetiği sempozyum çalışmalarına başladık. Bir dizi toplantıların ardından kararlarımızı aldık. Web sitemizi oluşturduk. Afiş çalışmaları hazırladık. Tanıtımlara başladık. Bilim kurulumuzda eksiklerimiz konusunda çalışmalarımızı tamamladık. Daha sonra 25-26-27 Mayıs 2016 tarihlerinde 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu düzenleme kararını aldık. Bu konuda herkese kapımız açık her konuyu değerlendirmek istiyoruz diye konuştu.

EKER: KENT ESTETİĞİ KONUSUNDA SAMSUN ÖNCÜ OLACAKTIR

Geçen yıl başarılı bir Kent Estetiği Çalıştayı düzenlediklerini söyleyen OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, Geçen yıl düzenlediğimiz Kent Estetiği Çalıştayının başarılı olduğunu görünce bunu bölgesel veya ulusal anlamda bir sempozyuma dönüştürmeye karar verdik. Bununla birlikte Mayıs ayında belki Türkiye de en çaplısının olacağını düşündüğümüz 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumunu düzenliyoruz. Sempozyumun alt yapısını hazırladık bu gün resmi duyurusunu da yapıyoruz. Katılım olarak düşünüldüğünde ise ulusal anlamda tüm sanat ve bilim insanlarını buraya toplamaya gayret göstereceğiz. Aynı zamanda uluslararası katılım olmasını da sağlamaya çalışacağız. Alanlarında uman birkaç kişiyi de yurtdışından buraya getirebiliriz. Dolayısıyla sonraki yıl 2.sini yapacağımız Kent Estetiği Sempozyumunun da uluslararası olmasını da sağlayacağız inşallah. Nasıl ki Tarihi Kentler Birliğinde Samsun öncü bir kent kimliğine kavuşmuşsa, kent estetiği konusunda da Samsun öncü bir kent olacaktır şeklinde konuştu.

TOMAK: ULUSLARARASI AFİS TASARIM YARIŞMASI DÜZENLEYECEĞİZ

1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu için afiş tasarım yarışması düzenleyeceklerini belirten OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Tomak, Bu yarışma ödüllü olacaktır. Uluslar ve uluslararası düzeyde tüm profesyonel öğrencilere açık katılımlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Ayrıca 100 finalist arasından belirlenen 15-20 tasarım Samsun merkezde bulunan billboardlarda sergilenerek kamuoyuyla paylaşılacaktır açıklamalarında bulundu


BÜYÜKŞEHİR DEN MANDA ÜRÜNLERİ STANDI

30.12.2015 12:10


Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Palmiye Cafe yanında doğal manda ürünlerinin satışının yapılacağı stant açıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Kültür Turizm Ticaret A.Ş. tarafından Atakum ilçesi Palmiye Cafe yanında açılan manda ürünleri standı Samsunluların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Amisos Tepesi, Amazon Doğal Ürünler ve Hediyelik Eşya Satış Merkezi ile Palmiye Cafe yanında satılan doğal manda ürünleri sofraları daha da lezzetlendirecek.

VATANDAŞLAR MEMNUN KALDI

Ürün sipariş hizmetinin de verildiği stantta manda yoğurdu, manda sütü, manda yağı, manda kaymağı ve manda peyniri gibi birçok doğal ürünü bulmak mümkün. Manda ürünleri standını ziyaret eden vatandaşlar da tattıkları ürünlerden memnun kaldıklarını belirterek manda ürünleri ile hasret kalınan doğal lezzetlerin tadına vardıklarını söylediler.


Hayvan Hakları Haftası Kokteyl

04.10.2015 12:06


Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Sahipsiz Sokak Hayvanları Barınağında 4 Ekim Hayvanları Koruma günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan hayvan severler ile biraraya geldi.

Samsun da Sahipsiz Sokak Hayvanları Barınağında 4 Ekim Hayvanları Koruma günü düzenlenen tören ile kutlandı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 150 dönümlük bir alanda kurulu bulunan tesis ile ilgili davetlilere bilgiler verdi. Yılmaz, barınakta bulunan hayvanların tüm bakımlarının yapıldığını söyledi.


Ödüllü Plaj Voleybolu Turnuvası

21.08.2015 11:49


Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Büyükşehir Belediyesi Ödüllü 3. Bay Bayan Plaj Voleybolu Turnuvası yapılan ödül töreni ile sona erdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın katılımı ve turnuvada dereceye girenlere ödüllerini vermesi ile tamamlanan turnuva 3 gün boyunca Samsunlular tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Erkeklerde 42 Bayanlarda 18 takımın mücadele ettiği turnuvanın Final müsabakaları oldukça çekişmeli ve zevkli geçerken maçların sonunda sıralama şu şekilde oluştu:

Erkeklerde

1. Akif Yurtsal-Batuhan Bayrak

2. Mustafa Öner Yaldırak-Sezai Açıcı

3. Burçin Gençtürk-Yağız Akşamın

Bayanlarda:

1. Asena Selen Saltı-Özlem Devrim Yahşi

2. Rahime Saraç-Ebru Melek

3. Asilay Albayrak-Ayşenur Tüysüz

BAŞKAN YILMAZ TURNUVALAR SÜRECEK

Ödül töreninde konuşan Başkan Yılmaz, Türkiye nin en güzel ve en uzun plajlarından birisine sahip olan Samsun da bu çeşit sportif etkinliklerin Son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, Bu turnuvamız artık geleneksel olarak her yıl tekrarlanacak.  Böyle organizasyonların Sayısını da arttırmalıyız diye düşünüyorum. Bu ve benzeri sportif ve kültürel bir çok etkinlik  bu güzel sahillerde  Samsun Halkıyla buluşacak diye konuştu.

Ödül törenine Başkan Yılmaz ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi, Anakent İmar İnş. AŞ. Gn.Md ve Anakent Spor Yön. Kur. Bşk.  Kadir Koçak, Türkiye Voleybol Federasyonu MHK üyesi ve Samsun Voleybol İl Temsilcisi Suat Koçer ile sporcular ve vatandaşlar katıldılar.


ATAKUM

14.01.2015 09:47


Samsun’ u sahil kenti yapan ilçelerinin deniz turizmi açısından en gelişmiş ilçelerindendir. 20 kilometre boyunca uzanan sahili, incecik kumu ve tertemiz deniziyle tam bir yaz turizmi cennetidir. İlkadım ve 19 Mayıs ilçeleri arasında yer alan Atakum’un kuzeyi Karadeniz ile çevrilidir. 

Önceleri daha çok sayfiye evlerinin bulunduğu bir yerdi. Son yıllarda otelcilik , yeme içme ve eğlence yerleri gibi iç ve dış turizme yönelik hizmetlerin hızla çoğalması, yat limanının yapılması Atakum’u yaz turizmi konusunda aranan bir yer haline getirmiştir.

Atakum Sahili

Atakum Halk İskelesi: 

Her sene Hıdırellez şenlikleri düzenlenmektedir. Samsun halkı bu iskeleden balık tutmaktadır.

Saklı Cennet Çakırlar Korusu

Türkiye\'nin sayılı su basar ormanlarından biri olan Çakırlar Korusu eşsiz güzelliğiyle 2012 yılında yenilenmiş bir doğa harikasıdır.

Kadırga Şenlikleri; 

Atakum ilçesine bağlı Elmaçukuru köyü, Gökçepınar Yaylasında yapılmakta olan geleneksel Kadırga şenlikleri 22 yıldır düzenli olarak yapılmakta olup, yöreye özgü horon ve halk danslarının yanı sıra, yerel sanatçıların katıldığı yöresel yemeklerin sunulduğu şenlikler Samsun bölgesinde yoğun ilgi görmekte olup Temmuz ayının ikinci haftasında yapılmaktadır.

Plajlar;

Orta ve Doğu Karadeniz bölgesindeki en uzun sahil plaj alanına sahip olan ilçede kıyı boyunca gezi ve eğlence alanları ve mekanları ile sahil bölgelerimizin vazgeçilmezi yazlık konutlar yer alır. Belediyelerin düzenlediği plaj voleybolu ve plaj futbolu turnuvaları ile Uluslararası Halk Dansları Festivali ile  konserler her yıl tekrarlanan etkinlikler arasında sayılabilir.