Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

ETKİNLİKLER

Fuar Kongre

14.01.2015 08:51


Ülkemizde sıklıkla yapılan uluslararası ve yerel Fuar ve Kongreler için Samsun son yıllardaki yatırımları ve Fuar ve Kongre merkezi ile Türkiye\'de Kongre Turizmi yapılan şehirler arasında ciddi bir pay sahibi olma yolunda ilerlemektedir.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Samsun Atakum İlçesi Devlet Su İşleri eski kampının bulunduğu 13.176 m2 lik koruluk alanın 1896.00m2 lik bölümünde Kent Park ve Kültür Merkezi yer almaktadır. Proje;  bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere üç katlı olup toplam inşaat alanı 6.885,1 m2 dir. 

Anılan alanda; 9 adet Sanatçı soyunma odaları(duş, wc ve lavaboları ile birlikte), Prova odası, 12 adet Atölye, V.I.P   Salonu, 517 koltuklu Ana Tiyatro Salonu, 201 koltuklu Çocuk Tiyatro Salonu), Toplantı ve Sergi Salonu, 7 adet derslik, ve 75 araçlık açık otopark bulunmaktadır.


Oto Tırmanma

14.01.2015 08:43


Nebiyan Dağı ilçe merkezine 30 Km. uzaklıkta olup, tipik Karadeniz yayla görünümüne sahiptir. Nebiyan Yaylası olarakta anılan alanda; oto tırmanma, yayla turizmi, dağcılık, yürüyüş-tırmanış, foto safariler yapılabilir.

Dağın zirvesi mutlaka görülmesi gereken bir alan olup bölgesindeki en yüksek zirveye sahiptir. Eski dönemlerde yangın kulesi olarak kullanılan yapı ise zirve noktasındaki görülmesi gereken yapılar arasındadır.

Bölge ayrıca doğal içme suları ile de ünlüdür


Kuş Gözlem Alanı

14.01.2015 08:40


Kızılırmak  Deltası

Kızılırmak deltasında bulunan kuş cenneti bünyesinde 321 türde değişik kuş türü bulunmaktadır. Kızılırmak deltası Avrupa Kuş Alanları envanterindeki en önemli 4 kriterden 3’üne sahiptir.

Delta ayrıca irili ufaklı çok sayıda gölü sazlık alanları ender su basar çayırları 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleriyle Türkiye’nin önemli doğal sitemlerinden birini oluşturmaktadır. Deltada toplam 2200 hektar Ramsar sit alanı bulunup, 5174 hektar yaban hayatı geliştirme sahasıdır. Bunun 1000 hektarı ilçemiz sınırlarında bulunmaktadır. Kış döneminde 100 bin dolayında su kuşunun kışladığı delta uluslararası ornitolojik bir öneme sahiptir.

Yeşilırmak Deltası

Yeşilırmak Deltası, üreyen alacabalıkçıl ile burada kışlayan Macar ördeği ve kadife ördek popülasyonlarıyla özel koruma alanı statüsü kazanmıştır. Alanda üreyen diğer kuşlar arasında, gece balıkçılı, küçük akbalıkçıl ve çeltikçi sayılabilir. Sığır balıkçılı sıkça gözlenmekte olup, deltada ürediği tahmin edilmektedir. Kışın vasat sayılarda su kuşu bulunur. Bunlar arasında yeşilbaş ördek, çamurcun, elmabaş patka ve kılkuyruk sayılabilir. Sulak alandaki yoğun avcılık nedeniyle, bu kuşlar gündüz saatlerini denizde geçirmek zorunda kalıp, geceleri deltada beslenirler.

Ne yazık ki, Yeşilırmak Deltası’nın, alanda geniş çaplı kurutma çalışmaları uygulanmadan önceki ornitolojik önemi hakkında elde fazla bilgi yoktur, ancak Kızılırmak Deltası’nın bugünkü durumu, Yeşilırmak Deltası’nın geçmişte Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olduğunu göstermektedir.


Sağlık Turizmi

14.01.2015 08:34


KAPLICALAR

Samsun sadece çevre illerden değil Türkiye’nin hemen bütün illerinden ve aynı zamanda bölge ülkeleri ile birlikte Avrupa ülkelerinden de tedavi olmak amacıyla insanların tercih ettiği cazibe merkezlerinden birisi olma yolunda her geçen gün mesafe kat ediyor.

Samsun jeotermal, fiyat avantajı, yetişmiş sağlık personeli, özel sektörün gelişmişliği, sağlık hizmetlerinin kalitesi gibi tüm avantajları ile sağlık alanında Türkiye de liderliğe oynamaktadır. Samsun, termal turizm açısından da önemli merkezlere sahiptir.

Havza ve Lâdik Kaplıcaları 2000 yıldır bilinen sağlık merkezleridir. Havza 25 Mayıs Termal tesisleri Turizm Bakanlığınca termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Lâdik’teki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerinden.

Radyoaktif özellik gösteren Lâdik kaplıca suları organizma üzerinde uyarıcı etki yapıyor. Bu nedenle bu suya "gençlik suyu" adı veriliyor. Havza ve Lâdik’teki kaplıca sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

ASLANAĞZI-KIZGÖZÜ KAPLICASI: İmaret mahallesindedir. Günümüzde işletmecileri tarafından "Vakıf Hamamı" adının kullanılmasına karşın halk arasında "Sultan Mesut Hamamı", "Büyük Hamam" "Aslanağzı-Kız Gözü" ya da "Sa'di Paşa Hamamı" olarak bilinir.

KÜÇÜK HAMAM (Şifa Kaplıcası): 1429 yılında Amasya Emiri Mustafa bey tarafından yaptırılmıştır. Büyük hamama ilave olarak yaptırılıp birleşik hale getirilen küçük hamamda küçük bir kapıdan kare planlı soyunmalığa geçilir.

HAMAMAYAĞI KAPLICALARI: İlçenin en önemli turizm alanı olan Hamamayağı Kaplıcası suyu ve piknik alanları ve dinlenme tesisleri ile güzide bir mekândır. Lâdik’teki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerinden. Radyoaktif özellik gösteren Lâdik kaplıca suları organizma üzerinde uyarıcı etki yapıyor. Bu nedenle bu suya "gençlik suyu" adı veriliyor.

LÂDİK ILICASI: Lâdik’e bir buçuk saat mesafede (yaya) Hallez (Hıllaz) denilen köy, yüksek bir tepe üzerinde kurulmuş bağlı, bahçeli köydür. Bu köyün altından küçük bir nehir akar.

HAVZA TERMAL TURİZM: İmaret mahallesindedir. Günümüzde işletmecileri tarafından "Vakıf Hamamı" adının kullanılmasına karşın halk arasında "Sultan Mesud Hamamı ", "Büyük Hamam", "Aslanağzı-Kız Gözü" ya da “ Sa 'di Paşa Hamamı" olarak bilinir. Aslanağzı - Kız gözü kaplıcası ve küçük Hamama göre oldukça yeni sayılabilecek Maarif otel ve Hamamının ilk yapım tarihi 1891 yılına dayanır.


Samsun Turizmi

14.01.2015 08:26


Samsun'da turizmin vazgeçilmez üçlüsü denizin, kumun, güneşin yanısıra artık birçok insanda tutku halini almış alternatif turizm aktivitelerinin gerçekleştirildiği alanları içice bulabilirsiniz.

Yakakent'ten Terme'ye kadar uzanan sahil bandı üzerinde çok güzel kuma sahip geniş doğal plajlar denize girmek için idealdir. Yakakent Çamgölü mevkiinde çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepeler, masmavi sulara iner. Eşsiz güzellikteki sahili ile denizle içiçe bir yaşamın sürdürüldüğü şirin bir kıyı kasabası olan Yakakent'de gün batımı ise gerçekten görülmeye değer güzelliktedir. Terme ilçesi bir de tarihin ilginç ve çekici savaşçı kadınlarının yaşadığı yer olarak bilinir.

Sahil bandı üzerinde Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerimizin topraklarının bir bölümünü kaplayan Kızılırmak Deltası sulak alanı, flora ve faunasıyla ülkemizin eko-turizm alanında en ilginç köşelerinden biridir.

Deltada, 19 Mayıs ilçesi, yörükler mevkiinde ilkbaharda tabanı tamamen suyla kaplanan yaprakdöker ağaçlardan oluşmuş Galeriç ormanı yaban hayatı açısından oldukça ilgi çekicidir.

Samsun, termal turizm açısından da oldukça önemli merkezlere sahiptir. Havza ve Ladik kaplıcaları ikibin yıldan beri bilinen sağlık merkezleridir. Havza 25 Mayıs Termal Tesisleri turizm bakanlığınca Termel Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Ladik'deki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerindendir. Radyoaktif özellik gösteren Ladik kaplıca suları, organizma üzerinde uyarıcı etki yapar. Bu nedenle bu suya GENÇLİK SUYU adı verilir. Havza ve Ladik'deki kaplıca sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem hastalıkları ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak da kanıtlanmıştır.

Samsun'un yaylaları da diğer karadeniz yaylaları gibi; yeşili, temiz havayı ve sessizliği özleyenlere kucak açmaya hazırdır. Samsun'dan yaylalara ulaşmak oldukça kolaydır. yaylaların yolları aracınızla bile kolaylıkla gidebileceğiniz durumdadır.

Ladik-Akdağ yaylaları, Vezirköprü-Kunduz dağı yaylaları her mevsim farklı güzellikleri barındırırlar. Kunduz yaylalarının orman dokusuyla içiçe oluşları ve ormanların Altınkaya Baraj Gölüyle birleşmesi bölgeye bambaşka bir güzellik kazandırmaktadır. Burası yayla turizminin yanısıra doğa yürüyüşleri, su sporları, balık avcılığı, motor gezileri, çim kayağı, yamaç paraşütü ve kampçılık için son derece elverişli alanlara sahiptir. Bölgedeki Orman İşletme tesisi ise yaz kış gelenlerin dinlenme ve konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak tesislerde önceden rezervasyon yaptırmak gereklidir.

1997 Yılından itibaren Ladik-Akdağ yaylalarında Yayla şenlikleri de düzenlenmeye başlanmıştır.

Samsun doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi alanlarıyla da dikkat çekicidir. Paleolitik dönemde yerleşim yeri olarak kullanılmış, Tekkeköy mağara-kale yerleşimleri; M.Ö. 5000 yıllarından bu yana sürekli yerleşim yeri olarak kullanılagelmiş, Bafra ikiztepe ve bugün bile sularını, galerilerini, merdivenlerini, görebileceğimiz 3000 yıl öncesinden gelen Kızılırmak Vadisindeki Asarkale; Paflagonlara ait kaya mezarları, Amazonların yaptığı ileri sürülen Garpu kalesi görülmeye değerdir.

Samsun'da Anadolu ahşap mimarisinin en güzel örneklerini de görebilirsiniz. Çarşamba'daki Göğçeli Cami bunlardan en ilginç olanıdır. Yapımında hiç çivi kullanılmamış olan yapı, kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte yaklaşık 800 yıldır sapasağlam ayakta kalmıştır.