Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

ETKİNLİKLER

Trekking

14.01.2015 08:19


İlimiz dağlarının flora ve fauna yönünden zengin bir ortam sunması nedeniyle dağ-doğa yürüyüşü için önemli bir potansiyel arzetmektedir.

Bu potansiyelin planlı bir yaklaşımla değerlendirilmesi, tür ve aktivitelerin zenginleştirilerek arz kapasitesinin geliştirilmesi düşünülmektedir. (Atlı Doğa Yürüyüşü gibi )

İlçelerimizin çoğunda doğal Trekking parkurları bulma imkanımız çok yüksektir. Bunlar;

Canik - Canik-Asarcık Yolu

Kavak - Çakallı (Ata Yolu) Sıralı Köyü,

Lâdik - Akdağ Mevkii,  Ladik Gölü

19 Mayıs - Yörükler Mevkii, Nebiyan Ormanlarında, Nebiyan Yaylası, ilçe Merkezindeki Kent Ormanı, Sarıgazel Ormanları, Geleriç Subasar Ormanları

Tekkeköy - Asarağaç Mesire alanı ile Bayrak Seyir Tepe arası

Vezirköprü - Kunduz Ormanları


Saathane Meydanı Projesi

30.10.2014 14:31


7900 m² lik alanı kapsayan projede,  tescilli binaların haricindeki tüm yapılar yıkılarak tarihi doku ortaya çıkartılarak kentimize çok güzel bir mahal daha kazandırılacaktır. Saathane Meydanı Projesi; Buğday Pazarı Caddesi, İhsaniye Sokak, Patlıcan Pazarı Sokak, Eski Telgrafhane Sokak, Çarıkçılar Sokak, Balık Pazarı Sokağı'nı kapsamaktadır.

Hali hazırda Vakıflardan devraldığımız dükkânların tahliye işlemi ve yıkımları gerçekleştirilmektedir. Burada yine vakıflara ait olan ve tarihi dokunun üzerinde bulunan ve onları tahrip etmiş binalar mevcuttur.  Bu kapsamda  13 adet vakıf yapısı  olmak üzere toplam 25 adet yapı yıkılmıştır. İcra aşamasına gelinen 3 adet  yapı ile ilgili yıkım kararı beklenirken 27 adet yapının mahkemesi devam etmektedir. Proje sonunda yıkımı gerçekleştirilecek yapı sayısı 55’ e ulaşacaktır.

Toplamda 15.000.000 TL lik bir kamulaştırma yapılacak olan proje ile Saathane Meydanı Samsun’a yakışan, Samsun’u temsil edebilecek bir tarih ve turizm alanı haline gelecektir. Bu tarihi dokuyu, şehrimizin bu önemli merkezini, kamu yararı da göz önünde bulundurularak Saathane  Meydanı Samsun halkına kazandırılmış olacaktır.


Yolcu Gemisi Satın Alınacak

30.10.2014 14:30


Samsunumuzun ticari ve turizm potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla Limanı olan şehirler ile karşılıklı seferler düzenlenmek üzere yolcu gemisi satın alınacak

Batıpark Rekreasyon Projesi

30.10.2014 14:24


 825 000 m² lik batıpark konsept projesi içerisinde yer alan tesisler, Amazon kanalı, Seyir terası, Balık restoranları, Piknik alanları gibi rekreasyon alanları tanzim edilerek insanlarımızın kullanımına arz edilmiştir.

  Dolgu alanında 730 muzunluğunda, 10 m. genişliğinde ve 1,75 m. derinliğindeki su kanalı projesiyle, Kürtün Irmağı ağzı koyu ile Eski Yalova Gemisi koyu arası birleştirilmiş, deniz tahkimatı ile kanal arasında suni bir ada ve tepecikler oluşturulmuştur.

  Batıpark Amazon adasında yer ve zeminin sağlamlaştırılması amacıyla oluşturulan 2 tepeye kafe ve seyir platformu olacak şekilde dev aslan figürleri konumlandırılmıştır. Bir Aslan heykelinin oturduğu alan yaklaşık 160 m2 olup içerisinde dia gösteri merkezi kafeterya ve seyir terasları ile hediyelik eşya satış reyonu yer alacaktır.

  Amazon Adası Çevre Düzenlemesi çalışmalarında Amazon Heykeli etrafı kaplamalarıyla birlikte deniz tarafı tahkimat çalışmaları ile bu ada üzerinde Şehrimize Turizm açısından katkı sağlayacak, Amazon Köyü’nün yapımı tamamlanmıştır. Konseptin içerisinde mağaralar, zindan, kral mezarı, ana kraliçenin yatak odası ve mutfağı, kraliçenin silah odası, diğer savaşçıların sergilendiği salon ile 3 adet çadır kafeterya hediyelik eşya satış reyonu, dia ve gösteri merkezi ve şelale bölümleri bulunmaktadır.