Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

ETKİNLİKLER

Kış Turizmi

14.01.2015 09:18


Akdağ Yaylası Ve Kayak Merkezi

İlçeye 7 km. mesafede bulunan “Akdağ” Dağının zirvesinde 1788 rakımlı “Uzunyazı Tepe” ile 1404 rakımlı “Yemişen Tepe” arasında kurulacak olan “Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi” arazi yapısı itibariyle çok uzun kayak pist alanlarına sahip olup, olimpik kayak alanlarına kıyasla daha elverişli konum sahiptir. Ayrıca bu alanın doğal çimle kaplı oluşu, burada yaz aylarında çim kayağının yapılmasına imkan sağlamakta ve 5 yıldan bu yana her yıl yapılagelen Yayla Şenliklerinde de çim kayağı yarışmaları düzenlenmektedir.

Kayak alanının İlçe merkezine yakın oluşu ve yolunun şimdilik stabilize olup, her türlü araçla ulaşım imkanının bulunması, barınma, konaklama ve diğer ihtiyaçların karşılanmasına imkan vermektedir.

Kocadağ

Çok eğlence, yer çalışması için kullanılan ve rüzgar güçlü olduğunda soaring de yapılabilen eğimi az 30-40m lik olan alana sahiptir. Doğa ile iç içe olan alan yamaç paraşütü için çok uygun ve eğlenceli bir alandır.

Bölgede ayrıca özel yürüyüşler, oto tırmanma aktiviteleri ve yayla şenlikleride düzenlenmektedir.


Yayla Turizmi

14.01.2015 09:12


Samsun yayla turizmi açısından önemli bir bölgedir. 

Merkez Kocadağ

Daha Çok eğlence, yer çalışması için kullanılan ve rüzgâr güçlü olduğunda soaring de yapılabilen eğimi az 30-40m lik olan alana sahiptir. Doğa ile iç içe olan alan yamaç paraşütü için çok uygun ve eğlenceli bir alandır.

Kunduz  Vezirköprü Şahinkaya kanyonu , 

1998 yılından beri yapıla gelen şenlikler, doğa harikası Kunduz Yaylasında düzenlenmektedir. Her yıl Ağustos ayının ilk haftasında yapılan şenliklere yurt içi ve yurtdışından çok sayıda insanın katılımıyla hareketli günler yaşanır. 2005 yılında yedincisi yapılan şenliklere elli bin kişi katılmıştır. Üç gün süre ile ilçeye 50 km uzaklıktaki Kunduz Yaylasında çadırların kurulduğu şenlik alanında geceli gündüzlü eğlenceler düzenlenmektedir

Nebyan yaylaları Bunun yanı sıra yayla turizmine eşlik edebilecek olan Çarşamba Kabaceviz Şelaleleri, Ayvacık Baraj Gölü ve Yaylası görülmeye değer alanlardandır.

Akdağ Yaylası Ve Kayak Merkezi

İlçeye 7 km. mesafede bulunan Dağının zirvesinde 1788 rakımlı “Uzunyazı Tepe” ile 1404 rakımlı “Yemişen Tepe” arasında kurulacak olan “Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi” arazi yapısı itibariyle çok uzun kayak pist alanlarına sahip olup, olimpik kayak alanlarına kıyasla daha elverişli konum sahiptir .

Yamaç Paraşütü

14.01.2015 09:08


Birkaç yenilikçi tarafından 1980'li yılların başında serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmalarıyla başlamış oldu. Zamanla paraşütlerin aerodinamik yapılarının gelişmesiyle birlikte performansları da arttı ve serbest paraşütlerden ayrılarak planör, delta kanat gibi amacı uçuş olan bir alet haline geldi.

Samsun\'da yamaç paraşütünün yapıldığı alanlar; Kocadağ, Ladik-Akdağ ve Bafra-Kolay'dır


Dağcılık

14.01.2015 09:06


Samsun'da yaygınlaşmaya başlayan dağcılık, denizi tercih etmeyenlere iyi bir alternatif oldu.Günlük kent yaşamıyla karşılaştırıldığında,zor koşullarda gerçekleştirilen,sabır ve dayanıklılık gerektiren dağcılık,aynı zamanda son derece eğlendirici olabilen bir spor dalı olarak biliniyor.Samsun’da dağcılık sporu Ladik-Akdağ'da,Bafra-Nebiyan Dağı'nda ve Kocada' da yapılır.


Su Sporları

14.01.2015 09:00


Karadeniz’in İlk ve Tek Su Kayağı Merkezi

Türkiye’de hızla gelişmekte olan bu genç spor yeni açılan tesislerle su kayağı yapmak isteyen halk ve sporculara kolaylık sağlıyor. Kablolu su kayağı ekonomik ve öğrenmesi kolay olması oluşturulan göletlerde de yapılabilmesi açısından her bölgeye uygun bir spor tesisidir. Denizin olmadığı bölgelerde, doğal göller üzerine veya insan yapımı gölet ve havuzlar üzerine inşa edilebilir.

Samsun’da Türkiye’nin deniz üzerine kurulan ilk ve tek su kayağı tesisi olan Samsun Su kayağı merkezi (Samsun Sukay) Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın talimatı ile doğupark bölgesinde  65.000m2 alana sahip olan bandırma plajı içerisine proje oluşturularak 2010 yılı ekim ayında inşa edilmiştir, 2011 yılı nisan ayı ilk haftası resmi açılışı yapılmıştır,aynı zamanda Türkiye’nin ilk kurulan önemli kablolu su kayağı tesislerinden biridir.

5 direkli, 656mt(parkur turu) kablo uzunluğu, 5 adet atlama rampası, 1 adet eğitim parkuru olan tesis soldan dönüşlüdür.

Tesiste eğitmenler eşliğinde su kayağı eğitimi uygulamalı olarak verilmektedir.

Samsun su kayağı merkezi yetiştirdiği sporcular ve şampiyonalarda alınan başarılı sonuçlar ile de kısa süre içinde Türkiye kablolu su kayağı camiasında söz sahibi olmuştur.

Karadeniz’e gelen yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan tesisler karavan ve çadır kamping alanları,hemen yanı başındaki su ada aqua park ve yüzme havuzu, kaliteli hizmet ve ulaşım açısından kolaylığı ile de ilgi çekmektedir.Tesislerin ünlü Bandırma gemi müzesinin çok yakınında olması ise bölgeye ayrı bir değer katmaktadır.

 Samsun’da Su Altı Dalış

Bafra, Derbent, Derbent Barajı

Derbent Baraj gölü ve çevresindeki ağaçlık alanlar Bafra'nın görülmeye değer köşelerindendir. Piknik yapmak ve dinlenmek amacıyla gidilecek yerler olması yanında; olta veya ağ ile balık avlamak için de uygun mekânlardır.

Göllere bağlı olarak düşünülen ve düzenlenen turizm faaliyetleridir. Bu çerçeve, Altınkaya ve Derbent Baraj gölleri ile Balık göllerini değerlendirmek mümkündür.

Adı geçen yerler ülkemizin tabii güzellik kaynaklarındandır.

Altınkaya ve Derbent Baraj gölleri 75\' er km2 su toplama yüzeyleri, Bafra Balık gölleri de toplam 4.390 hektarlık alanları ile güzide bir turizm potansiyelidir.

Alabalık tesisleri, otel, motel işletmecilikleri, ev pansiyonculuğu, göl safarileri, olta balıkçılığı ve diğer hizmetler göl turizmi için başlıca özelliklerdir.

Ayrıca bölge su altı dalış ve avlanmak içinde uygundur

Samsun  Merkez Samsun Sahilleri

Çok uzun bir sahil şeridine sahip olan Samsun\'da Samsun-19 Mayıs İlçesi arasında bulunan yaklaşık 35 Km lik sahil şeridinin %90 lık bölümü denize girmeye elverişlidir. Bu alanların Atakum, Kurupelit, Atakent, Çatalçam, İncesu, Dereköy, Taflan, Erenköy, Engiz, ve Muşta yerleşim merkezlerinin tamamında özel plajlar, kamp alanları ve çeşitli büyüklüklerde konaklama alanları bulunmaktadır.

Bu sahil şeridinde Yelken, sörf, jet sky vb. alternatif su sporları yapma imkanı bulunmaktadır.

Sahil şeridinde bir çok eğlence merkezi de ziyaretçilere gece geç saatlere kadar eğlence hizmeti sağlamaktadır.

Değişik dönemlerde yerel yönetim STK nın düzenlediği festival, konser ve eğlenceler bu sahil şeridinde yapılmaktadır.